Začnite tu.

Na túto stránku ste sa možno dostali po dlhých hodinách hľadania. A možno, že úplnou náhodou.

Keďže ste však tu, vyzerá to tak, že sa chcete dozvedieť niečo o investovaní.

V tom prípade ste na správnom mieste. Pretože témou tohto blogu je, ako investovať lepšie, jednoducho, rozumne a lacno. Je teda najvyšší čas pustiť sa do čítania.

No PSČ je tu už dlhšie ako 3 roky. Za tú dobu som na ňom zverejnil viac ako 220 článkov. Pri takom počte môže byť trochu ťažké sa zorientovať, resp. rozhodnúť sa, kde začať.

Najprv si, prosím, prečítajte toto dôležité upozornenie,  ako aj podmienky používania tejto stránky, mojich produktov a služieb a potom môžete prejsť na tento článok: 

8 krokov, ako byť lepší investor, dosiahnuť svoje finančné ciele a ušetriť si nervy aj peniaze.

Ďaľším dobrým krokom by mohlo byť pozrieť si niektoré z najpopulárnejších článkov na PSČ:

​Najpopulárnejšie články na blogu:

Ďalším článkom, ktorý by vás mohol zaujímať, je

 Porovnanie výkonnosti podielových fondov s ich pasívnymi benchmarkami,

 čo je bezkonkurenčne najčítanejšia stránka na celom blogu. 

Samzrejme, články môžete čítať, ako chcete. V dolnom menu si ich môžete filtrovať podľa dátumu alebo hlavnej témy. Nech sa páči – každému, čo mu vyhovuje.

Ak však k tomu chcete pristupovať trochu štruktúrovane a systematicky, usporiadal som príspevky do niekoľkých zmysluplných okruhov tak, aby prísun informácií z nich mal aspoň trochu „hlavu a pätu“.

Tu je niekoľko tém, ktorým sa treba venovať ešte pred tým, ako si otvoríte investičný účet a zainvestujete do svojho prvého (alebo desiateho) fondu, spolu so zoznamom článkov, ktoré sa tejto téme venujú. No a samozrejme, príde aj na účty a nákupy fondov :-).

Investovanie – prečo sa tým vôbec zaoberať

Z mojich skúseností vyplýva, že väčšina ľudí pri debate na tému investovanie hneď začne rozmýšľať nad tým, do čoho investovať, cez akého brokera, či sú úrokové sadzby nízke, akcie drahé alebo lacné, či je ten správny čas a podobne. To je dosť nešťastný prístup. Pretože hoci sú všetky tieto otázky dôležité a treba o nich hovoriť, je to až tá posledná vec. Ako sa hovorí, je to stavanie voza pred koňa. 

Pred tým, než sa do niečoho pustíte, je dobré mať aspoň hrubú predstavu o tom, prečo to robíte a čo chcete dosiahnuť. Pre mňa je jediný rozumný dôvod na sporenie a investovanie vybudovanie dostatočne veľkého majetku, aby som mohol žiť z jeho výnosov, získal kontrolu nad svojim časom a mohol žiť život podľa svojich predstáv. Možno to vidíte inak.

Tu je niekoľko článkov, ktoré by vám mohli pomôcť nájsť odpoveď:

Naučte sa základné veci o investovaní a peniazoch

Ak je vám už jasné, čo chcete dosiahnuť, je načase začať sa trochu vzdelávať a zoznámiť sa s nástrojmi, ktoré vám tento cieľ pomôžu zrealizovať. Dobrý investor nemusí byť nevyhnutne génius, ale je niekoľko základných konceptov, ktoré by ste mali ovládať – zložené úročenie, volatilita, riziko a trocha histórie. Nasledujúce články môžu byť dobrý štart do procesu investičného vzdelávania:

Chcete zbohatnúť? Tak míňajte ako skutoční milionári!

Kľúč k získaniu finančnej nezávislosti a bohatstva je v princípe veľmi jednoduchý – musíte minúť menej ako zarobíte a tento rozdiel rozumne investovať. Napriek tomu je to aj pre ľudí s relatívne vysokými príjmami tá najťažšia vec na svete – vyžaduje to disciplínu a dlhodobé uvažovanie. Bez toho sa však nikam nepohnete. Tu je pár námetov na začiatok:

Urobte si jednoduchý finančný plán

Investovanie bez plánu je ako cestovanie bez mapy. Môže to byť zábava a užijete so kopec adrenalínu. No ak sa chcete niekam čo najefektívnejšie dostať, je dobré mať nejakú mapu po ruke. Rovnaké je to aj s budovaním fiančného majetku – je dobré vedieť koľko zarábate, koľko míňate, koľko investujete a kam, ako sa vám darí a kedy zhruba by ste mali dosiahnuť svoj cieľ. Tu je zopár námetov na zamyslenie:

Držte náklady od kontrolou

Rozumné investovanie je o niekoľkých základných princípoch. A výška nákladov je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktoré ovplyvňujú to, či svoj cieľ dosiahnete v plánovanom čase, neskôr, alebo vôbec. Preto im treba venovať náležitú pozornosť. Prečítajte si, prečo.

Ujasnite si základné pojmy

Netreba ovládať siahodlhú investičnú teóriu (hoci viac vedomostí je vždy lepšie ako menej vedomostí), no mali by ste ovládať aspoň tieto základné pojmy:

Investujte rozumne

Dobré pasívne investovanie má niekoľko pravidiel – dlhý časový horizont, nízke náklady, rozumnú diverzifikáciu, trpezlivosť a disciplínu. Pri ich dodržiavaní je pravdepodobnosť, že sa vám nepodarí dodsiahnuť svoj cieľ veľmi, veľmi nízka.

Svoje portfólio strážte ako oko v hlave

Najdôležitejšou úlohou dobrého portfólia je zabrániť investorovi, aby urobil nejakú hlúposť v tom najmenej vhodnom čase. Musí teda zabezpečiť dostatočný výnos pri akceptovateľnej volatilite tak, aby investor nielen dosiahol svoj cieľ v očakávanom čase, ale aby počas toho celého vedel aj pokojne spávať. Prečítajte si, ako na to:

Do čoho investovať

Investovanie môže byť pre začiatočníkov trochu odstrašujúce, pretože sa ponúka nepreberné množstvo alternatív. Pripravil som preto krátky prehľad možností, z ktorých sa dá postaviť kvalitné portfólio pre každého.

 Alebo, ak si trúfate, začnite prvým článkom, a prepracujte sa až k najnovšiemu.Inak si tu môžete robiť prakticky čokoľvek chcete – čítať podľa kategórií, titulkov alebo dátumu.Dúfam, že tu nájdete to, čo hľadáte.Všetko dobré, držte sa.

This is a staging environment