7 dôvodov, prečo sa vám v investovaní nedarí tak, ako by sa mohlo (a čo sa s tým dá urobiť).

Investovanie 7 najčastejších chýb

Väčšina ľudí investuje veľmi zle. Na prvý pohľad môže táto veta vyzerať ako veľmi trúfalé tvrdenie. No našťastie (alebo skôr bohužiaľ) máme k dispozícii dáta, ktoré to potvrdzujú.

Chovaním investorov a ich výsledkami sa každoročne zaoberá štúdia spoločnosti Dalbar Quantitative Analysis of Investor Behaviour. A nie je to veru pekné čítanie. Takto vyzerajú výsledky do roku 2017:

Zdroj: ​MarketWatch

Investovanie väčšine ľudí neprináša ani zďaleka to, čo by mohlo. Investori konzistentne, či už v krátkom, strednom, alebo dlhom období, dosahujú výrazne horšie ako trhové výsledky. No nielen to, rovnako konzistentne dosahujú investori výsledky horšie ako fondy, do ktorých investujú. To je obrovská katastrofa, ktorá má veľký (negatívny) dopad na ich terajšiu aj budúci finančnú situáciu, životný štýl a úroveň. 

Situácia na trhoch je (stále) neprehľadná a (stále) hrozí kríza

Dalo by sa argumentovať tým, že investovanie je komplikované a situácia je neprehľadná. 

Akcie dosahujú nové historické maximá. Úrokové sadzby sú na, alebo blízko nuly. Centrálne banky pomaly prestávajú s tlačením obrovského množstvá peňazí a začínajú zdvíhať úrokové sadzby. Zastaví sa aj ten malý ekonomický rast? Zlato stúpa klesá. Bitcoin klesá tiež stúpa klesá. Ropa sa plus-mínus nehýbe. Na Strednom východe je vojna. Severná Kórea testuje atómové zbrane a balistické strely. Trump sa vyhráža Kimovi zničením a naopak s Kimom dohodol na zrušení aómového programu Severnei Kórei, no vyzerá to tak, že Kim na to kašle. Brexit bude (alebo nebude). Katalánsko sa možno odtrhne od Španielska. Taliansko má novú vládu, ktorá vyzerá byť dosť euro - skeptická.

A čoraz častejšie sa mi ozývajú ľudia s otázkou - do čoho investovať TERAZ? A má vôbec investovanie TERAZ zmysel? Majú pocit, že sa blíži ďalšia kríza, ďaľšia trhová panika a nevedia, ako reagovať.

Neviem, či sa TERAZ blíži ďalší pokles cien akcií. Určite niekedy v budúcnosti príde, možno až o niekoľko desiatok percent. Ale neviem, kedy to bude. Zažil som už 2 veľké finančné krízy, čítal som o mnohých iných a naučil som sa jedno - krízy a paniky prichádzajú a odchádzajú. 

Určite majú potenciál vytvoriť alebo zničiť obrovské majetky. No pre drvivú väčšinu investorov kríza na finančnom trhu zďaleka nie je ten hlavný a ani najväčší dôvod, prečo sa im nedarí tak, ako by sa mohlo.

 

Investovanie - lepší spôsob

Hlavná príčina neúspechu leží úplne inde: je to samotný investor, resp. jeho chovanie, plus k tomu nepochopenie a/alebo ignorovanie základných investičných princípov. Mnohí z toho majú strach, investovanie sa im zdá byť príliš komplikované. No nie je to až také ťažké.

Najväčšou iróniou, vzhľadom na vyššieuvedené výsledky, ktoré investori dosahujú je, že investovanie sa dá robiť inak a lepšie. Existuje jednoduchý, rozumný a lacný spôsob, ktorý komukoľvek umožní z dlhodobého hľadiska dosiahnuť výsledky lepšie ako 80% profesionálnych investorov. A tým pádom dosiahnuť svoje finančné ciele s ďaleko vyššou pravdepodobnosťou a nižšími nákladmi.

Volá sa tiež indexové investovanie pomocou ETF.

Ale pozor - tento spôsob investovania je síce jednoduchý, no nie ľahký. Nie je to však technický problém. Najväčšou prekážkou medzi investorom a dosiahnutím jeho cieľov je samotný investor - jeho chovanie, povaha, zvládanie emócií.

Indexové investovanie nemá za cieľ dosiahnuť najvyšší výnos na svete. Umožní v dlhom časovom horizone získať priemerný trhový výnos (nepodceňujte to - až 80% profesionálnych investorov sa to nepodarí). Kľúčom k úspechu je držať sa stratégie zubami-nechtami a hlavne VYDRŽAŤ. Dôležitý je Time in the Market.

A spôsob, ako maximalizovať pravdepodobnosť, že sa nám to podarí, nie je nájsť najhorúcejšiu investíciu tohto týždňa. Ani investovať tam, kde očakávame v najbližšom polroku zdvojnásobenie hodnoty. Dôležité je pracovať na tom, aby sme sa vyhli zbytočným, nevynúteným chybám.

A ak sa vám podarí vyhnúť aspoň niektorým z nasledujúcich chýb, budete na dobrej ceste k získaniu väčšej kontroly nad svojimi peniazmi, investíciami a finančnou budúcnosťou.

7 najčastejších chýb, ktoré investori robia

1. chyba - Neinvestujete.

Ja viem, že tento bod sa investorov netýka, pretože tí, z definície, už investujú. No je to veľmi dôležité, takže som to sem dal. Väčšina ľudí totiž neinvestuje. Samozrejme, sú takí (a nie je ich málo), ktorí jednoducho nemajú dostatočný príjem na to, aby čosi ušetrili a investovali.

No potom sú tu ľudia (a tiež ich nie je málo), ktorých príjem dostatočný je, no aj tak neinvestujú nič, alebo len veľmi málo.  Sami seba tak vydávajú na milosť a nemilosť štátnemu sociálnemu systému. Ten však, obávam sa, má svoje najlepšie roky už za sebou. Okrem toho sa tiež pripravujú o vysoké príjmy, a z nich vyplývajúcu istotu, ktoré by mohli v budúcnosti rozumným investovaním získať.

2. chyba - Zlá alokácia aktív

Rozhodnutie, ako rozdelíte svoje peniaze medzi jednotlivé triedy aktív (akcie, dlhopisy, hotovosť, nehnuteľnosti), je veľmi dôležité. Má na váš konečný výsledok ďaleko väčší vplyv ako to, aký konkrétny fond si vyberiete, do akých konkrétnych akcií zainvestujete, alebo kedy predáte a kedy kúpite.

Jednou z najväčších chýb, ktoré investori robia je, že investujú príliš konzervatívne. Stačí sa pozrieť na najpredávanejšie fondy na Slovensku. Sú to peňažné, dlhopisové a zmiešané fondy, ktoré väčšinu prostriedkov investujú do štátnych dlhopisov.

Takéto investície sú síce menej volatilné, ale ponúkajú relatívne nízky výnos. Nie sú preto veľmi vhodné pre ľudí, ktorí si svoj finančný majetok ešte len budujú a majú pred sebou dlhý investičný horizont.

Samozrejme, je vždy lepšie investovať konzervatívne a v noci pokojne spať, než byť príliš agresívny a pri prvom poklese o 10% všetko predať. Váš investičný plán by mal v prvom rade vyhovovať vám, vašej povahe a vašim potrebám.

Ale možno, keď sa nad tým poriadne zamyslíte, zistíte, že ani zďaleka nie ste taký konzervatívny, ako ste si pôvodne mysleli.

3. chyba - Príliš vysoké poplatky

Poplatky (vstupné, výstupné, za správu, za zhodnotenie atď.) predstavujú obrovskú záťaž, ktorá vašim investíciam bráni dosiahnuť požadované výsledky. Matematika je veľmi jednoduchá - čím viac zaplatíte na poplatkoch, tým menej vám zostane. 2 alebo 3 percentá ročne, ktoré si účtuje väčšina podielových fondov na Slovensku (a ktoré vám “sprostredkuje” váš bežný predajca investičných produktov) nevyzerá nijako závažne. No ich efekt v priebehu 20-40 rokov, čo je investičný horizont väčšiny ľudí, je devastačný.

Existujú investiční manageri, ktorí dosahujú dostatočne solídne dlhodobé výsledky, aby malo zmysel platiť im takéto veľké peniaze. Je však veľký problém ich identifikovať vopred. A aj keby ste ich našli, nebudete sa k nim vedieť dostať. No ak sa pozriete na výsledky fondov dostupných u nás, zistíte, že za svoje peniaze jednoducho nedostávate adekvátnu protihodnotu.

Vašim cieľom by malo byť minimalizovať tento typ nákladov. Ak vaše peniaze manažuje niekto iný, vaše celkové náklady by sa mali pohybovať okolo 1 percenta. Trocha viac, ak máte malé portfólio, trocha menej, ak máte väčšie portfólio. Ak si investície manažujete sami, nemal by byť problém dostať sa s nákladmi pod 0,50% p.a.

4. chyba - Investovanie formou "naháňania" výnosov

"Naháňanie výnosov" je jedna z najrýchlejších ciest, ako sa dostať do finančného pekla. Kľudne sa spýtajte hocikoho, kto si v roku 2007 kúpil fantastické cenné papiere založené hypotekárnymi úvermi so super ratingom a skvelým výnosom.

 Alebo Bitcoin v decembri 2017.

Alebo sa nechal nahovoriť na rôzne super investície s výnosom 30% mesačne.

A čo to vlastne znamená? Ak si dnes chcete kúpiť akcie s dividendovým výnosom, aký ponúkali kvalitné akcie pred 5 rokmi, musíte zainvestovať do rizikovejších titulov. Ak chcete dlhopis s výnosom, aký ponúkali vládne dlhopisy pred 5 rokmi, musíte zainvestovať do dlhších splatností a/alebo nižšej kvality. Alebo musíte použiť tzv. leverage (zobrať si na investovanie úver).

Každý, kto sa na takýto typ investovania dá, by mal veľmi dobre chápať, aké riziko podstupuje. Musí byť tiež pripravený znášať následky. Pretože je vysoká pravdepodobnosť, že to neskončí dobre.

Rozumnejší prístup je v najbližších rokoch očakávať výnosy nižšie ako doteraz a adekvátne viacej sporiť/investovať.

5. chyba - Rozhodovanie sa na základe emócií.

Jednou z najväčších prekážok, ktorá stojí medzi investormi a dosiahnutím dobrých výsledkov, sú, paradoxne, investori samotní. Respektíve ich chovanie.

Emócie v našich životoch sú dôležité, no investovanie na ich základe je veľmi nebezpečná vec. Prejavuje sa 2 spôsobmi - kupujeme draho a predávame lacno. Keď “trhy” stúpajú, všade vládne dobrá atmosféra, každý druhý deň tu máme dosahovanie nových historických maxím a tipy na super akcie sa dozviete aj od svojho kaderníka.

V takej situácii nie je nič jednoduchšie a prirodzenejšie, než pridať sa k párty a začať investovať tiež.

Na druhú stranu, keď sa ekonomikám nedarí, všade číhajú skutočné, alebo len domnelé hrozby. Vyzerá to, že pád indexov sa už nikdy nezastaví, pesimizmus a strach je na maxime. Vtedy je veľmi ťažké odolať nutkaniu všetko predať, zaliezť niekam do kúta a pri pohári vína si sľubovať, že akcií sa už nikdy, ale skutočne nikdy ani nedotkneme.

Takéto investovanie vedie k neveselým výsledkom a mnohým prebdeným nociam. Lepšie je nájsť si taký spôsob, ktorý bude vplyv emócií na naše investovanie minimalizovať.

Jeden príklad, ako to urobiť, je mať dobrý finančný plán, vrátanie alokácie aktív a investovať pravidelne, automaticky, napríklad každý mesiac, rovnakú sumu (tzv. dollar cost averaging).

6. chyba - Neuvedomujeme si obmedzenia našej mysle

Počas tisícov rokov evolúcie si ľudská myseľ vytvorila mnoho tzv. mentálnych skratiek. Uľahčujú nám život, sú veľmi užitočné a zabezpečili prežitie nášho druhu až do týchto dní. A stále sú v mnohých situáciách funkčné. Ak náhle v meste zbadáte utekať proti sebe dav ľudí s panickým výrazom v tvári, zrejme urobíte najlepšie, ak sa k nim pridáte. Ak hľadáte naozaj dobrú reštauráciu, je dobré začať tými, ktoré sú neustále plné.

No koncept investovania je tu len relatívne krátko a mentálne naň nie sme pripravení. Naše prirodzené inštinkty nás tu môžu nepríjemne “podraziť”.

Tu je niekoľko najčastejších tzv. kognitívnych skreslení, ktoré ohrozujú investorov:

Stádovitosť (herding instict) - Ľudia majú jednoducho problém uveriť, že by sa veľká skupina iných ľudí mohla mýliť. Majú strach, že ak sa tiež nepridajú, niečo dôležité zmeškajú alebo o niečo prídu. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko - internetová bublina v roku 2000 alebo hypotekárna kríza z roku 2007.

Príliš veľká sebadôvera - všetci si o sebe myslíme, že sme nadpriemerní. To je, samozrejme, matematicky nemožné. Paradoxne, čím inteligentnejší človek a čím väčší expert v nejakej oblasti, tým väčší tento problém môže byť. Najčastejšie sa prejavuje sebastrednosťou (self-atribution bias) - ak sa mi nejaký obchod podarí, je to moja zásluha. Ak sa nepodarí, môže za to centrálna banka, vláda, trhy, Američania, mimozemšťania, slobodomurári, svokra atď.

Odpor ku stratám (loss aversion) - negatívne pocity zo straty niečoho sú až 2,5 krát silnejšie ako pozitívne pocity z porovnateľného zisku. Preto ľudia majú tendenciu skôr neinvestovať, alebo investovať konzervatívne. Prípadne sa príliš dlho držia zlých investícií (Možno sa to ešte otočí!). Alebo priskoro predávajú dobré investície (Kým je to v zisku!). 

Mentálna krátkozrakosť (recency bias) - nechávame sa ovplyvňovať viac tým, čo sa stalo nedávno a tým, čo sa môže stať v blízkej budúcnosti. Ak sa nejakému fondu posledný rok darilo, zainvestujem doň. Alebo sa vyhýbame sa investíciám, ktoré sa z krátkodobého hľadiska môžu vyvíjať negatívne, no v dlhšom časovom horizonte majú pozitívne výsledky.

Pomôže tu len uvedomenie si, že naša myseľ sa s nami môže nepekne zahrávať. Riešením je pripraviť si taký finančný plán, ktorý v maximálnej možnej miere tieto negatívne vplyvy eliminuje a držať sa ho v dobrom aj zlom.

7. chyba - Nevieme koľko a za čo platíme

Vždy ma prekvapí, aké obrovské peniaze sú ľudia ochotní platiť za to, aby sa im niekto staral o peniaze a investície. A to aj v prípadoch, keď je to úplne zbytočné.

Iste, sú ľudia s relatívne zložitou finančnou situáciou - nejasné dane, dedičstvo, naozaj veľký majetok, alebo jednoducho nemajú vôbec čas sa riadeniu svojich financií venovať. Vtedy má zmysel najať si dôveryhodnú osobu, ktorá vám s tým pomôže. Malo by však byť vopred jasné, koľko za túto službu platíte. Poplatky by tiež nemali byť poskrývané v maržiach produktov, do ktorých investujete.

Väčšina ľudí má však financie pomerne jednoduché. Ak si ich budú riadiť a investovať sami, môžu na poplatkoch ušetriť veľké peniaze.

Click Here to Leave a Comment Below 31 comments