Peniaze – čo ste sa o nich mali naučiť v škole.

Peniaze sú veľmi úzko prepojené snáď so všetkými aspektami našich životov. Napriek ich dôležitosti o nich vieme šokujúco málo.

Spomeňte si napríklad, čo ste sa o peniazoch učili na základnej alebo strednej škole. Ja počkám. Už? Presne tak. Nič. Ani ja.

Škola by teoreticky mala ľudí (deti) pripraviť na život. V spolupráci s rodičmi z nich vychovať sebavedomých, zodpovedných a samostatne mysliacich jedincov, ktorí sa vedia postarať sami o seba a uplatniť v reálnom svete.

Peniaze

Zdroj : realisticky.cz

Peniaze sú kažodennou realitou našich životov. Sú nevyhnutnou súčasťou každej ekonomickej transakcie, predmetom rozhovorov, túžob, plánov, počúvame o nich vo filmoch, čítame v knihách, sú príčinou mnohých negatívnych aj pozitívnych emócií.

Vzhľadom na to je pre mňa trochu záhadou, že napríklad šiestaci sa učia o tom, koľko typov štvoruholníkov existuje, no o téme peniaze panuje v školských triedach cudné ticho.

Aby som nekritizoval prehnane, keď som sa naposledy pozeral do českej učebnice matematiky pre 2. stupeň ZŠ, našiel som 1 príklad, ktorý sa zaoberal úrokom z peňazí. Ale to je všetko žalostne málo, aspoň podľa môjho skromného názoru.

Takže to skúsim trochu napraviť. Koniec-koncov, píšem tu o finančnej nezávislosti, a to sa bez pochopenia funkcie peňazí nezaobíde.

Čo sú to peniaze

Jedna z definícií hovorí, že peniaze sú legálnym platidlom, uchovateľom hodnoty a prostriedkom ekonomickej výmeny.

Legálne platidlo – je to nástroj, pomocou ktorého môžete vyrovnať svoj dlh voči štátu, ktorý danú menu vydal (dane, pokuty, atď.)

Uchovateľ hodnoty – ehm… Takto: ak si napríklad na parkovisku od Rumunov kúpite výhodne zlatý prsteň za 100 EUR, už na druhý deň v zlatníctve zistíte, že ho predáte za cca. 50 centov. Ak by ste si prsteň nekúpili, zostalo by vám stále 100 EUR. Peniaze uchovávajú hodnotu. V inflačnom prostredí je však toto tvrdenie, mierne povedané, zavádzajúce.

Prostriedok výmeny – toto je najdôležitejšia funkcia peňazí, ktorú si, možno len podvedome, uvedomuje každý. Bez existencie peňazí by sme všetci bartrovali odušu, život by bol oveľa komplikovanejší a zďaleka by sme sa nemali tak dobre ako sa máme.

Väčšina ľudí si však túto tretiu časť definície (prostriedok výmeny) zobrala k srdcu až príliš, a ak sa nejakým spôsobom k peniazom dostanú, majú tendenciu sa ich čo najrýchlejšie zbaviť, výmenou za rôzne veci, alebo služby, ktoré možno ani nepotrebujú.

Ak však niekedy chcete dosiahnuť finančnú nezávislosť, musíte svoj postoj k peniazom zmeniť a začať ich vnímať ako to, čím naozaj sú – bandou malých usilovných zamestnancov, ktorí pre vás budú pracovať, tak povediac, do roztrhania tela. Ak im to, samozrejme, umožníte.

Je to veľmi jednoduché – buď peniazom dovolíte, aby pracovali pre vás, alebo budete celý život pracovať vy pre peniaze. Čo vám znie lepšie?

Peniaze majú svoju cenu.

Na to, aby ste sa k peniazom dostali, musíte ich za niečo vymeniť. Buď za svoj čas, ktorý strávite prácou pre svojho zamestnávateľa, prípadne svojich klientov. Alebo si ich môžete požičať a vtedy za ne musíte zaplatiť úrok. To je cena peňazí.

No máte ešte tretiu možnosť – peniaze majú totiž naozaj schopnosť “plodiť peniaze”, ako spieva Milan Lasica v jednej pesničke.

Ak namiesto toho, aby ste všetky svoje peniaze minuli, niečo z nich ušetríte a zainvestujete, začnú sa diať veci! Úrok, ktorý musíte zaplatiť, keď si peniaze požičiate, sa zmení na výnos, ktorý je celý váš. (Samozrejme, nesmiete si peniaze uložiť na termínový účet ani si kúpiť kapitálové investičné poistenie. Musíte INVESTOVAŤ).

A bude to ešte lepšie!

Ak váš výnos nevyberiete a neminiete, ale ho opäť zainvestujete, v ďaľšom období získate výnos nielen z pôvodnej istiny, ale aj z výnosu. A to už je celkom iná liga. Odborne sa to nazýva zložené úročenie, úrok z úrokov, alebo výnosy z výnosov. Sám veľký Albert Einstein to (vraj) nazval 8. divom sveta.

Peniaze2

Ak zainvestujete s výnosom 9% ročne (čo je dlhodobý výnos amerických akcií definovaných indexom S&P 500), vaša investícia zdvojnásobí svoju hodnotu približne každých 8 rokov.

2 rady do života

  1. Každý, kto chce dosiahnuť finančnú nezávislosť, musí ŽIŤ (hlboko) POD SVOJE POMERY. Ak chcete, aby obrovská sila výnosov z výnosov začala pracovať vo váš prospech, musíte investovať. Ak miniete všetky svojej peniaze, nemáte čo investovať – bye bye finančná nezávislosť. Ak neviete ako na to, skúste sa na svojej nákupy pozerať nasledovnou optikou : chcete si kúpiť nový mobil za 200 EUR. Jeho reálna cena je však štvornásobok, teda 800 EUR (ak by ste 200EUR zainvestovali, o 16 rokov by ste z tejto sumy mali 800EUR, ktoré by podporili vašu finančnú nezávislosť). Naozaj ten mobil stojí za to?
  2. Ak chcete dosiahnuť finančnú nezávislosť, nikdy, nikdy, NIKDY si nekupujte nič na úver (spotrebný úver, splátkový predaj, povolené a nepovolené prečerpanie na účte v banke, úverový rámec na kreditnej karte atď.) Jedinou výnimkou je hypotéka s primeraným úrokom. Prečo? Pretože ak si kúpite niečo na úver, kupujete to drahšie, než ak to kupujete v hotovosti. A všetky horeuvedené druhy financovania majú náklady minimálne 8%. Väčšinou však výrazne, výrazne viac. Tým pádom peniaze nepracujú pre vás, ale vy pracujete pre peniaze niekoho iného – bye bye finančná nezávislosť.