fbpx
24

Na čo je “železná rezerva” a kam ju uložiť.

Minulý týždeň som (cez komentáre) dostal od čitateľa Paľa nasledovnú otázku:

“Zdravím Vlado,

aký je Váš názor používať dlhodpisy ako náhradu termínovaných vkladov na kratšie obdobie povedzme 1-5r. Jediné čo je na trhu ako tak zaujímave je J&T terminovaný vklad na 3r s výnosom 2%, ale keď som tam volal tak povedali, že oni mi dopredu ani nevedia povedať akú penalty si dajú ak to vyberiem skôr. Dokonca mi ani nevedeli povedať, či bude pokuta iba do výšky úrokov alebo môžu siahnuť aj na istinu. No proste transparentnosť na hovado. Ako príklad uvádzam IHYG (iShares Euro High Yield Corporate Bond). Jedná sa mi hlavne o to, že človek má nejakú železnú rezervu (6-12 platov), ale nechať ju len tak ležať na bankovom účte asi nie je najlepšia cesta. Pri týchto dlhopisoch volatitita nie je až tak vysoká (pre prípad okamžitej potreby výberu), ale samozrejme rating je dosť slabý takže prípadne, aké tam vidíte riziká. Chápem, že keby som kúpil dlhopis s nízkym ratingom voči jednej spoločnosti tak riskujem, že tá firma mi nezaplatí, ale pri ETF kde 473 titulov je to riziko asi o dosť menšie. Od vzniku daného fondu nikdy nebolo obdobie 2 rokov ktoré by zaznamenalo stratu a nebol tam ani nijak veľký prepad ceny ETF. Ďakujem za názor.”

Pred tým, než skúsim na túto otázku odpovedať, poďme sa ešte raz pozrieť, čo je vlastne účelom železnej rezervy.

Na čo slúži železná rezerva

Železná rezerva (alebo aj emergency fund) je v prvom rade poistka proti nečakaným negatívnym udalostiam. Tu sú 3 hlavné dôvody, prečo si ju vytvoriť:

1.Ochrana pri nečakanej potrebe hotovosti. Môže to byť dočasná strata príjmu, napr. kvôli chorobe, výpadok príjmu kvôli strate zamestnania, alebo nečakané jednorazové výdaje, napr. pokazená chladnička, rozbité okno  na dome a podobne.

2. Ochrana proti zlým investičným rozhodnutiam, ku ktorým máme v stresových situáciách prirodzený sklon.

Predstavme si, že nastane bear market, teda pokles cien akcií o viac ako 20%. Hodota vášho portfólia, hoci je zainvestované rozumne vzhľadom na vaše plány, ciele a časový horizont, takisto klesá. Nikto nevie, ako to dopadne, ani ako dlho to bude trvať. Čo ak to klesne o ďaľších 50%?!?

Presne v takýchto obdobiach paniky a neistoty sa rozhoduje o tom, aká bude vaša finančná budúcnosť. Aj tá najlepšia investičná stratégia totiž funguje iba vtedy, ak ste schopní sa jej držať dlhodobo.

Sledovať pokles hodnoty vášho portfólia je však veľmi bolestná zážitok a väčšina investorov má (úplne prirodzenú) tendenciu toto utrpenie ukončiť a všetko predať. Z krátkodobého hľadiska to funguje, no dlhodobé náklady sú obrovské.

Ak ale máte dostatočne veľkú železnú rezervu, ktorá vás ochráni pri potenciálnom výpadku príjmov, nebudete nútení predávať vaše investície zo stratou. Železná rezerva tak podporuje rozumné správanie investorov a pomôže vám prečkať obdobia negatívneho vývoja na finančných trhoch.

3. ŽR nám dáva možnosti.

Povedzme, že máme šancu získať nové zamestnanie s lepším platom, ktoré nás aj bude viac baviť. No na to, aby sme ho získali, musíme absolvovať jednomesačné školenie, ktoré si musíme zaplatiť. V prípade, že nemáme žiadnu rezervu, na nový job môžeme zabudnúť – jednak si školenie nemáme z čoho zaplatiť, a ani nemôžeme odísť na mesiac zo zamestnania, pretože by sme nemali príjem a nemali by sme z čoho žiť.

ŽR nám umožní túto príležitosť využiť.

Druhý typ možností, ktoré nám ŽR dáva, je práve v časoch poklesu cien aktív – počas paniky je najlepší čas nakupovať, no túto výhodu využijeme iba vtedy, ak máme k dispozícii peniaze.

 

Je fond vysokých výnosov dobrým miestom pre železnú rezervu?

Na to, aby železná rezerva fungovala tak, ako má, musia byť splnené 3 podmienky:

  • musí byť dostatočne veľká, aby sme nedopadli ako Jára Cimrman pri ceste na severný pól (stačí pozrieť 2 minúty, nemusíte až dokonca. Nedostatočná železná rezerva (ŽR) môže mať fatálne dôsledky! 🙂

  • nesmieme na ňu siahať kedykoľvek, ale naozaj iba v kritických situáciách
  • jej hodnota musí byť stabilná

A práve tento tretí bod je dôvod, prečo podľa mňa fond, ktorý spomína čitateľ Paľo, nie je dobrým riešením.

Výnos 3,75% je v porovnaní s nulovými výnosmi na účtoch samozrejme veľmi lákavý. No je vykúpený zvýšeným rizikom, ktorému sa investor vystavuje.

Fond investuje do dlhopisov bez investičného ratingu, teda podstupuje vysoké kreditné riziko, aj keď je dosť diverzifikovaný. Hoci duráciu, teda citlivosť n azmenu úrokových sadzieb, nemá veľmi vysokú – 3,56 – s rastom úrokov jeho cena klesne.

Za posledný rok bol jeho výnos -1,60%. Je pravda, že neexistuje 2-ročné obdobie, v ktorom by zaznamenal stratu, ale to v tomto prípade nie je rozhodujúce. Pretože fond vznikol v roku 2010 a má len veľmi krátku históriu.

Nezažil žiadnu recesiu či finačnú krízu, ako ani obdobie rastu úrokových sadzieb. V tejto chvíli nie je problém tento fond obchodovať kedykoľvek a likvidita je dostatočná. Nevieme ale, čo sa v prípade tohto fondu s likviditou stane, keď sa časy zhoršia.

iShares High Yield Corp Bond ETF je riziková investícia, ktorej sa “by definition” darí v dobrých časoch, a môže to byť rozumná súčasť dobre nastaveného portfólia pre niektorých investorov.

No železnú rezervu budete najviac potrebovať v čase kríz. A práve v čase krízy pôjde hodnota tohto fondu dole a dá sa predpokladať, že sa zhorší aj likvidita. To nie je dobrá kombinácia.

Preto sa podľa mňa na ŽR nehodí vôbec.

Kam teda vložiť železnú rezervu?

Najlepším riešením je hotovosť. Cash is king.

Dáva vám možnosť nerobiť rozhodnutia v strese, že zajtra nebudete mať čo jesť, dáva vám možnosť kúpiť si, čo potrebujete, alebo zainvestovať pri dobrých cenách.

Ideálny spôsob, kde hotovosť držať, je na účte v banke alebo v nejakej sporiacej schéme, ktorú banky k bežným účtom ponúkajú. Je to bezpečné a peniaze sú okamžite dostupné. Nevýhodou je nulové úročenie, ale výnos nie je účelom držania ŽR.

Ak sa bojíte, že v prípade krízy zostanú vaše peniaze v banke nedostupné, kľudne si nechajte nejakú časť v hotovosti doma. Treba však rátať s tým, že elimináciou rizika nedostupnosti peňazí v banke podstupujete riziko nové – peniaze vám môže z domu niekto ukradnúť, môžu sa poškodiť napr. pri požiari, vytopení a pod.

Ak sa bojíte znehodnotenia vašej hlavnej meny (alebo ak sú vaše výdavky vo viacerých menách), môžete aj ŽR držať v rôznych menách, či už na účtoch v banke, alebo v hotovosti. No tu sa zase vystavujete riziku pohybu menových kurzov.

V prípade, že máte ŽR naozaj dosť veľkú, povedzme 6 až 12 mesačných výdavkov, môžete začať zvažovať použitie  termínových vkladov so splatnosťou okolo 3 mesiacov, príp. veľmi krátkych štátnych dlhopisov.

Máte vytvorenú železnú rezervu? A kde ju držíte?

 

Photo: Flickr

 

Comments are closed