Ako investovať do akcií

Odpoveď na otázku “Ako investovať do akcií?” nemusí byť vždy komplikovaná. Naopak, jednoduché stratégie často dosahujú najlepšie výsledky. Keď však začnete hľadať informácie o tom, ako optimálne investovať, niekde na internete, alebo u svojho finančného poradcu či bankára, nevyhnutne dospejete k tomu, že je to veľmi zložité. Schválne si pozrite napríklad toto. Ale nečítajte to! Len rýchlo prelistujte. Je to fakt sila.

Potrebujete profíkov?

Je jasné, že výsledkom takéhoto pátrania napokon je, že väčšina ľudí sa zľakne a zverí svoje peniaze profesionálom v dobrej viere, že o ne bude kvalitne postarané. To, čo však obvykle získajú, sa dá stručne popísať ako “málo muziky za veľa peňazí” – ako skupina profesionáli dosahujú podpriemerné výsledky a účtujú si obrovské poplatky.

Pritom na to, aby z vás bol úspešný investor, nemusíte byť génius. Warren Buffett, najúspešnejší investor všetkých čias, povedal: Ak sa zaoberáte investovaním a máte IQ 150, predajte 30 bodov niekomu inému.

Vysokointeligentní ľudia majú tendenciu preceňovať svoje schopnosti. Veľmi často podľahnú klamnému dojmu, že ak sú dobrí v jednej oblasti, budú dobrí vo všetkom, čoho sa chytia. Príliš často som sa stretol so šikovnými, úspešnými ľuďmi, ktorí pri investíciách, resp. špekulovaní, pohoreli len kvôli tomu, že si príliš verili. Ako hovorí Mark Twain: Do problémov ťa nedostane to, čo nevieš. Ale to, čím si si istý na 100%, no nie je to pravda.

Týka sa to však aj profesionálnych investorov. Žiarivým príkladom je prípad hedge fondu Long Term Capital Management. V roku 1994 ho založil John Meriwether, bývalý hlavný bond trader investičnej banky Salomon Brothers, a medzi jeho partnerov a členov predstavenstva patrili 2 (!) nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu M.C. Scholes a R.C. Merton (poznáte Black-Scholesov model?). Podľa niektorých odhadov priemerné IQ ich tímu dosahovalo hodnotu minimálne 160. Napriek tomu fond v roku 1998 skrachoval, pričom celková strata dosiahla 4,8 miliardy dolárov. Paradoxne, fond obchodoval primárne s derivátmi, za ktoré Scholes a Merton získali Nobelovu cenu.

Keep it simple

Ako hovorí (opäť) W. Buffett – investovanie nie je krasokorčuľovanie, nedostanete žiadne extra body za obtiažnosť alebo technickú náročnosť. Dôležitý je len konečný výnos, bez ohľadu na to, ako prácne ste ho získali.

Tým nechcem povedať, že investovanie je ľahké, to v žiadnom prípade. Ale na to, aby ste dosiahli uspokojivé výsledky, nemusíte  používať kilometrové vzorce a 300 rôznych pravidiel. Naopak – čím jednoduchšia stratégia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa jej budete držať “v dobrom aj zlom” a dosiahnete svoj cieľ.

Čím začať

Pred tým, než ale začnete vôbec rozmýšľať nad tým, ako a do čoho investovať, musíte si “poupratovať” vo svojich financiách. Tu sú prvé, nevyhnutné kroky, bez ktorých sa nikam nepohnete:

 1. Nájdite spôsob, ako zo svojho príjmu ušetríte pravidelne mesačne aspoň 20%
 2. Splaťte čo najrýchlejšie všetky svoje dlhy, okrem hypotéky
 3. Otvorte si termínový účet a postupne naň presuňte sumu vo výške vašich 3-6 mesačných nevyhnutných životných nákladov. Toto bude vaša tzv. Železná rezerva.

Ako investovať

Vaša investičná stratégia by sa mala vyhnúť všetkým typickým omylom investora, o ktorých som písal tu. Navyše by mala mať veľmi vysokú šancu na úspech (teda že v dlhodobom horizonte dosiahnete očakávané zhodnotenie).  A v neposlednom rade by nemala byť náročná na váš čas a schopnosti, pretože vy nechcete tráviť svoj čas pred monitorom počítača, sledovať denné správy na CNBC a minútový vývoj cien na finančných trhoch. Vy si chcete užívať život naplno, venovať sa svojej práci, rodine a koníčkom. A v noci dobre spať.

Takže pre každého, kto chce dosiahnuť finančnú nezávislosť a hľadá, ako investovať, navrhujem nasledovné kroky (toto upozornenie ste už čítali, však?):

 1. Otvoriť si účet u online brokera, napr. Fio Broker alebo Saxo Bank. Dobrou voľbou je tiež americká firma Interactive Brokers.*
 2. Nájsť akciový indexový fond, obchodovaný na burze, ktorý pokrýva všetky hlavné svetové akciové trhy. Napr. iShares Core MSCI World UCITS ETF.
 3. Investovať pravidelne každý mesiac až do dosiahnutia finančnej nezávislosti.

Prečo práve takto:

 • nízka časová náročnosť (urobenie jedného bankového prevodu, nalogovanie sa na svoj účet, urobenie obchodu, cca 10 minút mesačne)
 • nízke náklady (tento fond má total expense ratio vo výške 0,20% – na rozdiel od 1,5 – 2,00%, ktoré zaplatíte aktívne manažovaným fondom). Obchodné poplatky napr. Saxo bank sú 0,10%, min. 12 EUR, za obchod na Deutsche Borse (XETRA), Interactiv Brokers si účtuje 0,1%, min 4 EUR, max 29EUR
 • tento pravidelný, “mechanický” spôsob ako investovať (tzv. dollar cost averaging) sa historicky ukazuje ako jeden z najoptimálnejších spôsobov investovania pre amatérskych investorov – historický trhový výnos (okrem 0,20%, čo sú poplatky fondu) je celý váš
 • takáto mechanická stratégia má ďaľšiu výhodu vo forme odbúrania vplyvu emócií na vaše rozhodovanie, jednoducho investujete každý mesiac bez ohľadu na vývoj na trhu
 • dosiahnete lepšie výsledky ako cca 70% profesionálnych investorov
 • fond nedistribuuje žiadne dividendy ani kapitál, takže zisky budete realizovať až predajom podielov. Ak ich budete držať dlhšie ako rok, od 1.1.2016 sú tieto príjmy oslobodené od dane (aj zdravotných odvodov)**

Ako vidno, rozumné investovanie naozaj nie je komplikované. Nedajte sa pomýliť jednoduchosťou horeuvedených krokov, v skutočnosti je to dosť ťažké. Hlavný problém sú však investori samotní – často im chýba odhodlanie a disciplína držať sa zvolenej stratégie. Mnohokrát sa nechajú opantať emóciami ako je ziskuchtivosť (začnú nakupovať oveľa viac, keď sú trhy v eufórii, akcie sú drahé, ale nakupujú aj všetci ostatní) alebo panika (zbavujú sa svojich akcií, keď sa trhy prepadli a všetci predávajú, teda v čase, kedy by mali kupovať).

Existujú aj optimálnejšie spôsoby ako investovať, no pomer cena (a do ceny tu “zaratúvam” nielen finančné náklady, ale aj nároky na čas a emočnú stabilitu)/výkon horeuvedenej stratégie je bezkonkurenčná. A kto vydrží, toho na jeho ceste stretnú samé dobré veci.

* S uvedenými firmami nemám žiadny zmluvný vzťah, ani od nich nedostávam žiadne odmeny. Vlastním akcie Interactive Brokers

** Upravené 4.2.2016

Photo: Flickr

Comments are closed