ako investovať jednoducho, rozumne a lacno

Ako investovať do akcií bezpečne, jednoducho a lacno.

Rozumné investovanie je proces, ktorý má svoje zákonitosti a kroky. Ak niektorý z nich preskočíte alebo mu nevenujete dostatočnú pozornosť, s veľkou pravdepodobnosťou vás to bude neskôr mrzieť. Preto skôr, ako začnete hľadať odpoveď na otázku “ako investovať do akcií”, malo by vám byť jasné, prečo je vôbec dôležité investovať, prečo to chcete robiť a prečo musíte investovať do akcií.

Ak je všetko jasné, môžeme smelo pokračovať ďalej. Zdôrazňujem slovo “smelo”, pretože väčšina ľudí má pred investovaním do akcií prirodzený a pochopiteľný rešpekt. No odpoveď na otázku “Ako investovať do akcií?” nemusí byť vždy komplikovaná.

Naopak, jednoduché stratégie často dosahujú najlepšie výsledky.

Keď však začnete hľadať informácie o tom, ako optimálne investovať, niekde na internete, alebo u svojho finančného poradcu či bankára, nevyhnutne dospejete k tomu, že je to veľmi zložité. Schválne si pozrite napríklad toto. Ale nečítajte to! Len rýchlo prelistujte. Je to fakt sila.

Potrebujete profíkov?

Je jasné, že výsledkom takéhoto pátrania napokon je, že väčšina ľudí sa zľakne a zverí svoje peniaze profesionálom v dobrej viere, že o ne bude kvalitne postarané. To, čo však obvykle získajú, sa dá stručne popísať ako “málo muziky za veľa peňazí” – ako skupina profesionáli dosahujú podpriemerné výsledky a účtujú si obrovské poplatky.

Pritom na to, aby z vás bol úspešný investor, nemusíte byť génius. Warren Buffett, najúspešnejší investor všetkých čias, povedal: Ak sa zaoberáte investovaním a máte IQ 150, predajte 30 bodov niekomu inému.

Vysokointeligentní ľudia majú tendenciu preceňovať svoje schopnosti. Veľmi často podľahnú klamnému dojmu, že ak sú dobrí v jednej oblasti, budú dobrí vo všetkom, čoho sa chytia. Veľmi často som sa stretol so šikovnými, úspešnými ľuďmi, ktorí pri investíciách, resp. špekulovaní, pohoreli len kvôli tomu, že si príliš verili.

Ako hovorí Mark Twain: Do problémov ťa nedostane to, čo nevieš. Ale to, čím si si istý na 100%, no nie je to pravda.

Týka sa to však aj profesionálnych investorov. Žiarivým príkladom je prípad hedge fondu Long Term Capital Management. V roku 1994 ho založil John Meriwether, bývalý hlavný bond trader investičnej banky Salomon Brothers, a medzi jeho partnerov a členov predstavenstva patrili 2 (!) nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu M.C. Scholes a R.C. Merton (poznáte Black-Scholesov model?). Podľa niektorých odhadov priemerné IQ ich tímu dosahovalo hodnotu minimálne 160. Napriek tomu fond v roku 1998 skrachoval, pričom celková strata dosiahla 4,8 miliardy dolárov. Paradoxne, fond obchodoval primárne s derivátmi, za ktoré Scholes a Merton získali Nobelovu cenu.

Keep it simple

Ako hovorí (opäť) W. Buffett – investovanie nie je krasokorčuľovanie, nedostanete žiadne extra body za obtiažnosť alebo technickú náročnosť. Dôležitý je len konečný výnos, bez ohľadu na to, ako prácne ste ho získali.

Tým nechcem povedať, že investovanie je ľahké, to v žiadnom prípade. Ale na to, aby ste dosiahli uspokojivé výsledky, nemusíte  používať kilometrové vzorce a 300 rôznych pravidiel. Naopak – čím jednoduchšia stratégia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa jej budete držať “v dobrom aj zlom” a dosiahnete svoj cieľ.

Čím začať

Pred tým, než ale začnete vôbec rozmýšľať nad tým, ako a do čoho investovať, musíte si “poupratovať” vo svojich financiách. Tu sú prvé, nevyhnutné kroky, bez ktorých sa nikam nepohnete:

 1. Nájdite spôsob, ako zo svojho príjmu ušetríte pravidelne mesačne aspoň 20%. Toto môže byť nepríjemné prekvapenie pre mnohých, pretože 20% je naozaj dosť veľa. No pravda je taká, že sporiť 5 EUR mesačne má zmysel prvé 2 mesiace, keď ešte len začínate, alebo ak máte 15 rokov. Ako sa hovorí – ak si odložíte trošku každý mesiac, na konci roka budete prekvapní, ako málo ste si nasporili. Ak chcete dosiahnuť zmysluplné výsledky, musíte vynaložiť zmysluplnú snahu a sporiť zmysluplné sumy.
 2. Splaťte čo najrýchlejšie všetky svoje dlhy, okrem hypotéky. Výnosy z výnosov sú najsilnejší faktor pri investovaní, no ak splácate úvery, tento faktor pracuje proti vám. Väčšina spotrebných úverov, vrátane úverov na kreditných kartách, má oveľa vyššie výnosy, než aké sa dajú získať investovaním. Preto je rýchle splatenie takýchto úverov najvyššia priorita.
 3. Vytvorte si tzv. Železnú rezervu – otvorte si termínový účet a postupne naň presuňte sumu vo výške vašich 3-6 mesačných nevyhnutných životných nákladov. Nepodceňujte to – je to najdôležitejší nástroj riadenia rizika pri vašom investovaní.

Vaša investičná stratégia by sa mala vyhnúť všetkým typickým omylom investora, o ktorých som písal tu. Navyše by mala mať veľmi vysokú šancu na úspech (teda že v dlhodobom horizonte dosiahnete očakávané zhodnotenie).

A v neposlednom rade by nemala byť náročná na váš čas a schopnosti, pretože vy nechcete tráviť svoj čas pred monitorom počítača, sledovať denné správy na CNBC a minútový vývoj cien na finančných trhoch. Vy si chcete užívať život naplno, venovať sa svojej práci, rodine a koníčkom. A v noci dobre spať.

Aké máme možnosti

Investovanie do individuálnych akcií

Takto investujeme napríklad my. Ale nikomu neodporúčam – dosť časovo náročné, s neistými výsledkami. Na druhú stranu je to aj veľká zábava a človek sa pri tom veľa naučí. No ak čítanie výročnej správy a analyzovanie záverov valného zhromaždenia nekorešponduje s vašou predstavou ideálne stráveného piatkového večera, sú aj jednoduchšie spôsoby.

Investovanie do štandardných podielových fondov

Táto možnosť v porovnaní s individuálnymi akciami leží na stupnici obtiažnosti investovania presne na opačnom konci – je to pohodlné a jednoduché. Zájdete do banky, alebo ešte lepšie, váš friendly finančný agent príde za vami domov alebo do práce, prinesie vám zmluvy, všetko vám vysvetlí, vy len podpíšete, nastavíte prevodný príkaz a viac sa o nič nestaráte. No nekupte to, když je to tak výhodný!

Cena za všetko toto pohodlie je obrovská. Podielové fondy si účtujú vysoké poplatky a dosahujú veľmi slabé výnosy.

Je lepšie investovať do štandardného podielového fondu s primeranými poplatkami, ako neinvestovať vôbec. Ale existuje oveľa lepšia alternatíva.

Investovanie pomocou ETF

Skratka ETF znamená Exchange traded fund, teda fond, obchodovaný na burze. Tieto fondy investujú pasívne, nesnažia sa odhadnúť, ktoré akcie pôjdu hore a ktoré dole. Jednoducho kúpia celý trh, resp. všetky firmy, ktoré sa nachádzajú v nejakom indexe (napr. S&P500). Majú veľmi nízke náklady (0.04%-0.20% v porovnaní s 1,50%-2.00% v štandardných podielových fondoch) a tým pádom garantujú dosiahnutie takmer priemerných trhových výnosov.

Na prvý pohľad to nemusí vyzerať bohvieako, no naozaj len na prvý pohľad – kým si neuvedomíme, že drvivá väčšina aktívne spravovaných podielových fondov priemerné trhové výnosy nedosahuje ani zďaleka.

Nevýhoda takéhoto investovania je, že to nie je také pohodlné ako predchádzajúca alternatíva. Musíte si otvoriť účet u brokera, vybrať si fond, alebo fondy, previesť peniaze a realizovať obchody. Pri troche snahy sa to však dá hravo zvládnuť. Nakupovať stačí raz za mesiac alebo aj menej, takže ak ste schopní nájsť si 30 minút mesačne, nemáte sa čoho báť.

Ako investovať

Takže pre každého, kto chce dosiahnuť finančnú nezávislosť, alebo len jednoducho hľadá, ako investovať rozumne, bezpečne, jednoducho a lacno, navrhujem nasledovné kroky (toto upozornenie ste už čítali, však?):

 1. Otvorte si účet u online brokera, napr. Fio Broker alebo Saxo Bank. Dobrou voľbou je tiež americká firma Interactive Brokers.* Kľudne môžete vyskúšať aj Lynx. Snažte sa vyhnúť českým brokerom – podmienkou u nich je mať účet v českých korunách v českej banke, čo vám zbytočne skomplikuje život a zvýši náklady. Najjeduchšou alternatívou je EUR účet u brokera a investovanie len do fondov, denominovaných v EUR. Kurzové riziko síce neodstránite, ale vyhnite sa zbytočným komplikáciám pri prevodoch peňazí z jednej meny do druhej.
 2. Nájdite si lacný akciový indexový fond, obchodovaný na burze, najlepšie denominovaný v EUR, ktorý pokrýva všetky hlavné svetové akciové trhy. Napr. iShares Core MSCI World UCITS ETF, alebo Vanguard FTSE All-World UCITS ETF.
 3. Investujte pravidelne každý mesiac až do dosiahnutia vašich finančných cieľov.

Prečo práve takto:

 • nízka časová náročnosť (urobenie jedného bankového prevodu, nalogovanie sa na svoj účet, urobenie obchodu, cca 10 minút mesačne)
 • nízke náklady (tento fond má total expense ratio vo výške 0,20%-0,25% – na rozdiel od 1,5 – 2,00%, ktoré zaplatíte aktívne manažovaným fondom). Obchodné poplatky napr. Saxo bank sú 0,10%, min. 12 EUR, za obchod na Deutsche Borse (XETRA), Interactiv Brokers si účtuje 0,1%, min 4 EUR, max 29EUR
 • tento pravidelný, “mechanický” spôsob ako investovať (tzv. dollar cost averaging) sa historicky ukazuje ako jeden z najoptimálnejších spôsobov investovania pre amatérskych investorov – historický trhový výnos (okrem 0,20%, čo sú poplatky fondu) je celý váš
 • takáto mechanická stratégia má ďaľšiu výhodu vo forme odbúrania vplyvu emócií na vaše rozhodovanie, jednoducho investujete každý mesiac bez ohľadu na vývoj na trhu
 • dosiahnete lepšie výsledky ako cca 70% profesionálnych investorov
 • iShares MSCI world nedistribuuje žiadne dividendy ani kapitál, takže zisky budete realizovať až predajom podielov. Ak ich budete držať dlhšie ako rok, od 1.1.2016 sú tieto príjmy oslobodené od dane (aj zdravotných odvodov)**. Fond Vanguardu vypláca dividendy na štvrťročnej báze.

Celý tento článok hovorí iba o investovaní do akcií. Ak máte ešte aspoň 15-20 rokov na vybudovanie finančného majetku, normálne chodíte do práce alebo podnikáte, je to podľa mňa ten najlepší spôsob, ako investovať. Akcie totiž majú dlhodobo najvyšší výnos zo všetkých tried aktív. No zároveň sú aj veľmi volatilné, takže poklesy o 10, 20, 30%, alebo aj 50% niekoľkokrát za život je niečo, s čím sa investor musí naučiť žiť.

Ak sa vám však pri takejto predstave robí zle od žalúdka, je lepšie sa akciám buď vyhnúť úplne, alebo investovať konzervatívnejšie, “primiešaním” bezpečných dlhopisov do vášho portfólia. Cenou za to sú potom nižšie dlhodobé výnosy vášho portfólia. No je to vždy lepšie, ako keby ste mali spanikáriť a všetko predať v tom najhoršom možnom momente, alebo z neustáleho stresovania, či akcie neklesnú o 5%, dostať žalúdočný vred.

Ako vidno, rozumné investovanie naozaj nie je komplikované. Nedajte sa pomýliť jednoduchosťou horeuvedených 3 krokov, v skutočnosti je to dosť ťažké.

Hlavný problém sú však investori samotní – často im chýba odhodlanie a disciplína držať sa zvolenej stratégie. Mnohokrát sa nechajú opantať emóciami ako je ziskuchtivosť (začnú nakupovať oveľa viac, keď sú trhy v eufórii, akcie sú drahé, ale nakupujú aj všetci ostatní) alebo panika (zbavujú sa svojich akcií, keď sa trhy prepadli a všetci predávajú, teda v čase, kedy by mali kupovať).

Existujú aj (aspoň teoreticky) optimálnejšie spôsoby ako investovať, no pomer cena (a do ceny tu “zaratúvam” nielen finančné náklady, ale aj nároky na čas a emočnú stabilitu)/výkon horeuvedenej stratégie je bezkonkurenčná.

A kto vydrží, toho na jeho ceste stretnú samé dobré veci.

 

* S uvedenými firmami nemám žiadny zmluvný vzťah, ani od nich nedostávam žiadne odmeny. Vlastním akcie Interactive Brokers

** Upravené 4.2.2016

P.S. Toto je aktualizácia článku “Ako investovať do akcií”, ktorý bol pôvodne zverejnený v auguste 2015.

Comments are closed