Rozhodujete sa, do čoho investovať? Nebojte sa volatility.

Predstavte si, že je 31.5.2000 a vy ste sa práve rozhodli začať pravidelne investovať sumu 100 USD mesačne. Plánujete to robiť ešte aspoň 15 rokov. Ale do čoho? Akcie? Dlhopisy? Komodity? Nehnuteľnosti? Alebo možno nejakú kombináciu? Je to ťažké rozhodovanie a vy sa z toho neviete nijako “vysomáriť”.

Zrazu sa u vás zjaví záhadný, ale priateľský finančný poradca Morpheus a predloží vám dve investičné ponuky – jednu v modrej zložke a jednu v červenej zložke.

Červená zložka obsahuje ponuku na investíciu, ktorá bude mať najbližších 15 rokov ročný výnos (tzv. CAGR) 4,64% p.a. No táto investícia bude veľmi volatilná. Musíte rátať s tým, že jej hodnota môže kedykoľvek v priebehu 1 mesiaca klesnúť o 17%, v priebehu 3 mesiacov o 30% a môžete zažiť niekoľko situácií, kedy v priebehu 6 mesiacov hodnota vašej investície môže klesnúť až o 42%. Brrr!

V modrej zložke je ponuka na investíciu, ktorá bude mať najbližších 15 rokov ročný výnos rovnako 4,64% p.a. Na rozdiel od červenej však bude absolútne stabilná. Každý rok zhodnotí presne o horeuvedené percentá, nezažijete žiadne tzv. “drawdowny” (poklesy hodnoty). Jednoducho – istý výnos, totálna pohoda.

Ktorú investíciu si vyberiete?

Väčšina ľudí si celkom intuitívne vyberie “modrú” investíciu. Prečo by mali znášať obrovské poklesy hodnoty pri “červenej” investícii, ak môžu získať ten istý výnos pri nulovej volatilite?!? Ak by ste si na pomoc pri rozhodovaní zobrali finančnú teóriu, prídete k rovnakému rozhodnutiu – volatilita je považovaná za mieru rizikovosti, pri rovnakom očakávanom výnose si treba vybrať investíciu, ktorá je menej volatilná.

Nie je to však správne riešenie vášho problému. Prečo? Pozrime sa na čísla.

Suma vkladov do modrej investície  je 18.000 USD. Jej konečná hodnota po 15 rokoch investovania bude 25.934 USD. To nie je na zahodenie.

Suma vkladov do červenej investície je tiež 18.000 USD. No jej konečná hodnota bude 35.705 EUR, takmer dvojnásobok vkladu a o takmer 10.000 USD viac ako pri modrej investícii! Ako je to možné?!?

Pre pokračovanie článku kliknite sem.

Photo: Flickr