Predstavte si, že je 31.5.2000 a vy ste sa práve rozhodli začať pravidelne investovať sumu 100 USD mesačne. Plánujete to robiť ešte aspoň 15 rokov. Ale do čoho? Akcie? Dlhopisy? Komodity? Nehnuteľnosti? Alebo možno nejakú kombináciu? Je to ťažké rozhodovanie a vy sa z toho neviete nijako „vysomáriť“.
Zrazu sa u vás zjaví záhadný, ale priateľský finančný poradca Morpheus a predloží vám dve investičné ponuky – jednu v modrej zložke a jednu v červenej zložke.
Červená zložka obsahuje ponuku na investíciu, ktorá bude mať najbližších 15 rokov ročný výnos (tzv. CAGR) 4,64% p.a. No táto investícia bude veľmi volatilná. Musíte rátať s tým, že jej hodnota môže kedykoľvek v priebehu 1 mesiaca klesnúť o 17%, v priebehu 3 mesiacov o 30% a môžete zažiť niekoľko situácií, kedy v priebehu 6 mesiacov hodnota vašej investície môže klesnúť až o 42%. Brrr!
V modrej zložke je ponuka na investíciu, ktorá bude mať najbližších 15 rokov ročný výnos rovnako 4,64% p.a. Na rozdiel od červenej však bude absolútne stabilná. Každý rok zhodnotí presne o horeuvedené percentá, nezažijete žiadne tzv. „drawdowny“ (poklesy hodnoty). Jednoducho – istý výnos, totálna pohoda.
Ktorú investíciu si vyberiete?
Väčšina ľudí si celkom intuitívne vyberie „modrú“ investíciu. Prečo by mali znášať obrovské poklesy hodnoty pri „červenej“ investícii, ak môžu získať ten istý výnos pri nulovej volatilite?!? Ak by ste si na pomoc pri rozhodovaní zobrali finančnú teóriu, prídete k rovnakému rozhodnutiu – volatilita je považovaná za mieru rizikovosti, pri rovnakom očakávanom výnose si treba vybrať investíciu, ktorá je menej volatilná.
Nie je to však správne riešenie vášho problému. Prečo? Pozrime sa na čísla.
Suma vkladov do modrej investície je 18.000 USD. Jej konečná hodnota po 15 rokoch investovania bude 25.934 USD. To nie je na zahodenie.
Suma vkladov do červenej investície je tiež 18.000 USD. No jej konečná hodnota bude 35.705 EUR, takmer dvojnásobok vkladu a o takmer 10.000 USD viac ako pri modrej investícii! Ako je to možné?!?
Kúzlo spočíva vo volatilite a v spôsobe investovania. Červená investícia, tak ako som ju popísal, je reálna investícia do indexu S&P 500 pomocou fondu iShares Core S&P 500 ETF (modrá investícia je vymyslená, približným ekvivalentom by bola investícia do krátkych amerických vládnych dlhopisov, napr. iShares US Treasury Bonds 3-7Y UCITS ETF). Spôsob investovania – pravidelné mesačné nákupy – sa volá priemerovanie kúpnej ceny (dollar cost averaging) a je to podľa mňa jedna z najnedoceňovanejších investičných stratégií.
Pravidelné, disciplinované investovanie rovnakej sumy do akcií totiž prináša jeden obrovský benefit – ak sú akcie drahé, kupujete ich menej, a ak sú lacné, kupujete ich viacej. A tak aj napriek tomu, že si prakticky „iba“ pasívne kupujete trhové portfólio, mnohé vaše čiastkové nákupy majú ďaleko vyšší ako priemerný trhový výnos. Nebojím sa povedať, že výsledok je ohromujúci.
V priebehu 15 rokov od 31.5.2000 hodnota indexu S&P 500 rástla o 2,63% p.a. Vrátane reinvestovaných dividend bol výnos indexu za dané obdobie 4,64% p.a. Nie zlé, ale v porovnaní s historickými výnosmi „nič moc“. Červená investícia, v rovnakom období, do toho istého indexu, dosiahla vnútorný výnos 7,77% p.a., čo je takmer dvojnásobok! A to všetko len vďaka pravidelnému investovaniu a volatilite trhu.
Dosahovať lepší ako trhový výnos sa pri investovaní aj medzi profesionálnymi manažérmi podarí dlhodobo a konzistentne len máloktorému z nich. Priemerovanie kúpnych cien je spôsob, ktorým to môže dosiahnuť ktokoľvek. Ale pozor – funguje to len s akciami (pretože sú volatilné) a iba vtedy, ak sa tejto stratégie budete držať dlhodobo, v dobrom aj zlom. Investovať do akcií, keď ich ceny padajú, je mentálne nesmierne ťažké, ale dá sa to naučiť. A čím skôr začnete, tým lepšie.
Zvlášť mladí ľudia, ale v princípe hocikto s investičným horizontom aspoň 15-20 rokov, by mali začal investovať do akcií čo najväčšiu časť zo svojich príjmov. Štátny dôchodok nikoho nezachráni a v 60ke už bude neskoro.