Ranná káva – Chceli by ste výnos 20% p.a.?

Blíži sa koniec roka, Vianoce zúria na plné obrátky, a pomaly je tu čas bilancovať. Ako každý rok, aj teraz sa objavia dobráci a „experti“, ktorí vám prezradia, do čoho ste mali investovať minulý rok. Niektorí sa „hecnú“  a ponúknu zaručené typy, do čoho investovať v budúcom roku.

Netreba snáď ani hovoriť o tom, že riadenie sa týmito radami a predikciami priamo ohrozuje váš majetok, finančnú budúcnosť a v mnohých prípadoch aj duševné zdravie. Neexistuje ekonóm, analytik či prognostik, ktorý by vedel konzistentne, dlhodobo predpovedať vývoj čohokoľvek. Najlepším vodítkom, ktoré máme, sú dlhodobé historické trendy. Na tom je založený spôsob investovania, o ktorom na tomto blogu píšem.

Napriek horeuvedenému si dnes trúfnem poradiť vám, ako dosiahnuť v budúcom roku naozaj zaujímavý výnos. A je to prekvapujúco jednoduché:

Splaťte svoje úvery. Alebo aspoň ich splatenie čo najviac urýchlite.

Drvivá väčšina ľudí, ktorí začínajú rozmýšľať nad sporením a investovaním, riešia ako prvú otázku, do čoho investovať. To je veľká chyba. Majetok totiž treba riadiť ako celok, aktíva aj pasíva. Nielen jeho časť, ktorú chcete investovať. Riadenie aktív, teda konštrukcia portfólia, asset allocation, rebalansovanie atď, je relatívne komplikovaná záležitosť. Na druhej strane, riadenie pasív, teda úverov (minimálne na úrovni jednotlivca, alebo rodiny) je v porovnaní s tým rádovo jednoduchšie – všetky úvery, okrem hypotéky, je treba čo najrýchlejšie splatiť. A to ešte pred tým, než začnete investovať.

Prečo je to tak?

Historické výnosy z akcií, ako som už mnohokrát písal, sa pohybujú okolo 9-9,50% p.a. Warren Buffett, ktorého mnohí považujú za najlepšieho investora na svete, dosahuje výnosy 21,60% p.a.* Drvivá väčšina investorov, vrátane profesionálov, dosahuje výnosy nižšie ako trhové.

Na druhú stranu, ak máte nesplatený dlh na kreditnej karte, jeho splatením získate okamžitý výnos aj viac ako 22% p.a. (záleží na tom, akú kreditku máte). Ak máte nebodaj pôžičku z nebankovej spoločnosti, kde sú úroky násobne vyššie, jej splatenie by mala byť pre vás top priorita. Čo najrýchlejšie splatenie týchto úverov bude mať na vaše financie podobný alebo dokonca vyšší efekt, než keby vaše peniaze investoval najlepší investor na svete. To isté platí aj pre splátkové predaje a spotrebné úvery.

Je málo pravdepodobné, že by ste investovaním vedeli konzistente v dlhodobom horizonte dosahovať vyššie výnosy, než sú úroky na horeuvedených úveroch. Ak sa chcete vybrať na cestu k finančnej nezávislosti a slobode, vašim prvým krokom musí byť okamžité, alebo čo najrýchlejšie splatenie všetkých úverov okrem hypotéky.

*merané nárastom trhovej hodnoty akcie Berkshire Hathaway v období 1965-2014, zdroj : List akcionárom Berkshire Hathaway 2015

Zaujímavé čítanie z minulého týždňa:

Prečo je kritické myslenie nedostatkový tovar

Zlatý štandard podľa historikov nikdy poriadne nefungoval

Investovať do IPO nemusí byť najlepší nápad

Tak toto je fakt divné …

 

2 komentáre o “Ranná káva – Chceli by ste výnos 20% p.a.?

  1. Dobry clanok a pravdivy. Na zaciatku som sa obaval, ze co to citam, ze treba uvery splatit. Mal som vsak na mysli hypoteky, ale dobre ste napisali, ze vsetky uvery okrem hypotek.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment