Kto by nechcel žiť ako milionári?!? A ešte k tomu americkí – dom na pláži (Santa Barbara), garáž pre 5 aút (aj s autami, samozrejme – Porsche 911 na cesty do práce, pre manželku na nákupy Mercedes ML, a nejaké BMW pre deti, aby sa v súkromnej škole nehanbili), 20 metrová jachta, 2 krát do roka exotická dovolenka, luxusné oblečenie v šatníku, ktoré meníme každý rok podľa najnovších trendov, drahé šperky, osobný kuchár a 2 panie, ktoré denne upratujú dom. Chalet v Alpách na lyžovačky a menšia rezidencia pri mori, nech nemusíme chodiť do hotela. A každý piatok poriadna párty za účasti lokálnych aj globálnych celebrít. Je to tak, nie?
Pravda je, že o reálnom živote milionárov v našich končinách (alebo kdekoľvek inde) nemáme veľa dôveryhodných informácií, ak neberieme do úvahy bulvárne médiá. A tie, samozrejme, majú tendenciu prinášať skôr extrémy, pretože to zvyšuje čítanosť.
Ako teda žijú skutočný milionári?
Odpoveď na túto otázku sa v Čechách a na Slovensku pokúša prinášať J&T Banka, vo svojej každoročnej správe Wealth Report. Je to zaujímavé čítanie. No nezaoberá sa životným štýlom milionárov.
Viac svetla do tejto problematiky nám pomôže vniesť práca Dr. Stanleyho a prof. Williama Danka z New Yorkskej štátnej univerzity. Títo dvaja páni sa zaoberali skúmaním bohatých ľudí od roku 1973, a v roku 1996 vydali svoju prvú knihu Milionár odvedľa (The Millionaire Next Door), v ktorej zhrnuli svoje dovtedajšie poznatky o bohatých ľuďoch v USA. Ich výsledky boli prekvapujúce – váčšinová predstava o tom, kto sú a ako žijú bohatí ľudia, je úplne nesprávna.
V prvom rade – je veľký rozdiel medzi skutočne bohatým človekom a človekom s vysokým príjmom. Ak zarábate veľa peňazí, ale všetky ich miniete, nie ste bohatý, iba si žijete na vysokej nohe. Bohatstvo (majetok) je to, čo naakumulujete, nie to, čo miniete.
V druhom rade – spôsob, akým títo ľudia zbohatli, je iný, než si mnohí predstavujú. Len veľmi malé percento milionárov zbohatlo vďaka šťastiu, dedičstvu, drahému vzdelaniu na súkromných školách alebo nadpriemernej inteligencii. Vo väčšine prípadov je bohatstvo výsledkom tvrdej práce, vytrvalosti, plánovania a disciplíny.
Tu je sedem faktorov, ktoré z prieskumu vyplynuli ako najrozhodujúcejšie pre to, či ľudia dosiahnu finančnú nezávislosť a bohatstvo:
- Žijú pod svoje pomery. Majú rozpočet a držia sa ho. Priemerne ušetria takmer 20% zo svojho príjmu a investujú ho.
- Alokujú svoj čas, energiu a peniaze efektívne, tak, aby podporovali rast svojho majetku. Veria tomu, že čím viac času venuje človek tomu, aby dobre vyzeral, tým menej času má na svoje financie.
- Veria, že finančná nezávislosť je dôležitejšia ako prezentovanie vysokého spoločenského postavenia. Sú ochotní zaplatiť za kvalitu a funkčnosť, ale nie za image. Inými slovami, je pre nich dôležitejšie, aby skutočne boli bohatí, než aby vyzerali, že sú bohatí. Podľa toho svoje peniaze aj míňajú. Typický milionár si nikdy nekúpil oblek alebo šaty drahšie ako 300 EUR. Iba 1% milionárov si niekedy kúpilo oblek/šaty drahšie ako 2.000 EUR. Typický milionár si nikdy nekúpil hodinky drahšie ako 180 EUR a len asi 1% si kúpilo hodinky drahšie ako 10.000 EUR. Cena auta, ktoré si kupujú typickí americkí milionári, neprekračuje 19.000 EUR.
- Rodičia im v dospelosti neposkytli finančnú podporu. Zhruba 80% amerických milionárov sú z tzv. 1. generácie, teda svoj majetok získali vlastným úsilím, nie dedením. Veria tomu, že čím viac peňazí dospelí ľudia získajú bezprácne (dedičstvom) tým menšiu majú tendenciu akumulovať majetok.
- Ich dospelé deti sú finančne sebestačné. Tak ako väčšina milionárov svoj majetok nezdedila, jasne dávajú najavo svojim deťom, že ani oni nič nezdedia. Milionári veria tomu, že rozdávane peňazí svojim deťom vážne poškodí ich budúce šance na samostatný úspech v živote.
- Vedia využívať príležitosti. Sú presvedčení o tom, že tak ako držanie nákladov na rozumnej úrovni a striedmy životný štýl, je rovnako dôležitá maximalizácia príjmu a sú dobrí vo využívaní ekonomických príležitostí, ktoré ich stretnú.
- Vybrali si to správne povolanie. Väčšinou (80%) majú svoj vlastnú firmu (alebo niekoľko firiem), väčšinou v obyčajných, nudných oblastiach – vlastnia autoumyvárne, predávajú topánky, farmárčia, dodávajú na stavby železný materiál a pod. Ak majú samostatné povolanie, sú to lekári alebo právnici a účtovníci.
Typický americký milionár má 57 rokov a 2 tretiny z nich pracujú 45 – 55 hodín týždenne (takže ak máte 28 a sťažujete sa, že ešte nie ste bohatí, je načase upraviť svoje očakávania. Len málo ľuďom sa podarí stať sa milionármi – 3.5% zo všetkých amerických domácností – a aj im to trvá niekoľko desiatok rokov tvrdej práce. Neexistuje žiadny zázračný recept. Vybudovať niečo poriadne skrátka vyžaduje veľa času a úsilia).
Ďaľší zaujímavý faktor je, že žijú v stabilných manželstvách (teda stále majú prvú manželku/manžela), kde sú jasne rozdelené úlohy – jeden z manželov (väčšinou muž) sa stará o maximalizáciu príjmu a druhý (väčšinou žena) má na starosti chod domácnosti, ale aj kontrolu nákladov a aktívne spolupracuje pri rozhodovaní o spoločných investíciách.
Takisto sú veľmi dobre vzdelaní, len asi 20% z nich nemá vyštudovanú vysokú školu.
A ako ste na tom vy?
Z výskumu Dr. Stanleyho vyplynulo, že najdôležitejšie faktory, vplývajúce na výšku majetku, sú vek a príjem. Na základe toho (a ostatných charakteristík ľudí, ktorí sa stali milionármi) vytvorili jednoduché pravidlo, pomocou ktorého si hocikto môže vyrátať, aký veľký by mal byť jeho aktuálny majetok.
Výška majetku = (Vek * Ročný hrubý príjem domácnosti)/10
Je to, samozrejme, len veľmi hrubý ukazovateľ, akési vodítko, a netreba ho brať doslovne (teda na tretie desatinné miesto). Ale pomôže vám zistiť, či sa k svojim peniazom správate podobne, ako typický americký milionár, alebo je váš majetok dokonca väčší (a vy ste, podľa knihy, Fenomenálny budovateľ majetku), či je menší (a vaše schopnosti rozumne manažovať peniaze sú vskutku slabé).
Povedzme, že vaša domácnosť má hrubý príjem 1.200 EUR mesačne a vy máte 35 rokov. Ak sa svojim životným štýlom a schopnosťou kumulovať majetok chcete rovnať americkým milionárom, mali by ste mať majetok vo výške aspoň
(35 * 1200 * 12)/10 = 50.400 EUR
Je pravdou, že nie každý sa môže stať milionárom, zvlášť ak naozaj nie ste úspešný podnikateľ. Dosiahnutie finančnej nezávislosti je však v možnostiach takmer každého, a dodržiavanie horeuvedených princípov je dobrým spôsobom, ako tento cieľ zrealizovať.