Do čoho investovať 1

Čoraz častejšie dostávam od ľudí – čitateľov blogu, ale aj od známych, ktorí vedia, čím sa zaoberám otázku, do čoho investovat (alternatívne znenie je “Do čoho sa teraz oplatí investovat?”:-)). Moja štandardná odpoveď znie: Primárne do akcií. To, samozrejme, nikoho neuspokojí a debata pokračuje ďalej – No dobre, ale ako?. A ja na to – Najlepšie pomocou ETF. Nasleduje prevrátenie očí a otázka – A ktorých? Na to sa však nedá celkom jednoducho odpovedať, preto vždy zakontrujem : A koľko času máš počúvať ma?

Evidentne je to oblasť, ktorá mnohých zaujíma, nemajú však k dispozícii adekvátne odpovede. Rozhodol som sa preto vytvoriť sériu článkov na túto tému. Predstavím v nich niekoľko fondov, ktoré je možno veľmi jednoducho použiť na postavenie kvalitného portfólia. A samozrejme v nich popíšem aj to, AKO z nich to portfólio postaviť. Tak sa tešte! :-). Toto je prvý z nich. V druhom predstavím ďaľšie 2 fondy z Vangiardu, v treťom pohovoríme o niektorých fondoch domicilovaných v Európe a vo štvrtom si ukážeme trochu iný typ pasívneho investovania.

Drobná technická poznámka (opäť) – nie som finančný agent ani poradca a toto nie je ponuka na investovanie, nákup ani predaj ničoho. Len môj osobný názor na to, do čoho investovat. Tu je prvý fond.

Vanguard Total Stock Market ETF

Popis fondu

Fond investuje do amerických akcií. Pokrýva celý americký trh, tzn. všetky akcie, ktoré sa na amerických burzách obchodujú. Diverzifikuje podľa veľkosti firmy (malé, stredné, veľké) aj podľa “štýlu” (rastové – growth aj hodnotové – value)

Investičná stratégia:

Fond má za cieľ čo najlepšie kopírovať vývoj indexu CRSP Total US Market Index. Je vždy plne investovaný a do akcií investuje priamo (kupuje akcie samotné, nepoužíva deriváty). Má veľmi nízky tracking error.

Náklady:

Náklady na správu fondu sú 0.05% p.a., je to jeden z najlacnejších fondov na svete.

Dividendy:

Fond vypláca dividendy na kvartálnej báze. Aktuálne je to 0.48USD na akciu, čo je div. výnos cca. 2.00% p.a.

Charakteristika portfólia fondu (k 30.4.2016)

Počet titulov vo fonde: 3668

Celkové čisté aktíva fondu: 424.4mld USD

10 najväčších pozícií predstavuje: 15% portfólia fondu

Historické výnosy

Vanguard Total Stock US ETF

Zdroj: Vanguard

Prečo do fondu investovať

Veľmi dobrý kandidát na tzv. Core Holding časť portfólia začínajúcich aj skúsených investorov. Vzhľadom na to, že americké akcie tvoria asi 50% svetovej trhovej kapitalizácie, mali by sa nachádzať v každom portfóliu. Kúpou tohto jedného fondu získate investíciu do amerických akcií, diverzifikovaných podľa veľkosti aj podľa štýlu. Riziko likvidity je veľmi nízke (je to jeden z najväčších fondov na svete). Ďaľším ťahákom sú mimoriadne nízke náklady, len 0.05% ročne. Mena fondu je USD. Fond nie je UCITS compliant (teda nie je schválený na propagáciu a predaj v rámci Európskej únie), osobne to však nevidím ako problém. Kúpiť jeho akcie si môžete na americkej burze.

Photo: Flickr

Comments are closed