.st0{fill:#FFFFFF;}

Finančná nezávislosť – lekcia z pláže. 

 6 júla, 2015

By  Vladimir

Pláž, businessman, rybár a jeho odpoveď.

Jedného dňa (bolo to v pracovný deň doobeda) sedí si rybár na pláži a relaxuje. Vtom ide okolo neho úspešný businessman. Keď zbadá ničnerobiaceho rybára uprostred pracovného dňa, hneď sa mu zjavia pred očami všetky poučky z múdrych kníh o tom, ako efektívne využívať čas a pobúrene sa rybára spýta, prečo tu len tak vysedáva a nerobí radšej niečo užitočné.

“Ráno som bol na mori, chytil som dosť rýb aby moja rodina mala dnes čo jesť, svoje som si odrobil.”, mykne plecom rybár.

“To nerobíš dobre. Mal by si makať, byť na mori dlhšie a snažiť sa uloviť čo najviac rýb”, snaží sa mu vysvetliť businessman, ktorý má práve prestávku na manažérskom seminári

“A čo by som z toho mal?”, pýta sa rybár.

“No – čo nezje tvoja rodina, môžeš predať, za peniaze kúpiš väčšiu loď a lepšie siete”, rozbieha sa businessman.

“A čo by som z toho mal?”, nechápe stále rybár.

“Budeš mať väčší úlovok, predáš viacej rýb, kúpiš viac lodí, sietí, najmeš si iných rybárov”, kreslí ružovú budúcnosť businessman.

“A čo by som z toho mal?”, rybár sa evidentne stále nechytá.

“No staneš sa bohatým, a nebudeš už musieť do konca života pohnúť prstom, tak ako ja!”, uzatvára víťazoslávne businessman.

“Ale čo by som z toho mal?”, krčí rybár plecami.

“No mohol by si sa napríklad vyvaľovať na pláži a relaxovať!”, vyťahuje posledné eso z rukáva zúfalý businessman.

Rybárovi to konečne docvakne.

“A čo si myslíš, že tu celý deň robím?!?”  

Tento fiktívny rozhovor pekne ukazuje dva extrémy toho, ako môže vyzerať výsledok získania finančnej nezávislosti a kontroly nad svojim časom : businessman je bohatý, finančne nezávislý, má všetko po čom kedy túžil a môže si robiť čo chce. Napríklad aj odskočiť si z manažérskeho seminára na prechádzku po pláži.

No aj rybár, hoci nie je bohatý, je finančne nezávislý, má všetko po čom kedy túžil a môže si robiť čo chce. Napríklad celý deň relaxovať na pláži.

Vysoký plat nie je podmienkou

Napriek tomu, že príbeh je vymyslený, plynie z neho jedno veľmi reálne ponaučenie – na to, aby ste dosiahli finančnú nezávislosť, nepotrebujete vysoký príjem, a ani nemusíte podnikať. Oveľa dôležitejšie je to, koľko peňazí vám každý mesiac zostane a ako s týmito peniazmi naložíte.

Vysoký príjem je, samozrejme, výhodou, ale zďaleka nie rozhodujúcim faktorom.

Pravda je taká, že väčšina nadpriemerne zarábajúcich ľudí o sebe nemôže povedať, že sú finančne nezávislí.

Mojim najobľúbenejším príkladom je anglický futbalista George Best – Pele o ňom povedal, že to bol najlepší futbalista, aký kedy žil. Bol zvolený Medzinárodnou asociáciou futbalovej histórie a štatistiky 16. najlepším futbalistom minulého storočia (hrával v 60. a 70. rokoch) a bol vlastne prvou futbalovou celebritou. Napriek svojmu talentu a vysoko nadštandardným príjmom sa takmer celý život potýkal s finančnými problémami. Sám o sebe hovoril : Väčšinu svojich peňazí som minul na chľast, ženy a rýchle autá. Zvyšok som premrhal.

Aspoň to bral s humorom.

Príjmy G. Besta však blednú od závisti pred príjmami hráčov americkej NBA. Napriek tomu, že zarábajú milióny USD ročne, 60% z nich do 5 rokov po ukončení aktívnej kariéry vyhlási osobný bankrot. Americký futbalisti sú na tom ešte horšie – 78% hráčov NFL do 2 rokov po ukončení kariéry zbankrotuje alebo má vážne finančné problémy.

Podobne sú na tom ľudia, ktorým sa podarí vyhrať lotériu – americké štatistiky ukazujú, že 70% z nich do siedmych rokov od inkasovania výhry nemá ani dolár a psychicky sú na tom oveľa horšie ako pred tým, než sa stali “šťastnými” výhercami.

Myslíte si, že športovci a gambleri sú hlúpi? Nie tak rýchlo – stovky pracovníkov vo finančnom sektore na Wall Streete, vysokovzdelaných a inteligentných ľudí, sa dostalo do vážnych finančných problémov po tom, čo im po kríze v roku 2007-2008 ich zamestnávatelia znížili(!) ročné odmeny.

Po príklady nemusíme ale chodiť tak ďaleko – frontman skupiny Elán v rozhovore z roku 2012 povedal, že ak by bolo na ňom, Elán už nehrá. Jeho spoluhráči však potrebujú prachy, pretože sa porozvádzali, našli si mladé partnerky a nevedia to bez hrania utiahnuť.

A keď sme pri muzike – Jana Kirschner v jednom z rozhovorov v roku 2013 takto zhodnotila svoju finančnú situáciu : “Našu kasu pravidelne ruinujem. Ja totiž milujem londýnske taxíky, aj keď bežní Angličania nimi vôbec nejazdia, lebo je to pre nich luxus. A platím obrovské účty za telefóny, pretože keď chcem niekomu zavolať, zavolám mu hneď, aj keď by som mohla použiť Skype. Navyše, ja som všetko, čo som zarobila, hneď minula alebo rozdala. A dnes nemám nič, aj keď som v šoubiznise pätnásť rokov. Ale na šťastí mi to neuberá”.

Ešteže tak.

Nehovorím o tom preto, aby som si z týchto ľudí uťahoval. Chcem len ukázať, že ak neviete ustrážiť svoje náklady a manažovať svoje peniaze, vysoký príjem vás nezachráni a vy, ak nebudete chcieť skončiť na mizine (alebo štátnom dôchodku), budete nútení pracovať do konca života.

Per definitio, finančne nezávislý človek je ten, ktorý má taký veľký osobný majetok, a manažuje ho takým spôsobom, že výnosy z neho pokrývajú všetky jeho bežné výdavky, bez potreby ďaľšieho dodatočného príjmu.

Všimnite si, že nikde nie je povedané, aký veľký musí tento majetok byť, aké veľké výnosy treba dosiahnuť a podobne. Pre každého človeka, tak ako pre rybára a businessmana z nášho príbehu,  to totiž znamená čosi iné. Niekto si pod finančnou nezávislosťou predstavuje 3 domy, 4 autá a súkromné lietadlo, niekomu stačí istota, že vždy bude mať na zaplatenie účtov a jeho rodina bude mať kde bývať a čo jesť.

A čo by som z toho mal?

Prečo sa ale vôbec snažiť a obmedzovať? Koniec-koncov, finančná nezávislosť nie je stav nejakej všeobjímajúcej nirvány, v ktorej sa ako šibnutím čarovného prútika rozplynú všetky vaše starosti a problémy. Stále bude treba ísť s dieťaťom k lekárovi, keď  ochorie, zabezpečiť, aby bolo doma čo jesť, manželovi kúpiť k narodeninám darček, vyysvetliť susedovi, že vŕtať do steny o 23.00 nie je najlepší nápad, a neprechádzať cez prechod na červenú.

Dôvody, prečo sa vydať na cestu k finančnej nezávislosti, sú podľa mňa 3:

  • získate kontrolu and svojim časom. Minimálne do tej miery, že čas, ktorý ste dovtedy museli tráviť v práci, je teraz celý váš. Nikde nie je napísané, že musíte hneď  prestať pracovať, to vôbec nie. Ale máte možnosť voľby, a v tom je to kúzlo. Kľudne môžete zostať vo svojom aktuálnom džobe, ktorý vás baví a napľňa, s vedomím, že ak by vás niekedy chceli prepustiť, nemáte sa čoho báť. Alebo môžete skončiť s aktuálnou prácou, ktorá je síce dobre zaplatená, ale psychicky vás ničí, a môžete ísť robiť napríklad učiteľa, pretože ste po tom odjakživa túžili. Môžete ísť študovať filozofiu. Alebo hru na harfu.  Alebo zostať doma, venovať sa výchove svojich detí a na záhrade pestovať biozeleninu. Môžete konečne začať s podnikaním, na čo ste nikdy doteraz nenabrali odvahu. Môžete kandidovať na starostu vašej dediny. Alebo ísť na cestu okolo sveta a pár mesiacov v roku pomáhať v Afrike vŕtať studne. Presťahovať sa bližšie k rodine a starať sa o svojich rodičov. Jednoducho, môžete robiť čokoľvek, čo obohatí (duchovne aj materiálne), nielen vás, ale aj ostatných ľudí okolo.
  • získate kontrolu nad svojou finančnou budúcnosťou. Ak totiž pre niekoho pracujete, váš príjem závisí od toho, či je daný zamestnávateľ ochotný zamestnávať vás aj naďalej. Aj výška vášho dôchodku a to, či a kedy do dôchodku pôjdete, závisí od rozhodnutia iných ľudí, ktorí sa možno ešte ani nenarodili. Otázka znie, do akej miery sú ich záujmy kompatibilné s vašimi vlastnými. Odpoveď určite aspoň tušíte.
  • získate možnosť nerobiť kvôli peniazom veci, ktoré by ste inak nerobili. Život je komplikovaný a mnoho ľudí, kvôli tomu, aby si udržali príjem, musí sem-tam robiť kompromisy, ktoré ich neskôr možno mrzia. Samozrejme, toto nie je len otázkou peňazí a sú takí, ktorí jednoducho zo svojich princípov neuhnú, nech sa deje, čo sa deje. Ale ak ste finančne nezávislí, aj ten čistý štít sa nesie o čosi ľahšie.

Myslím, že každý z týchto dôvodov by ako motivácia stačil aj sám o sebe, ale ako kombinácia sú totálne neporaziteľné.

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >