fbpx
2

Malý investor sa s profíkmi nemôže porovnávať. Naozaj?

Nedávno som narazil na info (via Ben Carlson), že Národná asociácia správcov vysokých škôl a univerzít (amerických) zverejnila svoju každoročnú Analýzu endowment fondov*. Tá obsahuje detailný rozbor alokácií do jednotlivých tried aktív a výnosy v rôznych časových obdobiach 812 fondov, patriacich pod alebo podporujúcich americké školy a univerzity.

Endowment je “dream job” každého investičného manažéra. Sú to veľmi prestížni zamestnávatelia, ktorí dávajú svojim manažérom pomerne voľnú ruku pri riadení portfólií. Ich najväčšou výhodou je časový horizont, ktorý je prakticky nekonečný. Škola alebo univerzita totiž neodchádza do dôchodku, ani nezomiera (Harvardova univerzita bola založená v r. 1636, Oxfordská univerzita v r. 1096).

Takýto manažér má preto prakticky iba 1 klienta. Tento klient navyše investovaniu veľmi dobre rozumie a netrápia ho krátkodobé výkyvy. Zaujímaja sa len o dlhodobé výsledky. Manažér sa nemusí báť, že ak trhy klesnú o 20%, bude musieť zlikvidovať polovicu fondu.

Endowmenty sú schopné a ochotné zaplatiť top peniaze najlepším manažérom aj poradcom. Ich investičné výbory sú plné šikovných a vzdelaných ľudí. Medzi aktívami, do ktorých takéto fondy investujú (okrem akcií a dlhopisov) sa nachádzajú private equity, venture capital, nehnuteľnosti, zlúčenia a akvizície (M&As), LBOs, hedge fondy, deriváty, atď. Jednoducho – ak hľadáte najlepších a najschopnejších investorov na svete, hľadajte medzi endowmentami.

Ako sa im teda darilo v roku 2015? Tu sú výsledky:

Porovnanie výkonnosti endowment fondov

Zdroj: www.nacubo.org

Toto sú čisté výsledky, teda PO odrátaní nákladov.

No dobre, poviete si. Ale môže sa s takýmito frajermi porovnávať normálny malý investor? Nuž, môže.

Postavme si na USA zameranú alternatívu ku KKIS (Kuchynská Konzervatívna Investičná Stratégia, ktorú používam ako benchmark pre na Slovensku predávané zmiešané fondy). Bude sa skladať zo 60% Vanguard Total Stock Market ETF a 40% Vanguard Total Bond Market Index Fund (ekvivalentné ETF nemá dostatočne dlhú históriu, ale inak je to prakticky to isté). Tu sú výsledky :

Vykonnost US KKIS vs endowment

Ako vidno, v trojročnom intervale sa výkonnosť jednoduchej, lacnej dvojfondovej stratégie prakticky rovná priemernému výkonu endowment fondov, v 5 ročnom intervale za ňou mierne zaostáva a v 10 ročnom intervale je opäť porovnateľná s priemernou výkonnosťou top svetových investorov.

Čo z toho všetkého vyplýva?

  • dosahovať dlhodobo lepší ako trhový (priemerný) výnos je nesmierne, nesmierne ťažké
  • vždy sa nájdu investori, fondy a manažéri, ktorým sa podarí dosiahnuť lepšie ako trhové výsledky, nie je ich však veľa a je nemožné nájsť ich vopred
  • vraví sa, že za kvalitu si treba priplatiť, ale v oblasti riadenia investícií to evidentne neplatí – obrovské vynaložené peniaze, čas a energia mnohých ľudí sa v dosiahnutých výsledkoch nikde (alebo len málo) neprejavujú
  • nemá zmysel niečo robiť komplikovane a s neistým výsledkom, ak sa to dá robiť jednoducho a s relatívne istým výsledkom

 

Profesionálni investori a manažéri zvyknú sami seba nazývať “Smart money” a pre malých, individuálnych investorov majú pohŕdavé označenie “Dumb money”. Ako keby chceli povedať – “Kam sa na nás hrabete!” Ale ako hovorí Warren Buffet : Ak si “Dumb money” uvedomia svoje obmedzenia, limity a prispôsobia tomu svoju stratégiu, paradoxne prestávajú byť “Dumb”. Ja len dodám – a môžu veľmi jednoducho dosahovať výnosy, o ktorých sa “Smart money” len sníva.

 

 

 

Zaujímavé čítanie:

Hypotéky zlacňujú ale pozor : Nemusí to byť také jednoznačné

Ako legálne obrať dôchodkyňu o peniaze

Som chudobný ale ja za to FAKT nemôžem

A v čom ste dobrí vy? 1

A v čom ste dobrí vy? 2

 

Photo: Flickr

 

 

 

 

 

 

  • endowment je fond, do ktorého vložili peniaze ľudia/firmy/inštitúcie, ktorí chcú podporiť napr. školu, alebo inú neziskovú organizáciu. Táto organizácia potom môže využívať výnosy takéhoto fondu na prevádzku svojich aktivít (napr. financovanie štipendií a pod.)

Comments are closed