.st0{fill:#FFFFFF;}

Ako si pokašľať život 

 23 novembra, 2015

By  Vladimir

V piatok som si prečítal zaujímavú správu – v októbri bolo až 31.000 dôchodcov v exekúcii a Sociálna poisťovňa im musela zrážať z dôchodku. Na začiatku roka ich bolo o 2000 menej. Najčastejším dôvodom exekúcie sú pohľadávky z nákupov, neplatenie odvodov, daní, ciel a samozrejme úvery.

Nech sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, takáto situácia spĺňa definíciu katastrofy. Je jedno, čo ste v živote dosiahli – môžete byť olympijský víťaz, vojnový hrdina alebo 3 krát po sebe pracovník mesiaca.  Môžeme si nahovárať, že ide len o peniaze a hlavne že sme zdraví. Hromadenie dlhov a následné exekúcie majú, zvlášť vo vyššom veku, potenciál zničiť človeka nielen finančne ale aj psychicky a fyzicky.

Väčšina dnešných pracujúcich narába so svojimi peniazmi rovnako ako ich rodičia a skončia tiež úplne rovnako. Dlhy slovenských domácností utešene narastajú, polovica domácností nemá dostatočnú finančnú rezervu na to, aby prežili viac ako mesiac bez pravidelného príjmu a iba 22% domácností vie ušetriť aspoň 10% z príjmu. Takže je to na dobrej ceste.

Ak si aj vy chcete pokašľať život (minimálne z finančného hľadiska), postupujte podľa tohto návodu:

  1. Vyhýbajte sa vzdelávaniu o peniazoch a finančných záležitostiach, napr. formou čítania kníh. Je to strata času. Radšej si pozrite Farmu alebo si prečítajte niečo šikovné v Novom Čase. Veď ak budete potrebovať, dobre vám poradí finančný agent alebo pani v banke za okienkom. Jediné, čo si treba v súvislosti s peniazmi zapamätať, je PIN ku karte. Ten fakt nezabudnite.
  2. Sporenie je pre lúzrov. Každý normálny človek predsa funguje tak, že deň pred výplatou má na účte nulu. Alebo je v povolenom prečerpaní. Alebo v nepovolenom. A ak by bolo treba upgradovať ten 100cm TV, čo ste kúpili pred 2 rokmi na 130cm, tak ho kúpte na splátky. Predsa nebudete čakať, kým si našetríte. No a dovolenku si kúpte na úver a darčeky na Vianoce na kreditku. Žiadny strach – zaplatíte si k tomu poistenie schopnosti splácať a je po starostiach. A keby dačo, zlúčite si úvery do jedného. Takto sa šetrí!
  3. Bývanie si kúpte tak, aby bolo aspoň 20-30 kilometrov od vašej práce alebo školy. Budete tak mať dobrý dôvod rovno si kúpiť auto na leasing a stráviť produktívnu hodinku – dve každý deň v zápche.
  4. Neinvestujte! Investovanie je veľmi, veľmi rizikové a nebezpečné! Ak by ste sa predsalen rozhodli investovať, v prvom rade si treba kúpiť investičné životné poistenie. Keby vám to z nejakého dôvodu nestačilo, treba sa sústrediť na čo najkonzervatívnejšie fondy, pretože sú nízkorizikové. Spýtajte sa svojho finančného agenta. Ale nepýtajte sa na poplatky. Je to zakázané. A vôbec – poplatky neexistujú. Ani dokument s názvom KIID.
  5. Spoliehajte sa len na štátny dôchodok. Lepšie riešenie neexistuje. Pozrite sa okolo seba, ako báječne sa majú dnešní dôchodcovia. A bude to už len lepšie!

Držím palce!

 

Zaujímavé čítanie z minulého týždňa:

 

14 predpovedí na rok 2016 od najmúdrejších (!)

USD sa opäť približuje k historicky najsilnejším úrovniam

Ste finančne gramotní?

Sporiť na dôchodok sa neoplatí

 

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>