.st0{fill:#FFFFFF;}

Donald Trump a pravda o podielových fondoch 

 6 novembra, 2015

By  Vladimir

Donald Trump je skutočný „úkaz“ amerického businessu. Je nafúkaný, arogantný, samoľúby hulvát, no všetky tieto vlastnosti vie neuveriteľným spôsobom využiť vo svoj prospech. Jeho najväčšou prednosťou je schopnosť sebaprezentácie. Naposledy to ukázal pri vstupe do amerických prezidentských volieb – prakticky okamžite sa stal favoritom na republikánsku prezidentskú nomináciu. Jeho hlavné posolstvo? Som naozaj, naozaj bohatý, som skvelý businessman, a zabezpečím, aby USA boli opäť skvelou krajinou.

 

Je Donald Trump skvelý businessman?

 

Prvý krát sa na zozname časopisu Forbes najbohatších 400 ľudí objavil v roku 1982 s majetkom 200 miliónov USD (väčšinu získal od svojho otca). Aktuálne sa nachádza na 121. mieste s majetkom 4,5 mld USD (k 11.2.2015). To znamená, že jeho majetok odvtedy rástol tempom 9,89% ročne. To vôbec nie je zlé. Ale len na prvý pohľad.

 

Tvrdí o sebe, že je šikovný, vyzná sa v businesse a je “smart, like … really smart”. A tomu vďačí za svoje obrovské bohatstvo. Zhodnocovať svoj majetok o vyše 9% ročne je solídny výsledok, no ak chceme vedieť, či je to naozaj dobrý výsledok, musíme ho s niečim porovnať. Najlepšie s výsledkami iných amerických firiem. Trebárs s 500 najväčšími americkými firmami, ktorých výsledky reprezentuje index S&P 500.

 

Majetok vlastníkov najväčších amerických firiem, reprezentovaný indexom S&P500, rástol v rovnakom období (aj s reinvestovanými dividendami) o 11,99% ročne. Ak teda zoberieme do úvahy alternatívne možnosti investovania, Donald Trump sa svojim podnikaním pripravil o obrovské peniaze.

 

V prípade, že by Trump skončil s podnikaním v roku 1982 a zainvestoval svoje peniaze  do indexového fondu Vanguard S&P 500, jeho aktuálny majetok by bol takmer 8,4 miliardy USD. Samozrejme, toto nie je celkom fér porovnanie, pretože neráta s poplatkami a inými nákladmi súvisiacimi s investíciou. Okrem toho, človek potrebuje z niečoho žiť a Trumpov lifestyle je dosť náročný. Buďme teda veľkorysí a dajme mu plat vo výške 1% z jeho majetku, čo by bolo 2 milióny USD ročne v roku 1982 a tento jeho príjem by rástol o viac ako 10% každý rok. Aj v tom prípade by jeho majetok skončil na úrovni 6,25 mld USD, čo je takmer o polovicu viac, ako má teraz.

 

Záver – Donald Trump je ako businessman iba podpriemerný. Ale nepochybuje o sebe. Tu je jeho pár citátov:

 

  • Chodil som na Whartonskú obchodnú školu. Som fakt bystrý chlap.
  • Všetky ženy v show Učeň so mnou flirtovali, vedome alebo podvedome. To sa dalo čakať.
  • Všetkým lúzrom a hejterom – moje IQ je jedno z najvyšších a vy to viete. Ale necíťte sa kvôli tomu hlúpo, alebo neisto, nie je to vaša chyba.
  • Ja urobím hviezdu z hocikoho.
  • Cítim, že mi načúva veľa ľudí.
  • To nie je parochňa.

 

Podielové fondy – reklama vs. realita

 

Aktívne spravované fondy, ktoré sa dajú kúpiť na Slovensku (ale nielen tam), v bombastickej sebaprezentácii v ničom nezaostávajú. Tu je pár príkladov (zo stránok podielových fondov):

 

  • Prvý fond založený na novom unikátnom prístupe k alokácii aktív
  • Investíciou do fondov môžete získať úpravu podielov jednotlivých aktív podľa ich atraktivity
  • Dynamický fond s potenciálom vysokého výnosu
  • Aktívna správa, ktorá investuje len do tých aktív, ktoré rastú
  • Cieľom je získať nadpriemernú výkonnosť
  • Zastúpenie všetkých tried aktív – ste v správnom čase na správnom mieste
  • Vyhľadávanie najzaujímavejších príležitostí po celom svete – tam, kde je to práve najvýhodnejšie
  • Moderná a aktívna investičná stratégia
  • Vaše peniaze pracujú pre vás
  • Skokom k atraktívnemu výnosu

 

S výsledkami sú na tom tiež veľmi podobne ako Trump – napriek reklamným sloganom sa na Slovensku nepredáva akciový alebo zmiešaný podielový fond, ktorý by v dlhodobom horizonte dosahoval lepšie výsledky ako jeho benchmark. A to je veľmi zlá správa pre investorov. Jediný dôvod, prečo platiť vysoké poplatky za aktívnu správu investícií je ten, že manager fondu dosiahne v dlhodobom horizonte lepšie výsledky ako trhový priemer (po odrátaní poplatkov). Takýto fond sa však u nás nedá kúpiť, resp. neexistuje.

 

Dosiahnuť lepší ako trhový výnos totiž vôbec nie je jednoduché a majú s tým problém aj tí najlepší investiční manageri. Ak si prirátate vysoké poplatky, ktoré si fondy účtujú, dosiahnuť aspoň trhový výnos v aktívne spravovanom fonde je pre investora prakticky nemožné.

 

Takýmto investovaním investori, podobne ako Donald Trump, nechávajú “na stole” obrovské peniaze, ktoré im v budúcnosti budú chýbať. Pre konkrétne príklady pozrite trebárs tu.

 

Jednoduché riešenie problému

 

Každý investor, ktorému záleží na svojich peniazoch, má však alternatívu – môže si jednoducho a ľahko cez online brokera kúpiť lacné ETF (exchange traded fund, alebo fond obchodovaný na burze), ktorý sleduje rovnaký benchmarkový index ako aktívne spravovaný podielový fond. Dosiahnutie lepších investičných výsledkov v dlhodobom časovom horizonte je garantované.

 

Ak začínate so stovkami miliónov dolárov po ockovi, teoreticky vám môže byť jedno, či sa vaše peniaze zhodnocujú podpriemerne alebo nie. Vašu finančnú budúcnosť to veľmi neohrozí, pretože dosť máte už teraz a môžete sa zabávať (hoci je to veľmi drahá zábava). Ak však začínate od nuly, alebo len s málom, mali by ste veľmi zvažovať, kam zainvestujete vaše ťažko zarobené peniaze. A je jedno, či chcete dosiahnuť finančnú nezávislosť alebo sa rozumne zabezpečiť na dôchodok. Ide totiž o každé euro.

 

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>