Donald Trump a pravda o podielových fondoch

Donald Trump je skutočný „úkaz“ amerického businessu. Je nafúkaný, arogantný, samoľúby hulvát, no všetky tieto vlastnosti vie neuveriteľným spôsobom využiť vo svoj prospech. Jeho najväčšou prednosťou je schopnosť sebaprezentácie. Naposledy to ukázal pri vstupe do amerických prezidentských volieb – prakticky okamžite sa stal favoritom na republikánsku prezidentskú nomináciu. Jeho hlavné posolstvo? Som naozaj, naozaj bohatý, som skvelý businessman, a zabezpečím, aby USA boli opäť skvelou krajinou.

 

Je Donald Trump skvelý businessman?

 

Prvý krát sa na zozname časopisu Forbes najbohatších 400 ľudí objavil v roku 1982 s majetkom 200 miliónov USD (väčšinu získal od svojho otca). Aktuálne sa nachádza na 121. mieste s majetkom 4,5 mld USD (k 11.2.2015). To znamená, že jeho majetok odvtedy rástol tempom 9,89% ročne. To vôbec nie je zlé. Ale len na prvý pohľad.

 

Tvrdí o sebe, že je šikovný, vyzná sa v businesse a je “smart, like … really smart”. A tomu vďačí za svoje obrovské bohatstvo. Zhodnocovať svoj majetok o vyše 9% ročne je solídny výsledok, no ak chceme vedieť, či je to naozaj dobrý výsledok, musíme ho s niečim porovnať. Najlepšie s výsledkami iných amerických firiem. Trebárs s 500 najväčšími americkými firmami, ktorých výsledky reprezentuje index S&P 500.

 

Majetok vlastníkov najväčších amerických firiem, reprezentovaný indexom S&P500, rástol v rovnakom období (aj s reinvestovanými dividendami) o 11,99% ročne. Ak teda zoberieme do úvahy alternatívne možnosti investovania, Donald Trump sa svojim podnikaním pripravil o obrovské peniaze.

 

V prípade, že by Trump skončil s podnikaním v roku 1982 a zainvestoval svoje peniaze  do indexového fondu Vanguard S&P 500, jeho aktuálny majetok by bol takmer 8,4 miliardy USD. Samozrejme, toto nie je celkom fér porovnanie, pretože neráta s poplatkami a inými nákladmi súvisiacimi s investíciou. Okrem toho, človek potrebuje z niečoho žiť a Trumpov lifestyle je dosť náročný. Buďme teda veľkorysí a dajme mu plat vo výške 1% z jeho majetku, čo by bolo 2 milióny USD ročne v roku 1982 a tento jeho príjem by rástol o viac ako 10% každý rok. Aj v tom prípade by jeho majetok skončil na úrovni 6,25 mld USD, čo je takmer o polovicu viac, ako má teraz.

Pre pokračovanie v čítaní článku kliknite sem

Photo: Flickr