fbpx
.st0{fill:#FFFFFF;}

Peniaze sú čas (a nie naopak). 

 24 júna, 2015

By  Vladimir

Najprv trochu romantiky

Už od mala som čítal dobrodružné knihy, kde vystupovali neohrození hrdinovia, ktorí si robili čo chceli, kedy chceli, koľko chceli a s kým chceli. Jedným slovom – boli nezávislí a to sa mi veľmi páčilo. Chcel som byť ako oni. Jednoducho romantik.

Zhruba od puberty som si začal pestovať image nezávislého človeka – obliekanie, vyjadrovanie, hudba, názory, odpor voči rodičom atď. No čoskoro moja nezávislosť narazila na vážny problém – potreboval som niečo jesť, niekde spať, a aj to nezávislé oblečenie bolo treba kupovať.

Takže som sa (s odstupom času veľmi múdro) rozhodol to zatiaľ s nezávislosťou veľmi nepreháňať, v rámci možností svojich milujúcich rodičov poslúchať a čakal som na svoju ďaľšiu šancu.

Tá prišla s odchodom na vysokú školu do Bratislavy. Rodičia sú ďaleko, život na internáte ponúka nepreberné možnosti, konečne som nezávislý!

Whoops!

Aj ten internát bolo treba zaplatiť, aj lístky do jedálne kúpiť, v krčme tiež nenalievali zadarmo … Takže tak ako väčšina mojich spolužiakov, každý víkend som vlakom frčal domov po vreckové, aj mi mama oprala, aj som sa najedol teplej stravy a dosýta vyspal. Ako lifestyle to nebolo zlé, ale o nezávislosti sa nedalo hovoriť.

Za všetkým sú peniaze

Dospel som k názoru, ža ak chcem byť naozaj nezávislý, potrebujem vlastný zdroj príjmov. Bez peňazí to jednoducho nejde.

A tak som začal najprv v lete brigádovať ako čašník v reštaurácii, neskôr som si urobil maklérske skúšky a popri škole som sa na polovičný úväzok zamestnal ako maklér u obchodníka s cennými papiermi. Rodičom som, ako správny nezávislák, povedal, že už od nich vreckové nepotrebujem, čo prijali s patričným potešením. A postavil som sa na vlastné nohy.

Keď som sa trocha neskôr dal dohromady s mojou manželkou, ktorá má na finančné záležitosti podobný názor ako ja, život začal byť skutočne krásny.

Príjem zo zamestnania neznamená nezávislosť. 

Po niekoľkých rokoch sa však začalo ukazovať, že všetko nie je úplne ideálne. Mali sme síce pekné príjmy, zaujímavé joby, kupovali sme si drahé hračky, ale nejako sa nám nedostávalo času, aby sme si skutočne užili jeden druhého, o priateľoch a rodine ani nehovorím. Jednoducho sme boli stále v robote. Pri jednom z našich rozhovorov som povedal – Kľudne by som pracoval aj za tretinové peniaze, ale na polovičný úväzok.

Taká možnosť, samozrejme, nebola. Povedali sme si, že si teda začneme vytvárať naše vlastné možnosti. A stanovili sme si 2 základné pravidlá:

  1. Naše peniaze musia pracovať pre nás, nie naopak. Treba ich teda investovať do produktívnych investícií.
  2. Na to, aby sme žili spokojný, komfortný a produktívny život, nemusíme minúť všetko, čo zarobíme.

Našim finančným cieľom sa stalo vybudovať taký veľký kapitál, aby výnosy z neho pokrývali všetky naše základné potreby, a my sa tak konečne stali pánmi svojho vlastného času. Rozhodli sme sa stať skutočne finančne nezávislými. V roku 2007 sme nakúpili naše prvé investície (konkrétne akcie firiem Diageo a Altria) a zvyšok je, ako sa hovorí, história.

Neverte porekadlám.

Stará ľudová múdrosť hovorí, že čas sú peniaze. Vychádza z toho, že času je málo, je vzácny, a preto je ako peniaze, ktorých je tiež málo a tiež sú vzácne.

Ako mnoho iných ľudových múdrostí, ani táto nie je pravdivá. Peňazí si totiž môžete zarobiť, koľko potrebujete. Čas, ktorý je vám daný, nepredľžite nijako. Preto je nesmierne dôležité, ako a s kým svoj čas trávite.

V roku 2011 vydal Karl Pilemer knihu 30 lessons for living, do ktorej zhrnul výsledky prieskumu medzi americkými seniormi. Jedna z vecí, ktorú títo ľuďia na konci svojho života ľutujú najviac je, že boli príliš zaneprázdnení prácou, a nevenovali sa viac veciam, na ktorých im skutočne záležalo – rodine, priateľom, koníčkom, užívaniu života. Jednoducho nemali na to čas.

Starí ľudia často bývajú na okraji nášho záujmu a myslíme si, že nám už nemajú čo povedať, ale navrhujem, aby sme sa z tohto poučili.

Ďaľšia ľudová múdrosť hovorí, že peniaze sú príčinou všetkého zla. Ani táto nie je pravdivá.

Ak budete svoj lifestyle a svoje financie riadiť rozumne, peniaze vám pomôžu získať väčšiu kontrolu nad svojim časom, a žiť život tak, ako ste si vždy predstavovali.

Peniaze sú čas.

Photo: Flickr

Napíšte svoj názor:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Enter your text here...

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Pridajte sa k viac ako 4.100 registrovaným čitateľom.

Zaregistrujte sa a okrem pravidelného email Investičného Newslettera s radami, tipmi a nástrojmi pre lepšie inevestovanie získate  zdarma návod "Ako investovať rozumne, jednoducho a lacno".

  • 16 krokov k lepšiemu investovaniu
  • Čo robiť, ale aj čo nerobiť
  • Plus pravidelný prísun zaujímavých info a tipov, ktoré na blogu nezverejňujem
>