Peniaze sú čas (a nie naopak).

Všetci sa v živote snažíme dosiahnuť šťastie, alebo aspoň spokojnosť. Každopádne, presne určiť, čo to je, čo nás spraví spokojními a šťastnými, je veľmi ťažke – každý sme iný.

Ak však existuje nejaký faktor, ktorý ovplyvňuje našu spokojnosť takmer univerzálne, je to schopnosť, možnosť kontroly nad svojim životom.

Americký psychológ Maslow dospel k záveru že na to, aby človek viedol spokojný a šťastný život, musia byť uspokojené jeho potreby.

Určite ste už počuli o Maslowovej pyramíde, v ktorej sú ľudské potreby, ovplyvňujúce spokojnosť a šťastie usporiadané hierarchicky, podľa ich dôležitosti:

Zdroj: mentem

Na najvyššej priečke sa nachádza potreba sebarealizácie – schopnosť robiť čo chcete, kedy chcete a s kým chcete. 

Toto je podľa mňa tá najlepšia vec, ktorú si za peniaze môžete kúpiť – schopnosť nakladať s vašim časom.

Čo pre vás môžu urobiť vaše peniaze

Mnoho psychologických štúdií ukazuje, že pocit kontroly nad vlastným životom je najspoľahlivejším faktorom, predpovedajúcim duševnú pohodu a spokojnosť.

Viac ako výška vášho príjmu, kvalita kože sedadiel vášho auta, či počet izieb vo vašom dome.

Peniaze vám jednoducho dajú kontrolu nad vašim časom. A dobrá správa je, že na to, aby sa to stalo, nemusíte byť najbohatší človek na svete.

A ani sa nemusíte cítiť ako looser, ktorého život nemá žiaden význam, ak sa vám nepodarí dosiahnuť v 30 rokoch FIRE a odísť do predčasného dôchodku s 10 miliónami EUR na účte.

Je to proces, ktorý trvá nejaký čas a má mnoho úrovní. Vaše peniaze, pokiaľ s nimi budete nakladať rozumne, vám postupne, krok za krokom, prinesú stále väčšiu nezávislosť a kontrolu nad tým čo a kedy robíte.

Malá hotovostná rezerva vás zachráni, keď vytopíte suseda alebo sa vám pokazí chladnička. Nebudete sa musieť zadĺžiť za dvojciferné úroky, či 2 mesiace jesť len suchý chlieb a konzervy.

Viacej peňazí vám umožní prežiť pár týždňov, či mesiacov keď prídete o prácu, počkať na dobrú ponuku bez toho, aby ste museli zobrať prvý džob, ktorý vám niekto ponúkne len preto, aby ste mali z čoho žiť.

Alebo budete môcť šéfovi konečne povedať, čo si o tom celom myslíte, bez strachu z potenciálnych dôsledkov.

Ešte väčší majetok a úspory vám možno dovolia akceptovať prácu, ktorú ste vždy chceli robiť, hoci príjem z nej je nižší. Alebo džob, za ktorým nemusíte dochádzať tak ďaleko. Alebo konečne začať podnikať bez obáv, že zruinujete rodinu.

No a potom je tu, samozrejme, aj ten predčasý dôchodok, ak je to niečo, o čom už dlho snívate.

Peniaze, ktoré neminiete, ale vymeníte ich za produktívne aktíva vám postupne dajú čoraz väčší výber a kontrolu nad tým, ako trávite svoj čas. To je obrovský benefit, ktorému kabelka od Vuitona, hodinky od Hublotu, či fotky na Instagrame z dovolenky v Karibiku jednoducho nemôžu konkurovať.

​Najvyššia forma bohatstva je schopnosť ráno vstať a povedať: „Dnes si môžem robiť, čo chcem.“

Morgan Housel

-writer-

 

A teraz trocha romantiky

Už od mala som čítal dobrodružné knihy, kde vystupovali neohrození hrdinovia, ktorí si robili čo chceli, kedy chceli, koľko chceli a s kým chceli. Jedným slovom – boli nezávislí a to sa mi veľmi páčilo. Chcel som byť ako oni. Jednoducho romantik.

Najviac ma fascinovalo, že si proste „idú svoje“. Robia si čo chcú, a nejako neriešia, že zajtra treba ísť do roboty, či kde na to zoberú, tak ako dospeláci v mojom okolí.

Napríklad:

Alebo:

Ja viem, ja viem … Už sa teším an tie komentáre :-).

Zhruba od puberty som si začal pestovať image nezávislého človeka – obliekanie, vyjadrovanie, hudba, názory, odpor voči rodičom atď. No čoskoro moja nezávislosť narazila na vážny problém – potreboval som niečo jesť, niekde spať, a aj to nezávislé oblečenie bolo treba kupovať.

Takže som sa (s odstupom času veľmi múdro) rozhodol to zatiaľ s nezávislosťou veľmi nepreháňať, v rámci možností svojich milujúcich rodičov poslúchať a čakal som na svoju ďaľšiu šancu.

Tá prišla s odchodom na vysokú školu do Bratislavy. Rodičia sú ďaleko, život na internáte ponúka nepreberné možnosti, konečne som nezávislý!

Lenže … !

Aj ten internát bolo treba zaplatiť, aj lístky do jedálne kúpiť, v krčme tiež nenalievali zadarmo … Takže tak ako väčšina mojich spolužiakov, každý víkend som vlakom frčal domov po vreckové, aj mi mama oprala, aj som sa najedol teplej stravy a dosýta vyspal. Ako lifestyle to nebolo zlé, ale o nezávislosti sa nedalo hovoriť.

Za všetkým sú peniaze

Dospel som k názoru, ža ak chcem byť naozaj nezávislý, potrebujem vlastný zdroj príjmov. Bez peňazí to jednoducho nejde.

A tak som začal najprv v lete brigádovať ako čašník v reštaurácii, neskôr som si urobil maklérske skúšky a popri škole som sa na polovičný úväzok zamestnal ako maklér u obchodníka s cennými papiermi. Rodičom som, ako správny nezávislák, povedal, že už od nich vreckové nepotrebujem, čo prijali s patričným potešením. A postavil som sa na vlastné nohy.

Neskôr som začal pracovať v banke, na treasury, v oblasti finančných trhov. Jednak ma táto oblasť už nejaký čas bavila a zaujímala. A druhak z toho istého dôvodu, prečo známy lupič Willie Sutton banky vykrádal:

„Because that’s where the money is!“

Keď som sa trocha neskôr dal dohromady s mojou manželkou, ktorá má na finančné záležitosti podobný názor ako ja, život začal byť skutočne krásny.

 Príjem zo zamestnania je super, no neznamená nezávislosť. 

Po niekoľkých rokoch sa však začalo ukazovať, že všetko nie je úplne ideálne. Mali sme síce pekné príjmy, zaujímavé džoby, kupovali sme si drahé hračky, ale nejako sa nám nedostávalo času, aby sme si skutočne užili jeden druhého, o priateľoch a rodine ani nehovorím. Jednoducho sme boli stále v robote.

A aj práca, ktorú robíte radi a baví vás, ak ste nútení robiť ju „podľa rozvrhu“ nad ktorým nemáte žiadnu kontrolu, na vás začne po nejakom čase pôsobiť rovnako ako práca, ktorá vám lezie hore krkom.

Pamätám sa, že pri jednom z našich rozhovorov som povedal – Kľudne by som pracoval aj za tretinové peniaze, ale na polovičný úväzok.

Som presvedčený, že v tom nie sme sami a snaha získať väčšiu kontrolu nad svojim časom je za aktuálnym dopytom ľudí po práci z domu a flexibilným pracovným úväzkom.

To však má svoje vlastné úskalia. Naši rodičia, keď sa vrátili z práce, boli jednoducho od nej odstrihnutí. Aj keby chceli, nemali ju ako vykonávať. Keď dnes niekto, kto pracuje v automobilke na linke, alebo predáva v obchode, príde z práce domov, tak je skrátka doma a práca naňho nemá dosah – linka zostala v továrni, zákazníci zostali v obchode. Nemusí sa tým trápiť.

No ľudia, ktorých hlavným pracovným nástrojom je počítač a initernet (tzv. knowledge workers), takýto luxus nemajú – počítač si nosia vo vačku a ich zamestnanci aj zákazníci to vedia. Odstrihnúť sa od práce a relaxovať je preto veľmi ťažké.

Práca z domu a flexipracovný čas preto nemusia priniesť tie benefity, ktoré od toho očakávame.

V našom prípade, na tých pozíciách ktoré sme mali a v tom čase však taká možnosť, samozrejme, vôbec nebola. Povedali sme si teda, že si začneme vytvárať naše vlastné možnosti. A stanovili sme si 2 základné pravidlá:

  1. Naše peniaze musia pracovať pre nás, nie naopak. Treba ich teda investovať do produktívnych investícií.
  2. Na to, aby sme žili spokojný, komfortný a produktívny život, nemusíme minúť všetko, čo zarobíme.

Našim finančným cieľom sa stalo vybudovať taký veľký kapitál, aby výnosy z neho pokrývali všetky naše základné potreby, a my sa tak konečne stali pánmi svojho vlastného času. Rozhodli sme sa stať skutočne finančne nezávislými. V roku 2007 sme nakúpili naše prvé investície (konkrétne akcie firiem Diageo a Altria) a zvyšok je, ako sa hovorí, história.

Neverte porekadlám.

Stará ľudová múdrosť hovorí, že čas sú peniaze. Vychádza z toho, že času je málo, je vzácny, a preto je ako peniaze, ktorých je tiež málo a tiež sú vzácne.

Ako mnoho iných ľudových múdrostí, ani táto nie je pravdivá. Peňazí si totiž môžete zarobiť, koľko potrebujete, aspoň teoreticky. Čas, ktorý je vám daný, nepredĺžite nijako. Preto je nesmierne dôležité, ako a s kým svoj čas trávite.

V roku 2011 vydal Karl Pilemer knihu 30 lessons for living, do ktorej zhrnul výsledky prieskumu medzi americkými seniormi. Jedna z vecí, ktorú títo ľuďia na konci svojho života ľutujú najviac je, že boli príliš zaneprázdnení prácou, a nevenovali sa viac veciam, na ktorých im skutočne záležalo – rodine, priateľom, koníčkom, užívaniu života. Jednoducho nemali na to čas.

Starí ľudia často bývajú na okraji nášho záujmu a myslíme si, že nám už nemajú čo povedať, ale navrhujem, aby sme sa z tohto poučili.

Ďaľšia ľudová múdrosť hovorí, že peniaze sú príčinou všetkého zla. Ani táto nie je pravdivá.

Mark Twain to vedel už dávno:

„Nedostatok peňazí je koreňom všetkého zla.“

Mark Twain

Ak budete svoj lifestyle a svoje financie riadiť rozumne, peniaze vám pomôžu získať väčšiu kontrolu nad svojim časom, a žiť život tak, ako ste si vždy predstavovali.

To je ten najväčší výnos, ktorý vďaka vašim peniazom môžete získať.

Pretože peniaze sú čas.

„Nie je to až také zložité – ak chcete investovať úspešne, musíte urobiť pár vecí správne, a vyhnúť sa vážnym chybám.“

John Bogle

 

This is a staging environment