Ako je to s nevýhodnosťou ETF pre malých klientov

Od 1.1.2016 platí na Slovensku novela Zákona o dani z príjmov, ktorá oslobodila od dane príjmy z predaja cenných papierov a iných nástrojov. Podmienkou je, aby sa predaj zrealizoval na organizovanom trhu a aby investor držal tieto cenné papiere dlhšie ako 1 rok. Dlhodobí investori, ktorí investujú sami, napr. priamo do akcií alebo pasívne pomocou ETF (Exchange Traded Funds), tak získali oproti aktívne riadeným podielovým fondom, ktorých sa táto úľava netýka, ďaľšiu podstatnú výhodu. Tou prvou výhodou sú nižšie náklady.

O téme písal aj Trend, konkrétne tu a tu. Bohužiaľ, jedným z posolstiev obidvoch článkov sa stala nevýhodnosť ETF pre malých klientov, spôsobená vysokými poplatkami. V článku sa píše toto:

“Alena Walterová z VÚB vysvetľuje, že so správou a úschovou ETF sú štandardne spojené poplatky, ktorých výška znevýhodňuje retailovú klientelu s nižšími investovanými sumami.

Hlavný rozdiel je v tom, že pri podielových fondoch je poplatok vyjadrený percentuálne a ETF je fixný, spresňuje Filip Glasa z Ako-investovať.sk. „Keď to zjednoduším, podielové fondy majú vstupný poplatok 2 až 4 percentá. Oplatia sa teda na malé sumy, keďže aj pri stovke sa platí v percentách. ETF fondy majú poplatkok fixný od 5 do 15 eur za obchod, oplatia sa teda skôr na vyššie sumy.“

Vyjadrenie p. Walterovej je v tomto kontexte veľmi zábavné (viď nižšie). O to viac ma mrzí nepresné tvrdenie p. Glasu, ktorý problematike podľa mňa rozumie.

Poplatky spojené s investovaním do ETF

Na to, aby mohol investor nakúpiť ETF, musí mať otvorený účet u nejakého brokera. Najlepšou alternatívou sú online brokeri, ktorých je celkom dosť (jednoduchý prehľad si môžete pozrieť napríklad tu). Letmý pohľad do cenníka hociktorého z nich ukáže, že za vedenie účtu (teda aj správu a úschovu) si títo brokeri neúčtujú NIČ (nula, 0, ani cent atď.).

Je pravda, že ak by ste si otvorili majetkový účet vo VUB (ktorá takúto službu ponúka) a kupovali ETF alebo iné cenné papiere cez nich, tak áno – sú s tým spojené poplatky. Riešením tohto problému však nie je neinvestovať do ETF, ale otvoriť si účet niekde, kde retailovú klientelu s nižšími investovanými sumami neznevýhodňujú (aby som použil vyjadrenie samotnej hovorkyne).

Pre pokračovanie článku kliknite sem.

Photo: Flickr

 

 

 

 

 

Comments are closed