fbpx

Sporenie a osobné financie

Sporenie sa často považuje za protiklad investovania - sporím si na bežnom účte, bezpečne, no investovanie je rizikové. Produktívnejší pohľad na sporenie je ako na proces, vďaka ktorému neminiete celý svoj príjem a na konci mesiaca vám nejaké peniaze ostanú. Investovať a budovať si majetok sa dá, len ak si sporíte. Preto je to veľmi dôležitý prvý krok, bez ktorého úspešné investovanie nie je možné.

Osobné financie - základ úspešného investovania

Osobné financie a sporenie sú ako pevné základy, na ktorých stoja vaše investície. Ak ich nemáte dobre nastavené a pod kontrolou, vaše investovanie sa môže rozpadnúť ako domček z karát. 

Monitorovanie príjmov a výdajov

Ak nemáte presné informácie o tom, koľko zarobíte a ako vaše peniaze míňate, neviete vaše financie riadiť. Našťastie, vďaka elektronickému bankovníctvu ej to jednoduché.

Kategorizácia výdavkov - rozpočet

Zaradenie výdavkov do niekoľkých základných kategórií vám umožní urobiť si obraz o tom, ako vaše peniaze míňate a pomôže vám nájsť priestor na sporenie.

Minimalizovanie rizika

Zamerajte sa na vytvorenie dostatočnej hotovostnej rezervy a splatenie dlhov, okrem hypotéky. Klesne tak riziko, že sa dostanete do problémov pri negatívnom vývoji v ekonomike, či na finančných trhoch.

Sporenie

Sporenie je základným stavebným kameňom vašich financií. Je to faktor, nad ktorým máte najväčšiu kontrolu, preto mu treba venovať náležitú pozornosť.

Osobné financie

Pokiaľ nemáte vaše osobné financie pod kontrolou, nemali by ste s investovaním vôbec začínať. Vystavujete sa tým neúmerne vysokému riziku.

Bývanie

Rozumné riadenie osobných financií je vo veľkej miere o riadení nákladov. A náklady na bývanie sú pre väčšinu ľudí jednoznačne najvyšším výdavkom, aký kedy urobia. O to viac tu platí osvedčené príslovie "2-krát meraj a raz rež".

Rozpočet

Asi najmenej obľúbená oblasť osobných financií. A preto ho väčšina ľudí nemá. To je však veľká škoda. Pretože dobre urobený, hoci aj jednoduchý rozpočet vám pomôže nasmerovať vaše peniaze tam, kde je to pre vás dôležité a vytvoriť priestor pre sporenie.

jednoducho a prehľadne.

9 krokov k získaniu kontroly nad vašimi financiami

Ak neviete ako a kde začať pracovať s osobnými financiami, zaregistrujte sa k odberu môjho Investičného newslettera a ako bonus vám zašlem jednoduchý a prehľadný dokument "9 krokov k získaniu kontroly nad vašimi financiami":

O autorovi

Volám sa Vladimír Jurík, som investor, bloger a finančný agent. Mojim cieľom je pomôcť vám investovať vaše prostriedky, a vybudovať si tak dostatočne vysoký majetok, jednoducho, rozumne a lacno.

Ak chcete začať investovať, no neviete úplne presne ako na to, ak chcete, aby vaše ťažko zarobené peniaze začali konečne pracovať pre vás a nie naopak, ak nechcete "prerobiť gate" na poplatkoch pre správcov a sprostredkovateľov, ste na správnom mieste.

Moje primárne zameranie, okrem písania o investovaní a financiách, je poskytovanie konzultácií a poradenstva, plateného priamo klientom, ako aj sprostredkovanie finančnej služby - investičných účtov v spoločnosti Finax, kde som tiež členom investičného výboru.

Ďalšie články na tému osobných financií

Hypotéka – jediný akceptovateľný úver

Skutočná cena nákupu na splátky

Nepríjemné dôsledky života na úver

>