Sporenie, osobné financie

Sporenie a osobné financie

Sporenie sa často považuje za protiklad investovania – sporím si na bežnom účte, bezpečne, no investovanie je rizikové. Produktívnejší pohľad na sporenie je ako na proces, vďaka ktorému neminiete celý svoj príjem a na konci mesiaca vám nejaké peniaze ostanú. Investovať a budovať si majetok sa dá, len ak si sporíte. Preto je to veľmi dôležitý prvý krok, bez ktorého úspešné investovanie nie je možné.

Osobné financie - základ úspešného investovania

Osobné financie a sporenie sú ako pevné základy, na ktorých stoja vaše investície. Ak ich nemáte dobre nastavené a pod kontrolou, vaše investovanie sa môže rozpadnúť ako domček z karát.

Monitorovanie príjmov a výdajov

Ak nemáte presné informácie o tom, koľko zarobíte a ako vaše peniaze míňate, neviete vaše financie riadiť. Našťastie, vďaka elektronickému bankovníctvu ej to jednoduché.

Kategorizácia výdavkov - rozpočet

Zaradenie výdavkov do niekoľkých základných kategórií vám umožní urobiť si obraz o tom, ako vaše peniaze míňate a pomôže vám nájsť priestor na sporenie.

Minimalizovanie rizika

Zamerajte sa na vytvorenie dostatočnej hotovostnej rezervy a splatenie dlhov, okrem hypotéky. Klesne tak riziko, že sa dostanete do problémov pri negatívnom vývoji v ekonomike, či na finančných trhoch.

Sporenie

Sporenie je základným stavebným kameňom vašich financií. Je to faktor, nad ktorým máte najväčšiu kontrolu, preto mu treba venovať náležitú pozornosť.

9 krokov k získaniu kontroly nad vašimi financiami

Ak neviete ako a kde začať pracovať s osobnými financiami, zaregistrujte sa k odberu môjho Investičného newslettera a ako bonus vám zašlem jednoduchý a prehľadný dokument „9 krokov k získaniu kontroly nad vašimi financiami“

Bývanie

Rozumné riadenie osobných financií je vo veľkej miere o riadení nákladov. A náklady na bývanie sú pre väčšinu ľudí jednoznačne najvyšším výdavkom, aký kedy urobia. O to viac tu platí osvedčené príslovie „2-krát meraj a raz rež“.

Rozpočet

Asi najmenej obľúbená oblasť osobných financií. A preto ho väčšina ľudí nemá. To je však veľká škoda. Pretože dobre urobený, hoci aj jednoduchý rozpočet vám pomôže nasmerovať vaše peniaze tam, kde je to pre vás dôležité a vytvoriť priestor pre sporenie.

O autorovi

Volám sa Vladimír Jurík, som investor, bloger a finančný agent. Mojim cieľom je pomôcť vám investovať vaše prostriedky, a vybudovať si tak dostatočne vysoký majetok, jednoducho, rozumne a lacno. Ak chcete začať investovať, no neviete úplne presne ako na to, ak chcete, aby vaše ťažko zarobené peniaze začali konečne pracovať pre vás a nie naopak, ak nechcete „prerobiť gate“ na poplatkoch pre správcov a sprostredkovateľov, ste na správnom mieste. Moje primárne zameranie, okrem písania o investovaní a financiách, je poskytovanie konzultácií a poradenstva, plateného priamo klientom, ako aj sprostredkovanie finančnej služby – investičných účtov v spoločnosti Finax, kde som tiež členom investičného výboru.

Zaregistrujte sa a získajte túto e-knihu už dnes

Pridajte sa k viac ako 4.200 registrovaným čitateľom.

Zaregistrujte sa a okrem pravidelného email Investičného Newslettera s radami, tipmi a nástrojmi pre lepšie investovanie získate  zdarma návod „Ako investovať rozumne, jednoducho a lacno“.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment