fbpx

Sporenie a osobné financie

​Sporenie sa často považuje za protiklad investovania - sporím si na bežnom účte, bez​pečne, no investovanie je rizikové. Produktívnejší pohľad na sporenie je ako na proces, vďaka ktorému neminiete celý svoj príjem a na konci mesiaca vám nejaké peniaze ostanú. Investovať a budovať si majetok sa dá, len ak si sporíte. Preto je to veľmi dôležitý prvý krok, bez ktorého úspešné investovanie nie je možné.

​Osobné financie - základ úspešného investovania

​Osobné financie a sporenie sú ako pevné základy, na ktorých stoja vaše investície. Ak ich nemáte dobre nastavené a pod kontrolou, vaše investovanie sa môže rozpadnúť ako domček z karát.​ 

​Monitorovanie príjmov a výdajov

​Ak nemáte presné informácie o tom, koľko zarobíte a ako vaše peniaze míňate, neviete vaše financie riadiť. Našťastie, vďaka elektronickému bankovníctvu ej to jednoduché.

Kategorizácia výdavkov - rozpočet

​​Zaradenie výdavkov do niekoľkých základných kategórií vám umožní urobiť si obraz o tom, ako vaše peniaze míňate a pomôže vám nájsť priestor na sporenie.

​Minimalizovanie rizika

​Zamerajte sa na vytvorenie dostatočnej hotovostnej rezervy a splatenie dlhov, okrem hypotéky. ​Klesne tak riziko, že sa dostanete do problémov pri negatívnom vývoji v ekonomike, či na finančných trhoch.

​Sporenie

​Sporenie je základným stavebným kameňom vašich financií. Je to faktor, nad ktorým máte najväčšiu kontrolu, preto mu treba venovať náležitú pozornosť.

​Osobné financie

​Pokiaľ nemáte vaše osobné financie pod kontrolou, nemali by ste s investovaním vôbec začínať. Vystavujete sa tým neúmerne vysokému riziku.

​Bývanie

​Rozumné riadenie osobných financií je vo veľkej miere o riadení nákladov. A náklady na bývanie sú pre väčšinu ľudí jednoznačne najvyšším výdavkom, aký kedy urobia. O to viac tu platí osvedčené príslovie "2-krát meraj a raz rež".

​Rozpočet

​Asi najmenej obľúbená oblasť osobných financií. A preto ho väčšina ľudí nemá. To je však veľká škoda. Pretože dobre urobený, hoci aj jednoduchý rozpočet vám pomôže nasmerovať vaše peniaze tam, kde je to pre vás dôležité a vytvoriť priestor pre sporenie.

​jednoducho a prehľadne.

​9 krokov k získaniu kontroly nad vašimi financiami

​Ak neviete ako a kde začať pracovať s osobnými financiami, zaregistrujte sa k odberu môjho Investičného newslettera a ako bonus vám zašlem jednoduchý a prehľadný dokument "9 krokov k získaniu kontroly nad vašimi financiami":

​O autorovi

​Volám sa Vladimír Jurík, som investor, bloger a finančný agent. Mojim cieľom je pomôcť vám investovať vaše prostriedky, a vybudovať si tak dostatočne vysoký majetok, jednoducho, rozumne a lacno. ​

Ak chcete začať investovať, no neviete úplne presne ako na to, ak chcete, aby vaše ťažko zarobené peniaze začali konečne pracovať pre vás a nie naopak, ak nechcete "prerobiť gate" na poplatkoch pre správcov a sprostredkovateľov, ste na správnom mieste.

​Moje primárne zameranie, okrem písania o investovaní a financiách, je poskytovanie konzultácií a poradenstva, plateného priamo klientom, ako aj sprostredkovanie finančnej služby - investičných účtov v spoločnosti Finax, kde som tiež členom investičného výboru.

​Ďalšie články na tému osobných financií

Hypotéka – jediný akceptovateľný úver

Skutočná cena nákupu na splátky

Nepríjemné dôsledky života na úver

>