O blogu - Peniaze sú čas

O blogu "Peniaze sú čas"

Peniaze sú čas (PSČ) je blog o peniazoch, sporení a investovaní. Ak chcete začať investovať, no neviete, ako na to, ak chcete, aby vaše ťažko zarobené peniaze konečne začali pracovať pre vás a nie naopak, ak nechcete prerobiť "gate" na poplatkoch pre správcov a sprostredkovateľov, ak sa chcete naučiť, ako investovať jednoducho, rozumne a lacno, ste na správnom mieste. Vitajte!

Prečo "Peniaze sú čas"???

Čas je zrejme to najcennejšie, čo máme. Pretože je limitovaný. A nikto nevie, koľko nám ho ešte zostáva. Takže je veľmi dôležité, aby sme ho strávili čo najrozumnejšie. Mnoho psychologických štúdií ukazuje, že ľudia, ktorí majú kontrolu nad svojim časom (tzn. oni rozhodujú čo, kde a s kým robia) majú tendenciu byť šťastnejší než ľudia, ktorí nie sú pánmi svojho času. . Čím viac času ľudia trávia v zmysluplných vzťahoch, s rodinou, priateľmi, tým šťastnejší a spokojnejší sú. 

Faktom však je, že väčšina z nás trávi väčšinu svojho času v práci. Určite sú ľudia, ktorých ich práca napĺňa, sú v nej obklopení priateľmi a rodinou, zarobia dosť a vyhovuje im aj pracovný čas. Súdiac však podľa ošiaľu, ktorý pravidelne zavládne na pracoviskách v piatok poobede, mám podozrenie, že pre väčšinu ľudí to neplatí. No ako z toho von?

Ak si kúpite práčku, nemusíte každý týždeň tráviť 2-3 hodiny ručným praním. Nekúpili ste si "bielu techniku", ale 2 hodiny voľného času týždenne. Vaše peniaze vám kúpili čas. Ak aspoň časť svojho zárobku pravidelne neminiete na každodennú spotrebu, ale rozumne ju zainvestujete napríklad do akcií, táto investícia bude rásť a začne produkovať príjem.

Časom bude dosť veľký, aby nahradil časť príjmu, ktorý produkujete vy svojou prácou. Alebo možno aj celý. Toto je najväčšia výhoda peňazí (bohatstva) - za peniaze si môžete kúpiť späť váš čas. Pretože peniaze sú čas.

Ak chcete vedieť, ako na to, a nestráviť investovaním hodiny a hodiny svojho času, tento blog je presne pre vás.

Prečo to celé vzniklo?

Volám sa Vladimír Jurík, mám 44 rokov a som finančne nezávislý. Tento uspokojivý stav našich financií sa nám podarilo dosiahnuť usilovnou prácou, dodržiavaním princípov, o ktorých tu píšem, ale aj vďaka kusu šťastia, ktoré nás v živote stretlo.

Od svojich 20 rokov sa zaoberám obchodovaním na finančných trhoch, najprv ako maklér u obchodníka s cennými papiermi a potom 10 rokov v banke na odbore Treasury v rôznych funkciách.

Momentálne som už 6 rokov spokojný “otec v domácnosti” a starám sa o svoje 2 skvelé dcéry. Vrelo odporúčam každému chlapovi (hoci, priznám sa, sú aj ťažké chvíle).

Za vznikom blogu je - ako takmer za všetkým - žena. Konkrétne moja. Keď už nemohla vydržať moje večné litánie na úroveň a kvalitu investičných služieb u nás, zvlášť v prípadoch, keď sa nám priatelia alebo príbuzní zverili, na aké “fasa” investičné produkty sa nechali namotať v banke alebo svojimi investičnými sprostredkovateľmi, dala mi dobre mienenú radu, aby som už konečne prestal len kritizovať a niečo s tým urobil.

Tak som sa, pre pokoj v domácnosti, “hecol” a v júni 2015 zverejnil prvý článok.

Odvtedy  blog výrazne narástol - mesačne ho číta viac ak 7.000 čitateľov a tento počet stále rastie, z čoho sa veľmi teším. A ak sa chcete pridať k viac ako 2.500 registrovaným užívateľom, ktorí okrem pravidelného newslettera s informáciami o nových článkoch a novinkách dostávajú aj rôzne exkluzívne materiály a tipy, ktoré na blogu nezverejňujem, stačí sa zaregistrovať.

Okrem toho som sa od júla 2018 som sa stal viazaným finančným agentom, zapísaným v registri NBS (konkrétne moja firma PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o., reg. číslo 239450), v spolupráci so spoločnosťou Finax, o.c.p., a.s. (som členom investičného výboru tejto spoločnosti).

Moje primárne zameranie je poskytovanie nezávislých konzultácií a investičného poradenstva, plateného priamo klientom, nie formou provízií za sprostredkovanie produktov.

Témou PSČ je investovanie, a ako sa pomocou neho dá aj v podmienkach našej malej krajinky dosiahnuť finančná nezávislosť. A aby neprichádzalo ku zbytočným nedorozumeniam, hneď na začiatku si povedzme, čo tieto 2 pojmy znamenajú v kontexte tohto blogu.

Finančná nezávislosť - je taký stav vášho majetku, keď výnosy z neho pokrývajú všetky vaše náklady. No dá sa to chápať aj inak - niekomu stačí mať taký "vankúš", aby, keď ho/ju to v práci prestane baviť, mohol dať v pohode výpoveď a začať hľadať nový džob bez strachu, či bude mať zajtra čo jesť a kde bývať. Iný chce mať dosť na to, aby si mohol dať v práci na rok pauzu alebo ísť na materskú s 2 deťmi. Niekto si chce sporiť na dôchodok, aby nebol "na staré kolená" závislý od štátnej almužny. Bez ohľadu na to, čo je vašim finančným cieľom, základné princípy rozumného riadenia financií sú stále rovnaké a tu sa o nich dozviete všetko, čo potrebujete. 

Investovanie  - kedykoľvek na tomto blogu spomeniem investovanie, myslím tým nákup reálnych aktív, primárne akcií, s čo najnižšími nákladmi (primárne pomocou tzv. Exchange Traded Funds - ETF) s prespektívou ich držania 20, 30 alebo aj 50 rokov. Volá sa to aj pasívne investovanie. Ja tomu hovorím rozumné, lacné a jednoduché investovanie. 2 hlavné dôvody, prečo investovať práve takto, je vysoká pravdepodobnosť úspechu (dosiahnutia požadovaných výnosov) a nízka časová náročnosť.

Z vyššieuvedených definícií zároveň vyplýva, pre koho tento blog určený NIE JE - nenájdete tu nič o krátkodobých špekuláciách, Forexe, obchodovaní opcií a iných derivátov, "investovaní" do zlata a komodít atď. (jedine v zmysle "prečo to nerobiť"). Informácie o tom, ako zbohatnúť rýchlo a ľahko, budete musieť hľadať niekde inde

All Time Top Najčítanejšie články na blogu

A čo teraz?

Ak to zo svojou finančnou budúcnosťou myslíte vážne, najdôležitejší krok, ktorý musíte urobiť, je začať. A najlepší čas, kedy začať, je TERAZ. Ak sa chcete dozvedieť, ako investovať rozumne, jednoducho a lacno, stačí kliknúť na tlačidlo nižšie a ja vám (samozrejme zdarma) hneď pošlem jednoduchý návod, ktorý vám pomôže lepšie sa zorientovať vo svete financií

>