O blogu

Takže vy sa chcete naučiť niečo o peniazoch. Máte pravidelný príjem, ale zdá sa vám hlúpe každý mesiac ho minúť celý. Pretože – aký to má zmysel? Do kedy budete makať od rána do večera v džobe, ktorý vás možno ani nebaví? Do dôchodku? Haha. A čo potom?

Pozeráte sa okolo seba a vidíte, že väčšina vašich známych, priateľov, susedov to robí presne takto.  Nie je to zlý život. Všetci to nejako zvládajú. Ale to pre vás nie je argument. Pretože vy ste iný. Vy nechcete celý život makať pre peniaze. Vy chcete, aby vaše peniaze – možno nie hneď, ale niekedy v budúcnosti určite – makali na vás. Vy sa chcete stať finančne nezávislým. Alebo nezávislou.

A to je dobre. Mnoho štúdií konzistentne ukazuje, že najväčšiu spokojnosť so svojim životom vyjadrujú ľudia, ktorí ho majú pod kontrolou. Ktorí rozhodujú o tom, čo, kedy, kde a s kým budú robiť. Sú pánmi svojho času.

Finančne nezávislí ľudia sú presne takýto. Nemusia vymieňať svoj čas za peniaze chodením do práce, alebo podnikaním (hoci, ak ich to baví a chcú, tak samozrejme kľudne môžu). Ich peniaze a majetok pracujú za nich a tým im vracajú čas, ktorý kedysi strávili ich zarábaním a investovaním. Pretože Peniaze sú čas.

Lenže finančnú nezávislosť nedosiahnete zo dňa na deň. A ak zvolíte nesprávny postup, nedosiahnete ju nikdy.

Z toho dôvodu je dôležité vedieť, kam sa chcete dostať, a ako nájsť tú správnu cestu.

Rozumní ľudia chcú venovať riadeniu svojich financií čo najmenej času. Svoj život by radi strávili primárne s rodinou, priateľmi, venovaním sa práci alebo koníčkom. Nechcú premárniť hodiny a hodiny hľadaním správnych riešení a testovaním všemožných slepých uličiek. Každý ich (finančný) krok, ktorý urobia, by ich mal posunúť jednoznačne bližšie k cieľu, nie vpravo, vľavo, alebo nebodaj späť.

A ak na nejakú otázku nepoznajú odpoveď, vedia, kde ju nájdu.

Tento blog je presne pre takých ľudí.

Tento blog je pre vás.

Prečo to celé vzniklo

Volám sa Vladimír Jurík, mám 42 rokov a som finančne nezávislý. Tento uspokojivý stav našich financií sa nám podarilo dosiahnuť usilovnou prácou, dodržiavaním princípov, o ktorých tu píšem, ale aj vďaka kusu šťastia, ktoré nás v živote stretlo.

Od svojich 20 rokov sa zaoberám obchodovaním na finančných trhoch, najprv ako maklér u obchodníka s cennými papiermi a potom 10 rokov v banke na odbore Treasury v rôznych funkciách.

Momentálne som už 6 rokov spokojný “otec v domácnosti” a starám sa o svoje 2 skvelé dcéry. Vrelo odporúčam každému chlapovi (hoci, priznám sa, sú aj ťažké chvíle).

Za vznikom blogu je – ako takmer za všetkým – žena. Konkrétne moja. Keď už nemohla vydržať moje večné litánie na úroveň a kvalitu investičných služieb u nás, zvlášť v prípadoch, keď sa nám priatelia alebo príbuzní zverili, na aké “fasa” investičné produkty sa nechali namotať v banke alebo svojimi investičnými sprostredkovateľmi, dala mi dobre mienenú radu, aby som už konečne prestal len kritizovať a niečo s tým urobil.

Tak som sa, pre pokoj v domácnosti, “hecol” a v júni 2015 zverejnil prvý článok.

Odvtedy si blog získal vyše 10.000 pravidelných čitateľov a tento počet stále rastie, z čoho sa veľmi teším. A ak sa chcete pridať k viac ako 1000 registrovaným užívateľom, ktorí okrem pravidelného newslettera s informáciami o nových článkoch a novinkách dostávajú aj rôzne exkluzívne materiály a tipy, ktoré na blogu nezverejňujem, stačí sa zaregistrovať.