Ste mladí a kupujete si 1-izbový byt? Veľká chyba. - Peniaze sú čas

Ste mladí a kupujete si 1-izbový byt? Veľká chyba.

Ceny bývania na Slovensku už niekoľko rokov utešene stúpajú a začínajú sa približovať k historicky rekordným úrovniam. Najviac stúpa cena malých bytov. Tu je citát z článku na túto tému  (s veľmi hlúpym názvom), ktorý som čítal prednedávnom:

“To, čo tlačí ceny jednoizbových bytov nahor, je najmä ich dostupnosť. Siahajú po nich zväčša mladí ľudia, ktorí si našli prvé zamestnanie a chcú investovať do svojho prvého bývania, ale aj mladé rodiny, ktorým by banka na väčší byt nedala hypotéku”.

Na prvý pohľad je všetko v úplnom poriadku – úroky na hypotéky sú nízke, tak prečo si nekúpiť 37 metrov štvorcových vlastného bývania? Veď aj banky nás v reklamách presviedčajú, že splátka hypotéky je lacnejšia ako platba nájomného.

Nuž v prvom rade to nie je tak celkom pravda a v druhom rade je situácia oveľa komplikovanejšia. Kúpa bytu alebo domu je pre väčšinu ľudí najväčší výdavok, aký kedy urobia. Takémuto závažnému rozhodnutiu by preto mala predchádzať trochu dôkladnejšia analýza.

Netvrdím, že nadobudnutie vlastného bývania je za každých okolností zlý nápad. Naopak, v mnohých prípadoch je to jedna z najlepších vecí, ktoré môžete so svojimi peniazmi urobiť.  To však závisí od niekoľkých faktorov:

 • ako dlho budete danú nehnuteľnosť vlastniť
 • aká je relatívna výška ceny nehnuteľnosti (price/rent alebo pomer cena/výška nájomného) v oblasti, kde sa kupovaná nehnuteľnosť nachádza
 • aká je výška úrokovej sadzby počas celej splatnosti úveru
 • aká je výška nákladov ušlých príležitostí (opportunity costs)
 • aký predpokladáte vývoj cien nehnuteľností atď.

Každopádne, rozhodovať sa pri takejto komplikovanej a finančne náročnej operácii len na základe jedného faktora (splátka hypotéky vs. výška nájmu) je príliš zjednodušené a nebezpečné.

Každý je v trochu inej situácii, a nedá sa paušalizovať. Existuje však jedna skupina (potenciálnych) kupcov, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosťou toto svoje rozhodnutie už čoskoro ľutovať – myslím si, že pre mladých ľudí je kúpa malého bytu jeden z najhorších finančných krokov, aké môžu urobiť.

Hlavný dôvod je ten, že málokto zostane bývať v jednoizbovom byte celý svoj život. Skôr, alebo neskôr príde túžba/nutnosť presťahovať sa do väčšieho/lepšieho/krajšieho. O pár rokov si možno budete chcieť založiť rodinu. Alebo len jednoducho vzrastú vaše možnosti aj nároky. A malý byt bude treba predať. Tým sa vystavujete niekoľkým rizikám, s potenciálne veľkým dopadom:

Pre pokračovanie článku kliknite sem.

 

Photo: Flickr

>
close

Chcete investovať jednoducho, rozumne a lacno?

Zaregistrujte sa, a okrem pravidelného Investičného newslettera získate ZDARMA aj report "Ako investovať rozumne, jednoducho a lacno":

 • check
  16 krokov k lepšiemu investovaniu
 • Čo robiť PREDTÝM, než začnete investovať
 • check
  Do čoho a ako investovať
 • Čo v ŽIADNOM PRÍPADE nerobiť
 • check
  Plus pravidelný invetičný newsletter

Registráciu môžete kedykoľvek zrušiť. Prečítajte si, ako pracujem s vašimi dátami.