Ako investovať úspešne a vybudovať si fakt veľký majetok

Všetci chceme investovať úspešne. Čo to ale presne znamená?

Je nám jasné, že investujeme pre to, aby sme zhodnotili náš majetok. Takisto je úplne jasné, že čím vyšší dlhodobý výnos sa nám podarí dosiahnuť, tým väčší majetok sa nám podarí vytvoriť.

Z toho na prvý pohľad vyplýva, že by sme mali urobiť všetko pre to, aby sme maximalizovali výnos, ktorý dosahujeme.

No nie je to pravda.

Existuje oveľa lepší spôsob, ako investovaním zarobiť veľké prachy.

Základný scénár

Zoznámte sa s Cyrilom.

Má 35 rokov, zarába priemernú mzdu (1063 EUR), čo znamená, že mu každý mesiac na účte v čistom pristane 808 EUR. 

Z týchto peňazí je schopný usporiť 10%, teda 80 EUR. A chce ich investovať úspešne, tzn. dosiahnuť svoj cieľ –  vybudovať si majetok, z ktorého bude žiť na dôchodku, do ktorého plánuje odísť vo veku 65 rokov.

Cyril si už o investovaní čo-to naštudoval a vie, že ak bude investovať jednoducho, rozumne a lacno, podarí sa mu s veľkou pravdepodobnosťou dosiahnuť dlhodobý výnos okolo 8% ročne.

Takto bude vyzerať výsledok jeho investovania:

To je úžasný výsledok – výška jeho majetku dosiahne veľmi slušných 121.000 EUR, čo je 4-násobok celkovej investovanej sumy.

Cyrilovi to však nestačí.

Superinvestor Cyril

Cyril by však chcel vybudovať väčší majetok a dosiahnuť vyšší výnos. Koniec – koncov, kto by sa už uspokojil s priemerom?!?

Čítal o Warrenovi Buffettovi, ktorý predsa dosahuje výrazne vyššie výnosy ako priemerné trhové dlhé roky.

Na mnohých diskusných fórach sa rozprával s ľudmi, ktorí úplne v pohode dosahujú výnosy 10% mesačne! 

A nedávno sa na linkedin-ne stretol s človekom, ktorý bez problémov zhodnotil 1000 EUR v priebehu 3 rokov až na 1 milión EUR!

Také ťažké to hádam nebude.

Cyril sa teda rozhodne, že investovaniu a vzdelávaniu sa v tejto oblasti venuje hodinu denne.

A predstavme si, že to naozaj zafunguje a Cyrilovi sa počas celých 30 rokov vďaka tejto jeho snahe podarí získať o 10% vyšší ako priemerný trhový výnos, teda 8,80%.

Tu sú jeho výsledky:

Tak to je svelé – tvrdou a neúnavnou prácou sa počas 30 rokov Cyrilovi podarilo zvýšiť hodnotu majetku o viac ko 21.000 EUR, v porovnaní so základným, pasívnym scenárom.  

8,80% ročne je málo. Čo takto 10,40% ročne?!?

No predstavme si, že Cyril nie je iba obyčajný superinvestor. Je to SUPER – superinevstor! Tú hodinu denne naozaj využije veľmi efektívne a svoje peniaze investuje tak skvele, že sa mu počas 30 rokov podarí konzistentne prekonať priemerné trhové výnosy o 30%! Jeho priemerný výnos tak bude až 10,40% ročne.

Takto to bude vyzerať po 30 rokoch:

Úžasné! SUPER – superinvestor Cyril dosiahol výsledok voči základnému scénaru o 80.000 EUR lepší! Tomu hovorím úspešné investovanie!

Je s tým spojený len jeden malý problém – celé je to jedna veľká rozprávka. Pravdepodobnosť, že by sa Cyrilovi takéto niečo podarilo, je mizivá.

Profesionálni investori, ktorí sa investovaniu venujú full-time, vo veľkej väčšine nedosahujú ani priemerné trhové výsledky.

Aktívny „domáci“ traderi sú na tom ešte horšie – okolo 80% z nich vykazuje straty.

Ak sa teda Cyril vydá touto cestou, nielen že jeho koncový majetok nebude vyšší ako 121.000EUR v „základnom“ scénari, ale bude nižší. Výrazne.

„Problém“ s investovaním je ten, že máme len malú kontrolu nad tým, aké výnosy sa nám podarí dosiahnuť. A čím viac do toho budeme „rýpať“, tým horšie to väčšinou dopadne. V takých situáciách treba jednoducho robiť to, čo má, na základe historických dát, najvyššiu pravdepodobnosť dosiahnutia slušného výsledku.

A to je indexové, „pasívne“ investovanie.

Lenže Cyril nie je typ človeka „muchy zjedzte si ma“, kam ho postavíme tam ho nájdeme. Je to energický, aktívny človek, ktorý rád aktívne ovplyvňuje svoje smerovanie a veci okolo seba. Len ťažko bude pasívne čakať, kam ho osud zaveje.

Naozaj nie je nič, čo môže urobiť, aby dosiahol pri investovaní lepšie výsledky?!?

Je.

Len musí svoju energiu a odhodlanie nasmerovať tam, kde má nad výsledkami väčšiu kontrolu a vie ich reálne, pozitívne ovplyvniť.

Zúčastnite sa krátkeho kvízu!

Možno chcete investovať a budovať si majetok, no neviete ako a kde začať. Možno už investujete, no nie ste si istí, či to robíte dobre, a čo by mali byť ďaľšie kroky. V tomto kvíze získate odpoveď na svoje otázky!

Lepší spôsob, ako investovať úspešne a zarobiť fakt veľké prachy

Predstavme si, že tú hodinu denne Cyril využije na nájdenie spôsobu, ako sporiť nie 10%, ale 20% zo svojho čistého príjmu. 

A celú sumu 162 EUR zainvestuje s očakávaným, obyčajným, priemerným výnosom 8%.

Dobrá správa je, že jeho náklady sú komletne v jeho moci. A takisto tým nebude musieť stráviť hodinu denne každý deň najbližších 30 rokov. Takže sa mu to s veľkou pravdepodobnosťou podarí.

Tu sú výsledky:

Koncová suma narástla na 242.000 EUR, čo je dvojnásobok (logicky :-)) pôvodnej sumy zo základného scenára.

Takisto je to o 42.000 EUR viac ako bol výsledok SUPER – superinvestora, bez zvýšenia rizika.

Čo ak už niet kde sporiť?

Samozrejme, nájsť v rozpočte ďalšie peniaze na sporenie nemusí byť vždy jednoduché. No je to určite jednoduchšie, ako konzistentne 30 rokov dosahovať výnosy o 30% vyššie ako priemerné trhové.

Ak je Cyril stále slobodný, nemal by s tým mať žiaden problém. Ak má deti, už to také jednoduché nebude.

A čím nižší príjem, tým ťažšie je nájsť priestor na takéto relatívne veľké sporenie.

V takých prípadoch je jedinou cestou zvýšenie príjmu.

Cyril nie je typ človeka „muchy zjedzte si ma“, kam ho postavíme tam ho nájdeme, ale je to energický, aktívny človek, ktorý rád ovplyvňuje svoje smerovanie a veci okolo seba a len ťažko bude pasívne čakať, kam ho osud zaveje. Nemal by byť preto pre neho veľký problém, vďaka všetkým týmto vlastnostiam, využiť tú spomínanú hodinu denne na dosiahnutie zvýšenia svojho čistého príjmu o 10%.

Ak tento rozdiel neminie, ale použije ho na navýšenie sporenia na 162 EUR, ako v predchádzajúcom prípade, výsledok bude, samozrejme, rovnako dobrý. 

V prípade, že chce investovať úspešne a vybudovať si fakt veľký majetok, ideálne je obidva prístupy skombinovať – teda zvýšiť aj sporenie, aj príjem.

Ak by mu to situácia umožnila, a okrem zvýšenia čistého príjmu na 889 EUR by Cyril vedel udržať svoje náklady na sume 646 EUR, mohol by investovať až 243 EUR mesačne.

Jeho výsledky po 30 rokoch by vyzeral takto:

Zvýšenie sporenia o 20 percentuálnych bodov (z 10% čistého príjmu na 30%) teda Cyrilovi prinieslo o 165.000 EUR lepší výsledok ako absolútne nerealistický scenár dosahovania výnosov o 30% vyšších ako priemerných trhových počas 30 rokov.

Záver

 • aktívne tradovanie je cesta do pekla
 • aktívnym investovaním s veľkou pravdepodobnosťou dosiahnete výnosy HORŠIE ako priemerné trhové
 • nie ste Warren Buffett. A ani nikdy nebudete.
 • ak chcete dosiahnuť hmatateľné pozitívne výsledky, musíte svoju energiu a čas smerovať tam, kde viete veci reálne a pozitívne ovplyvniť
 • investovaniu treba dať dostatočne dlhý čas. Čím skôr začnete, tým lepšie.
 • ak chcete investovať úspešne, nesnažte sa dosahovať nadpriemerné výnosy. Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je maximalizovať sumu, ktorú investujete
 • rozumiem, že sporiť 30% z čistého príjmu nie je vôbec ľahké. Lenže téma článku bola „Ako investovať úspešne a vybudovať si fakt veľký majetok“. A ľahký spôsob, ako si vybudovať fakt veľký majetok neexistuje.

Okrem sporenia je kľúčom k dosiahnutiu slušných výsledkov dobre postavené portfólio. O tom, aká je jeho hlavná úloha, si môžete prečítať v tomto článku.

Photo: Flickr

14 komentáre o “Ako investovať úspešne a vybudovať si fakt veľký majetok

 1. Vladimir co keby ste napisali aj nejaky pohlad na integraciu novych „asset class“ do investicnej strategie. Ja som za posledne roky presiel myslienkovym pochodom kde som sa posunul od absolutneho odporcu crypta, do crypto skeptika, ktory ale umiestnil male % portfolia do crypta. Povodne som mal 80/20 akcie/bondy, teraz som to zmenil na 80/10/10. Osobne si myslim ze pre mladsich investorov s dlhsim horizontom je to nieco co by som odporucal zvazit. Za dalsie, to crypto mam v cryptobanke kde generuje 10%p.a. interest (nexo bank). Do kedy to uvidime samozrejme. Je to riskantnejsie asi ako established brokerage firmy, ale uz dlhsie som zvazoval ze pouzijem up to 10% portfolia na rizikovejsie investicie. Aky je vas pohlad? Mozno by som aj uvital vas osobny nazor bankoveho odbornika na banku typu nexo.ie (ak teda budete mat cas precitat a zistit si nieco viac). Vdaka 🙂

 2. Dobry den Vladimir, a co hovorite na investovanie podla magic formula od Joela Greenblatta?

  1. Takéto mechanické stratégie majú veľkú príťažlivosť – výnosy z backtestov sú úžasné. Na druhú stranu – ešte som nevidel backtest, ktorý by mal zlé výsledky, bez ohľadu na to, ako sa potom darilo stratégii … S takýmito stratégiami je jeden veľký problém – každá jedna má obdobia, kedy sú výnosy horšie (niekedy dokonca výrazne horšie) ako trh. Sám Greenblatt v knihe hovorí, že MF má obdobia až 3 rokov, kedy nemá dobré výsledky. Za takýchto okolností len máloktorý investor so stratégiou vydrží dlhodobo. Preto o nich radšej veľmi nepíšem. Hoci, priznám sa, veľmi ma láka to vyskúšať. Uvažujem o tom, že jedno takéto portfólio by som zaradil medzi svoje riadené portfóliá v službe „3 portfóliá“. Uvidíme.

 3. Výborný blog, ďakujem.

  OOT: čo tak pridať k blogom RSS? Nech hneď vieme, keď niečo pribudne… 🙂

  1. Teším sa, že sa vám to páčilo. RSS nepoužívam, ale keď chcete info o nových článkoch, stačí sa u mňa zaregistrovať.

  2. pouzivam Feedly. Staci zadat web adresu, netreba ani RSS a chodia mi vsetky nove clanky.

 4. so vsetkym suhlasim a zdielam nazor, len sa mi nepaci tato vec, „nie ste Warren Buffett. A ani nikdy nebudete.“ – preco by nehol byt citatel clanku ako Warren Buffet, to si neverite, ze aj taki mozu vas blog citat,,, druha vec, chapem, ze indexy a pasivne investovanie su velmi efektivne a obhajujete ich tu, ale preco potom aj vymate v portfoliu akcie? kolko % vasho portfolia tvotia indexy (myslim, z cennych papierov resp. akcii)?

  1. Ďakujem za koment. Neberte to zle, prosím, nemyslel som to ako urážku alebo niečo podobné. Ide čisto len o ten fakt, že šanca dosiahnuť z dlhodobého hľadiska výrazne lepšie výsledky ako priemerné trhové je veľmi nízka. Keď sa pozriete na Buffetta, prečítate si nejaké jeho články, listy akcionárom alebo knihy o ňom, vyzerá to celé veľmi jednoducho. No Buffet investovaniu venuje celý život a celý svoj čas, napr denne prečíta 500 strán textov, väčšinou výročné správy, obchodné publikácie a podobne. O kontaktoch, ktoré má a ktoré môže využiť pri hľadaní info a riešení nejasností ani nehovorím. Ja, ako som už v jednom článku písal, investujem väčšinou do individuálnych akcií, no musím poctivo priznať, že moje výsledky nie sú výrazne odlišné od priemerných trhových.

 5. Priznám sa, že týmto číslam veľmi nerozumiem. Napríklad hneď prvej tabuľke.

  Ak mesačne investujem 81 EUR po dobu 30 rokov, celková investovaná suma je podľa mňa 81 * 30 * 12 = 29 160 EUR, nie 29 088 EUR.

  Budúca hodnota takejto investície je podľa môjho rýchleho výpočtu 143 296 EUR, nie 121 224 EUR. (Google spreadsheet: FV(0.088/12, 30*12, -81, 0, 1).

  Zaujímalo by ma, čo prehliadam.

  1. Ak rátate základný scénar, musíte použiť sadzbu 8.00%, nie 8,80%. Rozdiel v investovanej sume je spôsobený tým, že 10% z 808 je 80,80, ale v tabuľke kvôli vyššej prehľadnosti používam sumu zaokrúhlenú na 81. Výpočet však ráta s presnou sumou.

   1. Vďaka za vysvetlenie. Posledná otázka? Ako ste sa od 8.8 % dostali k 8 %? Zaujíma ma ten prepočet.

    1. Dostal som sa od 8% k 8,8%, nie naopak. 8% ročne je dlhodobý výnos globálnych akcií, preto som ho použil pre výpočet základného scenára (prvá tabuľka). Potom som si vymyslel superinvestora, ktorý dosahuje o 10perc vyšší výnos ako priemerný trhový, to je 8,80% ročne (druhá tabuľka).

 6. Este by som doplnil ze pokial by danu hodinu denne pracoval, myslim tym v praci kde pracuje a ma priemernu mzdu 5€/hodinu v cistom, bez nadcasovych premii by to bolo 5×30= 150€/mes. Pokial by ich investoval dosiahol by lepsi vynos ako SUPER-superinvestor.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment