Štyridsiatka na krku a nulové úspory? Najvyšší čas postaviť sa k tomu ako dospelý človek.

Keď sme mali 20, všetko bolo easy. Všetko sme zvládali, pripadali sme si nerozbitní a neporaziteľní. Nič nebol problém, a ak niečo problém bol, odložil sa na neskôr. Času dosť.

A zrazu máme 40 rokov. Makáme v práci, vychovávame deti, splácame hypotéku. A „neskôr“ je teraz. A jeden z tých úspešne odkladaných problémov má podobu nepríjemnej otázky: Z čoho budem/budeme žiť, keď už nebudem môcť/chcieť takto usilovne pracovať?

Možno ste odpovedali – zo štátneho dôchodku. Chápem. Ale – ste si istí, že viete, do čoho idete? Priemerná výška dôchodku je zhruba polovica priemernej mzdy na Slovensku. Zvládli by ste? Pre inšpiráciu sa kľudne poobzerajte okolo seba, ako žijú aktuálni dôchodcovia. Vyhovuje? Myslel som si.

Vyzerá to teda tak, že budete potrebovať nejaký dodatočný zdroj príjmu. Ideálne sa javí váš vlastný majetok. Ale ten sám od seba nenarastie, treba ho vybudovať.

Je jednoducho najvyšší čas, aby ste začali investovať.

Tu si treba priznať jednu vec – stratili ste už relatívne veľa času. A to nie je dobre, pretože čas, okrem toho, že všetko vylieči, je najlepší priateľ každého investora. 100 EUR, zainvestovaných do akcií, za 20 rokov narastie na zhruba 460 EUR. Na viac ako štvornásobok! Takže ak by ste pred 20 rokmi investovali … nechajme to tak. Viete, čo chcem povedať.

Ale netreba plakať nad rozliatym mliekom, pretože všetko ešte nie je stratené. Možno ste už prišli o veľa času (a peňazí), no na druhej strane je tu niekoľko silných faktorov, ktoré hrajú vo váš prospech.

V prvom rade máte hlavu pevne na krku, viete, čo chcete, nenecháte sa len tak opiť rožkom. Viete rozlíšiť, čo je dôležité, a čo nie je. Viete, na čom skutočne záleží a čo sú nepodstatné kraviny. Jednoducho – ste rozumný, rozhľadený dospelý človek. To pred 20 rokmi nebolo. Zarábate oveľa viac, ako vtedy. S veľkou pravdepodobnosťou máte manželku/manžela/partnerku/partnera, s ktorým si rozumiete, pomáhate si a ktorý/ktorá vás podporí, keď treba. To je veľká vec. Takisto už zrejme máte veľké deti, s ktorými netreba byť na materskej/otcovskej a vaša domácnosť má 2 príjmy. Možno už máte splatenú hypotéku, alebo jej veľkú časť. Už ste vyrástli z toho, že si potrebujete kúpiť každú novú hračku, ktorú zbadáte, a ak na to nemáte cash, hodíte to na kreditku alebo si zoberiete spotrebák. Proste úvery, okrem hypotéky, už máte splatené a žiadne nové si neplánujete brať. Je to tak, však?

Hm. Vyzerá to super. Ešte z vás nakoniec budú milionári!

Pre pokračovanie článku kliknite na túto linku

 

 

Photo: Flickr

3 komentáre o “Štyridsiatka na krku a nulové úspory? Najvyšší čas postaviť sa k tomu ako dospelý človek.

 1. ahoj, ako to presnejšie myslíš so zrušením 3. piliera aj keď prospieva zamestnávateľ?

  je to myslené tak, že pri terajších podmienkach nie je tretí pilier tak výnosný, rovnako má vysoké poplatky, a v prípade kratkodobejsieho sporenia, aj keď na začiatku slušné zhodnotený príspevkom zamestnávateľa, bude postupom času znehodnotený?
  ďakujem

  1. Ahoj, trochu nešťastne som sa vyjadril. Kým zamestnávateľ prispieva v rovnakej výške, ako investor, treba si 3. pilier nechať, keď prestane, treba ho zrušiť

   1. ďakujem za vysvetlenie.
    3p sa ako taký zrušiť asi nedá, maximálne vybrať raz za 10r vklad sporiteľa bez vkladu zamestnávateľa, ale pointa je jasná.
    ďakujem

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment