Sporenie pre deti - ako na to - Peniaze sú čas

Sporenie pre deti – ako na to

Ako rodičia chceme celkom prirodzene pre svoje deti len to najlepšie. Na tom sa zhodneme asi všetci. Komplikácie nastanú, ak sa chceme dopátrať, čo to “najlepšie” vlastne znamená a ako to dosiahnuť. Vo väčšine prípadov skončíme pri tom, že rodičia chcú dať svojim deťom peniaze na rôzne účely (vzdelanie, bývanie), pod súhrnným názvom “na štart do života”.

Prieskum, robený v roku 2014 v USA pre asset managera T. Rowe Price ukázal, že až 74% rodičov sa cíti vinnými, že nedokážu zabezpečiť dosť financií pre svoje deti (na vzdelanie), 63% rodičov sa obáva, že ich deti nebudú mať dosť peňazí, či už na školu alebo bývanie a až 49% rodičov je ochotných dať svojim deťom peniaze na úkor svojho dôchodku (tzn. uprednostnia nižšiu penziu, alebo neskorší odchod do dôchodku, alebo oboje).

Neviem o tom, že by sa na Slovensku alebo v Čechách uskutočnil podobný prieskum, myslím si však, že veľké rozdiely by sme nenašli. Ako rodičia sme všetci rovnakí. Potvrdzujú to aj množiace sa otázky od mojich známych, ako sporiť pre svoje deti.

Pre deti radšej nesporte

Moja prvá odpoveď, možno trochu prekvapivá, vždy znie – nerobte to. Nesporte pre svoje deti. Minimálne v prípade, ak nemáte nadštandardný príjem, sporenie pre deti nie je dobrý nápad.

Spomeňte si, keď ste leteli naposledy lietadlom. Je tesne pred odletom a posádka robí prednášku o bezpečnosti v lietadle. Ak v kabíne nebezpečne klesne tlak vzduchu, vypadnú kyslíkové masky. Čo treba robiť v tej chvíli? Nasadiť kyslíkovú masku NAJPRV SÁM SEBE, až potom pomáhať ľuďom okolo, či cudzím, alebo vašim deťom.  Na prvý pohľad to znie strašne egoisticky, ale v skutočnosti je to najbezpečnejší možný postup – ak sa budete trápiť s nasadením masky vášmu dieťaťu, nedostatok kyslíka v kabíne spôsobí to, že omdliete, a nepomôžete už nikomu. Masku nebudete mať nasadenú ani vy, ani vaše deti. Ak si ju ale nasadíte prví, vaše dieťa možno omdlie, no vy mu nasadíte masku a o chvíľu sa preberie.

Rovnaké je to aj s financiami – ak teraz uprednostníte bývanie, školu alebo iný cieľ svojich detí pred vybudovaním svojej vlastnej finančnej nezávislosti (a odvody do prvého, ani druhého piliera vám problém nevyriešia), vystavujete sa riziku, že vo chvíli, keď budete najzraniteľnejší (tzn. v dôchodkovom veku), stanete sa závislým od pomoci iných ľudí, či už svojich detí alebo štátu. To nie je veľmi lákavá predstava. Ani pre vás ani pre vaše deti.

Pre pokračovanie článku kliknite sem.

>
close

Chcete investovať jednoducho, rozumne a lacno?

Zaregistrujte sa, a okrem pravidelného Investičného newslettera získate ZDARMA aj report "Ako investovať rozumne, jednoducho a lacno":

 • check
  16 krokov k lepšiemu investovaniu
 • Čo robiť PREDTÝM, než začnete investovať
 • check
  Do čoho a ako investovať
 • Čo v ŽIADNOM PRÍPADE nerobiť
 • check
  Plus pravidelný invetičný newsletter

Registráciu môžete kedykoľvek zrušiť.