Test, na ktorom pohorela väčšina Slovákov

7 komentáre o “Test, na ktorom pohorela väčšina Slovákov

 1. ak ste si kupili akciu alebo dlhopis firmy, ktora skrachuje je to ROVNAKE RIZIKO, že nemate nič

   1. nemáte pravdu ani jeden. On samozrejme nemyslel, že by si kúpil cenný papier niečoho, čo krachuje – ale že kúpi cenný papier firmy, a keď tá po čase skrachuje, bude jedno či vlastní dlhopis alebo akciu. Lenže to nie je pravda – akcionári sa uspokojujú z majetku skrachovanej firmy až po majiteľoch dlhopisov – takže záleží na tom, v akej finančnej pozícii firma v krachu je, a koľko má majetku – lebo trebárs majitelia dlhopisov môžu aspoň niečo dostať, ale akcionári nemusia dostať vôbec nič. Riziko úplne rovnaké nie je.

 2. Tá 4 otázka mi prišla zavádzajúca. podľa mňa obe majú rovnaké riziko v dnešnej dobe zadĺženosti štátov a podnikov. Možno historicky boli akcie rizikovejšie ale dnes? Ja viem že niektorá politická strana stavila na ISTOTY ale aj tak 😀 (to ja len tak na pouvazenie)

  1. Otázka hovorí o korporátnych dlhopisoch, nie o štátnych. A dlhopisy toho istého emitenta sú menej rizikové ako akcie (ak firma skrachuje, veritelia, teda aj majitelia dlhopisov, sú vyplácaní pred majiteľmi akcií). Aj majitelia dlhopisov môžu prísť o všetko, no pravdepodobnosť je nižšia, ako pri majiteľoch akcií. Už len na okraj – vládne dlhopisy stále zostávajú najbezpečnejšou investíciou a s najnižším výnosom (hoci samozrejme, nie je štát ako štát).

 3. Ahoj Vlado, nepaci sa mi tvoj sposob marketingu. Tvoj test je uplne trivialny, ziadnu pridanu hodnotu to nema, je to len clickbait.
  Pozrel som si test na NBS a je to celkom tazky test, treba tam pouzit vzorec na zlozene urocenie, niet ani divu ze uspesnost je taka nizka.
  Viac by som uvital keby si poslal linku na ten NBS test alebo nieco co by stalo za precitanie, nie takto „nachytavat“ ludi.

  1. Žiadny clickbait – NBS robila 2 prieskumy, jeden ťažší a jeden tento ľahký 4-otázkový. Tu je citát: „Podľa analytikov NBS Judity Jurašekovej Kucserovej, Anny Strachotovej a Martina Šustra, ktorý celý prieskum prehodnocovali, vedelo v roku 2017 správne na všetky štyri otázky odpovedať len 9,6 percenta domácností.“ Tu je linka na článok z N o tomto prieskume: https://e.dennikn.sk/1651007/vyskusajte-si-test-z-ktoreho-v-nbs-pochopili-aka-velka-je-financna-negramotnost

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment