O mne

Vladimír Jurík je investor, bloger, investičný agent, poskytuje investičné konzultácie a poradenstvo.

Kto som?

Zdravím vás! Volám sa Vladimír Jurík, som investor, bloger, investičný agent.

Pomôžem vám investovať jednoducho, rozumne a lacno.

Na tejto stránke nájdete všetko, čo som sa naučil (a stále sa učím) o tom, ako sa lepšie starať o peniaze.

Ak chcete začať investovať, no neviete, ako na to, ak chcete, aby vaše ťažko zarobené peniaze konečne začali pracovať pre vás a nie naopak, ak nechcete prerobiť „gate“ na poplatkoch pre správcov a sprostredkovateľov, ste na správnom mieste.

Moje fungovanie & benefity

Svoju prácu robím zodpovedne a transparentne.

V oblasti finančných trhov sa pohybujem už viac ako 25 rokov. Ako maklér u obchodníka s cennými papiermi a neskôr v banke na odbore Treasury som začal pracovať ešte počas vysokej školy.

Žiadne skryté poplatky

Nie som váš „štandardný“ finančný agent, platený nejasným systémom provízií. Ceny mojich služieb a produktov sú známe vopred a fakturujem ich priamo svojim klientom. Dokonca aj keď si cezo mňa otvoríte účet vo Finaxe, vidíte, koľko mi každý mesiac platíte.

Žiadny návod na rýchle zbohatnutie

Investovanie, ktoré propagujem, z nikoho neurobí boháča o týždeň, alebo o mesiac. Je to beh na dlhú trať. Nič lepšie však nepoznám (okrem vlastného úspešného podnikania). Ak hľadáte rýchle a bezbolestné riešenia, budete musieť ísť za niekým iným.

Peniaze sú nástroj, nie cieľ

Nemyslím si, že zarábať čo najviac peňazí je dobrá životná filozofia. Zároveň však peniaze nepovažujem „za koreň všetkého zla“ a pod. Podľa mňa sú peniaze nástroj, ktorý nám pomôže žiť život podľa svojich predstáv. Treba im však venovať adekvátnu pozornosť.

Pár slov o mne a mojom pôsobení.

  • Po asi 15 rokoch práce na rôznych pozíciách, vrátane vysokých manažérskych, som však dospel k tomu, že full-time zamestnanie v korporácii už nie je pre mňa. 
  • Našťastie, v tej dobe sme už neboli závislí na príjme zo zamestnania. Tento uspokojivý stav našich financií sa nám, spolu s mojou manželkou, podarilo dosiahnuť usilovnou prácou, dodržiavaním princípov, o ktorých tu píšem, rozumnému investovaniu, ale aj vďaka kusu šťastia, ktoré nás v živote stretlo.
  • A tak som s tým „sekol“ a odišiel na 8 rokov na rodičovskú dovolenku so svojimi 2 dcérami. Vrelo odporúčam, aspoň na nejaký čas, každému chlapovi (hoci, priznám sa, boli aj ťažké chvíle 🙂 ).
  • Aktuálne sa tak môžeme venovať už len projektom, ktoré nás bavia a v ktorých vidíme zmysel. V mojom prípade som si dal za cieľ pomôcť čo najviac ľuďom investovať rozumne, jednoducho a lacno.
  • Ak teda píšem alebo hovorím o investovaní, sú za tým dlhoročné skúsenosti s reálnym investovaním vlastných peňazí, nie 3-hodinové školenie na tému, ako predávať investičné životné poistky.

Aká je téma PSČ?

Témou PSČ je investovanie, a ako sa pomocou neho dá aj v podmienkach našej malej krajinky vybudovať majetok/dosiahnuť finančná nezávislosť. A aby neprichádzalo ku zbytočným nedorozumeniam, hneď na začiatku si povedzme, čo tieto 2 pojmy znamenajú v kontexte tohto blogu.

Finančná nezávislosť

Je taký stav vášho majetku, keď výnosy z neho pokrývajú všetky vaše náklady.

No dá sa to chápať aj inak – niekomu stačí mať taký „vankúš“, aby, keď ho/ju to v práci prestane baviť, mohol dať v pohode výpoveď a začať hľadať nový džob bez strachu, či bude mať zajtra čo jesť a kde bývať. Iný chce mať dosť na to, aby si mohol dať v práci na rok pauzu alebo ísť na materskú s 2 deťmi. Niekto si chce sporiť na dôchodok, aby nebol „na staré kolená“ závislý od štátnej almužny.

Bez ohľadu na to, čo je vašim finančným cieľom, základné princípy rozumného riadenia financií sú stále rovnaké a tu sa o nich dozviete všetko, čo potrebujete. 

Investovanie

Kedykoľvek na tomto blogu spomeniem investovanie, myslím tým nákup reálnych aktív, primárne akcií, s čo najnižšími nákladmi (primárne pomocou tzv. Exchange Traded Funds – ETF) s prespektívou ich držania 20, 30 alebo aj 50 rokov.

Volá sa to aj pasívne investovanie. Ja tomu hovorím rozumné, lacné a jednoduché investovanie.

2 hlavné dôvody, prečo investovať práve takto, sú:

  •  vysoká pravdepodobnosť úspechu (dosiahnutia požadovaných výnosov)
  • nízka časová náročnosť

Z vyššieuvedených definícií zároveň vyplýva, pre koho tento blog určený NIE JE – nenájdete tu nič o krátkodobých špekuláciách, Forexe, obchodovaní opcií a iných derivátov, „investovaní“ do zlata a komodít atď. (jedine v zmysle „prečo to nerobiť“). Informácie o tom, ako zbohatnúť rýchlo a ľahko, budete musieť hľadať niekde inde.

Ako pristupujem k investovaniu?

Tu je niekoľko osobnejších článkov, aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu o tom, ako pristupujem k investovaniu a peniazom.

Začiatky

Prečo to celé vzniklo

Za vznikom blogu je – ako takmer za všetkým – žena. Konkrétne moja. Keď už nemohla vydržať moje večné litánie na úroveň a kvalitu investičných služieb u nás, zvlášť v prípadoch, keď sa nám priatelia alebo príbuzní zverili, na aké “fasa” investičné produkty sa nechali namotať v banke alebo svojimi investičnými sprostredkovateľmi, dala mi dobre mienenú radu, aby som už konečne prestal len kritizovať a niečo s tým urobil.

Tak som sa, pre pokoj v domácnosti, “hecol” a v júni 2015 zverejnil prvý článok.

Odvtedy  blog výrazne narástol – mesačne ho číta viac ak 10.000 čitateľov a tento počet stále rastie, z čoho sa veľmi teším. A ak sa chcete pridať k viac ako 4.100 registrovaným užívateľom, ktorí okrem pravidelného newslettera s informáciami o nových článkoch a novinkách dostávajú aj rôzne exkluzívne materiály a tipy, ktoré na blogu nezverejňujem, stačí sa zaregistrovať.

Okrem toho som sa od júla 2018 stal viazaným finančným agentom, zapísaným v registri NBS (konkrétne moja firma PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o., reg. číslo 239450), v spolupráci so spoločnosťou Finax, o.c.p., a.s. (som členom investičného výboru tejto spoločnosti).

Moje primárne zameranie je poskytovanie konzultácií a investičného poradenstva, plateného priamo klientom, nie formou provízií za sprostredkovanie produktov.

Prečo "Peniaze sú čas"???

Čas je zrejme to najcennejšie, čo máme. Pretože je limitovaný. A nikto nevie, koľko nám ho ešte zostáva. Takže je veľmi dôležité, aby sme ho strávili čo najrozumnejšie. Mnoho psychologických štúdií ukazuje, že ľudia, ktorí majú kontrolu nad svojim časom (tzn. oni rozhodujú čo, kde a s kým robia) majú tendenciu byť šťastnejší než ľudia, ktorí nie sú pánmi svojho času. Čím viac času ľudia trávia v zmysluplných vzťahoch, s rodinou, priateľmi, tým šťastnejší a spokojnejší sú. 

Faktom však je, že väčšina z nás trávi väčšinu svojho času v práci. Určite sú ľudia, ktorých ich práca napĺňa, sú v nej obklopení priateľmi a rodinou, zarobia dosť a vyhovuje im aj pracovný čas. Súdiac však podľa ošiaľu, ktorý pravidelne zavládne na pracoviskách v piatok poobede, mám podozrenie, že pre väčšinu ľudí to neplatí. No ako z toho von?

Ak si kúpite práčku, nemusíte každý týždeň tráviť 2-3 hodiny ručným praním. Nekúpili ste si „bielu techniku“, ale 2 hodiny voľného času týždenne. Vaše peniaze vám kúpili čas. Ak aspoň časť svojho zárobku pravidelne neminiete na každodennú spotrebu, ale rozumne ju zainvestujete napríklad do akcií, táto investícia bude rásť a začne produkovať príjem.

Časom bude dosť veľký, aby nahradil časť príjmu, ktorý produkujete vy svojou prácou. Alebo možno aj celý. Toto je najväčšia výhoda peňazí (bohatstva) – za peniaze si môžete kúpiť späť váš čas. Pretože peniaze sú čas.

Ak chcete vedieť, ako na to, a nestráviť investovaním hodiny a hodiny svojho času, tento blog je presne pre vás.

A čo teraz?

Ak to zo svojou finančnou budúcnosťou myslíte vážne, najdôležitejší krok, ktorý musíte urobiť, je začať. A najlepší čas, kedy začať, je TERAZ. Ak sa chcete dozvedieť, ako investovať rozumne, jednoducho a lacno, stačí kliknúť na tlačidlo nižšie a ja vám (samozrejme zdarma) hneď pošlem jednoduchý návod, ktorý vám pomôže lepšie sa zorientovať vo svete financií.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment