Investovať do akcií, dlhodobo a pravidelne, je pre väčšinu ľudí najlepší spôsob, ako si pri primeranom riziku, v akceptovateľnom časovom horizonte, vybudovať dostatočne veľký majetok a dosiahnuť svoje ciele. To je jasné.
No ako do akcií investovať tak, aby sme maximalizovali pravdepodobnsť, že sa nám tieto ciele naozaj dosiahnuť podarí? To už také jasné nie je.
V dnešnom článku vám ukážem 2 spôsoby, ako investovať (nielen do akcií) lepšie. A dobrá správa je, že sú vhodné úplne pre každého.
No pred tým, než začneme, chcel by som vašu pozornosť upriamiť na predchádzajúce články z tejto série:
Prečo musíte mať v portfóliu hlavne akcie
Ako investovať úspešne a vybudovať si fakt veľký majetok
Ak ste ich ešte nečítali, odporúčam začať tam, a potom sa vrátiť k tomuto článku.
Mali ste si kúpiť Apple
Pri rozmýšľaní o tom, ako do akcií investovať, nám v prvom kole napadne kúpiť akcie individuálnych firiem. To je v princípe podstata tejto činnosti a, koniec-koncov, takto som začínal investovať aj ja.
OK. Ale ktorých firiem?
Určite ste už videli video, alebo čítali článok o investovaní, kde autor hovorí nejakú variáciu nasledovného:
„Ak by ste si pred X rokmi kúpili akcie Y, hodnota vašej investície by dnes bola Z.“
Alebo konkrétnejšie (príklad z môjho portfólia):
Ak by ste si v decembri 2008 zainvestovali 963 USD do akcií Apple (11 akcií v cene 87,53 USD za kus), dnes by ich hodnota bola 46 508 USD. A plus k tomu by ste dostávali dividendy, ktoré by ste mohli reinvestovať!!!
Alebo iný príklad (nie z môjho portfólia):
Ak by ste v októbri 2020 zainvestovali 1000 USD do akcií Occidental Petroleum Corp ( 100 akcií v cene 10 USD za kus), dnes by ich hodnota bola 7112 USD!!!
A kde je stroj času?
To znie fantasticky. Samozrejme.
Problém s takýmito radami je ale ten, že k nim nie je pribalený stroj času. Aby sme sa podľa nich mohli aj skutočne zariadiť.
Každý sa vie pozrieť na graf, a hneď je všetkým jasné, čo sme mali robiť VTEDY. A horeuvedené tvrdenia sú síce pravdivé, ale v ničom nám nepomôžu.
Nie je z nich totiž vôbec jasné, čo by se mali robiť TERAZ.
Okrem toho – staviť všetko na jednu kartu (akciu) s vidinou rozprávkových ziskov, nie je vôbec dobrá stratégia.
Pretože by to mohlo dopadnúť aj takto (príklad z môjho portfólia):
Ak by ste v júli 2008 zainvestovali 2900 USD do akcií Allied Irish Bank ( 110 akcií v cene 29,40 USD za kus), v júni 2010 by ste ich predávali za 290 USD (cena 2,64 USD za akciu) a ak nie, dnes by hodnota tejto investície bola 0 USD.
Alebo takto (nie z môjho portfólia):
Ak by ste v decembri 2020 zainvestovali 1500 USD do akcií Peloton Interactiv ( 10 akcií v cene 150,00 USD za kus), dnes by hodnota tejto investície bola 100 USD!!!
Alebo aj takto (tiež nie z môjho portfólia):
Ak by ste v júni 2021 „zainvestovali“, spolu s davom s Redditt-u, 3500 USD do akcií AMC Entertainment Holding ( 100 akcií v cene 35,00 USD za kus), dnes by hodnota tejto investície bola 764 USD.
Investovať do individuálnych akcií je pomerne jednoduché a lákavé. Nedajte sa však pomýliť – je to naozaj ťažké a rizikové.
Čo portfólio individuálnych akcií?
Jednou z ciest, ako eliminovať vyššieuvedené problémy, je neinvestovať do 1-2 akcií, ale do portfólia individuálnych akcií, ktoré spolu nie sú veľmi korelované.
Neexistuje presná odpoveď, koľko akcií by ste v portfóliu mali mať. No väčšina akademických výskumov sa zhoduje na tom, že stačí, aby portfólio obsahovalo dobre vybraných 20 – 30 akcií. Takto by malo byť schopné veľmi dobre eliminovať nesystémové riziko, vyplývajúce z vlastníctva individuálnych akcií a zachovať výnosový potenciál investície.
Vzhľadom na nízke transakčné náklady by to potenciálne mohlo byť až 40 – 50 titulov.
Aj tu však kľúčovým zostáva slovne spojenie „dobre vybraných“.
Ako som písal v tomto článku ešte v roku 2017 – väčšina individuálnych akcií sú relatívne zlé investície.
Michael Batnick uvádza, že 66% spoločností v indexe S&P500 dosiahlo za rok 2020 výnos nižší ako samotný index. A ako by to nestačilo, 76% z nich zažilo hlbší maximálny prepad ako index:
Zdroj: Michael Batnick
Štúdia profesora Hendrika Bessembindera z arizonskej štátnej univerzity ukázala, že až 58% všetkých amerických akcií má celkový výnos nižší ako 1 mesačné štátne dlhopisy.
Celkový čistý výnos amerického akciového trhu od roku 1926 vyprodukovalo len 4% všetkých verejne obchodovaných firiem.
Úspešné investovanie nie je náhodný proces
Z toho vyplýva jedna dôležitá vec – investovanie nie je proces, ktorého výsledky majú štandardnú distribúciu. Na prvý pohľad to nevyzerá byť dôležité tvrdenie, ale je.
Hneď to vysvetlím.
Pri hode kockou máte pri každom hode rovnakú pravdepodobnosť, že hodíte 6, alebo hocijaké iné číslo (konkrétne 1/6, alebo 16,67%). Je to typický náhodný proces.
Samozrejme, pri malom počte hodov to neplatí, kľudne sa vám môže stať, že hodíte trojku 8 krát za sebou.
No čím viac pokusov – hodov urobíte, tým viac sa vaše výsledky budú približovať očakávaným priemerným výsledkom (16,67% výsledkov bude 1, 16,67% výsledkov bude 2 atď.). Volá sa to tiež zákon veľkých čísel.
Náhodne vybrané portfóliá však budú mať horšie výsledky ako priemerné trhové. Je to spôsobené horeuvedenou koncentráciou výnosov len do niekoľkých spoločností. A čím viac výberov urobíte, tým horšie to bude.
Zvládajú to profesionáli lepšie?
Investovanie nie je náhodný proces, vyžaduje znalosti a zručnosti. A napriek tomu, že otvoriť si účet u brokera a kúpiť alebo predať nejaké akcie je lacné a jednoduché, investovanie týmto spôsobom nie je ľahké.
Stačí sa pozrieť na výsledky porfesionálnych manažerov fondov. Drvivá väčšina z nich dosahuje z dlhodobého hľadiska horšie ako priemerné trhové výsledky.
Zdroj: SPGlobal
V 5-ročnom časovom intervale viac ako 75% amerických large-cap fondov dosahuje horšie výsledky ako index S&P500. Ak interval predĺžime na 10 rokov, je to viac ako 86% všetkých fondov s horšími výnosmi ako index. Pri 20-ročnom intervaloch potom až 94% fondov dosahuje výnosy horšie ako ich benchmark.
Individuálny investori sú na tom ešte horšie.
Investovanie do akcií je síce jednoduché, no v žiadnom prípade nie je ľahké.
Moje vlastné portfolio individuálnych akcií, napriek času a energii, ktorú tomu venujem, dosahuje len zľahka lepšie ako priemerné trhové výsledky. Nie som žiaden Warren Buffett.
Preto v posledných rokoch nové prostriedky, až na malé výnimky, investujem iným spôsobom, rozumnejšie.
Ako investovať rozumne
Existuje milión spôsobov, ako môžete vaše peniaze investovať.
Ja som veľkým zástancom tzv. evidence based investing (investovanie založené na dátach/dôkazoch).
To je spôsob investovania, ktorý spĺňa nasledovné podmienky:
- máme k dispozícii dlhodobé dáta, na základe ktorých vieme posúdiť, ako sa investícia chová v rôznych obdobiach (ekonomická expanzia, recesia, vysoké/nízke úrokové sadzby, vysoká/nízka inflácia a pod.)
- ponúka dostatočne vysoké dlhodobé výnosy
- má ekonomický zmysel
- dá sa zrealizovať relatívne jednoducho a lacno
- dá sa zrealizovať ľahko
Všetky tieto podmienky pre mňa spĺňa pasívne indexové investovanie.
Pri ňom sa nesnažíme vybrať niekoľko akcií z indexu, o ktorých si myslíme, že sa im bdue dariť nadpriemerne, ale zainvestujeme do všetkých akcií v danom indexe.
Tým pádom vieme, že nikdy nedosiahneme lepšie výnosy ako tento index, ale zároveň naše výsledky nebudú nikdy výrazne horšie ako tento index (je to už len otázka nákladov).
Na prvý pohľad to nemusí vyzerať nijako lákavo (čo je už také skvelé na priemere?!?), no dáta nám hovoria, že konzistentne dosahovať výnosy vyššie ako priemerné trhové je nesmierne ťažké. Drvivej väčšine investorov, či už amatérskych alebo profesionálnych, sa to nepodarí.
Ak teda investovanie nemá byť full time prácou alebo časovo a mentálne veľmi náročným koníčkom, nestojí za to sa takéto nadpriemerné výnosy snažiť dosiahnuť.
Oveľa rozumnejšie je tráviť svoj čas a energiu tam, kde to má pre nás najvyššiu pridanú hodnotu – vzťahy, zdravie, rodina, práca, podnikanie, koníčky, a popri tom, takpovediac automaticky, jednoducho, rozumne a lacno investovať a budovať si majetok.
Ako investovať pasívne
V zahraničí, primárne v USA, sú pasívne indexové stratégie prístupné aj vo forme klasických podielových fondov, ako ich poznáme na Slovensku.
U nás to však neplatí a jediným spôsobom, ako sa k takýmto stratégiám dostať, je pomocou indexových fondov obchodovaných na burze, resp. ETF – exchange traded funds.
Sú to lacné, dobre diverzifikované a likvidné fondy, ktorých jediným cieľom je čo najlepšie kopírovať ich benchmark – nejaký trhový index (napr. S&P 500 alebo MSCI World).
Investujú pasívne, nesnažia sa odhadnúť, ktoré akcie pôjdu hore a ktoré dole. Jednoducho kúpia celý trh, resp. všetky firmy, ktoré sa nachádzajú v nejakom indexe (napr. S&P500). Majú veľmi nízke náklady (0.04%-0.20% v porovnaní s 1,70%-3.80% v štandardných aktívne riadených podielových fondoch dostupných na Slovensku a v Čechách) a tým pádom garantujú dosiahnutie takmer priemerných trhových výnosov.
Poznámka na okraj – je lepšie investovať pomocou dobrých, klasických aktívne manažovaných podielových fondov, než investovať zle do individuálnych akcií, či špekulovať s aktívnym tradingom a podobne.
No pasívne indexové investovanie je najlepšou možnosťou pre drvivú väčšinu ľudí.
Keep it simple – v jednoduchosti je krása. A efektivita.
Pre niekoho môže takáto stratégia vyzerať príliš jednoducho.
No nedajte sa zmiasť – to že je jednoduchá, neznamená, že to bude nevyhnutne ľahké. Najväčší problém, ktorý investori majú, je dlhodobo sa zvolenej stratégie držať. Zvlášť vo chvíľach, kedy sú výnosy záporné (a tie chvíle prídu pri akejkoľvek stratégii).
Okrem toho, zvýšená komplexita investovania neznamená zvýšenú pravdepodobnosť dosiahnutia lepších výnosov. Skôr naopak.
„Ak sa zaoberáte investovaním a máte IQ 150, dajte 30 bodov niekomu inému“
Warren Buffett
Na to, aby ste pri investovaní dosiahli slušné výsledky, nemusíte byť génius. Hoci IQ 120 je stále poriadne vysoké …
Vysokointeligentní ľudia majú totiž tendenciu preceňovať svoje schopnosti. Veľmi často podľahnú klamnému dojmu, že ak sú dobrí v jednej oblasti, budú dobrí vo všetkom, čoho sa chytia. Veľa šikovných, úspešných ľudí pri investíciách, resp. špekulovaní, pohorelo len kvôli tomu, že si príliš verili.
„Do problémov ťa nedostane to, čo nevieš. Ale to, čím si si istý na 100%, no nie je to pravda.“
Mark Twain
Profesionálni investori nie sú žiadnou výnimkou.
Komplikované investovanie neznamená lepšie investovanie
Žiarivým príkladom je prípad hedge fondu Long Term Capital Management. V roku 1994 ho založil John Meriwether, bývalý hlavný bond trader investičnej banky Salomon Brothers, a medzi jeho partnerov a členov predstavenstva patrili 2 (!) nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu M.C. Scholes a R.C. Merton (poznáte Black-Scholesov model?). Podľa niektorých odhadov priemerné IQ ich tímu dosahovalo hodnotu minimálne 160.
Napriek tomu fond v roku 1998 skrachoval, pričom celková strata dosiahla 4,8 miliardy dolárov.
Paradoxne, fond obchodoval primárne s derivátmi, za ktoré Scholes a Merton získali Nobelovu cenu.
„Investovanie nie je krasokorčuľovanie – nedostanete žiadne body navyše za technickú náročnosť“
Warren Buffett
Pre istotu ešte raz – investovanie nie je ľahké, to v žiadnom prípade.
Ale na to, aby ste dosiahli uspokojivé výsledky, nemusíte používať kilometrové vzorce a 300 rôznych pravidiel. Naopak – čím jednoduchšia stratégia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa jej budete držať “v dobrom aj zlom” a dosiahnete svoj cieľ.
Ako investovať bezpečne
Rizikovosť investície sa štandartne meria volatilitou. Tá nám hovorí, ako veľmi hodnota investície v čase kolíše. A čím je volatilita investície vyššia, tým je vyššia jej rizikovosť a naopak.
Technicky je to síce správne, pre vás ako investora však takýto prístup nie je úplne ideálny.
Vy totiž neinvestujete preto, aby ste dosiahli nízku alebo vysokú volatilitu. Vy máte nejaký investičný cieľ – minimálne určite chcete zachovať reálnu hodnotu svojho majetku, prípadne aj dosiahnuť nejaké reálne zhodnotenie.
A rizikovosť investície by ste mali merať pravdepodobnosťou, že sa vám tento cieľ podarí dosiahnuť. Investícia, ktorá dosahuje veľmi nízke reálne zhodnotenie, je z hľadiska jeho dosiahnutie veľmi nebezpečná, hoci môže byť málo volatilná a naopak – investícia, kde je očakávaný dlhodobý reálny výnos vysoký, je bezpečná.
Skutočnú rizikovosť investície nepredstavuje jej volatilita, ale pravdepodobnosť, že sa vám pomocou nej podarí dosiahnuť vaše investičné ciele.
Z tohto pohľadu ste vystavení 2 typom rizika – riziku príliš nízkych výnosov a riziku, že to vzdáte (toto súvisí s vyššieuvedenou volatilitou).
Riziko príliš nízkych výnosov
Pozrime sa napríklad na termínový vklad v banke – štandardná úroková sadzba pri splatnosti 12 mesiacov sa aktuálne hýbe okolo 0,05% p.a. Ak na takýto účet vložíte sumu 10.000EUR na 30 rokov, vaša investícia počas tohto obdobia narastie na 10.151EUR.
Nevyzerá to zle – o nič ste neprišli, peniaze sú v banke v bezpečí, kryté fondom na ochranu vkladov, suma dokonca o pár desiatok EUR narástla. No je tu jeden závažný problém – pri očakávnej inflácii 2% ročne počas 30 rokov klesne reálna hodnota týchto peňazí o zhruba 45%. Nehovoriac o tom, že aktuálne je inflácia oveľa vyššia.
Investovali ste teda super bezpečne, no v skutočnosti ste v dlhom časovom horizonte o takmer polovicu vašej investície prišli.
Takáto „bezpečná“ investícia je v reálnom živote veľmi riziková.
Ak naozaj chcete investovať bezpečne a uchovať, či zvýšiť reálnu hodnotu svojich peňazí, musíte podstatnú časť vášho majetku vložiť do aktív, ktoré dlhodobo dosahujú najvyššie reálne výnosy – a to sú akcie.
Z dlhodobého hľadiska sú akcie menej rizikové ako dlhopisy
Z dlhodobého hľadiska sú akcie, paradoxne, nízkorizikové (pravdepodobnosť, že utrpíte stratu, je veľmi nízka).
Zdroj: JPMorgan Guide to Markets
Toto je môj obľúbený graf z produkcie J.P. Morgan, ktorý ukazuje tzv. „rolling“ výnosy pre rôzne typy portfólií (zelená je 100% akciové portfólio, modrá sú štátne dlhopisy a sivá je zmiešané portfólio akcie/dlhopisy v pomere 50-50).
Pekne vidno, že s predlžujúcim sa časovým horizontom volatilita priemerných ročných výnosov akcií (meraných indexom S&P500) klesá a od roku 1950 neexistuje ani jedna 20-ročná perióda, v ktorej by akcie zaznamenali nominálnu stratu. Ich riziko je dokonca nižšie ako pri dlhopisoch, či zmiešanom portfóliu (najhorší výsledok je výnos 6%, vs výnos 1% pri dlhopisoch či 5% pri zmiešanom portfóliu).
Do tejto istej kategórie patria aj poplatky.
Jednoduché pravidlo hovorí, že čím vyššie poplatky platíte, tým nižšie výnosy dosahujete. Preto potrebujete poplatky minimalizovať, vyhnúť sa drahým podielovým fondom a na investovanie používať lacné, dobre diverzifikované a likvidné ETF.
Riziko, že nevydržíte
Investovanie do akcií však nie je úplná prechádzka ružovým sadom.
Aj ten najdlhší časový horizont sa totiž skladá z veľkého množstva krátkych období, v ktorých zažijete volatilitu akcií naplno a musíte ju prežiť, ak chcete dosiahnuť dlhodobé výnosy, ktoré akcie ponúkajú.
Zdroj: JPMorgan Guide to Markets
Tento graf ukazuje výnosy amerických akcií (opäť S&P500) v kalendárnych rokoch v období 1980 – 2021. Napriek tomu, že vo väčšine rokov bol výnos plusový, v každom jednom z nich akcie zaznamenali väčší či menší pokles. Najextrémnejší bol rok 1998, kde akcie skončili rok v pluse 27%, no v priebehu roka sa investori museli vyrovnať s poklesom až o 19%.
Rok 2020 sa tiež nemá za čo hanbiť – akcie skončili s výnosom 16%, ale až potom, čo sme v marci zažili prepad o 34%.
Takáto extrémna, krátkodobá volatilita je cenou, ktorú musíte zaplatiť za to, aby ste mohli zrealizovať vysoké dlhodobé výnosy. Iinvestovaním do akcií podstupujete riziko (vysokú volatilitu), no ste za to kompenzovaní vysokými výnosmi.
No tu na mnohých investorov číha nebezpečenstvo – ak nie ste na možnosť takýchto poklesov pripravení mentálne aj finančne (železná rezerva, splatené úvery), hrozí, že v tej najnevhodnejšej chvíli si poviete, že už toho máte dosť, že vám to za to nestojí,a všetko predáte. Výsledok – nedosiahnete svoje finančné ciele.
„Základným pravidlom zloženého úročenia je – zbytočne ho neprerušovať.“
Charlie Munger
Ako znížiť volatilitu?
Toto je vážny problém, ktorý treba nejako vyriešiť.
Najlepšie tak, že do portfóliá pridáte menej volatilné investície (vládne dlhopisy), ktoré celkovú volatilitu portfólia znížia – poklesy budú nižšie ako v prípade 100% akciového portfólia a zároveň sa portfólio z poklesu spamätá rýchlejšie. Cenou za to budú nižšie dlhodobé výnosy.
Určite to však stojí za to – radšej mať menej výkonnú stratégiu, s ktorou budete schopní fungovať desiatky rokov, než super-vysoko-výnosnú, vďaka ktorej prídete o spánok, nervy, peniaze, najbližšiu rodinu a vystúpite z nej v tej najmenej vhodnej chvíli.
Ako investovať (nielen) do akcií bezpečne, jednoducho a lacno
Pri investovaní pomocou ETF máte k dispozícii 2 možnosti, medzi ktorými sa musíte rozhodnúť:
Obidvomi spôsobmi sa dajú dosiahnuť približne rovnaké výsledky, na investora však kladú diametrálne odlišné požiadavky.
1. Zveríte svoje investície niekomu inému
Ešte donedávna platilo, že ak chcete investovanie do akcií riešiť pomocou lacných ETF, no z akýchkoľvek dôvodov sa tou nechcete venovať sami, máte smolu. No v druhej polovici roka 2018 začala svoje služby ponúkať spoločnosť Finax, a.s., o.c.p.
A ja s ňou spolupracujem (som členom investičného výboru a zároveň viazaný finančný agent).
Ak teda chcete investovať rozumne, jednoducho a lacno pomocou ETF, a nemáte čas/chuť/odvahu sa investovaniu venovať samostatne, Finax je pre vás ideálne riešenie.
Finax ponúka:
- automatizované individuálne finančné poradenstvo
- na mieru postavené portfólio, odzrkadľujúce vaše ciele, ochotu/schopnosť znášať volatilitu a skúsenosti s investovaním
- 10 rôznych ETF (6 akciových a 4 dlhopisové, spolu až 11 stratégií)
- pravidelné rebalansovanie portfólia
- nulové dane (pri držaní investície minimálne jeden rok)
- mesačná investícia už od 20 EUR
- až 99 účtov na jednu zmluvu (možnosť stanoviť si rôzne investičné ciele)
- otvorenie účtu online
- výber z účtu kedykoľvek online
- jednoduchá prehľadná aplikácia
- vstupný poplatok 1% plus DPH pre vklady nižšie ako 1000 EUR
- priebežný poplatok 1% + DPH (pre účty nad 100 000 EUR je to 0,85% plsu DPH
- rôzne zľavy z poplatkov
- ja ako váš poradca
Chcete sa dozvedieť viac o ponuke Finaxu?
Ak vás možnosť jednoduchého, lacného a efektívneho investovania zaujala, prečítajte si článok FINAX – prvý slovenský roboporadca. V tomto príspevku píšem o tom, aké služby Finax ponúka, kto za ním stojí, a čo navyše získate, ak sa stanete mojim klientom vo Finaxe.
2. Investície si budete riadiť sami
Toto je najlacnejší spôsob, ako investovať. Zároveň však pri ňom hrozí väčšie riziko, že urobíte nejakú nevynútenú chybu. No nie je to nič, čo by ste nezvládli, ak ste ochotní venovať tomu trochu času a úsilia.
Toto sú kroky, ako postupovať:
- Stanovte si konkrétny investičný cieľ (ciele) – čo a kedy chcete dosiahnuť
- Vytvorte si jednoduchý investičný plán, ktorý vám povie, koľko musíte pravidelne investovať, aby ste svoj cieľ dosiahli
- Vytvorte si základnú štruktúru portfólia – aká časť bude zainvestovaná do akcií, aká do dlhopisov, podľa dĺžky vášho časového horizontu a shopnosti/ochote znášať riziko. Pri malých portfóliách a/alebo dlhom časovom horizonte (20 rokov a viac) môže byť portfólio na 100% v akciách, ak viete prežiť volatilitu
- Určite si fondy, do ktorých budete investovať. Pri malých portfóliách úplne stačí 1 dobre diverzifikovaný, likvidný, lacný akciový fond, napr. iShares Core MSCI World UCITS ETF
- Otvorte si účet u niektorého online brokera, napr. Fio Broker alebo Saxo Bank. Dobrou voľbou je tiež americká firma Interactive Brokers. Kľudne môžete vyskúšať aj Lynx. Snažte sa vyhnúť českým brokerom – podmienkou u nich je mať účet v českých korunách v českej banke, čo vám zbytočne skomplikuje život a zvýši náklady. Najjeduchšou alternatívou je EUR účet u brokera a investovanie len do fondov, denominovaných v EUR, ktoré dividendy nevyplácajú, ale ich reinvestujú. Kurzové riziko síce neodstránite, ale vyhnete sa zbytočným komplikáciám pri prevodoch peňazí z jednej meny do druhej.
- Investujte pravidelne každý mesiac až do dosiahnutia vašich finančných cieľov.
Prečo práve takto:
- nízka časová náročnosť (urobenie jedného bankového prevodu, nalogovanie sa na svoj účet, urobenie obchodu, cca 10 minút mesačne)
- nízke náklady (ETF fondy majú total expense ratio vo výške 0,20%-0,25% – na rozdiel od 1,5 – 2,00%, ktoré zaplatíte aktívne manažovaným fondom). Obchodné poplatky napr. Saxo bank sú 0,10%, min. 12 EUR, za obchod na Deutsche Borse (XETRA), Interactiv Brokers si účtuje 0,1%, min 4 EUR, max 29EUR
- tento pravidelný, „mechanický“ spôsob ako investovať (tzv. dollar cost averaging) sa historicky ukazuje ako jeden z najoptimálnejších spôsobov investovania pre amatérskych investorov – historický trhový výnos (okrem 0,20%, čo sú poplatky fondu) je celý váš
- takáto mechanická stratégia má ďaľšiu výhodu vo forme odbúrania vplyvu emócií na vaše rozhodovanie, jednoducho investujete každý mesiac bez ohľadu na vývoj na trhu
- dosiahnete lepšie výsledky ako cca 70% profesionálnych investorov
- iShares MSCI world nedistribuuje žiadne dividendy ani kapitál, takže zisky budete realizovať až predajom podielov. Ak ich budete držať dlhšie ako rok, od 1.1.2016 sú tieto príjmy oslobodené od dane (aj zdravotných odvodov)**. Fond Vanguardu vypláca dividendy na štvrťročnej báze.
Chcete začať investovať samostatne?
Ak vás láka možnosť relaizovať investovanie do akcií samostatne, prečítajte si článok „Aká je hlavná úloha vášho portfólia?„. Dozviete sa v ňom, aká je najdôležitejšia funkcia portfólia a ktoré 2 podmienky musí splniť.
Záver
Ako vidno, rozumné investovanie do akcií naozaj nie je až také komplikované.
Nedajte sa však pomýliť jednoduchosťou horeuvedených 2 možností, v skutočnosti je to dosť ťažké. Hoci možnosť 1 je ľahšia ako možnosť 2.
Hlavný problém sú vo veľkej miere investori samotní – často im chýba odhodlanie a disciplína držať sa zvolenej stratégie. Mnohokrát sa nechajú opantať emóciami ako je ziskuchtivosť (začnú nakupovať oveľa viac, keď sú trhy v eufórii, akcie sú drahé, ale nakupujú aj všetci ostatní) alebo panika (zbavujú sa svojich akcií, keď sa trhy prepadli a všetci predávajú, teda v čase, kedy by mali kupovať).
Existujú aj (aspoň teoreticky) optimálnejšie spôsoby ako investovať, no pomer cena (a do ceny tu “zaratúvam“ nielen finančné náklady, ale aj nároky na čas a emočnú stabilitu)/výkon horeuvedených stratégií je bezkonkurenčná.
40 komentáre o “Ako investovať do akcií bezpečne a jednoducho.”
Comments are closed.
Ahojte, Vlado super zhrnute, dakujem za aktualizaciu.
Investujem od juna 2019, mam Lynx, otvoreniu uctu online, vcelku intuitivne menu, cesky helpdesk, odpovedaju aj mailom spolahlivo, poplatky akceptovatelne, mozem odporucat. Mam zainvestovane nieco cez 20 tis. iShares Core MSCI World UCITS ETF, ako Vlado pise, odporucam aj ja – pekne to rastie :). Prezil som v 2020 aj svoj prvy pokles. Ked som zacinal s investovanim, celkom som sa bal, ako zareagujem pri poklese, ale zvladol som to a pocas poklesu dokonca nieco prikupil 🙂
Uplne sedi co pise Vlado, ze treba mat poriesene osobne financie – tj. nejaku rezervu bokom, aby clovek nebol nuteny predavat v najnevhodnejsom case.
Vlado dik za blog a webinare, podla mna to robis super.
ps. Osobnu konzultaciu s Vladom mozem tiez odporucat, absolvoval som a som spokojny.
Fantasticky clanok, ktoreho krasa tkvie v tom, ze pre obycajneho cloveka, ktory nechce travit cas stockpickingom to kludne moze byt jedina informacia pre efektivne investovanie. Zaroven sa nepotrebuje nechat vykyvat trendami ako zlato, kryptomeny a podobne.
Mam jednu otazku: „Pri malých portfóliách úplne stačí 1 dobre diverzifikovaný, likvidný, lacný akciový fond“ – da sa niekde na blogu najst skala, co je male, stredne a velke portfolio a ake su specifika v pristupe pri dodrzani principov, ktore popisuje tento clanok?
Zdravím, chcem sa spýtať úplne laicky. Je možné touto cestou kúpiť jednorázovo akcie konkrétnych firiem v určitom segmente a proste ich nechať 5 rokov bez dozoru a potom ich predať? Alebo toto investovanie vyžaduje nejaký vklad každý mesiac a vôbec som to nepochopil? Ďakujem.
Pochopili ste to správne – môžete investovať aj jednorazovo, prakticky do čohokoľvek. Hoci ja odporúčam kuovať radšej indexy než individuálne akcie a nechať bez dozoru aspoň 20 rokov 🙂
Ahoj Vlado. Viackrat som sa stretol s nazorom, ze Degiro je fajn broker na rozbeh, ale po case je vhodnejsie prejst na nieco zabehnutejsie, napriklad Interactive Brokers (aj kvoli „ochrane vkladov“). V Degire budem za chvilu za hranicou 20K tak som rozmyslal o zmene brokera. Mas s tymto prosoim ta nejake skusenosti? Oplati sa presun cleho portfolia alebo radsej vsetko predat, presunut prachy a nakupit znovu u noveho brokera? Vdaka
Záleží na tom, aký má byť dôvod „vhodnosti“ zmeny … Podľa mňa ak si s brokerom spokojný, a robí všetko čo potrebuješ, nie je nejaký zásadný dôvod na zmenu. IB je zrejme lepší, ale ak netrejduješ 100krát denne, tak je to podľa mňa jedno.
Pre spravnost tvrdenia treba povedat, ze tie vynosy su spriemerovane a nielenze nie su garanciou do buducnosti, ale nie kazdy investor, ktory investoval na 20 rokov a kopiroval by index by zarobil takuto sumu (naopak, niektori mohli zarobit aj viac).
Napr. ak by investor kopiroval S&P index s 100.000 USD od 1. januara 1913 a vytiahol by si svoje vynosy 1. jan. 1933, dostal by naspat iba 76.230 USD (bez reinvestovanych dividend).
Trosku cerstvejsi priklad, ak by investor kopiroval s 100.000 USD index od marca 1989 do marca 2009, vybral by si sice slusnych 210.844 USD (bez reinvestovanych dividend), ale stale to ma daleko od vyse 840.000 uvadzanych v clanku.
Ak by investor investoval do indexu Nikkei (moze sa stat nieco podobne aj so S&P?) vo februari 1990, na svoju „istinu“ by cakal dodnes.
Z tohto pohladu sa mi zda nacasovanie vstupu svojej investicie dolezite, na druhej strane aj nepredvidatelne. Preto sa mne osobne diverzifikacia portfolia – zlato, akcie (resp. etf), nehnutelnosti, dlhopisy javi ako rozumna volba
Ahoj Vlado, pri online broberoch, ktorych davas ako priklad pre otvorenie uctu stale chyba DEGIRO. Nemylis, ze uz je cas ho zaradit v clanku k odporucanym? Uz maju za sebou nejaky ten rok a vyzera, ze to myslia seriozne… ci mas na to stale iny nazor?
Nemám, je čas! Díky za upozornenie. Snáď to zvládnem čoskoro
Dobry den Vladimir,
rad by som sa spytal ohladom spominaneho ETF iShares MSCI World UCITS. Ako zacinajuci investor zvazujem pravidelne investovanie do iShares MSCI World EUR Hedged UCITS – rozumiem tomu tak, ze ide o identicke fondy, len druhy z nich je vedeny v EUR.
Aky mate na to nazor ?
Dakujem
Dobrý deň, v princípe máte pravdu, ale treba dávať pozor na jednu dôležitú vec – MSCI World EUR hedged funguje tak, že používajú 1 mesačné forwardové kontrakty, čo znamená, že kurzové riziko je hedgované vždy len na 1 mesiac. Pre dlhodobého investora to podľa mňa veľký význam nemá. Okrem toho – hedging nie je zadarmo. EUR hedged má náklady 0,55% p.a., voči 0,20% p.a. v nehedgovanom fonde. Myslím si, že to za to nestojí. Ak vám ide len o to, že si nechcete kupovať USD, tento fond sa na rôznych európskych burzách kótuje aj v EUR (kurz sa zrejme prerátáva online, ale to neviem presne). Ešte jedna vec – sú 2 verzie tohto fondu. Jeden vypláca dividendy a druhý nie.
Dobry den, dakujem za odpoved – vyssie naklady (TER) druheho fondu som uz nasiel a takisto mi to pripada byt zbytocne velky rozdiel.
Co sa tyka dividend – mal by som zaujem o fond, ktory divideny reinvestuje (a teda nevyplaca). Vedeli by ste mi pomoct o aky fond ide ? Na webe daneho fondu som to nevedel najst. Nemaju ETF v US povinnost vyplacat dividendy investorom ? A teda moznostou by bol najst fond z europskej burzy ?(na takuto info som narazil, neviem do akej miery je pravdiva).
Velmi pekne dakujem
Toto je on SWDA. Či fond vypláca dividendy alebo nie zistíte keď sa pozriete do tabuľky vpravo s nadpisom Key Facts. Tam hľadajte položku „Distribution Frequency“. Pri tomto fonde je uvedené „none“, tzn. dividendy nevypláca.Verzia fondu, ktorá dividendy vypláca, má za názvom uvedené (Dist), ticker IWRD a vypláca kvartálne.
Ahoj,
prosim o nazor, da sa najst v tomto zozname bez poplatkov nieco vhodne na investovanie?
https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/seznam-ETF-bez-poplatku.pdf
https://www.degiro.cz/poplatky/etfinvestovani-do-etf-bez-poplatku.html
Áno, samozrejme. ETF od Vanguardu sú výborné, likvidné a lacné. Treba si len dobre vybrať triedy aktív, do ktorých chcete investovať. Ale napr. Vanguard Total World Stock ETF by podľa môjho názoru mohlo byť dobrým základom portfólia každého začínajpceho investora (upozorňujem hlavne na výšku nákladov – expense ratio – 0,14% p.a. Bezkonkurenčné.
Dobry den
So zaujmom sa uz niekolko dni luskam vasimi komentarmi a typmi skutocne velmi dobre citanie.
Mam otazku pokial chcem svoju buducnost riesit cez saxo bank potrebujem ucet clasic z minimalnym vkladom 10 000 $
Kedze nie som financne nezavisly existuje lacnejsia forma investovania ??
Dobrý večer,
v tom prípade treba použiť brokera, ktorý nemá požiadavku na minimálnu úroveň prostriedkov na účte. Napríklad BrokerjetGo. Pozrite trebárs túto linku:
http://peniazesucas.sk/prehlad-online-brokerov/
Ahoj Vlado, mám len otázku, už sme to preberali, ale aj tak, píšeš o pravidelnom investovaní ako o najlepšej strategii. Nie je však lepšie predsa len investovanu sumu naakumulovať a kupovať akcie vo väčších balíkoch? Ak zoberieme jednorazový poplatok 12 euro, výhodnejšie je ho zaplatiť zo sumy 1000 euro, než zo sumy 100 euro, či?
A ešte k tomu istému. Pri istej akumulácii prostriedkov na účte brokera získam akú takú volatilitu a aj keď nie dramaticky, môžem reagovať na pokles ceny akcie indexového fondu a nakúpiť výhodnejšie.
Ahoj. Samozrejme, máš pravdu. Výška poplatkov je dôležitá. Preto napr. v tabuľke porovnania brokerov uvádzam aj optimálnu výšku objemu obchodu tak, aby sa minimalizovali poplatky. Ak takú sumu nedám dokopy v priebehu mesiaca, treba počkať, kým sa prostriedky nenaakumulujú. Ale to na veci nič nemení – investovanie na 6 mesačnej, alebo ročnej báze je tiež pravidelné. K druhej časti – áno, ale funguje to aj naopak. Môžeš nakúpiť aj nevýhodnejšie (pri raste cien). Ja píšem o čo možno najjednoduchšej, ale stále veľmi dobre fungujúcej stratégii pravidelného nákupu bez ohľadu na cenu. Teoreticky môžeš dosiahnuť aj lepšie výsledky, ak budeš nakupovať, len ak budú akcie podhodnotené. Otázka však je, či to vieš spoľahlivo odhadnúť, a či a ako často sa akcie dostanú na úroveň, kde si o nich budeš myslieť, že sú podhodnotené. Nie je to také ľahké, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
@Michal – ja obchodujem cez degiro, maju fajn cesky helpdesk. Ale ucet si musis otvorit cez niektoru jazykovu mutaciu krajiny, ktora pouziva euro. Aspon to mi povedali na ceskom helpdesku. Takze skusit nemecko alebo irsko. Ja som si ucet otvoril cez degiro.ie
Ahojte,
Mate niekto skusennost z Brokerom DEGIRO? Maju velmi nizke poplatky.
https://www.degiro.cz/
Osobne s nimi neobchodujem, podmienky vyzeraju zaujimavo, co sa tyka skusenosti pozri trebars tuto uz trochu starsiu diskusiu
Ahojte, mohli by ste prosím, do tej tabuľky „prehľad online brokerov“ doplniť aj IB, keď už sú taký výhodný?
A ešte by ma zaujímalo ako je to s min. objemom prostriedkov na účte brokera.
Znamená to, že napr. v Saxo Bank, počas celej doby využívania účtu nesmie klesnúť tento objem pod 10 000 EUR?
Alebo sa zarátajú do toho objemu už aj investované prostriedky?
Vďaka
A je to!Interactive Brokers je doplnený do zoznamu.
Minimálny zostatok sa týka celého účtu, teda cash aj investície spolu.
Dobre čítam že Interactive Brokers majú minimálny vklad 10.000 USD?
Áno, čítate správne. Majú aj iné typy účtov s inými minimami ale toto je štandard.
Ak by som to smeroval len na ETF a mám viac ako 26 rokov tak nič menšie tam asi nie je.
Sú brokeri, ktorí nevyžadujú žiadne minimum, napr. BrokerjetGO, alebo Fio.
Ahoj, chcem si len ujasnit jednu vec ohladom poplatkov: Cez Fio Broker chcem nakupit ETF (US), ktore ma cenu dajme tomu 200USD. Chcem kupit 5ks. Poplatok za tento ETF je napriklad 1%. Ale poplatok za obchod do 100ks cez Fio je 7.95USD. Znamena to ze ked spravim takyto obchod, tak ma to stoji 7.95USD + 1% z 1000USD?
Diky
b.
Ahoj,
odkiaľ je info, že poplatok za ETF je 1%? Takýto obchod cez Fio by mal stáť iba 7.95USD, nič viac.
V
Ok. To bolo nepochopenie z mojej strany. Ten 1% poplatok moze byt management fee, ale to sa neplati pri nakupe/predaji.
B.
Asi áno. Každopádne ETF s TER 1% je príšerne drahé, to by som nekupoval. Štandardné TER pri norálnych indexových ETF je okolo 0,20%-0,40%, ale kúpiš aj fondy s TER pod 0,10%.
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this
post and also the rest of the website is extremely good.
Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m
trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!
Volatilitu, teda výkyvy cien, môžete využit tak, že pri poklese cien akci na burze môžete výhodne investovat. Ak ste skôr investor ako manažér a podnikatel, bude vám vyhovovat, že podniky obchodované na burze majú svoj manažment, ktorý firmu riadi.
ja by som asi potrebovala podrobnejsi manual k tym krokom. prave som si stiahla demoverziu fio e-brooker, ale som z toho jelen. vobec nechapem tej aplikacii a vsetkym tym skratkam BCCPX, RMS, a uz vobec neviem, podla coho zistim, ci ten fond pokryva tie hlavne trhy… nedal by si nejake zakladne rady pre jednoduchsich ludi, co sa nepohybuju vo svete financii? diky
tá aplikácia je skutočne nadizajnovaná trochu nešťastne … V prvom rade si treba prečítať manuál, linka naň sa nachádza vpravo hore, pod bledomodrou lištou. Ja viem, že to nie je odpoveď, ktorú si chcela počuť, ale sú to tvoje peniaze a tvoja zodpovednosť, treba vedieť, čo robíš, a ako sa ovláda obchodná aplikácia, ktorú používaš. A teraz rýchly návod – ak chceš nakúpiť fond iShares MSCI World, vľavo v modrom stľpci do okienka „Najdi CP“ zadaj EUNL (to je identifikačný kód toho fondu, tzv. ticker). Aplikácia ti ukáže výsledky vyhľadávanie, bude tam tento jeden fond. Klikni naň, ukžu sa ti dáta o tomto fonde (ceny, vývoj a podobne). V top riadku s názvom fondu je 5 symbolov – zelené plus (vklad), čevené mínus (výber), zelená šipka (nákup), červená šipka (predaj), zelená a čevená šipka (prevod). V demo aplikácii klikni na symbol vklad (zelené plus), zadaj počet kusov ktoré chceš kúpiť, cenu (trocha vyššiu ako je cena „Nabídka“, aby sa pokyn hneď zrealizoval), stlač Odeslat a je hotovo. V živej aplikácii to isté, len začneš tlačidlom Nákup (zelená šipka).Pre viac info klikni na linku Prúvodce, alebo volaj infolinku Fio banky.
Ahoj, ako píše Vladimír tá fio aplikácia je dosť nepriateľská pre užívateľa ale dá sa na to časom zvyknúť. Pokiaľ chceš obchodovať v USD pozor na výmenný kurz. Majú tam veľký spread – rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou. Napr. teraz je tam kurz predaja 1.138… a nákupu 1.208… Takže ak by som zmenil 100 EUR, dostanem 100×1.138 = 113.8 USD. Keď to zmením späť mám 113.8 / 1.208 = 94.2 EUR. Stratím skoro 6% svojej sumy len zmenou EUR na USD a späť. Pokiaľ počítam len jednu stranu obchodu je to strata 3%. Kurzy sa v čase menia ale aj tak je to zbytočná strata. Takisto pozor na to kde a kedy nakupuješ a predávaš. Pokiaľ si vyberieš index, je tam uvedená aj burza, na ktorej sa obchoduje – NYSE, XETRA… Poplatky sa líšia. US burzy, napr. NYSE je poplatok cca 8 USD na obchod, XETRA je tuším 10 EUR al. 12 a Frankfurt má ešte ďalší príplatok. Čo sa týka času, je lepšie obchodovať v časoch keď sú tieto burzy otvorené. Inak je tam zase veľký spread medzi nákupnou a predajnou cenou. US burzy myslím poobede a večer, asi od 15:30 al. 16:00 do 21:00 al. aj neskor, uz si to moc nepamätám. XETRA doobeda a poobede. Treba si to pouzrieť na nete. Pri nákupe a predaji potom zadávaš cenu za 1 kus, ktorú si ochotná akceptovať a množstvo, koľko chceš nakúpiť. Keďže investujem na dlhšiu dobu zvyknem tú cenu dávať o nejaký zlomok nevýhodnejšie pre mňa aby som si bol istý, že sa obchod uzavrie. Cena sa v reálnom čase hýbe, takže sa môže stať, že sa v danje dobe už nebude dať index za danú cenu kúpiť. Reálne ceny je treba pozerať inde na nete, Fio má oneskorenie cca 15 minút myslím. Ak máš vo FIU obchodný účet mala by si mať aj možnosť volať na podporu, kde ti poradia ak si nebudeš niečím istá.
Zdravim….mam brokera PATRIA kt. Vam odporučam v IBA v pripade. ze chcete nakupovat PRAVIDELNE ( mesacne) ETF….vstupny poplatok 0,8% z objemu investicie, minimalna investicia 20eur, nakupuje sa vzdy k 15kazdeho mesiaca, vyber z 15 ETF…( MSCI WORLD
, NASDAQ, S&P500, DAX, EUROSTOXX, EMERGING MARKETS , ROBOTIC &AUTOMATIC, +dlhopisove ETf+ CLEAN ENERGY, PROPERTY) ….. odporucil som mnohym ludom a zatial su vsetci spokojni…broker nakupuje za Vas , vy si len strazite to aby ste tam mala financie minimalne 1 den pred 15tym dnom v mesiaci…poslu aj smsku 3 dni pred ak chybaju money….ak nemate nakup nezrealizuju, cize nie je podmienka kazdy mesiac investovat a co ja povazujem za vyhodu, kazdy mesiac ked chcem si mozem zmenit nakup ETF z ponuky a najma objem kt. chcem investovat, cize vsetko je aktualne v zlave takze nakupujem uz par mesiacov a 2 az 3 nasobok mesacneho objemu…majte saaa