Ako a prečo som sa stal finančným agentom

Tento blog som začal písať pred 3 rokmi.

Mojim cieľom bolo ukázať čo najväčšiemu počtu ľudí, ako riadiť svoje financie lepšie. Tak, aby z nich mali lepší úžitok teraz, aj v budúcnosti. Ako nerobiť zbytočné finančné chyby. Ako investovať, aby získali výnosy adekvátne podstupovanému riziku, dosiahli svoje finančné ciele, neplatili neprimerane vysoké poplatky a získali väčšiu kontrolu nielen nad financiami, ale aj svojou celkovou situáciou.

Vyzerá to tak, že aspoň čiastočne sa mi to podarilo.

Počet čitateľov blogu utešene rastie. A dostávam emaily, v ktorých mi ľudia píšu, že vďaka čítaniu PSČ sa začali svojim peniazom venovať viacej, otvorili si majetkové účty, začali investovať.

Čítať takéto správy je skvelý pocit. Vďaka nim som presvedčený, že to, čo robím, má zmysel.

No oveľa viac mailov je takých, kde čitatelia žiadajú o pomoc. Nie sú si istí, ako začať, kde si otvoriť účet, ako investovať. Ak aj začali, nevedia, či sú na dobrej ceste.

Potrebujú pomoc. Potrebujú poradiť.

V rámci možností sa snažím na otázky tohto typu odpovedať čo najlepšie a najrýchlejšie. Je tu však jeden problém – takéto poskytovanie rád je zákonom regulovaná činnosť. Inými slovami, kto to chce robiť legálne, musí mať povolenie NBS.

Takže som stál pred veľkou dilemou – buď budem poskytovať len všeobecné rady a „šíriť osvetu“, bez reálnej kontroly, ako nakoniec konkrétne investície konkrétnych ľudí dopadnú, alebo, okrem písania blogu začnem poskytovať aj samotné investičné poradenstvo.

Po dlhom premýšľaní som sa predsalen rozhodol stať sa štandardným finančným agentom, aby som mohol tým, ktorí to potrebujú, naozaj poradiť a poskytnúť pomoc.

No to prinieslo ďaľší problém – keďže som „one man show“, mám len 2 ruky a deň má iba 24 hodín, aj keby som sa roztrhal, individuálne poradenstvo viem poskytnúť len veľmi obmedzenému počtu ľudí.

A vtedy zasiahla náhoda. Na základe čítania môjho blogu ma oslovil Ďuro Hrbatý, zakladateľ spoločnosti Finax, o.c.p., a.s., s ponukou spolupráce. Rýchlo vysvitlo, že v pohľade na to, čo je rozumné investovanie a čo investori potrebujú sa absolútne zhodujeme.

A keď som videl, aký je jeho plán, bolo mi jasné, že pri tom nesmiem chýbať. 🙂

Finax totiž pre investorov prináša skvelé riešenie, ktoré som dlho hľadal, a stojí za ním tým šikovných a skúsených ľudí s veľmi jasnou víziou toho, čo chcú dosiahnuť.

Rýchlo sme sa preto na spolupráci dohodli.

A Finax a jeho riešenia sa na stránkach tohto blogu ešte niekoľkorát objavia. Takže, ako sa hovorí, „stay tuned“.

Okrem toho chcem však ponúknuť čitateľom aj svoje vlastné služby. Na začiatok to sú telefonické konzultácie, no  pribudnú aj ďaľšie.

Viac o mojich službách  si môžete prečítať na tejto linke:

 PSČ – poradenstvo

Čo myslíte – má platené investičné poradenstvo na Slovensku budúcnosť?

Photo: Flickr

10 komentáre o “Ako a prečo som sa stal finančným agentom

  1. Drzim palce Vlado, urcite dobra volba. Po tych rokoch nezistnej pomoci si isto zasluzis aby si z toho tiez daco mal.
    Pozrel som si stranku finexu a vyzera to velmi dobre.
    Dokonca rozmyslam ci nemam zacat investovat cez nich. Minuly rok som si ale otvoril ucet na Lynxe a zacal investovat sam ako si radil do ETFiek + nejakych akcii. Teraz mam dilemu ze ci vsetko predat a zacat investovat cez finex? Neporadis?:)

  2. Súhlasím, že táto webová stránka má svoje opodstatnenie, zverejnené blogy, námety. Celkovo je potrebná nová dimenzia aj finančného poradenstva na Slovensku, v tomto vítam novú krv a mentalitu. Mám však aj určitý kritický pohľad, ako Vladimír veľmi často píše o vysokých poplatkoch aktívnych podielových fondov, o vysokých odmenách pre agentov a podobne… Finax je určitá revolúcia na slovenskom finančnom trhu, avšak ako roboporadca má podľa mňa nastavené poplatky pomerne vysoko. Viem si predstaviť pokojne aj o polovicu nižšie poplatky za manažovanie ETF portfólií. Pri balíku Digital si účtujú 1,2 % p. a., pričom napríklad konkurenčný ETFmatic – zahraničný roboporadca si účtuje 0,5 % p. a., ak sa nemýlim. Pamätám si, ako Vladimír na tomto webe komentoval sporenie pomocou ETF od Acrossu, ktorý si účtuje 0,6 % p. a. za investovanie – sporenie do akciových ETF, pričom priznal, že je to na Slovensku fajn produkt, no aj to, že stále je to „v plienkach“ a v zahraničí sú takéto produkty oveľa lacnejšie a aj rozšírenejšie.

  3. Skoda ze sa neda vyzit na slovensku cisto blogovanim. Mam pocit ze na SK firmy poskytujuce financne poradenstvo su stale na zlom hlase, predovsetkym vdaka “financnym poradcom” co boli vyskoleny za jedno poobedie a predavali IZP a pod.
    Drzim palce a dufam ze sa tebe a vasej firme podari tento obraz zmenit.

    BTW existuje na Slovensku nieco ako fiduciary financial advisor?

  4. no, vyklulo sa sidlo z vreca
    ked chces zarobit velke prachy, predavaj hrnce starym zenam… ked chces zarobit Mega prachy, tvar sa 2-3 roky, ze si samaritan a „stare zeny“, rozumej namlsany citatelia V-blogu, ti ich nahadzu sami do kesene, hahaha…
    bravooo, Vlado, dal si si skvely darcek k meninam, pozdravujem na Belize? Baha? ci?

  5. Jednoznacne dobry krok z Vasej strany Vladimir, slovensky trh financneho poradenstva potrebuje viac ludi ako Vy alebo pam Nepela.

    1. Jednoznačný súhlas. Vďaka Vám Vladímír a Norovi som za 3 mesiace čo sa venujem investovaniu získal kvantum informácii, inak by to trvalo oveľa oveľa dlhšie. Drzím Vám obom palce tak isto ako projektu FINAX, pre niekoho komu sa nechce venovať financiám je to super projekt.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment