.st0{fill:#FFFFFF;}

Ako zostať za vodou, keď ste už raz za vodou 

 16 októbra, 2023

By  Vladimir

Väčšina článkov na tému investovanie, vrátane mojich, sa zaoberá tým, ako si majetok vybudovať.

Lenže čo ak ste si už dostatočne vysoký majetok vybudovali?

Možno ste predali firmu, a teraz sa chcete venovať niečomu inému. Alebo investujete už dlhé roky, ešte stále máte pravidelný príjem, či už zo zamestnania alebo z podnikania, no váš finančný majetok je dosť veľký. Nepotrebujete, aby agresívne rástol, nechcete podstupovať zbytočné riziká.

Je absolútne neefektívne vybudovať si majetok, potom o všetko prísť a musieť začínať odznova. Ako píše Russel Holcombe: Zbohatnúť raz by vám malo stačiť.

Zbohatnúť raz by vám malo stačiť.

Russel Holcombe

Lenže vybudovať si majetok a UDRŽAŤ si majetok sú dve odlišné veci, ktoré si vyžadujú odlišný prístup.

Na jeho vybudovanie potrebujete podstupovať riziká, byť optimista, vyhľadávať a využívať príležitosti.

No UDRŽAŤ si majetok, ako píše Morgan Housel vo svojej (vynikajúcej) knihe "The Psychology of Money", vyžaduje pokoru, skromnosť a opatrnosť až na hranici paranoje. Dôležitá je aj akceptácia, že aspoň za časť toho, čo sa vám podarilo, vďačíte šťastiu a preto sa nemôžete bezvýhradne spoliehať, že rovnako sa vám bude dariť aj v budúcnosti.

Takže heslom dňa je v tomto prípade opatrnosť. A rozdeliť ju môžeme na 2 kľúčové časti: opatrnosť pri míňaní peňazí a opatrnosť pri investovaní.


Opatrnosť pri míňaní peňazí

Nie som fanúšik totálneho asketizmu, bez ohľadu na okolnosti. Zarábať peniaze len preto, aby sme mali veľa peňazí, podľa mňa nie dobrá životná cesta - peniaze by mali byť nástroj, nie cieľ.

Ak ale chcete, aby váš majetok vydržal, musíte príjem z neho limitovať. Musíte míňať opatrne.

Aj keď opatrnosť pri míňaní je relatívna - pre niekoho to znamená, že sa nestravuje v reštaurácii a obedy do práce si pripravuje doma, pre iného že si nové auto nekúpi každý rok ale iba raz za 2 roky.

A pritom obidva tieto prístupy môžu byť rovnako konzervatívne.

Dôležité je udržať svoj životný štýl v rámci našich finančných možností. Totiž - taký veľký majetok, ktorý by sa nedal "rozflákať", jednoducho neexistuje. Je to len otázka snahy a času.

Najvýraznejším príkladom je rodina Vanderbiltovcov.

Aj ten najväčší majetok sa dá minúť

Zakladateľ dynastie, "Commodor" Vanderbilt, bol v čase svojej smrti v roku 1887, s majetkom 97 000 000 USD, najbohatším mužom na svete (jeho hlavným zameraním boli železnice - technologické firmy tej doby). Commodorov syn, ktorý väčšinu majetku zdedil, v priebehu nasledujúcich 6 rokov jeho hodnotu zdvojnásobil na úroveň 194 000 000 USD (5,4 miliardy USD v dnešných peniazoch) a bol zďaleka najbohatším človekom na svete.

No odvtedy to s nimi išlo dolu kopcom.

Podpísali sa pod to aj nie najlepšie obchodné/finančné rozhodnutia. Hlavnou príčinou však bolo bezbrehé míňanie peňazí - drahé veľké domy, jachty, pretekárske kone, pretekárske autá, cestovanie a celkovo luxusný životný štýl spôsobili, že keď sa Vanderbiltovci stretli v roku 1973 na pravidelnej rodinnej oslave, ani jeden zo 120 účastníkov nebol milionár.

To neznamená, že boli/sú chudobní, ale deštrukcia majetku v ich podaní je dychberúca.

A takýchto prípadov, hoci nie až v takom masívnom rozsahu, nájdeme kopec. Vďačnými príkladmi sú celebrity, prípadne športovci.

Kde je ale hranica opatrného míňania?

Na to nie je jednoduchá odpoveď. Do veľkej miery záleží na tom, akým spôsobom je váš majetok zainvestovaný a aké dlhé plány s ním máte.

Len pre predstavu - pre majetok, ktorý je väčšinovo zainvestovaný v akciách, veľmi všeobecné, základné pravidlá vyzerajú približne takto:

  • ak chcete, aby váš majetok vydržal minimálne 30 rokov, môžete z neho každoročne vyberať sumu rovnajúcu sa približne 4% jeho počiatočnej hodnoty, a každý rok ju zvyšovať o infláciu
  • ak chcete, aby váš majetok vydržal dlhšie, musíte sumu výberu znížiť na úroveň okolo 3%, prípadne nižšie
  • ak nepotrebujete, aby váš majetok vydržal 30 rokov, môžete sumu výberu zvýšiť

A čím konzervatívnejšie bude váš majetok zainvestovaný, tým nižší výber spĺňa definíciu "opatrnosti".

Z hľadiska zachovania hodnoty je najideálnejšia situácia, ak príjem z vášho majetku nepotrebujete, pretože ešte stále pracujete alebo podnikáte, či máte nejaký iný zdroj peňazí. Vtedy môže byť majetok zainvestovaný pomerne konzervatívne, ale stále tak, aby výnosy s veľkou pravdepodobnosťou z dlhodobého hľadiska pokrývali aspoň infláciu.

Opatrnosť pri investovaní

Abraham Germansky (spomína ho M. Housel vo vyššieuvedenej knihe) bol multimilionár, americký realitný developer, ktorý svoje peniaze zarobil počas ekonomického boomu v 20-tych rokoch dvadsiateho storočia.

Ale nestačilo mu to.

Na konci dekády začal robiť to, čo prakticky každý úspešný newyorkčan v tom čase - vo veľkom špekuloval na akciových trhoch. Na maržu.

Deň po krachu na akciovom trhu, 26.10.1929, o ňom New York Times zverejnil krátku správu:

"Pani Germanska požiadala právnika B. Sandlera o pomoc pri hľadaní jej manžela A. Germanskeho. Jeho priateľ ho naposledy videl vo štvrtok, 25.10.1929 ( v deň krachu ), večer, ako kráča po Wall Street, rukami trhá tickerovú pásku (papierová páska s telegrafu, z ktorej investori čítali informácie o vývoji cien akcií) a kúsky papiera rozhadzuje po ulici."

A. Germansky prišiel o všetko.

Ďaľšia zmienka o ňom sa objavila 8.11.1929, kedy New York Times napísal, že pri rozvodovom konaní jeho dcéry vyšlo najavo, že A. Germansky sa našiel, je nažive a zatvorený v sanatóriu.

Šialený, smutný a úplne zbytočný príbeh.

Niečo podobné z nedávnejšej minulosti je príbeh zakladateľov fondu Long Term Capital Management. V roku 1994 ho založil John Meriwether, bývalý hlavný bond trader investičnej banky Salomon Brothers, a medzi jeho partnerov a členov predstavenstva patrili 2 (!) nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu M.C. Scholes a R.C. Merton.

Partneri, ktorí už pred založením fondu boli bohatí ľudia, doň vložili veľkú časť svojho majetku. Fond však v roku 1998 skrachoval, pričom celková strata dosiahla 4,8 miliardy dolárov.

Warren Buffett k tomu na prednáške pre študentov Floridskej univerzity v októbri 1998 povedal: 

"Nie sú to zlí ani hlúpi ľudia. Naopak. No kvôli tomu, aby zarobili peniaze, ktoré nemali a nepotrebovali, riskovali to, čo mali a potrebovali. To je bláznovstvo. Čisté bláznovstvo."

Dobrá správa je, že mnohí ľudia si tieto skutočnosti uvedomujú. Keď sa rozprávam s klientami, ktorí riešia takýto, pre mnohých závideniahodný "problém", ich hlavný cieľ, ktorý chcú dosiahnuť je:

"Tento majetok som budoval(a) celý život. Nechcem oň prísť."

Nemajú už potrebu zásadného rastu hodnoty ich portfólia (ktorý je spojený s veľkou volatilitou). Na čo riskovať potenciálnu stratu, dobrý spánok a pokoj v rodine, ak to nie je nevyhnutné? Takíto klienti sa chcú primárne vyhnúť urobeniu fatálnej chyby a najdôležitejšie je uchovanie reálnej hodnoty.

Riskovať to, čo máte a potrebujete, aby ste získali to, čo nemáte a nepotrebujete, je bláznovstvo.

W. Buffett

Na to už netreba podstupovať také veľké riziko, ako pri jeho budovaní. No neznamená to, že je to jednoduchšie.

Stále platí, že najlepšou ochranou pred infláciou sú akcie, pretože majú dlhodobo najvyššie výnosy. 

Aj v takom  šialenom roku ako bol 2020 akcie, reprezentované indexom MSCI World, zaznamenali v EUR výnos približne 3,70%. Nie zlé. Inflácia za rovnaké obdobie na Slovensku dosiahla úroveň 1,50%.

Zároveň však tie isté akcie v priebehu marca stratili 25% zo svojej hodnoty.

A na to sa ťažko pozerá. Okrem iného aj preto, že 25% strata pri portfóliu v objeme 5 000 EUR vyzerá inak ako strata 25% pri portfóliu v objeme 500 000 EUR. Zvlášť ak vaše portfólio predstavuje majetok, ktorý ste budovali celý život.

Ako investovať v takejto situácii? Pozrime sa na niekoľk kandidátov do vášho portfólia:

Vládne dlhopisy

Vládne dlhopisy majú stále miesto v takýchto portfóliách, primárne kvôli nízkemu kreditnému riziku, nižšej volatilite a nízkej korelácii s akciami. Každopádne, netreba očakávať, že za držanie takejto investície dostanete veľa zaplatené. 

Na konci roka 2020 bol výnos do splatnosti dlhopisov v portfóliu ETF Xtrackers II Global Government Bond UCITS ETF, čo je veľmi dobrý, likvidný fond na postavenie dlhopisovej časti portfólia, je 0,22% ročne. Poplatky fondu sú 0,25% ročne a inflácia na Slovensku bola vyššiespomínaných 1,50% ročne.

Hoci situácia sa za ostatný rok výrazne zmenila.

Aktuálny výnos do splatnosti tohto fondu je 3,58%. To je, z historického hľadiska, veľmi slušné. Inflácia v eurozóne sa však za september 2023 očakáva na úrovni 4,30%, na Slovensku je necelých 10%.

Napriek nárastu výnosu (ktorý bol však podmienený veľkým poklesom hodnoty) vidíme, že bezpečnosť stále nie je zadarmo.

A aj takéto bezpečné investície však vedia byť volatilné. Hodnota fondu sa mení neustále, No od decembra 2021 stratil takmer 17% svojej hodnoty, vďaka bezprecendentne rýchlemu nárastu úrokov.

Funguje to tak, že pokles sadzieb spôsobuje nárast hodnoty dlhopisov, a ich rast, ako sa to deje teraz, spôsobuje pokles hodnoty. A čím dlhšiu splatnosť dlhopisy majú, tým je tento efekt väčší. Má preto zrejme zmysel investovať do dlhopisov s krátkou splatnosťou a relatívne malou duráciou (citlivosťou na zmeny úrokových sadzieb).

Situácia spred pár rokov, kedy úrokové sadzby boli prakticky na nule zvádzala mnohých ľudí láka investovať do (korporátnych) dlhopisov s vyšším výnosom. Tu som však neustále nabádal na opatrnosť - vyšší výnos než výnos vládnych dlhopisov znamená vyššie riziko, bez ohľadu na to, že stále hovoríme o dlhopisoch, aj bez ohľadu na to, čo vám predajcovia takýchto nástrojov povedia. Prípad skupiny Arca, dúfam, investorov dostatočne poučil.

A vyššie výnosy skutočne nízkorizikových nástrojov hádam znížia motiváciu ísť do zbytočne rizikových ivnestícií.

Vládne dlhopisy s ochranou proti inflácii

Najväčšie riziko pre dlhopisového investora nie sú vždy len rastúce úrokové sadzby, ale aj inflácia.

A preto tu máme vládne dlhopisy s ochranou proti inflácii (tzv. TIPS - treasury inflation-protected securities), ktoré toto riziko eliminujú.

Fungujú tak, že ich nominálna hodnota sa pravidelne upravuje o výšku aktuálnej inflácie. O výšku inflácie sa pravidelne upravuje aj kupón.

Jednoduchý spôsob, ako do nich zainvestovať, je napríklad ETF iShares EUR Inflation Linked Govt Bond UCITS.

V tomto fonde je aktuány priemerný výnos do splatnosti 3,54% ročne. Reálny výnos je aktuálne, podľa údajov iShares, 1,32%.

Funguje to tak, že TIPS-y primárne investorov chránia pred neočakávanou infláciou. Očakávaná inflácia je už zapracovaná v aktuálnych výnosoch TIPSov aj nominálnych dlhopisov.

Hotovosť

Hotovosť na účte vás neochráni pred infláciou, skôr naopak. Ale jej dostatočný objem vás urobí finančne nepriestreľným/nepriestreľnou v prípade neočakávaných udalostí (peňažné výdavky) a zvýši vašu flexibilitu. Bude to výhoda aj v prípade, že sa ukáže nejaká neočakávaná investičná príležitosť.

Hotovosť vás tiež lepšie ako dlhopisy ochráni v prípade rastu úrokových sadzieb.

Reality

Reality, konkrétne prenajímanie bytov či domov, sú populárnou investíciou ľudí, ktorí hľadajú stabilitu.

Je na to niekoľko dobrých dôvodov - z dlhodobého hľadiska ceny nehnuteľností v dobrých lokalitách málo, ale predsalen rastú a ich prenájom vie k výnosu pár percentuálnych bodov pridať.

Veľa ľudí má tiež dobrý pocit z toho, že sú to reálne veci, ktoré vidia a môžu sa ich dotknúť.

Dlhodobé výnosy, vrátane výnosov z nájmu, zľahka prekračujú infláciu, takže to môže byť dobrá voľba. Treba len rátať s niekoľkými vecami:

  • náklady na údržbu a správu
  • časovo výrazne náročnejšie ako ETF (v žiadnom prípade to nie je pasívna investícia)
  • náklady na kúpu/predaj (poplatky realitke)
  • nízka likvidita (predaj a kúpa trvajú dlho)
  • koncentrácia rizika (nehnuteľnosti sú drahé, zvlášť pri relatívne menších portfóliách tvorí byt v Bratislave za 150 000 EUR jeho veľkú časť, koncentruje riziko nielen do jednej triedy aktív, ale do jedného typu nehnuteľnosti, jedného mesta, jednej ulice)
  • daň zo zisku
  • ceny nehnuteľností vedia tiež klesať (NBS úvádza od septembra 2022 do júna 2023 priemerný pokles cien nehnuteľností na Slovensku o 8%)

Efektívnejšie a s väčšou diverzifikáciou sa dá no nehnuteľností investovať aj pomocou ETF.

Akcie

Tento text je síce určený ľuďom, ktorí už nechcú znášať volatilitu akcií, ale ich pridanie do portfólia, zvlášť v diverzifikovanej, lacnej a daňovo výhodnej forme ETF môže mať zmysel aj v tomto prípade.

V prvom rade majú akcie výrazne vyššie výnosy ako už spomínané triedy aktív. V dnešnej dobe nízkych úrokových sadzieb je to veľmi dôležité, keďže ciel je v tomto prípade uchovať reálnu hodnotu majetku. A hoci majú vyššiu volatilitu, majú s nimi zároveň aj nízku koreláciu, takže pridanie tejto zložky do portfólia bude mať pozitívny vplyv nielen na výnosy, ale aj na zníženie volatility takéhoto portfólia.

Ďalšou možnosťou je pridať do portfólia akcie, ktoré vyplácajú dividendy. Rast dividend má dlhodobo tendenciu prekračovať rast inflácie. Na druhú stranu je to menej daňovo efektívne.

Záver

Pre zachovanie reálnej hodnoty majetku, ktorý sme celý život budovali, či už pre nás, alebo aj pre ďalšie generácie, je dôležitá opatrnosť. Konkrétne opatrnosť pri míňaní výnosov z neho a pri investovaní.

  • výbery by nemali prekračovať reálne možnosti nášho portfólia
  • ak chceme, aby portfólio vydržalo aspoň 30 rokov (ak je zainvestované z veľkej časti do akcií), suma pravidelného ročného výberu z neho by sa mala hýbať okolo 4% jeho počiatočnej hodnoty. Alebo radšej menej.
  • na zníženie volatility je dôležité mať v portfóliu dostatočný objem vládnych dlhopisov, príp. TIPS-ov,
  • pri dostatočne veľkých portfóliách môže mať zmysel zainvestovať do nehnuteľností, prenajímaných na bývanie, ak nechcete investovať úplne pasívne
  • ani v tomto prípade by ste sa nemali vyhýbať investícii do akcií - má potenciál zvýšiť výnosy a znížiť celkové riziko portfólia

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Tento clanok fakticky nepriniesol ziadne nove informacie, len to, co uz bolo viackrat popisane. Hladame to, co neexistuje…kvalitne cenne papiere, ktore pokoria inflaciu a idealne aby este zarobili este 3% rocne….doba sa vsak zmenila a pripomina kasino v ktorom sa musia „dobrovolne“ zucasnit vsetci, ktori chcu ochranit svoj majetok pred talciaranmi centralnych bank ktore bezlimitne monetizuju vsetko naookolo… aky to bude vsak bude mat dopad v buducnosti na nominalne vyjadrenie nasho majetku bude zaujimave, pokial ma niekto monopol na statne peniaze a moze ich fakticky vytvorit kolko sa mu zachce sposobi take deformacie a pomilene vnimanie hodnoty investorov na trhoch, ze naseldujuce desatrocie moze byt kludne stratena dekada 🙁 sam neviem ako sa spravat v dnesnom prostredi extremnych valuacii tak, aby som extremne neriskoval, no ani extremne nestratil co asi nie je ani mozne… kazdopadne dakujem za ludi ako je aj Vladimir, ktory sa danej problematike venuju a nabadaju ludi k sprave vlastnych penazi a zodpovednosti

  • Neviem či tomu dobre rozumiem ale pridanie akcií do vysoko konzervatívneho dlhopisového portfólia volatilitu stále zvýši a nezníži celkove riziko portfólia. Na druhej strane pri súčasnej miere výnosov konzervatívny alebo vysoko bezpečných dlhopisov sa uchovanie hodnoty portfólia bez akciovej zložky urobiť nedá.

  • Ako mám chápať radu výberu 4% z počiatočnej hodnoty investicie? Je to myslené tak ,že vždy na nový rok si z tejto čiastky prevediem 4% na bežný účet a celý rok z neho môžem utrácať? A na ďalší rok urobím to isté???

    • V princípe áno, ale – myslí sa tým, že prvá vybraná suma bude 4% z objemu majetku. Výber v ďaľších rokoch bude to isté, nominálne, bez ohľadu na stav majetku, zvýšené o infláciu za minulý rok. Ale je to len vodítko, prvý nástrel. Treba s tým trocha viac pracovať.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >