fbpx
7

Prvý slovenský robo-poradca.

Hlavnou témou tohto blogu je, že investovanie pomocou ETF, nakúpených cez on-line brokera, je najlacnejším spôsobom, ako si z dlhodobého hľadiska vybudovať finančný majetok.

Hoci otvorenie účtu u brokera, nákup fondu a nastavenie trvalého príkazu je jednoduch0, samotný proces investovania nemusí byť ľahký.

Aj tu treba vytvoriť nejaký finančný a investičný plán, treba si určiť cieľ, ktorý chceme dosiahnuť, nastaviť alokáciu do jednotlivých tried aktív, vybrať konkrétne investície, zrealizovať nákupy. Nevyhnutne treba aj monitorovať situáciu a v prípade potreby urobiť v našom pláne korekcie.

Všetky tieto kroky sa dajú zrealizovať aj vo vlastnej réžii, ak ste ochotní tomu venovať nejaký čas, energiu, a tiež sa niečo nové naučiť.

Pre veľa ľudí je to však príliš komplikované, alebo sa tým jednoducho nechcú zaoberať. A tu vzniká priestor pre finančného či investičného poradcu.

S nimi sú však spojené 2 problémy – takéto služby sú veľmi drahé (hoci klienti neplatia “akože”nič, náklady sú skryté vo vstupných poplatkoch) a mnohí z nich sa sústreďujú skôr na predaj produktov než poradenstvo (čoho dôsledkom sú veľmi drahé a nevhodné produkty v klientskych portfóliách).

A takto to nefunguje len u nás, ale po celom svete (hoci poplatky za finančné produkty sú u nás jedny z najvyšších).

Ako reakcia na tento problém začali v USA v roku 2008 vznikať prví tzv. robo-poradcovia. Sú to spoločnosti, ktoré klientom ponúkajú automatizované poradenstvo – teda určenie investičného cieľa, nastavenie alokácie a výber jednotlivých investícií. Na riadenie portfólií používajú algoritmy a to všetko pri malých nákladoch a nízkych minimálnach zostatkoch.

V roku 2010 potom vznikol robo-advisor Betterment a zvyšok už je, ako sa hovorí, história. V minulom roku dosiahla úroveň aktív v správe robo-poradcov 225 miliárd USD.

Až donedávna takáto služba na Slovensku neexistovala. Ak ste potrebovali s investovaním pomôcť pri nižších poplatkoch, ako v existujúcich sporiacich schémach, kde sa investovalo do klasických podielových fondov, jediným riešením bolo pozrieť sa do zahraničia.

Toto však už neplatí.

Čo ponúka Finax

Pred niekoľkými mesiacmi začala svoje služby ponúkať spoločnosť Finax, ako prvý robo-poradca na Slovensku, ktorá priniesla automatizované investovanie aj slovenským investorom. Ja s touto spoločnosťou spolupracujem – som členom jej investičného výboru ako aj viazaným finančným agentom.

Nezávislé porovnanie existujúcich sporiacich schém so službami Finaxu si môžete prečítať na tejto linke.

Investovanie cez Finax prináša niekoľko výhod:

  • jednoduché a prehľadné prostredie v slovenskom jazyku
  • otvorenie účtu online
  • finančné plánovanie
  • možnosť sporiť na niekoľko cieľov naraz, pričom každý cieľ má svoje individuálne portfólio
  • každé portfólio je alokované podľa typu cieľa a prístupu k riziku daného investora
  • automatické rebalansovanie portfólií
  • investovanie pomocou kvalitných, likvidných a lacných ETF
  • výška minimálnej investície od 20 EUR
  • žiadne skryté poplatky
  • daňová výhoda – po roku držania sú výnosy z takejto investície oslobodené od dane

Koľko tieto služby stoja?

Výška poplatku za správu majetku je 1%+DPH ročne z výšky majetku na účte (Balík Digital).

Okrem toho Finax pri vklade menšom ako 1000EUR účtuje vstupný poplatok 1% z výšky vkladu. Pri sume 1000EUR a viac je výška vstupného poplatku 0%.

Ak chcete investovať inteligentne a jednoducho, chcete aby sa o vašu investíciu staral niekto iný, je pre vás dôležitá dostupnosť poskytovateľa (prostredie v slovenskom jazyku, sídlo a kancelária na Slovensku) a to všetko pri rozumných poplatkoch – myslím, že nič lepšie ako Finax na Slovensku neexistuje.

A ak chcete pri investovaní vo Finaxe spolupracovať so mnou, viac info nájdete tu.

Comments are closed