fbpx
.st0{fill:#FFFFFF;}

Väčšina akcií nie je dobrá investícia. 

 27 septembra, 2017

By  Vladimir

Štúdia profesora Hendrika Bessembindera z arizonskej štátnej univerzity ukázala, že až 58% všetkých amerických akcií má celkový výnos nižší ako 1 mesačné štátne dlhopisy.

Celkový čistý výnos amerického akciového trhu od roku 1926 vyprodukovalo len 4% všetkých firiem.

Tu je skvelá grafika, ktorá ukazuje, že historicky najviac celkového čistého zisku pre akcionárov (štúdia zahŕňa obdobie od roku 1926 do 2016) vygenerovala firma Apple.

Zdroj: New York Times

Celý článok si môžete prečítať na tejto linke.

Tieto dáta ukazujú aké neskutočne ťažké je investovanie do individuálnych akcií. Aká je pravdepodobnosť, že sa niekomu podarí nájsť práve tie 4% top performerov? A držať ich dostatočne dlho?

Ak ale kúpite celý trh, máte garantované, že vaše portfólio top performerov určite obsahuje. Samozrejme budete vlastniť aj kopu priemerných firiem a niekoľko totálnych lúzrov. No pokiaľ tomu dáte dostatočne dlhý časový horizont, dobré firmy postupne vytlačia tie zlé (v indexe váženom trhovou kapitalizáciou) a vy dosiahnete veľmi zaujímavé výsledky.

Napíšte svoj názor:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Enter your text here...

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Pridajte sa k viac ako 3.800 registrovaným čitateľom.

Zaregistrujte sa a okrem pravidelného email Investičného Newslettera s radami, tipmi a nástrojmi pre lepšie inevestovanie získate  zdarma návod "Ako investovať rozumne, jednoducho a lacno".

  • 16 krokov k lepšiemu investovaniu
  • Čo robiť, ale aj čo nerobiť
  • Plus pravidelný prísun zaujímavých info a tipov, ktoré na blogu nezverejňujem
>