38

Prehľad online brokerov

Ak chcete dosiahnuť pri investovaní akceptovateľné výsledky, okrem základnej asset allocation a rozumnej diverzifikácie potrebujete minimalizovať náklady. Preto je potrebné investovať cez lacného online brokera. Výber však pre mnohých začínajúcich aj skúsenejších investorov môže byť náročný, hoci otvorenie účtu u online brokera nie je ťažšie ako otvorenie účtu v banke.

Základné kritériá

V prvom rade je to rozsah služieb, tzn. aby broker ponúkal všetko, čo potrebujeme. Pri investovaní, o akom píšem na tomto blogu (teda jednoduché, lacné, časovo nenáročné investovanie cez ETF), to nie je nič svetoborné – potrebujeme prístup na nemeckú burzu XETRA/Deutsche Bourse a možnosť nakupovať akcie/ETF.

V druhom rade cena – poplatok za obchod, poplatok za vedenie účtu, minimálny požadovaný objem prostriedkov na účte.

V treťom rade užívateľská prívetivosť a používateľnosť aplikácie, dostupnosť podpory pri riešení problémov.

No a nakoniec samozrejme bezpečnosť a spoľahlivosť, predsalen tam posielame naše poniaze.

Prehľad online brokerov

V priloženej tabuľke nájdete prehľad brokerov, ich poplatkov atď. Po kliknutí sa tabuľka zväčší.

 

Porovnanie online brokerov 2

Všetci títo brokeri okrem ETF ponúkajú obchodovanie s množstvom iných nástrojov – forex, CFD, opcie atď. Nedajte sa nalákať, pre drvivú väčšinu ľudí tadiaľto cesta k finančnej nezávislosti a slobode nevedie.

Brokeri tiež ponúkajú doplnkové (zväčša platené) služby – online data, konzultácie s maklérom, stratégie, analýzy a názory. Ušetrite si čas a peniaze, tieto služby tiež nebudete potrebovať.

Ako postupovať

Pred finálnym výberom brokera si otvorte demo účet, ktorý brokeri ponúkajú, aby ste zistili, ako aplikácia funguje, či vám vyhovuje a či sa v nej vyznáte. Vzhľadom na to, že budete obchodovať len sporadicky, však podľa mňa nízke ceny a spoľahlivosť majú prednosť pred užívateľskou prítulnosťou.

Pri otvorení účtu postupujte podľa návodov, ktoré majú brokeri na svojich stránkach, je to naozaj jednoduché.

Obchodovanie

Online brokeri majú oproti ostatným poskytovateľom takýchto služieb skutočne nízke poplatky. No ak chcete udržať  svoje náklady na rozumnej úrovni (poplatok za obchod by nemal prekročiť cca. 0,8% z objemu obchodu), aj pri najlacnejšom brokerovi odporúčam minimálny objem obchodu 750 EUR. A to môže byť pre mnohých ľudí veľa.

No nezúfajte. Nemusíte predsa obchodovať každý mesiac. Pravidelne sporte peniaze, a obchod urobíte, až keď budete mať na účte dosť. Kľudne môžete urobiť aj jeden obchod za rok, na efektivite investovania to nijako neuberie.

Pripomienky poprosím do komentárov.

Click Here to Leave a Comment Below 38 comments