.st0{fill:#FFFFFF;}

Dopyt prevyšuje ponuku, cena bude rásť. 

 21 marca, 2024

By  Vladimir

14.3.2024 prekonala cena bitcoinu úroveň 73.000 USD/1 BTC. Odvtedy klesla, niekam k hodnote 68.000 USD. Stále to však je, z historického hľadiska, neuveriteľný rast.

A treba povedať, že som sa mýlil. A že som sklamaný.

Môj omyl spočíva v pôvodnom predpoklade, že že bitcoin a krypto celkovo dopadne ako napr. BETA MAX - zaujímavá, inovatívna technológia. Ktorá ale nikomu nič dôležité nepriniesla, ľudia sa s ňou trocha pohrali a potom si povedali, že sú aj lepšie veci ako tráviť čas.

A dnes si už nikto ani nespomenie.

Podľa aktuálneho vývoja to však vidím tak, že bitcoin nikam neodchádza.

Myslím, že dostatočne preukázal svoju životaschopnosť. Má za sebou niekoľko katastrofických prepadov, z ktorých sa ale vždy spamätal. A vyrazil v ústrety novým maximám.

Problém trocha bol v malej transparentnosti obchodovania a obrovskej koncentrácii vlastníctva BTC. Takže nebolo nikdy jasné, či ide o reálne vzrastajúci dopyt, alebo len manipulácie najväčších hráčov.

No z tejto životaschopnosti, resp. jej dôvodu, vyplýva aj moje sklamanie. 

Totiž - pôvodná vízia bitcoinu bola, že bude fungovať ako elektronická hotovosť, ktorá umožní ľuďom lacné a rýchle platby, bez prostredníka, či banky. No nekup to.

Na to si cryptobros a bojovníci proti systémom všetkého druhu nabalili rozprávku, že BTC nahradí dolár, padne hegemónia USA a aktuálny establishment, vznikne decentralizovaný a spravodlivý, nový finančný systém, svetový poriadok a podobné sprostosti. Tento naratív ma na krypto svete odrádzal najviac. 

No boli tu aj iné veci, ktoré zneli rozumnejšie.

Všetko bude tokenizované a na blockchaine. Vzniknú nové trhy s nekonečnou likviditou, kde sa budú dať obchodovať aj veci, ktoré sa doteraz nedali, čo spôsobí revolúciu v obchodovaní s málo likvidnými aktívami, napríklad realitami, či umením. Každý bude vlastniť svoje vlastné osobné dáta. Všetko zlacnie a zrýchli sa, pretože nebude treba sprostredkovateľov. Z etherea vznikne celosvetový počítač. A podobne.

Bol som trocha skeptický, ale vyzeralo to zaujímavo. Považoval som krypto za riešenie, ktoré stále hľadá svoj problém, ale že raz nejaký určite nájde.

No uplynulo 15 rokov a stále nič.

NIČ.

Samozrejme, adopcia nových technológií chce čas. Nedávno som na fejsbukoch zverejnil tento graf, ktorý to pekne ukazuje:

Zdroj: Blackrock

No na porovnanie - Apple začal prvý iPhone predávať v roku 2007. Prvý Tesla Roadster bol zákazníkovy dodaný v roku 2008. Bitcoin vznikol v roku 2009. Chat GPT-3 bol spustený v roku 2020. Vidíte ten rozdiel, však?

Je bez debaty, že nejakí ľudia s bitcoinom naozaj sem tam niečo zaplatia. Áno, btc objektívne môže slúžiť ako uchovávateľ hodnoty, ktorý je ľahko prenosný, nie je jednoduché ho "zhabať" (pokiaľ neurobíte nejakú hlúposť) a je decentralizovaný. 

Je to také lepšie, digitálne zlato. Ale len keď ide elektrina.

Väčšine ľudí je to však tak nejako jedno. Pretože majú k dispozícii lepšie riešenia. 

Jediný hmatateľný úspech bitcoinu je rast jeho ceny. Ale aj ten bol ešte donedávna relatívne "podozrivý".

Ničmenej - aktuálne "rally" je iné.

Čo sa zmenilo?

SEC, americký regulátor, schválil spotové bitcoinové ETF. No tiež to nie je také jednoduché.

Mnohí si z toho rozhodnutia odvodili, že US regulátor zrazu považuje BTC za štandardné finančné aktívum, ktoré patrí do každého portfólia. To však nie je pravda.

SEC pôvodne žiadosti o schválenie spotového BTC ETF zamietala. No spoločnosť Grayscale, krypto asset manager, dala SEC na súd. Okrem iného tvrdila, že keď SEC schvália BTC Futures ETF-ká, nie je dôvod neschváliť spotové ETF.

A súd jej dal za pravdu.

Realita je teda taká, že SEC spotový BTC ETF schváliť nechcela, ale nemala tomu ako zabrániť. Veľavravné sú aj vyjadrenia jej predstaviteľov (po schválení týchto fondov):

"Investori by mali zostať opatrní a myslieť na obrovské množstvo rizík súvisiacich s kryptom a s produktami, ktorých hodnota je na krypto naviazaná ." Gary Gensler, šéf SEC

"Obávam sa, že tieto produkty zaplavia trh a skončia v dôchodkových portfóliách amerických domácností, ktoré si absolútne nemôžu dovoliť straty spôsobené podvodmi a manipuláciami, ktorých je, podľa všetkého, spotový trh s bitcoinom plný". Caroline Grenshaw, komisárska SEC

Ale investori si z toho, čo si myslí SEC, ťažkú hlavu nerobia a od 11. januára, kedy sa začalo obchodovanie s novými ETF do nich naliali masívnych viac ako 58 miliárd USD

Dobrá správa je, že už sa nikto na nič nehrá.

Už ani cryptobros nepoužívajú termín "kryptomeny", zostalo len jednoducho krypto. Iste, kto by platil so žetónmi, ktorých cena môže zajtra stúpnuť o 20%. A kto by prijal ako platidlo žetón, ktorého cena môže dnes spadnúť o 20% …

Už sa nehovorí o novej paradigme, novom finančnom systéme, hedgovaní proti establishmentu, decentralizácii, demokratizácii financií a podobne. Toto všetko dokážete len veľmi ťažko pomocou kryptožetónu, ktorý držíte pomocou najsystémovejšieho finančného nástroja TradFi, aký si viem predstaviť - ETF. 

Už naozaj ide len o toky peňazí. Je to čistý momentový trade a všetci to vedia. Čím viac peňazí do BTC nalejete, tým jeho cena pôjde viac hore. Nič iné v tom nie je.

Neveríte?

Najväčšie nové spotové BTC ETF spravuje Blackrock - iShares Bitcoin Trust. Vznikol v januári 2024 a aktuálne spravuje majetok v objeme 15,5 MILIARDY USD. Je to pre Blackrock obrovský úspech. Myslím, že v histórii neexistuje ETF, alebo fond, ktorý by narástol takto rýchlo.

Ale Blackrock má aj iné krypto ETF. Napríklad iShares Blockchain and Tech ETF. Tento fond vznikol v roku 2022 a jeho cieľom je umožniť investorom zainvestovať do "pestrej skupiny spoločností, ktoré sa zaoberajú vývojom, inováciami a využitím blockchainu a iných krypto technológií". Ponúka prístup "k rýchlo sa zväčšujúcej oblasti blockchain technológií, ktorých šírka, škála a kompleexita využitia stále rastie".

Ehm.

Aktuálne má v správe necelých 21 miliónov USD.

Pôvodne chceli cryptobros bojovať proti systému, ktorý produkuje katastrofy ako Veľká hypotekárna kríza. Tvrdili, že s krypto to bude inak a bude to lepšie. To sa však nepodarilo. 

V júli 2007, niečo vyše roka pred pádom Lehman Brothers, Chuck Prince, vtedajší šéf Citi bank, odpovedal na otázku, či sa nebojí aktuálneho, dlhom financovaného boomu v private equity obchodoch:

"Keď sa vypne hudba, v zmysle dostatočnej likvidity, veci sa skomplikujú. Ale kým hudba hrá, musíme tancovať. A my tancujeme."

A to isté platí aj pre bitcoin - kým je dopyt, cena bude rásť. A kým bude cena rásť, bude aj dopyt. Len pre predstavu - od vzniku spotových BTC ETF, tieto nakúpili viac žetónov, ako bolo v danom období vyťažených. Nie je divu, že cena letí hore.

Ako dlho to potrvá? Neviem. Ale nemyslím si, že to skončí nejako rýchlo. Bitcoin má len veľmi malú užitočnosť v reálnom svete, objektívne je to len nejaká … VEC, ktorú nikto na nič nepotrebuje. No má jednu vzácnu vlastnosť, ktorú len s poblémami nájdete niekde inde - schopnosť narásť o 500% za pol roka.

Ťažko sa odoláva. Rozumiem tomu. Pre mnohých ľudí je to jediná šanca, ako sa dostať k nejakým rozumným peniazom. Vedia, že nie je veľká, skôr minimálna. Ale nie je nulová. Podobne ako pri Športke, alebo inom gamblingu.

Hudba stále hrá, a tak tancujú. Napriek tomu, že vedia, že o tie peniaze môžu prísť.

OK, ale čo z toho všetkého vyplýva? Mali by sme mať v portfóliu nejaké BTC?

Ak ste si vedomí všetkých vyššieuvedených rizík a situácie - prečo nie. Aj ja nejaký bitcoin vlastním (asi 1/10 žetónu). Otázka je, koľko peňazí doň alokovať.

Často čítam, že okolo 4 - 5% je v pohode. Je to veľa? Je to dosť?

Aktuálna celková kapitalizácia BTC je okolo 1,2 bilióna USD. To je zhruba na úrovni trhovej kapitalizácie spoločnost META (ktorá vlastní Facebook). Lenže META za rok 2023 vygenerovala profit viac ako 39 miliárd USD. A napriek tomu by som nikomu neodporučil dať do META 5% portfólia.

V indexe S&P500 má váhu cca 2,50%, teda ak máte globálne diverzifikované akciové portfólio, váha META v ňom je asi 1,5%. A aj v tomto prípade mnohí ľudia hovoria o tom, že tá váha je príliš veľká (príliš veľká koncentrácia indexu do top spoločností).

BTC nemá žiadny profit, minimálnu utilitu. Je to vysoko rizikové a špekulatívne aktívum (od 14.3., kedy dosiahol historické maximum, v priebehu týždňa jeho cena klesla o 17% na 61.000USD. Počas nasledujúceho dňa stúpla o viac ako 11% na 68.000USD. V priebehu tohto času sa neobjavila žiadna správa, ktorá by zdôvodnila takéto masívne pohyby).  Dávať doň 4 alebo 5% portfólia, aj keď pomocou ETF, je podľa mňa úplne absurdné.

Rozumnejšia váha je podľa mňa max 0,50%. Sú aj iné veci, na ktorých sa dajú prerobiť peniaze. Treba nechať trochu priestoru aj pre ne. Ale, samozrejme, Lambo si za ne nekúpite (toto nie investičné poradenstvo!). Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich atď.

Do takto volatilných aktív by ste mali dávať len také peniaze, o ktoré ste ochotní prísť.

Vladimir


Your Signature

related posts:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>