.st0{fill:#FFFFFF;}

Ako na investovanie v roku 2024 (aj v nasledujúcich 10 rokoch) 

 17 januára, 2024

By  Vladimir

Máme tu začiatok roka a to je obdobie, v ktorom sa vyroja tisícky názorov na to, čo bude najlepšia investícia v nadchádzajúcich 12 mesiacoch. Do čoho zainvestovať, aby sme "zarobili" čo najviac.

Napriek nadpisu, ktorý som použil, sa musím priznať, že takéto predpovede nerobím. Pretože to neviem robiť.

No nie som v tom sám - predpovede nevie robiť nikto. Stačí sa pozrieť na zúfalý track-record všetkých, ktorý sa o predpovedanie pokúšajú.

Napríklad Bloomberg Economics v októbri 2022 predpovedal pravdepodobnosť recesie v roku 2023 na úrovni 100%

Alebo časopis The Economist v novembri 2022 zverejnil článok s titulkom "Prečo je globálna recesia v roku 2023 nevyhnutná".

Čo vám budem hovoriť - je to zlé.

Nenadarmo sa hovorí, že prognostici finančných trhov sú tu na to, aby astrológovia nemali až takú zlú povesť.

No nie je to dané tým, že ekonómovia sú hlúpi alebo nevedia čo robia. Správny záver je ten, že predpovedanie ekonomického vývoja a vývoja na finančných trhoch je neuveriteľne ťažké.

Yogi Berra

profi hráč baseballu

Robenie predpovedí je veľmi ťažké. Zvlášť tých, ktoré sa týkajú budúcnosti.

Na druhú stranu môže byť prínosné zamýšľať sa nad vecami, ktoré môžu situáciu na trhoch ovplyvňovať, a nad tým, aký to môže mať na nás vplyv.

Takže si neviem pomôcť a na tému budúcnosti občas niečo napíšem. Tu je jeden článok o tom, ako vidím rok 2022,  čo nás asi čaká v roku 2021, a tu je ďalší na tú istú tému.

O mojej "úspešnosti" si môžete urobiť predstavu sami.

A nižšie skúsim rozobrať niekoľko dôležitých vecí, ktoré nás budú v investovaní ovplyvňovať v najbližšej budúcnosti.

Inflácia

V ostatných 3 rokoch bola asi najväčšou témou inflácia, ktorá dosiahla historicky vysoké úrovne. Môj osobný názor bol, že inflácia bude dočasná. To úplne nevyšlo. No v roku 2023 sa konečne dostala ako -tak pod kontrolu.

V USA klesla inflácia v decembri na 3,35%.

Zdroj: YCHarts

Inflácia klesá aj v euro zóne - v decembri dosiahla úroveň 2,90% (pre celú EU to bolo 3,40%).

Zdroj: Eurostat

Napriek miernemu rastu oproti novembrovým úrovniam, a hoci ešte nie sme na deklarovenej cieľovej úrovni 2%, sú to výborné správy.

Centrálne banky si tu môžu pripísať pochvalu, hoci tento pokles nie len ich zásluha. Podpísalo sa pod to aj vyriešenie problémov s dodávateľskými reťazcami z obdobia COVIDu, pokles cien energií, ale aj dobré fungovanie ekonomiky (najlepším liekom na vysoké ceny sú vysoké ceny).

To nevyhnutne neznamená, že už sme z najhoršieho definitívne vonku. Vysoká inflácia má tendenciu vracať sa, hoci historicky nemáme príiš veľa období s vysokým rastom cien, aby sa z toho dalo urobiť pravidlo.

US ročná inflácia, Zdroj: Trading Economics

Tie 2 inflačné skoky v roku 1973 a 1976 vyzerajú fakt hrozivo. Ale nemyslím, že niečo také nás čaká tento rok.

Očakávaný vývoj inflácie v USA je jej ďalší pokles pod úroveň 2,50% a v eurozóne na 2,70% ročne do konca roka 2024. 


Úrokové sadzby

Úrokové sadzby stále zostávajú pomerne vysoké.

Zdroj: Yardeni

Tak sa to javí v porovnaní s nedávnou minulosťou, kedy boli sadzby na nule.

Ak však predĺžime svoj časový horizont a pozrieme sa trocha ďalej do minulosti, uvidíme, že aktuálna úroveň úrokov je NORMÁLNA. A výnimočné bolo práve obdobie po roku 2010, kedy sme sa v niektorých prípadoch dostali až do mínusu.

Najväčším dôvodom rastu sadzieb je už vyššie spomínaná inflácia. Ale aj keď bude ďalej klesať, nemal by to podľa mňa byť dôvod na zásadné zníženie sadzieb. Pokiaľ nepríde k prudkej recesii, nie je podľa mňa nutné mať úroky výrazne nižšie ako 3 alebo 4%.

Je ale možné, že nejaké zníženia sadzeb centrálnymi bankami tento rok uvidíme, jednak kvôli nižšej inflácii, ale aj spomaľujúcej ekonomike. 

Čo to ale znamená pre investorov?

Vládne dlhopisy dlhodobo plnia v portfóliu 2 úlohy :

  • dodávajú pravidelný príjem (z výplaty kupónov)
  • dodávajú portfóliu stabilitu (sú výrazne menej volatilné ako akcie)

V ostatných 10 rokoch však, vzhľadom na dlhodobo nízke úrokové sadby, dodávať pravidelný príjem nezvládali.

 To sa však v nedávnej minulosti zmenilo a dlhopisy teraz nesú zaujímavý výnos.

Úlohu stabilizátora portfólia stále plnia a toto bude fungovať aj do budúcna. Takisto budú vedieť dodať "muníciu" pri rebalansovaní portfólia v prípade potenciálneho poklesu akcií.

Mnoho ľudí aktuálne zvažuje predaj dlhopisov, kvôli stratám, ktoré vygenerovali od roku 2021.

To podľa mňa nie je dobrý nápad. Dlhopisy aktuálne poskytujú slušný výnos a v prípade poklesu úrokových sadzieb, ktorý môže prísť tento alebo budúci rok, bdue ich cena rásť. To sú 2 dobré dôvody, prečo si ich v portfóliu nechať, ak je investor v takej situácii, aby ich v portfóliu mal.

Akcie vyzerajú dobre

Je pravda, že ceny globálnych akcií dosahujú nové historické maximá. A mnoho ľudí má z toho strach (očakávajú, že príde pád).

Zdroj: FT

To je ale chybný postoj. 

Dosiahnutie historického maxima je totiž pozitívny signál, nie naopak. Brať to negatívne Je to isté ako keby váš team vo futbale dal gól a vaša reakcia by bola - "Je to zlé, teraz určite prehráme!"

 Hovorí o tom, že vývoj na trhoch má pozitívnu dynamiku ("momentum") a s veľkou pravdepodobnosťou po ňom príde nové historické maximum. A potom ďalšie a ďalšie. 

Pozrite sa na graf vyššie.

A takto to bude pokračovať, až kým tento bull market niečo nezastaví.

Nikde nie je napísané, že tento rok nepríde nejaká korekcia. Naopak - s veľkou pravdepodobnosťou príde. Ale je to "feature", nie "bug". Korekcie a poklesy sú jednoducho súčasťou procesu.

Rok 2024 z pohľadu investorov vidím pozitívne. Tu je niekoľko dôvodov, okrem už spomenutého nového maxima:

  • Rast nie je ťahaný len niekoľkými veľkými spoločnosťami, ktoré majú v trhovu kapitalizáciou vážených indexoch veľkú váhu. Naopak, tzv. spoločnostiam "magnificent 7", sa v posledných týždňoch nedarí, kým všetko ostatné rastie
  • historické maximá dosahujú, alebo už dosiahli, malé aj stredné spoločnosti
  • rast je rozložený tiež geograficky, darí sa noazaj takmer všetkým trhom, prakticky okrem Číny
  • trhový rast má veľký "breadth" (šírku) - tento ukazovateľ hovorí o tom, koľko akciových titulov rastie vs koľko titulov klesá. Aktuálne rastie takmer všetko, čo je dobrý signál
  • Napriek tomuto rastu akcie nie sú vôbec drahé. Ukazovateľ Forward PE (cena vs zisk v najbližších 12 mesiacoch na akciu) firiem s indexe All Country World Index je 16,1. To je cca. na úrovni dlhodobého priemeru. Vo všeobecnosti platí čím nižší je tento ukazovateľ, tým vyššie sú očakávané budúce výnosy pre investorov.

Zdroj: Yardeni

  • Svetové spoločnosti bez US firiem majú FW PE na úrovni 12,1. To je pod dlhodobým priemerom.

Zdroj: Yardeni

  • US akcie sú na tom podobne. Veľké spoločnosti (S&P500) majú FW PE 19,6, čo je zľahka nadpriemer, ale nič strašné. Malé a stredné firmy majú FW PE menej ako 15, čo je hlboko pod priemerom.

Zdroj: Yardeni

  • spoločnosti z rozvinutého sveta, okrem USA, majú FW PE 13,3. Opäť je to pod dlhodobým priemerom.

Zdroj: Yardeni

  • spoločnosti z rozvíjajúcich sa trhov sú ešte lacnejšie, s FW PE na úrovni 9,7.

Zdroj: Yardeni

  • z toho vyplýva ďalšia dôležitá vec, a to že rast cien akcií nespôsobujú centrálne banky znižovaním sadzieb, alebo investori ktorí akcie kupujú bez ohľadu na cenu. Naopak - napriek komplikovanej situácii sa ukazuje, že firmy sú veľmi dobré v tom, na čo ich majitelia zakladajú, teda na tvorbu zisku. Napriek nižším tržbám všeobecne sa firmám darí zvyšovať ziskové marže (hmmm, z čoho nám len vznikla tá inflácia ...):

Zdroj: Yardeni

  • no a keďže marže sú vysoké, vysoké sú aj zisky (na 1 akciu):

Zdroj: Yardeni

  • ekonomika spomaľuje, no stále je v pomerne slušnom stave. World Bank predpokladá globálny ekonomický rast na úrovni 2,90%
  • inflácia klesá
  • stále máme rekordne nízku nezamestnosť. A myslím si, že kým toto číslo nezačne rapídne stúpať, recesia nehrozí

Pre toto všetko si myslým, že rok 2024, ale aj nasledujúce, bude pre investorov dobrý.

Samozrejme, stále tu bude volatilita a korekcie. Pretože stať sa môže všeličo, minulé výnosy nie sú zárukou budúcich a na moje "predpovede" sa spoľahnúť nedá.

A preto ďalšia sekcia.

Riziká

Akcie stále zostávajú volatilné a ku korekcii o 10, 20 alebo viac percent môže prísť kedykoľvek. No vzhľadom na aktuálne ohodnotenie si myslím, že v najbližších 5, možno 10 rokoch môžeme očakávať výnosy na úrovni historických priemerných, možno trocha menej.

Situácia je, ako  obyčajne,  neistá a hrozia nám potenciálne veľké riziká. 

Tu je prehľad najdôležitejších (podľa 106 správcov, pýtal sa Bloomberg):

  • konflikt na Blízkom východe sa môže vymknúť spod kontroly, obmeziť fungovanie obchodných trás, zvýšiť ceny energií a tým spôsobiť nárast inflácie. O stratách na životoch ani nehovorím.
  • stále výborne fungujúca US ekonomika v kombinácii s očakávaným znižovaním úrokových sadzieb US centrálnou bankou môže spôsobiť opätovný nárast inflácie a prinútiť FED zastaviť, príp. zreverzovať menové uvoľňovanie
  • potenciálna recesia v Európe
  • väčšie ako očakávané spomalenie čínskej ekonomiky
  • príliš vysoký a rýchly rast japonských úrokových sadzieb (vzhľadom na dlhodobo prakticky nulové sadzby bol japonský jen používaný na tz. carry trade - obchodníci si požičali jeny za nulu, predali ich, napr. za USD a investovali napr. do US vládnych dlhopisov. Príliš rýchly rast sadzieb na jen by spôsobil masívne a rýchle zatváranie týxhto pozícií, čo by mohlo spôsobiť chaos na trhu)
  • prehra Ukrainy s Ruskom, ktorá by masívne zmenila bezepčnostnú situáciu v Európe aj širšom svete
  • eskalácia konfliktu Číny s Taiwanom, čo by malo obrovský dopad na svetovú ekonomiku
  • výhra D. Trumpa v US prezidentských voľbách

Všetky tieto udalosti by mali za následok spomalenie ekonomického rastu, potenciálne recesiu, s podstatnými dopadmi na životy a prosperitu ľudí, a samozrejme negatívnymi dopadmi na ceny aktív.

Osobne sa najviac obávam ozbrojeného konfliktu medzi Čínou a Taiwanom (a ako proxy s USA). Pravdepodobnosť je podľa mňa malá, ale ak by k tomu naozaj došlo, bola by to katastrofa.

V prípade, že by sa vojnu udržať na lokálnej úrovni, mala by to masívny negatívny dopad na globálnu ekonomiku (veľa vecí sa vyrába v Číne, Taiwan je najväčší výrobca čipov), v oblasti vedú dôležité obchodné cesty.

A konflikt by mal potenciál rozrásť sa na globálnu úroveň, čo by bola absolútna pohroma.

Ako však hovorí Carl Richards, skutočné riziko je to, čo zostane, keď si myslíme, že sme sa už pripravili na úplne všetko. Najväčší dopad na nás má vždy to, s čím nerátame. A takáto vec vždy príde. Najnovší príklad je z nedávnej minulosto pandémia COVID, alebo útok Hamasu na Izrael.

Budeme si držať palce.


Záver

Čo z toho vyplýva pre nás - investorov? Podľa mňa niekoľko nasledovných vecí:

  • najlepšou "zbraňou" proti neistote je dostatočne veľká hotovostná rezerva. Viete ňou pokryť dočasné výpadky príjmu, či vyriešiť nečakané finančné katastrofy. Ideálne by mala byť vo výške vašich 3-6 mesačných nevyhnutných výdavkov, a zvýšená o plánované výdavky v najbližších 2-3 rokoch.
  • najväčší problém v obdobiach neistoty sú fixné výdavky a dobrou stratégiou je ich minimalizácia. Ak máte nesplatené úvery (spotrebné, zostatky na kreditnej karte, hypotéka je výnimka), čo najskôr ich splaťte

  • akcie stále zostávajú aktívom s dlhodobo najlepším pomerom výnos/riziko a mali by tvoriť najväčšiu časť vášho portfólia. Pre väčšinu ľudí je najlepší spôsob, ako do nich investovať, indexové investovanie s čo najnižšími poplatkami

  • vládne dlhopisy sú stále potenciálne dôležitou súčasťou portfólia mnohých investorov. Stále plnia funkciu stabilizátora - tlmiča volatility, ponúkajú solídny výnos, pri poklese úrokových sadzieb ich cena bude rásť a v prípade poklesov cien akcií vám dajú možnosť rebalansovať portfólio a nákupiť lacné akcie
  • myslím, že v najbližších pár rokoch je pomerne realistické očakávať priemerné výnosy na úrovni historických. Je dobré znovu prejsť vaše finančné plány a pozrieť sa, či tento fakt nevyžaduje urobenie nejakých zmien
  • napriek vyššieuvedenému bodu môže mať zmysel zvážiť, či by vaša situácia neumožnila zníženie alokácií do konzervatívnych investícií (vládne dlhopisy, termínové účty). Problém väčšiny slovenských investorov je, že podstupujú príliš malé riziko, nie naopak
  • ak vás predsalen lákajú rizikovejšie investície a špekulácie (alternatívy, forex, krypto, umenie, alkohol), prečo nie? Život je krátky a treba skúsiť všetko. Skúste však obmedziť alokáciu vášho portfólia do týchto aktív na max. 5% vášho čistého majetku. Stále budete mať dosť veľký priestor "sa zahrať", ak to však nedopadne podľa vašich predstáv, nezruinuje vás to
  • cieľom investovania je vybudovať si majetok, a majetok si budujeme preto, aby sme si ho mohli užiť. No na to, aby sme si ho mohli užiť, potrebujeme byť živí a zdraví. Nezabudnite prenovať dostatok času sami sebe, aj ľuďom vo vašom najbližšom okolí. To je tá najdôležitejšia vec.

To je na dnes všetko. Do roku 2024 vám želám všetko dobré, nech sa vám darí.

Viac o investovaní si prečítajte v tomto článku.

Alebo ešte lepšie - začnite investovať so mnou, vo Finaxe.


Vladimir


Your Signature

related posts:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>