Nenechajte sa obrať o peniaze

Včera mi prišiel nevyžiadaný a nepodpísaný email, ktorý začínal týmto textom:

„Dobrý deň!

Gratulujem Vám, že máte možnosť získať bližšie informácie o projekte, ktorý Vám môže priniesť zaujímavé možnosti zárobkov a taktiež zabezpečiť nadštandardný dlhodobý príjem.“

Už dlho ma nič tak nevytočilo. Bol plný nezmyslov, poloprávd a lží a v prvom momente som ho chcel hneď vymazať. No spomenul som si, že práve na túto ponuku sa ma už niekoľko čitateľov pýtalo, tak som si povedal, že dnešný prázdninový post budem venovať práve tejto téme.

Celým zmyslom blogu PSČ je ukázať, ako sa dá investovaním v dlhodobom časovom horizonte, s malým rizikom a nízkymi nákladmi, vybudovať majetok. Tajomstvo, ako to dokázať, kedysi prezradil Warren Buffett:

Pravidlo č. 1: Nikdy neprerob peniaze.

Pravidlo č. 2: Nikdy neporuš pravidlo č. 1

Pre nás to znamená investovať tak, aby sme investovali len do takých aktív, ktoré majú v dlhom časovom horizonte vysokú pravdepodobnosť pozitívneho zhodnotenia. Tiež to znamená nedávať naše ťažko zarobené peniaze do rúk podvodníkom a zlodejom.

V poslednom čase sa s takýmito „ponukami“ roztrhlo vrece. Len tak narýchlo: Skajwej, Recikliks, bereal istejt, Kajros, wee dot kom, 5 percent mesačne.

Niekedy môže byť ťažké na prvý pohľad zistiť, čo je podozrivá ponuka. Vedia sa tváriť naozaj sofistikovane. Takže tu je niekoľko typických vlastností, ktoré majú všetky tieto ponuky spoločné:

1.Sľub nereálne vysokých výnosov.

Ľudia sú tvory netrpezlivé. Všetko by sme chceli mať hneď, teraz, najlepšie už včera. No život funguje inak. Získanie alebo vytvorenie čohokoľvek, čo stojí za to, vyžaduje námahu, tvrdú prácu a čas. A nikomu sa nechce makať, potiť sa, byť trpezlivý. Pretože je to ťažké. Podvodníci to, samozrejme, vedia. Preto je hlavným lákadlom v podvodných investičných schémach VŽDY obrovský výnos. Minimum 30% ročne.

Najrizikovejšou triedou investičných aktív sú akcie. A tie ponúkajú v dlhom časovom horizonte ročný výnos okolo 9-10%. Preto ak vám niekto ponúkne výnos 30, 40 alebo 60% ročne, váš bullshit detektor by mal okamžite spustiť alarm. Business s takýmito výnosmi pre investorov jednoducho neexistuje. A ak by aj existoval, vám ho nikto neponúkne. Predstavte si to – len tak si sedíte za počítačom, čítate si fejsbučík, a zrazu vám príde do mailu jedinečná ponuka od úplne neznámeho človeka, ktorá z vás spraví boháča.

Ale prečo takáto ponuka prišla práve vám? Ste proste dieťa šťasteny. Alebo že by …?!?

Presne tak.

Uvedomte si, o akých číslach tu hovoríme. Ak by ste zainvestovali 100.000 EUR s výnosom 60% ročne, za 20 rokov z nich bude 1,2 miliardy EUR. Každý, kto taký business reálne má, predá dom, auto, porcelánovú súpravu po babke, zainvestuje si, nikomu o tom nepovie a počká, kým z neho bude pracháč.

Určite to nebude vešať na nos práve vám. Sorry.

2.Podozrivý business model

Na prvý pohľad to vyzerá zaujímavo, ale už na druhý zistíte, že je to úplná blbosť. Ukladanie dát na cudzích počítačoch, bájny dopravný systém vymyslený v Rusku, spracovanie plastov atď. Stačí porovnať výsledky s existujúcimi firmami v danom odvetví, aby ste videli, že je to scam. Okrem toho – sídlo firmy ďaleko od vás. Stačí pozrieť na dané miesto cez Google maps, aby ste zistili, že tam firma nesídli a väčšinou tam ani nie je budova, v ktorej by sídliť mohla. Alebo je to poskytovateľ virtuálnych sídiel. Takisto nie je jasné, kto danú firmu vlastní. Na internete nájdete kopec prezentácií, ale nikde si daný produkt nekúpite ani nenájdete nikoho, kto by ho reálne využíval. Väčšinou kvôli tomu, že je to veľká vec, ktorá sa ale ešte len pripravuje. Alebo je to v nejakej veľmi vzdialenej krajine, kam cestovať nebudete.

3.Musíte si kúpiť „balíček“.

Každá takáto schéma vám ponúka na kúpu „balíčky“. Od najlacnejšieho po najdrahší. Obsah balíčkov je väčšinou nezmyselný. Je to dobrý spôsob, ako presvedčiť obete, že majú situáciu pod kontrolou – ja rozhodujem, aký balíček si kúpim. Okrem toho to tiež vytvára ilúziu, že ste za svoje peniaze čosi dostali, napriek tomu, že reálne ste nedostali nič a obsah „balíčka“ je čistý nezmysel.

4.Musíte spolupracovať.

Nikto vás oficiálne nenúti, ale celá schéma je postavená tak, že skutočne veľké prachy zarobíte, až keď začnete do danej schémy lanáriť ďaľších ľudí aj vy. Ďaľších ľudí, ktorí si budú kupovať „balíčky“. To je neklamný znak podvodu – za schémou nie je žiadny reálny business, zdrojom všetkých, alebo väčšiny výnosov pre účastníkov a organizátorov sú vklady nových obetí.

5.Nikde sa nehovorí o žiadnych rizikách

Napriek tomu, že vzhľadom na ponúkané výnosy ide o vysoko rizikovú záležitosť, o žiadnych rizikách sa nikde nedozviete. Nehrozí, že svoje peniaze prerobíte, alebo že niečo nezafunguje tak, ako má. Proste prechádzka ružovou záhradou, z kríkov visia 100 eurové bankovky, stačí sa načiahnuť.

Veľmi podobné majú tieto schémy aj konce. Môžu trvať dlhšie alebo kratšie, no nakoniec to dopadne rovnako. Pekný príklad je môj obľúbený recikliks: vyplácanie výnosov zastavili, pretože im zhorel sklad s plastovým odpadom a nemali čo spracúvať. Potom ich napadli hackeri a aktuálne bojujú s nezákonným prevzatím firmy treťou stranou.

Pozrime  sa touto optikou na ponuku, ktorú som dostal.

Nereálne vysoké výnosy:

Každý obchodno-investičný partner získava od firmy akcie … podľa burzových, technologických a obchodných „insider“ odborníkov, ktorí firmu a celý projekt detailne sledujú už viac ako 2 roky je reálny predpoklad, že cena akcií po ich ostrom uvedení na burzu veľmi rýchlo stúpne, rádovo v niekoľkých mesiacoch môžu dosiahnuť cenu niekoľko desiatok € na akciu.

Odhaduje sa, že to môže byť až okolo 50 € a viac behom cca prvého roku! I keď by sa dosiahlo napríklad len 25% týchto odhadov, mali by ste Vašu investíciu už prakticky naspäť a všetko ostatné už je len čistý profit.

No jasné. Akcie už na burze sú, neviem, čo je to „ostré uvedenie“. Samozrejme, nikde žiadne mená „insider odborníkov“ ani linky na ich články. Ale je to bomba! A okrem toho:

spoločnosť… dáva príležitosť obchodno-investičným partnerom získať priamy finančný podiel na obratoch regionálnych firiem

Ďalšia možnosť ako profitovať na projekte je priamo doporučiť firmu novým maloobchodným zákazníkom z ktorých budete dostávať 12% zo sumy peňazí, ktoré ušetria … Takže ak zákazník nazbiera na CB len 10€ za mesiac, tak vy dostanete 1,20€. Ak doporučíte do wee napr. 100 alebo 1000 zákazníkov….. viete si to predstaviť ? To je potom už pekný pasívny príjem mesačne.

Áno, sú v tomto projekte aj ďalšie formy príjmov a provízií, ale tie tu momentálne nemá význam podrobne rozoberať.

No nekup to, když je to tak výhodný…

Podozrivý business model:

Celé je to postsavené na tom, že obchodník cez portál danej firmy poskytne klientovi zľavu. Z tejto zľavy sa nejakým záhadným spôsobom vyplatia provízie firme (aktuálne je v strate, ale práve z týchto provízií bude mať obrovský profit), vám ako „obchodno-investičnému“ partnerovi ale aj iným obchodníkom a samozrejme, obchodníkom, ktorí titeto zľavy poskytujú, rastú tržby aj zisky. Takže profitujú úplne všetci, podobne ako v podnikaní Mila Mindenbindera v knihe Hlava 22.

Štruktúra je tu tiež celkom jasná – wee má niekoľko spoločností, ktoré robia rôzne nejasné veci. Všetky tieto organizácie boli vraj kúpené firmou Bambu AG, ktorá na svojej web stránke o sebe tvrdí, že je investorom a poskytovateľom venture kapitálu  pre Fin-tech spoločnosti. Akcie tejto firmy dostanú „obchodno-investičný“ partneri. Celé to zastrešuje firma FlexKom, cez ktorú jedinú sa dá to tejto schémy dostať. Tlačia ju už od roku 2011, v USA, potom v Turecku, teraz v Európe, hlavne na Sovensku a v Čechách. Všade to skončilo rovnako – už ste niekedy videli obchod, ktorý by s touto firmou spolupracoval?

Nákup balíčkov:

Áno áno, autori idú presne podľa návodu. Takže aj tu sú k dispozícii balíčky s cool názvami: Regional Marketing Set START, Regional Marketing Set BASIC, Regional Marketing Set PREMIUM. A ich obsah je naozaj lákavý. Napríklad v balíčku START v cene 690 EUR dostanete licenciu na POS aplikáciu s 20 EUR kreditom (nie je úplne jasné, čo to je, ale ako sa píše v maily: „Ďalšie podrobnosti k tomu momentálne nie je potrebné rozoberať.„), 100 kartičiek s logom firmy na rozdávanie, 500 QR kódov (opäť na rozdávanie pre zákazníkov) a, last but not least, 35 akcií firmy BAMBU AG. Ich cena je aktuálne 99 centov a firma je v strate. Na ich získanie však treba splniť podmienku: „získať min. 5 zákazníkov, ktorí si urobia zdarma účet, alebo 1 firmu, ktorá sa pripojí k schéme pripojí

Takže si to zhrňme – za svojich 690 EUR získate 500 kódov na papieri, 100 kartičiek, nejakú licenciu a 35 akcií v celkovej cene 35 EUR, ale iba ak sa vám podarí získať 5 zákazníkov alebo 1 firmu.

Super je to, poďme do toho, HNEĎ TERAZ! Pretože ak akcie tej firmy naozaj stúpnu na 50 EUR, čo by mali, veď to hovoria odborníci, bude to FAKT RYŽA!

Najsmutnejšie na tom je, že ak by ste sa fakt totálne zbláznili a chceli by ste „profitovať z projektu wee“ ako „investičnej príležitosti na zhodnotenie peňazí formou získania akcií firmy„, môžete si ich kúpiť na burze 35 ks za cca 35 EUR a nemusíte vysoliť 690 EUR firme FlexKom.

Musíte spolupracovať:

Napriek tomu, že email tvrdí niečo iné, po podrobnou prečítaní je to tak – jedinú akú-takú hodnotu v balíčku (akcie) dostanete, až keď zlanárite 5 klientov. No a samozrejme, vaše príjmy budú raketovo rásť, čím viac klientov a obchodníkou prehovoríte na spoluprácu.

Nikde sa nehovorí o žiadnych rizikách:

Opäť ukážkovo podľa manuálu – nespomína sa žiadna možnosť, že by ste o svoje peniaze mohli prísť. Takže len tak na okraj – táto schéma je podľa mňa verejná ponuka na nákup akcií. Preto musí spĺňať isté zákonom dané náležitosti. A tie podľa mňa nespĺňa. A preto je nelegálna. A preto každý, kto je do nej zapojený, porušuje zákon.

Jednou z veľkých tém blogu PSČ je, že najväčším nepriateľom investora je samotný investor. Ľudia pri investovaní majú tendeciu robiť rozhodnutia, ktoré sú pre nich škodlivé. Zapojenie sa to takejto schémy je jedným z najhorších, ktoré môžete urobiť.

 

Photo: Flickr

 

 

 

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment