Neinvestujte do podielových fondov. Dôvod? Poplatky.

Poplatky, ktoré si podielové fondy účtujú, sú jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku budúcich výnosov pre investorov. Napriek tomu ich väčšina z nich ignoruje.

Všetko tu už bolo

Istý obchodník raz prišiel na návštevu New Yorku. Jeho sprievodca ho zaviedol aj na Wall Street. Po chvíli prišli až dolu k prístavu.

“Toto sú jachty šéfov najväčších firiem na Wall Street”, ukázal sprievodca na krásne lode kotviace v prístave. Obchodník sa na ne s obdivom pozeral, pokýval hlavou a spýtal sa: “A čo tie firmy vlastne robia?”

“Starajú sa svojim klientom o peniaze a radia im, ako investovať”, odpovedal sprievodca.

“Super”, pokýval znovu uznanlivo hlavou obchodník a začal sa obzerať okolo “A kde sú jachty ich klientov?!?”

Tento príbeh pochádza z knihy Freda Schweda “Where are the customer’s yachts?”, ktorá vyšla prvýkrát v roku 1940. Je neuveriteľné, že aj po 75 rokoch to vyzerá, ako by kniha bola napísaná pred týždňom. Aj u nás stále platí, že investori v systéme kolektívneho investovania platia príliš veľa peňazí za príliš málo muziky (pre viac info kliknite sem).

Deľba práce vo financiách

Dôvodov, prečo zveríme prácu, ktorú by sme teoreticky mohli urobiť my sami, nejakému profesionálovi (starostlivosť o záhradu, ostrihanie, postavenie domu, vytrhnutie zuba), môže byť niekoľko. Najväčší asi bude ten, že profík by to mal urobiť lepšie ako my. A zároveň jeho práca splní nejaký minimálny štandard kvality, tzv. benchmark.

Pri investovaní sa tento štandard nazýva trhový výnos (tzv. beta). Ide vlastne o priemerný výnos všetkých akcií, ktoré sa na danom trhu obchodujú. Získať trhový výnos  je už dnes veľmi jednoduché, a dokáže to naozaj každý, kto je ochotný tomu venovať 10 minút (dá sa to urobiť tak, že si kúpite indexový fond, ktorý sleduje nejaký konkrétny akciový index, napr. S&P 500, alebo MSCI World).

Ak teda zveríme svoje peniaze profíkovi, očakávame, že vďaka nemu dosiahneme lepší ako trhový výnos (pretože sa v tom vyzná, sleduje informácie, analyzuje, odhaduje trendy atď.). Za túto svoju prácu si samozrejme nechá zaplatiť, nikto predsa nerobí zadarmo. Rozdiel medzi dosiahnutým a trhovým výnosom (tzv. alfa), by mal v ideálnom prípade byť väčší ako poplatky, ktoré si manažér účtuje. Inak to nemá zmysel.

Toľko teória. V praxi je však dosiahnutie vyššieho ako trhového výnosu veľmi ťažké. A pre investorov v aktívne spravovaných podielových fondoch je to takmer nemožné. Na tejto linke si môžete pozrieť aktuálne porovnanie fondov predávaných na Slovensku, ich poplatky a výnosy vs. ich relevantný benchmark.

Jednoduchá investičná matematika

Investori ako skupina dosiahnu vždy v priemere trhový výnos (matematika nepustí). Niektorí, samozrejme, menej, niektorí viac. Presne to isté platí pre profesionálnych investorov – ako skupina dosiahnu vždy priemerný trhový výnos. Ich klienti sú na tom, bohužiaľ, horšie – “vinníkom” sú poplatky. Klienti ako skupina vždy dosiahnu priemerný trhový výnos MÍNUS poplatky. A poplatkov je požehnane – vstupný, výstupný, správcovský, výkonnostný. Samozrejme, že existujú manažéri, ktorým sa podarí dosiahnuť, aj po poplatkoch, vyšší ako trhový výnos. Len nikto ešte neprišiel na spoľahlivú metódu, ako takéhoto manažéra identifikovať VOPRED, aby ste s ním mohli investovať.

Ako poplatky ovplyvnia výnosy investorov

Typický správcovský poplatok v aktívnych akciových fondoch sa pohybuje okolo 1,70 – 1,80% p.a. (no sú aj fondy, ktoré si účtujú ďaleko, ďaleko viac). Väčšina ľudí, aj keby si prečítala prospekt a zistila si výšku poplatku, len mávne rukou – 1,80%, to je nič. Veľká chyba.

Predstavme si investora, ktorý chce zainvestovať 10.000 EUR do akcií na 20 rokov. Má 2 možnosti – buď aktívne spravovaný akciový fond alebo indexový fond, obchodovaný na burze, ktorého výnos bude presne kopírovať výnos trhový, vo výške 9,50% p.a. Takýto indexový fond má poplatok (tzv. total expense ratio) 0,20% p.a.

Buďme veľkorysí a predpokladajme, že aj manažérovi aktívneho fondu sa podarí dlhodobo dosahovať trhový výnos. Aktívne manažovaný fond (v tomto príklade) si účtuje správcovský poplatok 1,80% p.a. a už žiadny iný. Rozdiel v poplatkoch je teda 1,60% p.a.

Poplatky

Ako vidno, pri investícii do aktívne spravovaného fondu, v priebehu 20 rokov náš fiktívny investor na poplatkoch zaplatí viac ako 1,5 násobok svojej pôvodnej investície! A reálne výsledky sú ešte horšie, pretože pri výpočte som nerátal so vstupným, výstupným, ani tzv. výkonnostným poplatkom (resp. poplatkom za zhodnotenie).

Inak, tzv. “výkonnostný” poplatok je zo všetkých poplatkov najzábavnejší. Na Slovensku totiž neexistuje aktívne spravovaný akciový alebo zmiešaný fond, ktorý  by konzistentne v dlhodobom horizonte (3, 5, 10 rokov) dosahoval pre svojich klientov lepší ako trhový výnos, meraný objektívnym benchmarkom. Jednoducho neexistuje. Ak taký nájdete, chcem o ňom vedieť. Napriek tomu si veľa fondov* účtuje poplatok za zhodnotenie, ako keby sa nechumelilo.

Nevešajte hlavu, existuje alternatíva

Preto by si každý investor, ktorému záleží na jeho peniazoch, pri výbere fondu mal v prvom rade prečítať prospekt a výšku poplatkov. Pretože poplatky sú jeden z rozhodujúcich faktorov, ktoré ovplyvnia to, aké výnosy dosiahne. Mnoho štúdií, napr. táto od Morningstar ukazuje, že výška poplatkov, ktorú si fond účtuje, nepriamo úmerne súvisí s výsledkami, ktoré fond dosahuje pre svojich klientov (inými slovami, čím sú nižšie poplatky, tým sú lepšie dlhodobé výsledky pre klientov a naopak).

Ak však chcete niekedy dosiahnuť finančnú nezávislosť, musíte sa aktívne spravovaným fondom vyhnúť úplne. Ako som písal tu, miera udržateľného výberu z vášho kapitálu je okolo 4%. To znamená, že výška vašich ročných nákladov by nemala prekročiť 4% z objemu vašich finančných prostriedkov. V takom prípade si jednoducho nemôžete dovoliť 1.80 – 2.00% za správu fondu. Tieto poplatky by totiž zhltli polovicu vášho príjmu.

Len aby sme si rozumeli – je lepšie investovať do aktívneho podielového fondu, ako neinvestovať vôbec. No existuje jednoduchá, pohodlná alternatíva – lacný indexový fond. Ak plánujete niekedy získať finančnú nezávislosť, musíte aktívne spravované akciové podielové fondy obísť veľkým oblúkom.

* 12.11.2015 som opravil “každý fond” na “veľa fondov”. Nie je pravda, že si tento poplatok účtuje každý fond. Fondom, ktoré si tento poplatok neúčtujú, sa ospravedlňujem.

Photo: Flickr