6 dôvodov, prečo ste zlý investor (a čo sa s tým dá urobiť)

Akcie sa opäť približujú k svojim historickým maximám. Úrokové sadzby sú na nule. Centrálne banky tlačia obrovské množstvá peňazí. Zlato stúpa. Ropa je na minime. V Amerike si volia prezidenta. Na Strednom východe je vojna. A čoraz častejšie sa mi ozývajú ľudia s otázkou – do čoho investovať TERAZ? A má vôbec zmysel TERAZ investovať? Majú pocit, že sa blíži ďaľšia kríza, ďaľšia trhová panika a nevedia, ako reagovať.

Neviem, či sa TERAZ blíži ďaľší pokles cien akcií. Určite niekedy v budúcnosti príde, možno až o niekoľko desiatok percent. Ale neviem, kedy to bude. Zažil som už 2 veľké finančné krízy, čítal som o mnohých iných a naučil som sa jedno – krízy a paniky prichádzajú a odchádzajú. Určite majú potenciál vytvoriť alebo zničiť obrovské majetky. No pre drvivú väčšinu investorov kríza na finančnom trhu zďaleka nie je ten hlavný a ani najväčší dôvod, prečo sa im nedarí tak, ako by sa mohlo.

Ďaleko väčší dopad má nepochopenie a/alebo ignorovanie základných investičných princípov. Mnohí z toho majú strach, investovanie sa im zdá byť príliš komplikované. No nie je to až také ťažké.

A ak sa vám podarí vyhnúť aspoň niektorým z nasledujúcich chýb, budete na dobrej ceste k získaniu väčšej kontroly nad svojimi peniazmi a investíciami.

1. chyba – Neinvestujete.

Ja viem, že tento bod sa investorov netýka, pretože tí, z definície, už investujú. No je to veľmi dôležité, takže som to sem dal. Väčšina ľudí totiž neinvestuje. Samozrejme, sú takí (a nie je ich málo), ktorí jednoducho nemajú dostatočný príjem na to, aby čosi ušetrili a investovali.

No potom sú tu ľudia (a tiež ich nie je málo), ktorých príjem dostatočný je, no aj tak neinvestujú nič, alebo len veľmi málo.  Sami seba tak vydávajú na milosť a nemilosť štátnemu sociálnemu systému, ktorý ale, obávam sa, má svoje najlepšie roky už za sebou. Okrem toho sa tiež pripravujú o vysoké príjmy, a z nich vyplývajúcu istotu, ktoré by mohli v budúcnosti rozumným investovaním získať.

Pre pokračovanie článku kliknite sem.

Photo: Flickr