Investovanie a finančná nezávislosť

Ešte raz - vitajte! Témou tohto blogu je investovanie, finančná nezávislosť a ako ju dosiahnuť aj v podmienkach našej malej krajinky. Nájdete tu všetko, čo potrebujete na to, aby ste mohli vyraziť na cestu za finančnou slobodou a eventuálne aj dôjsť do cieľa. Seriózne. No bullshit. Ale varujem vás už vopred - ľahké to nebude.

Nápad na blog vznikol po niekoľkých rozhovoroch s mojimi rovesníkmi (a po dôraznom upozornení mojej manželky, aby som už konečne prestal iba rozprávať a začal niečo aj robiť), z ktorých mnohí riešia rovnaký problém, ako kedysi ja - máme celkom slušné príjmy, nič nám nechýba, ale ako to urobiť, aby som konečne ja začal rozhodovať o svojom čase a o svojom živote? Ak máte podobnú dilemu, ste na správnom mieste.

V Čechách aj na Slovensku existuje niekoľko zdrojov, ktoré sa zaoberajú finančnou nezávislosťou, ale povedal som si, že hádam by ste si o tom radi prečítali od niekoho, kto tento cieľ aj reálne dosiahol, nie len od ľudí, ktorí by ho dosiahnuť chceli.

Takže ako na to?

1. Investovanie - prečo sa tým vôbec zaoberať

Pred tým, než sa do niečoho pustíte, je dobré mať aspoň hrubú predstavu o tom, prečo to robíte a čo chcete dosiahnuť. Pre mňa je jediný rozumný dôvod na sporenie a investovanie vybudovanie dostatočne veľkého majetku, aby som mohol žiť z jeho výnosov, získal kontrolu nad svojim časom a mohol žiť život podľa svojich predstáv. Možno to vidíte inak. Tu je niekoľko článkov, ktoré by vám mohli pomôcť nájsť odpoveď:

2. Naučte sa základné veci o investovaní a peniazoch

Ak je vám už jasné, čo chcete dosiahnuť, je načase začať sa trochu vzdelávať a zoznámiť sa s nástrojmi, ktoré vám tento cieľ pomôžu zrealizovať. Dobrý investor nemusí byť nevyhnutne génius, ale je niekoľko základných konceptov, ktoré by ste mali ovládať - zložené úročenie, volatilita, riziko a trocha histórie. Nasledujúce články môžu byť dobrý štart do procesu investičného vzdelávania:

3. Chcete zbohatnúť? Tak míňajte ako skutoční milionári!

Kľúč k získaniu finančnej nezávislosti a bohatstva je v princípe veľmi jednoduchý - musíte minúť menej ako zarobíte a tento rozdiel rozumne investovať. Napriek tomu je to aj pre ľudí s relatívne vysokými príjmami tá najťažšia vec na svete - vyžaduje to disciplínu a dlhodobé uvažovanie. Bez toho sa však nikam nepohnete. Tu je pár námetov na začiatok:

4. Urobte si jednoduchý finančný plán

Ak sa chcete niekam čo najefektívnejšie dostať, je dobré mať po ruke nejakú mapu. Rovnaké je to aj s budovaním fiančného majetku - je dobré vedieť koľko zarábate, koľko míňate, koľko investujete a kam, ako sa vám darí a kedy zhruba by ste mali dosiahnuť svoj cieľ. Tu je zopár námetov na zamyslenie:

5. Držte náklady od kontrolou

Výška nákladov, súvisiacich s investovaním, je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktoré ovplyvňujú to, či svoj cieľ dosiahnete v plánovanom čase, neskôr, alebo vôbec. Nákladom preto treba venovať náležitú pozornosť. Prečítajte si, prečo.

6. Investujte rozumne

Dobré pasívne investovanie má niekoľko pravidiel - dlhý časový horizont, nízke náklady, rozumnú diverzifikáciu, trpezlivosť a disciplínu. Pri ich dodržiavaní je pravdepodobnosť, že sa vám nepodarí dodsiahnuť svoj cieľ veľmi, veľmi nízka.

7. Svoje portfólio strážte ako oko v hlave

Najdôležitejšou úlohou dobrého portfólia je zabrániť investorovi, aby urobil nejakú hlúposť v tom najmenej vhodnom čase. Musí teda zabezpečiť dostatočný výnos pri akceptovateľnej volatilite tak, aby investor nielen dosiahol svoj cieľ v očakávanom čase, ale aby počas toho celého vedel aj pokojne spávať. Prečítajte si, ako na to:

8. Do čoho investovať

Investovanie môže byť pre začiatočníkov trochu odstrašujúce, pretože sa ponúka nepreberné množstvo alternatív. Pripravil som preto krátky prehľad možností, z ktorých sa dá postaviť kvalitné portfólio pre každého.

 

Alebo, ak si trúfate, začnite prvým článkom, a prepracujte sa až k najnovšiemu.

Inak si tu môžete robiť prakticky čokoľvek chcete – čítať podľa kategórií, titulkov alebo dátumu.

Dúfam, že tu nájdete to, čo hľadáte.

Všetko dobré, držte sa.

Click Here to Leave a Comment Below 6 comments