.st0{fill:#FFFFFF;}

Akcie klesajú. Čo teraz? 

 3 decembra, 2018

By  Vladimir

Od 21.9. do 23.11 globálne akcie, reprezentované indexom MSCI World, klesli o 9,95%, čo je na dosah oficiálnej definície trhovej korekcie.

V priebehu minulého týždňa sa mierne „spamätali“ a aktuálny pokles (od 21.9.) sa pohybuje okolo mínus 6%.

Je pravda, že okrem amerických akcií sú všetky (geografické) segmenty za rok 2018 v mínuse. A vzhľadom na to, že takýto pokles je už druhý v tomto roku, začínajú sa opäť množiť otázky:

a. „Prichádza bear market?“

b. „Prichádza recesia?“

c. „Čo robiť s peniazmi v takejto situácii?“

Minulý týždeň som na túto tému robil krátky prieskum medzi čitateľmi, zúčastniť sa ho a pozrieť výsledky môžete tu.

Myslím si, že odpovede na otázky a. a b. sú „Nie“, no v skutočnosti netuším, čo sa udeje. A keďže bear markety aj recesie čas od času prichádzajú, treba investovať a riadiť svoje financie tak, aby takéto nepríjemné udalosti „nerozhodili“ náš dlhodobý investičný plán.

O tom, čo to presne znamená, som už niekoľkokrát písal (napr. tu, tu alebo tu). Nezaškodí však sa k tejto téme opäť vrátiť.

Takže tu je niekoľko odpovedí na otázku c.:

  1. Volatilita akciových trhov, akú zažívame v roku 2018, je normálna a treba s ňou rátať. Je to cena, ktorú platíme za to, že dosahujeme veľmi pekné dlhodobé výnosy. Nenormálna bola skôr jej absencia v roku 2017. Na „dobré“ sa však ľahko zvyká a preto návrat do štandardu pociťujeme ako niečo výnimočné.
  2. Ak chcete investovať úspešne, musíte mať v prvom rade upratané osobné financie. To znamená splatené všetky dlhy okrem hypotéky, a vytvorenú železnú rezervu. To zvýši vašu flexibilitu a umožní lepšie prežiť ekonomickú recesiu a bear market, ktoré raz skrátka prídu.
  3. Ak máte dobre postavené portfólio a investujete pravidelne, pokračujte v tom. Pre väčšinu ľudí je to najlepší spôsob, ako si vybudovať finančný majetok. Nie je žiadny dôvod robiť zásadné zmeny, okrem pravidelnej údržby (rebalansovanie a pod.). Ak neviete, ako na to, alebo kde začať, viem vám pomôcť.
  4. Peniaze, ktoré budete potrebovať v nabližších 5 rokoch, neinvestujte. Držte ich na termínovom vklade. Riziko poklesu akciových aj dlhopisových fondov je v takomto krátkom časovom horizonte príliš vysoké. A korporátne dlhopisy tiež nie sú vhodným riešením.
  5. Ak potrebujete investovať jednorazovo väčšiu sumu, situácia je trochu komplikovanejšia. Máte niekoľko možností –
  • počkať, kým trhy klesnú viac
  • zainvestovať všetko hneď
  • začať teraz, no sumu zainvestovať postupne

Najproblematickejšia je prvá možnosť. Veľa ľudí investuje podľa toho, aký má práve „ciťák“. No na to, aby sa vám to podarilo, musí nastať niekoľko nepravdepodobných udalostí – v prvom rade musíte presne odhadnúť, čo a kedy na trhu nastane. Následne musíte správne a včas zareagovať. A potom to musíte celé zopakovať. A znovu. A znovu. Na prvý pohľad to vyzerá veľmi lákavo, no už druhý pohľad – konkrétne na dosahované výsledky nielen retailových ale aj profesionálnych investorov ukazuje, že to nie je najlepšia cesta.

Takže zainvestovať všetko hneď? Je veľká pravdepodobnosť, že o 10 rokov budú akcie vyššie než sú dnes. A v horizonte 20 rokov sa táto pravdepodobnosť blíži istote. Existuje niekoľko štúdií, ktoré túto otázku skúmali a ich závery sú jednoznačné – je lepšie investovať všetko naraz v čase, keď máte peniaze k dispozícii, než investovať postupne (napr. rozdeliť ju na 12 mesačných nákupov).

Emocionálne je však jednorazová investícia veľmi ťažká, a mnoho investorov sa k takémuto kroku nevie odhodlať. A tým pádom sa dostanú do situácie, že radšej čakajú, kedy trhy klesnú, s predvídateľnými dôsledkami. Tomu sa, samozrejme, chceme vyhnúť.

Preto, hoci to nie je úplne optimálne, je v takejto situácii lepšie investovať postupne. Navyše, ak zoberieme do úvahy to, aké drahé akcie v súčasnosti sú, výhoda jednorazovej investície oproti postupnej nie je až taká veľká.

Ak teda máte k dispozícii väčšiu jednorazovú sumu a nie ste ochotní ju zainvestovať naraz, kľudne si ju rozdeľte napr. na 12 mesačných investícií a investujte postupne. No aj v tomto prípade treba rátať s tým, že trhy môžu nasledovných 12 mesiacov rásť a bear market príde až potom.

A ako ste na tom vy? Aký najväčší problém v súvislosti s investovaním riešite? Ozvite sa v komentároch.

 

Photo: Flickr

 

 

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Pre mňa je najväčším problémom pri investovaní do akcií vyplnenie daňového priznania.

  • Najväčší problém s investovaním do akcií je daňové priznanie neviem ho vyplniť.

  • Vraví sa že keď každý hovorí o kríze tak kríza nepríde. Niečo na tom bude

  • bud si trader – drz hubu, suchaj nohami a obchoduj graf
    alebo si investor, zavri oci, drz hubu a investuj (pravidelne)

    v oboch pripadoch drzm palce.

    to je moj styl. takto o 10 20 30 rokov mozme dat pokec, ako sa komu darilo 🙂

  • a co takyto pohlad?
    – ak rocna volatilita nejakeho ETF je napr. 15% a teraz je na sume 100, tak si poviem, ze nakupim, ked ETF klesne na 95
    – s velkou pravdepodobnostou sa tak stane
    – ja som „zadarmo“ zarobil 5%, coz je dajme tomu 3/4 roka

    co povies na takyto pristup? je pravda, ze v roku 2017 by toto nevyslo, ale tento rok to celkom vychadza a ak ma clovek viac penazi na jednorazovu investiciu, mozno je to lepsie riesenie ako to tam „prasknut“ na 1x 🙂

  • Momentálne chcem nakúpiť lebo stop loss mi to predal viacmenej so 10% stratou. Som zaciatocnik v obchodovani s akciami a tak riešim ako sa ovláda platforma Metarader 5. Mailoval som zastupcovi brookera na Slovensku. Zdvorilostna odpoved ze to posuvaju. Volal som a dohodol som termin na dnesny vecer ked mi telefonicky pomozu. Nevolali. Tak som volal ja – 2-krat. Nedvihali. Nuz co v nudzovych situaciach spoznas obchodnych partnerov. Zda sa ze je cas rozmyslat o ich zmene.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >