.st0{fill:#FFFFFF;}

Ako investovať, keď sú akcie drahé? (ver. 2021) 

 2 februára, 2021

By  Vladimir

So začiatkom roka akcie opäť dosahujú historické maximá. To, spolu s pokračujúcou podporou trhov centrálnymi bankami, fiškálnou podporou ekonomík vládami, a napriek rozbiehajúcemu sa očkovaniu neutíchajúcou vírusovou pandémiou opäť vzbudzuje otázku:

Ako je možné, že to stále rastie? Nie sú už akcie príliš drahé?

Túto tému riešime už 10 rokov. Od roku 2015, kedy som začal o investovaní písať, som sa k téme vyjadroval niekoľko krát: tu, tu, tu a tu.

Vo všeobecnosti si myslím, že ani teraz nie je ohodnotenie globálnych akcií na absurdne vysokej úrovni. Ešte stále môžeme mať pred sebou nejaký čas rastu.

Ale treba priznať objavujúce sa známky toho, že tento bull market sa začína dostávať do svojej poslednej fázy. Viac k tomu napíšem budúci týždeň.

Čo ale robiť, keď začínate mať obavy o budúci vývoj? Mám pre vás niekoľko návrhov na diskusiu:

1. Osobné financie

Opakujem sa (pardon), ale je to dôležité - základ vašej finančnej nepriestreľnosti sú vaše osobné financie pod kontrolou. Ak máte nejaké nesplatené spotrebné úvery, alebo zostatky na kreditných kartách, prestaňte investovať a presmerujte vaše voľné peniaze sem.

Ak sú úvery splatené, môžete navýšiť vašu hotovostnú rezervu. Minimum je výška pokrývajúca 3-mesačné nevyhnutné životné náklady, ak potrebujete viac, tak 6, prípadne až 12 mesiacov.

Cash is king a nič tak nezlepší kvalitu vášho spánku, ako istota, že máte dosť hotovosti na vyriešenie potenciálnych problémov, ktoré by vás mohli stretnúť.

2. Pokračujte v investovaní. Rozumne.

Len pre ilustráciu: pri ostatnej kríze trvalo okciám 5 rokov (2007 - 2012) kým sa dostali na úroveň pred krízou. Pravidelné investovanie aj počas krízy ten návrat samozrejme urýchlilo.

Ak s takouto predstavou viete žiť, ak máte v poriadku osobné financie, dobre nastavené investičné portfólio a dlhý časový horizont, pokračujte v tom, čo robíte, nie je nutné robiť žiadne masívne zásahy.

Dôležité je nastaviť realistické očakávania - nemyslím si, že nás v najbližšej budúcnosti čaká masívny prepad (hoci nejaká korekcia môže prísť kedykoľvek). No vzhľadom na aktuálne ocenenie nie je, podľa mňa, príliš pravdepodobné, že najbližších 5-7 rokov budú trhy rásť o 10% ročne.

Očakávajte skôr výnosy pod úrovňu 5% p.a..

3. Ak zmeny v portfóliu, tak s citom.

Ak máte väčšie, komplexnejšie portfólio, môže mať zmysel urobiť v ňom mierne zmeny. Môže stačiť ho len zrebalansovať do pôvodnej štruktúry, pre aktívnejších je možné mierne zmeniť váhy jednotlivých komponentov.

Stále platí - čím sú akcie drahšie (merané napr. ukazovateľom PE), tým nižšie sú budúce očakávané zisky. Može stáť za to znížiť váhu najdrahších komponentov v portfóliu (napr. americké akcie) v prospech lacnejších, ktoré majú vyššie očakávané zisky (napr. akcie rozvíjajúcich sa trhov).

Je však dôležité nepodľahnúť volaniu divočiny a "nepristaviť vlečku" k nástrojom, o ktorých proponenti tvrdia, že majú nelimitovaný potenciál, sú však vysoko špekulatívne.

Ak už naozaj musíte, vyhraďte si malú časť portfólia (max. 5%), ktoré využijete týmto spôsobom. Nebude vás však mrzieť, ak jeho hodnota niekedy klesne na nulu.

Potrebujete s investovaním pomôcť?

Dohodnite si so mnou investičnú konzultáciu, pomôžem vám investovať tak, aby ste dosiahli vaše investičné ciele. Pre viac info kliknite na tlačidlo nižšie.

4. Diverzifikácia

Najlepším tlmičom volatility sú bezpečné vládne dlhopisy.

Ak sa teda obávate potenciálnych poklesov hodnoty vášho portfólia, navýšenie dlhopisovej zložky môže byť dobrým krokom.

Nebral by som to však ako dlhodobé riešenie. Vzhľadom na nízke úrokové sadzby a potenciálny príchod dlho očakávanej inflácie by dlhopisy nemali tvoriť veľkú časť portfólia s dlhým časovým horizontom.

Ďalšou možnosťou pre tých, čo už nejaký ten rok investujú, je výber ziskov, resp. ich časti a zainvestovanie do niečoho úplne iného. Odobrať zo stola časť "žetónov" môže byť veľmi rozumná taktika pri riadení rizika.

Koniec-koncov, globálne akcie za ostatných 10 rokov narástli o 260% (v EUR)!

Takže je možno vhodná doba použiť časť týchto ziskov (za predpokladu, že to neohrozuje dlhodobé ciele vášho portfólia) - napríklad -  na vylepšenie bývania.

Bývanie nie je z finančného hľadiska zďaleka najlepšia investícia, ale všetko v živote nie je iba o finančných benefitoch. Peniaze sú nástroj, nie cieľ. A dobrý pocit, ktorý takto získate, bude na nezaplatenie :-).

Spolu so znížením rizika v portfóliu tak zabijete 2 muchy jednou ranou.

Aké sú vaše plány s portfóliom na najbližších 5 rokov?

Vladimir


Your Signature

related posts:

    • Vďaka za link. No diskusia pod tým článkom dáva veci na pravú mieru. Spravili čistú špekuláciu, kedy odpredali akcie a nakúpili dlhopisy a zlato. V akciovom fonde! Preverovala ich NBS 🙂

  • Konecne niekto spomenul aj co robit s uz zarobenymi peniazmi. Vsade sa clovek len docita ako ma investovat, vsetko reinvestovat, setrit, zit skromne a zase len investovat, ale co bude cielom toho celeho? Nechat svojim detom mega majetok?

  • Pravdou ale je, a Vy to iste viete Vladimír že akcie sú teraz nadhodnotené a to optikou viacerých ukazovateľov – Buffett indicator, Schiller PE, Lynch indicator, Pomer Price / Revenue, Price /GDP, Greed indicator a mozem pokracovat dalej. To prečo sa držia tam kde sa držia je výsledkov neustále bežiacich tlačiarni peňazí centrálnych bank, Helicopter money a tomu aby sme sa vyhli kríze. Zadlženie štátov rapídne narastá vynosy dlhopisy sa dostávajú do záporu. Cash is the king presne ako pisete. Ja osobne inú s tým už 20 rokov a toľko hotovosti ako teraz som už nemal do roku 2009. Dollar cost averaging funguje ak chcete priemerny trhovy vynos. Ak chcete trh porazit treba mat cash vzdy ked sa zopakuje 03/2020 ale vela cashu nielen bezny mesacny vklad. Tolko moj nazor

    • Každý má nejaký prístup. Ako som písal v článku, nemyslím si, že vzhľadom na situáciu sú akcie kriticky nadhodnotené. Držanie hotovosti v očakávaní krachu nie je pre väčšinu ľudí optimálna stratégia. Ani pre mňa. Preto držím minimum hotovosti v portfóliu (ale mám dostatočnú rezervu mimo). Ako dlho už držíte hotovosť a koľko percent z port?

  • Budem teraz kriticky ale pri sucasnych cenach vladne dlhopisy nie su bezpecne vobec. Ak pride v buducnosti k zvysenej inflacii (a mnohi investori a ekonomovia na to upozornuju), odnesu to okrem akcii predovsetkym vladne dlhopisy. Myslim, ze by nebolo zle spomenut aj zlato ako poistku pre pripad inflacie napriklad na styl All Weather portfolia od Raya Dalia.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >