Ako investovať keď sú akcie drahé

V mojom ostatnom blogu som písal, že ak máte dostatočne dlhý časový horizont (25 rokov a viac), investícia do akcií, bez ohľadu na to, či sú lacné alebo drahé v čase vášho nákupu, vám prinesie veľmi pozitívne výsledky.

Pod investíciou do akcií tu rozumieme investovanie pomocou lacného, dobre diverzifikovaného indexového akciového fondu (konkrétne som hovoril o S&P 500) a ďaľšími podmienkami úspechu sú schopnosť znášať volatilitu akcií, vyplatené všetky úvery okrem hypotéky a dostatočnú hotovostnú rezervu.

Od jeho publikovania sa objavilo niekoľko vcelku relevantných pripomienok od čitateľov, či 3 príklady, uvádzane v blogu, sú dostatočne veľkou vzorkou na robenie takýchto záverov.

Zobral som si ich k srdcu a pozrel sa na úplne najväčšiu vzorku, aká je k dispozícii, konkrétne dáta nositeľa Nobelovej ceny za ekonomiku R. Shillera, ktoré zahŕňajú vývoj na amerických akciových trhoch od roku 1871 do súčasnosti.

Akcie sú drahé. Čo teraz?

Od februára 2009, keď posledný „bear market“ dosiahol dno, americké akcie urobili celkový výnos 258% (16,36% p.a.). To je fenomenálny výsledok, a každý kto mal a stále má zainvestované, sa môže búchať po ramenách, aký je skvelý investor.

Zároveň sa však objavuje otázka, ako dlho to ešte takto vydrží. Žiadny strom predsa nerastie do neba a všetko dobré sa raz skončí.

Najideálnejšie by bolo vedieť, kedy akcie dosiahnu vrchol, a vtedy predať.

Lenže investovať týmto spôsobom je nemožné – nikto to nevie.  A ak by sa vám aj nejakým zázrakom podarilo „trafiť top“, hneď máte ďaľší problém: kedy akcie znovu nakúpite? Po 10% poklese? A príde vôbec? Alebo radšej 20%? 40%? Takto sa skrátka úspešne investovať nedá.

Pohyby akciového trhu nemáte ako ovplyvniť ani predpovedať. Nemá preto zmysel míňať energiu a čas odhadovaním, kedy sa to konečne zlomí. Raz to príde, ale nevieme kedy, ani ako veľmi. A potom sa to zase vráti.

Oveľa lepší prístup je venovať sa tomu, čo ovplyvniť viem – teda koľko investujem, na ako dlho, a ako sa pri investovaní chovám. A nechať akciový trh robiť to, čo robí vždy a využiť to vo svoj prospech.

Ceny akcií vždy rastú

Nikto nevie, čo sa udeje v budúcnosti. No s najväčšou pravdepodobnosťou najbližších 50 rokov bude vyzerať veľmi podobne ako ostatných 50 rokov. Milióny ľudí každý deň ráno vstanú a budú hľadať spôsoby, ako veci robiť lepšie, efektívnejšie, jednoduchšie, lacnejšie.

Firmy budú inovovať a prinášať na trh stále lepšie produkty a služby. A zákazníci si budú tieto lepšie produkty a služby kupovať.

Pomedzi to nastane niekoľko recesií, kríz alebo konfliktov, väčších či menších. No tie sa časom vyriešia. Tak ako vždy.

Ekonomiky budú rásť, profity úspešných firiem budú rásť, ceny akcií budú rásť. Nie každý deň, mesiac a ani každý rok. Ale v dlhom časovom období.

Možno to niekomu príde ako príliš optimistický pohľad na vec. Ale toto je presne to, čo sa deje už stovky rokov a masívne akceleruje posledných 120 rokov. A nevidím žiadny dôvod, prečo by sa to malo zmeniť.

A ak by to naozaj prestalo fungovať, budeme mať úplne iné problémy než to, ako sa darí našim investíciám.

R. Shiller

Z dlhodobého hľadiska ceny akcií vždy stúpajú. Jazda to ale nie je príjemná, ani pohodlná. Veľmi často sa vyskytnú menšie, či väčšie poklesy, niekedy úplne masívne pády, ktoré môžu trvať roky.

Čo je to akciový trh

Predstavte si firmu, ktorá čosi vyrába alebo poskytuje nejakú službu, napr. ESET, alebo Websupport. Ak sú ich produkty a služby kvalitné, ich predaje a profit stúpajú. A ak ste spolumajiteľom (investorom), zároveň stúpa hodnota vašej investície. Ak produkty a služby firmy nie sú dobré a nikto si ich nekupuje, jej profit klesá, firma časom zanikne a na jej miesto prídu iné, lepšie firmy. Kreatívna deštrukcia v praxi.

Akciový trh je miesto, kde si môžete kúpiť vlastnícky podiel v takýchto firmách. Jednoducho a lacno.

Otázka za 100 bodov znie – ako určiť, či je firma dobrá a prežije, alebo nie?

Dobrá správa je, že to vôbec nemusíte riešiť. Môžete si kúpiť podiel vo všetkých firmách, ktoré sa na danom trhu obchodujú. Ak napríklad zainvestujete pomocou ETF do indexu S&P 500, kúpite si podiely v 500 najväčších firmách, obchodovaných na americkom trhu.

Vzhľadom na to, že ekonomiky v dlhých časových intervaloch stále rastú (rastie počet ľudí, rastie produktivita, ľudia sa chcú mať stále lepšie a lepšie atď), rastie aj profit firiem a tým aj cena ich akcií. Samozrejme, nie všetkým firmám sa darí, ale historicky profity úspešných firiem ďaleko presahujú straty neúspešných firiem.

Niektorí ľudia však tvrdia, že investovanie je hlúposť, pretože finančné trhy nikdy nevytvorili žiadne hodnoty, je to len prehadzovanie peňazí z jednej kopy na druhú a celý ich rast  je iba jedna veľká bublina, panské huncútstvo a podvod na obyčajných pracovitých ľuďoch. A raz to celé praskne a bude to veľká rana.

Nuž takto – je pravda, že finančné trhy, vrátane akciových, nikdy nič nevytvorili. Ale to ani nie je ich úloha. Trhovisko na Miletičke tiež nikdy nič nevytvorilo, a nikto mu to nevyčíta. Aspoň dúfam. Úlohou trhoviska na Miletičke totiž nie je tvoriť „hodnoty“, ale zabezpečiť priestor, kde si môžu farmári, pestovatelia a rôzni iní ľudia, ktorí hodnoty tvoria, prenajať stánok a rozložiť na ňom svoj tovar. A môžu tam prísť iní ľudia, ktorí o tento tovar majú záujem a kúpiť si ho. To, okrem iného, znamená, že predávajúci aj kupujúci sa zhodnú na cene za tento tovar.

Presne to isté je aj akciový trh. Jeho jedinou úlohou je umožniť investorom predať alebo kúpiť podiely vo firmách za ceny, ktoré sú ochotné obidve strany akceptovať. Hodnoty netvorí trh, ale firmy, ktoré sa na ňom obchodujú, a ktoré ponúkajú reálne tovary alebo služby reálnym zákazníkom, ktorí za ne platia reálne peniaze. Tieto firmy potom tvoria aj reálny profit.

Nerastú (neklesajú) totiž nejaké podivné „trhy“ – rastie, alebo klesá hodnota firiem, ktorá je vyjadrená cenou ich akcií.

A rast (alebo pokles) cien akcií týchto firiem ovplyvňujú 2 veci – aktuálny profit a cena, ktorú sú investori ochotní za tento profit zaplatiť. Cena vyjadruje očakávania investorov – čím väčší rast profitu očakávajú, tým viac (vyšší násobok profitu – P/E) sú ochotní za akcie firmy zaplatiť a naopak. Nie je to však len o racionálnych očakávaniach. Veľký vplyv majú aj celková nálada a emócie investorov, o tom však niekedy nabudúce.

 Cena akcií vs budúce výnosy

Pozrime sa teda, ako vyzerajú reálne (teda očistené o infláciu) výnosy akcií v závislosti od ceny (vyjadrenej ukazovateľom P/E), ktorú za ne zaplatíte a obdobia, ako dlho dané akcie následne držíte:

Dáta R. Shiller, výpočet a graf autor

 

Graf ukazuje, že investovať do akcií na 1 rok je slušná lotéria bez ohľadu na to, aké drahé akcie sú. Až 32% všetkých ročných periód skončilo so záporným reálnym výnosom, pričom najhorší bol prepad o 56%. Ak je váš časový horizont len 1 rok, v žiadnom prípade by ste svoje peniaze nemali investovať do akcií.

 

Dáta: R. Shiller, Výpočty a graf autor

Aj v prípade, že investičný horizont predĺžime na 5 rokov, investícia do akcií zďaleka nie je „tutovka“. Je to však menej rizikové ako investovať na 1 rok – necelých 20% 5-ročných periód skončilo so záporným priemerným reálnym ročným výnosom. Priemerný ročný reálny výnos bol 6.89% p.a.

Takisto tu môžeme vidieť závislosť medzi výškou P/E v čase investovania a následnými výnosmi:

Dáta. R. Shiller, graf a výpočty autor

 

Ten vzťah je však veľmi slabý a nie veľmi významný. Ak by sme si zobrali periódy, ktoré začínali s P/E vyšším ako 24 (aktuálna úroveň), až 44% z nich skončilo so záporným priemerným reálnym ročným výnosom.

Ako to bude vyzerať, keď predĺžime náš investičný horizont na 10 rokov?

Dáta: R. Shiller, výpočty a graf autor

Graf pekne ukazuje, že predĺžením časového horizontu sa znížilo riziko, teda pravdepodobnosť straty. Počet 10 ročných periód so záporným priemerným reálnym ročným výnosom klesol na 12%. Priemerný reálny ročný výnos všetkých 10 ročných periód mierne klesol na 6.64% p.a.

Zároveň zosilnel vzťah medzi cenou akcií (vyjadrenou ukazovateľom P/E) a následnými výnosmi:

Dáta: R. Shiller, výpočty a graf autor

Periódy, ktoré začínali s P/E 24(dnešná úroveň) a viac, zaznamenali priemerný reálny výnos 1.54% a 37% skončilo so záporným priemerným reálnym výnosom.

Poďme ďalej a pozrime sa, ako vyzerali výnosy pri investičnom horizonte 20 rokov:

Dáta: R. Shiller, graf a výpočty autor

Nie, nie je tam chyba, vidíte dobre. Historicky existuje iba jedna 20-ročná perióda, v ktorej americké akcie vykázali reálny záporný priemerný ročný výnos. Priemerný reálny ročný výnos všetkých periód bol 6.59% p.a.

Ešte viac zosilnel vzťah medzi počiatočnou cenou (P/E) a následnými priemernými ročnými výnosmi:

Dáta R. Shiller, výpočty a graf autor

Priemerný reálny ročný výnos 20-ročných období so začiatočným P/E vyšším ako 24 bol 5.67%, čo je len o kúsok menej ako priemerný výnos všetkých období. Táto štatistika však nie je úplne nepriestrelná, pretože vzorka je relatívne malá – je to celkovo iba 17 období.

V poslednom grafe sa pozrieme, ako historicky vyzerali reálne ročné výnosy v závislosti od počiatočného P/E pri investovaní na 30 rokov:

Dáta: R. Shiller, graf a výpočty autor

Určite ste si všimli 2 zaujímavé veci:

1. Od roku 1871 neexistuje ani jedno 30-ročné obdobie, v ktorom by akcie zaznamenali reálnu stratu. Priemerný ročný reálny výnos v týchto obdobiach bol 6.49% p.a. a minimálny 1.97% p.a.

2. Výrazne sa oslabil vzťah medzi výškou začiatočného P/E a dosiahnutými výnosmi:

Dáta: R. Shiller, graf a výpočty autor

Určite sa nedá povedať, že je úplne jedno, pri akej cene do akcií zainvestujete, ale obrovská sila „výnosov z výnosov“ (compound interest) v takomto dlhom časovom období minimálne vyrovná, ak nie preváži, negatívny efekt vysokého P/E pri začiatku investície.

Priemerný ročný reálny výnos v obdobiach, ktoré začínali s P/E 24 alebo vyššie, bol 6.76% p.a., čo je dokonca viac, ako priemerný výnos celej vzorky. Ani tu by som však nerobil prehnané závery, pretože vzorka obsahuje len 11 období.

Toto všetko berte, prosím, ako ilustratívny príklad. Málokto investuje tým spôsobom, že nakúpi akcie a potom čaká 30 rokov. Väčšina ľudí investuje v pravidelných intervaloch. Vtedy priemerný ročný výnos za nejaké obdobie nemusí byť až taký dôležitý, ako tzv. sekvencia výnosov. Veľmi dôležité je tiež správne nastavenie portfólia – v prípade, že pri predstave 30% poklesu hodnoty vášho portfólia skáčete z balkóna, je lepšie pridať bezpečné dlhopisy, aby viac vyhovovalo vašej ochote/schopnosti takéto pohyby znášať.

Cenou za to je potom zníženie dlhodobých výnosov.

 

Zhrnutie

Ceny akcií z dlhodobého hľadiska stále rastú a majú na to dobré dôvody. Aktuálne sú akcie relatívne drahé, to však neznamená, že ich ceny nemôžu stúpať ďalej. Zároveň to ale ani neznamená, že už zajtra nezačne „bear market“ a akcie v najbližších 2 rokoch neklesnú o 50%.

Z krátkodobého hľadiska sú akcie jednoducho veľmi volatilné a rizikové.

Ak potrebujete vaše peniaze o rok, v žiadnom prípade ho neinvestujte do akcií, ani teraz, ani keď sú lacné.

Ak máte sumu peňazí, ktorú chcete na niečo použiť skôr ako o 10 rokov, zrejme by bolo rozumnejšie ju v tejto situácii do akcií neinvestovať.

S predlžujúcim sa investičným  horizontom však riziko klesá. Pokiaľ investujete na 20 a viac rokov, pravdepodobnosť, že na akciách prerobíte, je prakticky nulová.

Preto je veľmi dôležité začať s investovaním čo najskôr. Predpokladom sú splatené všetky úvery okrem hypo, vytvorená hotovostná rezerva a portfólio prispôsobené vašej ochote a schopnosti znášať krátkodobú volatilitu.

 

Photo: Flickr

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment