.st0{fill:#FFFFFF;}

Investovať všetko naraz alebo radšej postupne? 

 29 novembra, 2017

By  Vladimir

Jedna z najčastejších otázok, ktoré od čitateľov dostávam, znie nejako takto:

Mám X peňazí a chcem ich investovať. No bojím sa, že akcie stúpajú už dlho, sú príliš drahé a že to v najbližšej budúcnosti spadne. Nechce sa mi hneď na začiatku prísť o 30% alebo 50% investície.

Čo robiť?

Mám zainvestovať všetko naraz? Alebo počkať, kým to spadne a nakúpiť potom? Alebo to rozdeliť do napr. 12 tranží a zainvestovať v priebehu roka (teda použiť tzv. dollar cost averaging-DCA)?

DCA je veľmi dobrý spôsob dlhodobého investovania, už som o tom písal tu. Ale to platí pri dlhodobom investovaní. Primárna výhoda je, že je to mechanický systém, ktorý minimalizuje vplyv emócií na investorove chovanie, jednoducho nakupuje pravidelne mesačne, kvartálne, alebo aj ročne, bez ohľadu na to, čo sa deje na trhu.

Vzhľadom na volatilitu trhu investor využíva tieto viac menej pravidelné poklesy a bear markety vo svoj prospech – nakupuje lacnejšie, keď to situácia umožňuje.

Takýto systém je tiež v súlade s tým, ako väčšina ľudí manažuje peniaze – väčšina z nás má pravidelný príjem zo zamestnania a ideálny spôsob, ako si budovať majetok, je hneď po pripísaní peňazí na účet fixnú sumu presunúť k brokerovi a okamžite ju zainvestovať.

Ak však už máte našetrenú nejakú sumu a rozmýšľate nad tým, čo s ňou urobíte, DCA nie je ideálny spôsob.

Ako je to možné? Zvlášť v dnešnej situácii? Ak sa bojíme, že príde pokles, je predsa lepšie investovať postupne, a ak to spadne, nakupovať za nižšie ceny, nie? Ak nakúpim všetko naraz, budem mať predsa väčšiu stratu, ako keď investíciu rozdelím napríklad na niekoľko mesačných tranží.

Na prvý pohľad rozdelenie investície trebárs na 12 mesačných nákupov vyzerá logicky a rozumne. Nikde však nie je napísané, že trhy naozaj v najbližších 12 mesiacoch poklesnú. A ak aj poklesnú, nevieme o koľko. A na ako dlho.

Osobne si myslím, že nám v najbližšej budúcnosti (tým myslím minimálne rok, ale skôr niekoľko rokov) bear market v akciách nehrozí. No mám istotu? Nemám. Neviem to. A rovnako to nevie ani nikto iný.

Povedzme, že máme 12.000 EUR, ktoré chceme zainvestovať, bojíme sa pokesu cien akcií, takže ich rozdelíme na 12 mesačných nákupov vo výške 1000 EUR.

Ako to môže dopadnúť? Pozrime sa na 3 možnosti:

  1. V priebehu 12 mesiacov bear market skutočne nastane.

Aký bude výsledok? Ťažko povedať. Záleží na tom, kedy bear market nastane a to nevieme. Platí ale, čím neskôr, tým horšie. Záleží tiež na tom, ako sa bude trh, a tým pádom vaše nákupné ceny, vyvíjať do momentu pádu. To tiež nevieme. Teoreticky DCA môže mať pozitívny vplyv v porovnaní s jednorazovým nákupom na začiatku periódy, ale nevieme, či, a ak áno, tak aký veľký. Netreba tiež zabudnúť na efekt poplatkov, ktoré budú mať (v prípade, že objem mesačného nákupu nie je dostatočne veľký) určite negatívny efekt.

2. Bear market nastane, ale až po uplynutí 12 mesiacov, počas ktorých ste nakupovali.

To je samozrejme situácia tzv. na mašlu. Postupnými nákupmi do rastúceho trhu vám v porovnaní s jednorazovým nákupom vzrástla vaša kúpna cena, plus ste zaplatili viac na poplatkoch. V tomto prípade je určite lepší jednorazový nákup na začiatku.

3. Bear market nenastane (alebo až oveľa neskôr).

Aj v tomto prípade, rovnako ako v 2. scénari, je lepší jednorazový nákup

 

Tak si to zhrňme – máme 3 možné scenáre vývoja. V prvom je za istých okolností DCA lepší ako jednorazový nákup, za istých okolností je DCA horší ako jednorazový nákup. Nevieme to však presne povedať. V ostatných dvoch je DCA jednoznačne horší ako jednorazový nákup.

Aké sú pravdepodobnosti nastania jednotlivých scenárov? Opäť nevieme. No táto neistota skôr hovorí v prospech nepoužitia DCA v takejto situácii.

Bolo urobených niekoľko štúdií, ktoré sa zaoberali práve touto problematikou, jednu z nich robil aj Vanguard. Tento článok je tiež veľmi zaujímavý.

Porovnávali v nej investovanie fixnej sumy naraz na začiatku obdobia vs. postupné investovanie v priebehu 6, 12, 18, 24, 30 a 36 mesiacov, pričom v obidvoch prípadoch bola investícia držaná 10 rokov. Časové obdobie bolo od r. 1926 do 2011 a štúdia pokrývala 3 trhy – USA, Spojené kráľovstvo a Austráliu. Výsledok – v 67% všetkých 10-periód (66% v prípade Austrálie) bolo investovanie naraz lepšie ako DCA.

Samozrejme, ak ste si ISTÍ, že bear market v najbližších 12 mesiacoch NASTANE, tak to je úplne iná situácia.

Ale zase v tom prípade – načo vám je DCA? Jednoducho si počkajte, a až to spadne, nakúpite. Brnkačka.

Záver

Vzhľadom na to, že trhy z dlhodobého hľadiska vždy stúpajú a bull markets trvajú dlhšie ako bear markets, racionálny investor by mal vždy uprednostniť zainvestovanie sumy peňazí jednorazovo, než rozkladať ju na niekoľko tranží.

To hovoria čísla. Lenže ľudia sú tvori emocionálne a jedna z najsilnejších emócií je strach zo straty. Je preto úplne prirodzené že, zvlášť po dlhoročnom raste cien akcií, váhajú s investovaním všetkého naraz.

Takže na záver jedna dobrá správa – pre každého, kto má pred sebou dlhý časový horizont, je investovanie v tranžiach oveľa lepšie ako neinvestovať vôbec, hoci to nie je najideálnejší spôsob investovania. Pretože neinvestovať vôbec je úplne najhoršie finančné rozhodnutie, aké v takejto situácii môžete urobiť.

Ďaľšou možnosťou je využiť peniaze na navýšenie železnej rezervy napr. na dvojnásobok a zvyšok zainvestovať. A keď naozaj nastane bear market a bude „blood in the street“, tieto peniaze využijete na nákupy za pekelne nízke ceny (be greedy when others are fearful).

Treba si len uvedomiť, že je to istý druh market timingu (rovnako ako použitie DCA namiesto jednorazového nákupu) a má to svoje úskalia.

 

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • Prave riesim rovnaky problem a neviem sa rozhodnut ci dat naraz alebo postupne. Uvidim….:)

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >