.st0{fill:#FFFFFF;}

Aký bol rok 2017 na blogu PSČ? 

 15 januára, 2018

By  Vladimir

Dnes sa pokúsim krátko zhrnúť, čo sa na blogu udialo v predchádzajúcom roku. Takýto „recap“ som zvykol robiť vždy k výročiu založenia blogu, ale postupne som dospel k presvedčeniu, že väčší zmysel to bude mať na základe kalendárneho roka.

Takže aký bol rok 2017?

Jedným slovom – famózny. V roku 2016 bol priemerný mesačný počet návštev blogu zhruba 2000. V roku 2017 sa toto číslo vyšplhalo cez 5500 a v októbri, čo bol z hľadiska návštev najlepší mesiac, blog zaznamenal 9200 návštev.

Na mesačnej báze blog číta vyše 2000 ľudí a v priebehu roka ho navštívilo viac ako 24000 čítateľov. Priemerná doba návštevy je 4,5 minúty. Počet zaregistrovaných čitateľov prekročil 1600.

Najčítanejšou stránkou na blogu v roku 2017 bolo úplne bezkonkurenčne „Porovnanie výkonnosti fondov„, čo bolo pre mňa celkom prekvapenie. Nasledovalo „Investovanie – 7 dôvodov, prečo sa vám nedarí„, „Do čoho investovať – jediné 3 fondy, ktoré potrebujete„, „Peniaze – 15 vecí, ktoré ste sa o nich mali naučiť v škole“ a „Ako investovať do akcií jednoducho, bezpečne a lacno.

Dúfam, že tento rok sa mi podarí napísať aspoň jeden nový, rovnako populárny článok.

Samozrejme, PSČ ani zďaleka nie je najväčší blog na Slovensku. No pre mňa osobne je takýto (z môjho pohľadu) veľký čitateľský záujem absolútne nečakaným, hoci veľmi, veľmi príjemným prekvapením.

Koniec-koncov som len chlap v domácnosti, ktorý sem-tam niečo napíše do počítača.

Keď som pred viac ako 2 rokmi začínal, v kútiku duše som dúfal, že sa nájde aspoň niekoľko stoviek čitateľov. No o takýchto číslach sa mi ani nesnívalo.

Dovoľte mi preto úprimne vám všetkým poďakovať za záujem, čítanie, podporu, za všetky vaše komentáre pod článkami a emaily, ktoré mi posielate. Veľmi veľa to pre mňa znamená a bez vás by toto celé nemalo žiadny zmysel. Ste skvelí a ja sa teším, že vás mám :-).

Z hľadiska samotného investovania máme za sebou tiež veľmi dobrý rok. Akcie globálne rástli viac ako 20% (v USD, v EUR, vzhľadom na posilňovanie kurzu EUR voči USD, to až také ružové nebolo), takže každý, kto mal zainvestované do akcií, môže byť zo sebou spokojný.

To samozrejme vyvoláva otázky, ako dlho to takto ešte pôjde.

Býčie trhy tu máme už nejaký ten rok, okrem toho sa pomaly končí éra kvantitatívneho uvoľňovania, začínajú rásť úrokové sadzby a objavuje sa inflácia. Z východu hrozí Kim, zo západu Trump, nie je jasné, ako dopadne Brexit, imigračná kríza sa ani zďaleka nekončí – jednoducho stále je sa čoho báť.

Myslím si však, že akcie vo všeobecnosti nie sú masívne predražené a bear market nám ešte nejakú dobu nehrozí. Určite sa tejto téme budem venovať v niektorom z najbližších článkov.

Ďaľšia veľká vec, ktorá sa udiala minulý rok (ale hlavný efekt príde tento rok) je MIFID II, teda nová verzia európskej regulácie finančných trhov. Myslím, že veľký dôraz na transparentnosť a zvýšenú ochranu investorov bude mať pozitívny efekt, okrem iného aj kvôli zvýšeniu popularity jednoduchých, lacných a transparentných investičných nástrojov, ako sú ETF.

Ako obyčajne s tým však prichádzajú aj negatíva – ak už investujete cez online brokera, určite ste zaregistrovali , že sa znížila ponuka nástrojov, aj ETF, do ktorých môžete investovať.

Hlavný dôvod podľa všetkého je, že MIFID II zakazuje umožniť prístup k investičným nástrojom, ktorých informačné materiály nie sú v jazyku investora. Pekný príklad vyliatia bábätka z vaničky zároveň s vodou. Takisto k tomu čosi napíšem už čoskoro.

A čo rok 2018?

Určite by ma potešilo napríklad zdvojnásobenie počtu čitateľov. No maximalizácia čítanosti a návštevnosti stránky nie je mojim primárnym cieľom.

Oveľa radšej by som bol, keby blog viac pomáhal riešiť problémy, ktoré čitatelia majú. Chcel by som viac písať o veciach, ktoré zaujímajú VÁS, a menej o veciach, o ktorých si ja myslím, že by vás mali zaujímať (hoci aj také určite bude :-)).

Niečo si viem nepriamo odvodiť z článkov, ktoré čítate, z prieskumov, ktoré robím, z komentárov a emailov ktoré dostávam. No plánujem jeden väčší prieskum názorov, ktorý by mi v tom mohol dosť pomôcť. Dúfam, že sa v hojnom počte zúčastníte. Bolo by to skvelé.

Potom tu mám jeden veľký rest voči vám, a to je webinár, ktorý som sľúbil, ale „nedodal“. Veľmi ma to mrzí, ospravedlňujem sa všetkým, ktorí naň čakajú. Myslím na to a na 100% bude v prvom kvartáli 2018.

Takisto by som chcel oveľa promtnejšie reagovať na vaše emaily a komentáre, v čom sa mi zatiaľ veľmi nedarí.

Ďaľšia vec, ktorej sa budem venovať prioritne, je dostať PSČ na cestu „trvalo udržateľného rastu“. Prevádzka blogu totiž stojí relatívne dosť veľa, a čím je blog väčší, tým sú väčšie aj náklady. Nehovoriac o svojom čase, ktorý tomu venujem.

Nechcem tu lepiť reklamy, takže budem musieť nájsť nejaký iný, rozumnejší spôsob, ako ešte viac zvýšiť pridanú hodnotu blogu pre vás, jeho čitateľov, a zároveň aby som nedopadol takto.

Aký bol váš rok 2017? Čo sa vám páči na blogu PSČ? Čo vám chýba? Máte nejaké tipy, pripomienky? Ozvite sa v komentároch.

Všetko dobré, držte sa.

V.

Photo: Flickr

 

 

 

 

 

 

Vladimir


Your Signature

related posts:

 • Prajem vela uspechov s pokracovanim pisania. PSC je jeden z mala blogov, ktore citam pravidelne.

  Marek

 • Nazdarek,

  Vsetko dobre Vam zelam v 2018 i dalej.
  Dakujem aj ja za navody na basic investovanie a nadej, ze dochodok nemusi prist rok pred terminaciou zivotnej cesty (ak neustale budu zvysovat vek odchodu do dochodku).

  Najcitanejsie clanky + prehladnost – ja verim, ze mnoho ludi si naklikalo rozne topics kvoli tomu, ze tutorial je strasne dlhy – mozno rozdelit quick a long tutorial, aj ked sa to mozno bude bit s poslanim blogu (poskytnut komplexny pohlad).

  Osobne by som uvital aj reklamu – dobre veci by mali byt ohodnotene, banner tu a tam nikomu zrelemu nesposobi issue.

  Dalej mozno sekcia v casti „prakticke INFO“, kde sa daju dohladat napr:
  – grafy vykonnosti ETFs
  – priame linky na najdolezitejsie indexy a ich ETF – stale spomenut, ze su to len priklady
  – INFO o ETF (napr. justetf.com)

  Dalej mozno informativna sekcia ohladom HOT sektorov, napr lithium, kde tiez jesto ETF ale s trosku inym zameranim :), no tieto nedoporucovat, len informovat co sa deje…

  M.

 • Vdaka Vlado za perfektny blog, aj vdaka nemu alebo skor mozno hlavne vdaka nemu som sa konecne zorientoval, zrusil podielove fondy a nakupil ETF.

  Vsetko dobre do Noveho roku a len tak dalej a zelam aj tiez co najviac citatelov.

  Maros

 • Vďaka Vlado za skvelú prácu na blogu, ktorý ma nielen baví čítať, ale snažím sa z neho aj čo najviac uplatňovať 🙂 Prosím pokračuj v pridávaní odkazov na išpiratívne články na FB, vďaka nim som sa dostal k mnohým zaujímavým názorom, ktoré by mi inak unikli.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
  >