Nie som fanúšikom robenia predpovedí, myslím si, že je to strata času.
Rád sa však pozerám na dáta a skúšam sa zamýšľať, čo z nich potenciálne vyplýva (prípadne čo z nich nevyplýva).
Minulý rok som napísal článok na túto tému, a tento rok som sa rozhodl v tejto tradícii pokračovať. Napriek tomu, že ten minuloročný článok nedopadol úplne dobre.
Okrem iných vecí som totiž napísal:
„Myslím si, že je vcelku slušná šanca, že aj rok 2020 bude pre globálne akcie pozitívny“
Technicky to bolo správne. Ale ani náhodou mi nenapadlo, aká divoká a ťažká to bude cesta.
Rok 2020, ktorý sa pred pár dňami skončil, bol pre indexových investorov do globálnych akcií opäť nadpriemerne štedrý – index MSCI World si v dolárovom vyjadrení pripísal približne 16,30%.
My, euroví investori sme dopadli horšie, vzhľadom na oslabujúci dolár v druhej polovici roka. No ani výnos 5,50% nie je na zahodenie. Keby som sa snažil na konci marca niekoho presviedčať, že to dopadne takto, ťukal by si (a právom) na čelo.
Takto sa globálnym akciám, reprezentovaným indexom MSCI World, darilo za ostatných 50 rokov (v USD):
Vcelku slušne (z pohľadu globálneho akciového investora) skončila aj celá ostatná dekáda. Jej hlavnou črtou boli neustále volania rôznych prognostikov, analytikov a „influencerov“ po recesii, kolapse trhov, či inej katastrofe, ktorá už-už musí prísť.
A tá v roku 2020 konečne prišla, hoci z dôvodov a spôsobom, ktorý nikto nepredpokladal. Vírusová pandémia spôsobila kolaps globálnej ekonomiky a s ňou aj akciových trhov.
Našťastie, vďaka masívnej a rýchlej reakcii centrálnych bánk a vlád sa podarilo ekonomickú situáciu ako-tak pod kontrolu. To by, spolu s bezprecedentne rýchlym vývojom, schválením a districúciu efektívnych a bezpečných vakcín malo spôsobiť, že už v tomto roku snáď uvidíme svetlo na konci tunela.
Táto „liečba“ s veľkou pravdepodobnosťou nezostane bez následkov – s dlhmi ktoré takto vznikli, sa budeme ešte nejaký čas trápiť. Možno sa dokonca konečne objaví aj inflácia.
Myslím si však, že je to prijateľná cena za to, že sa nám podarilo vyhnúť sa podobnej katastrofe, aká nastala v 30-rokoch minulého storočia v takejto situácii.
Existuje dokonca aj nádej, že všetko to zlé, čo sa v minulom roku stalo, bude aj na niečo dobré. Že nové postupy vývoja liekov a terapií, zrýchlená adopcia digitálnych technológií a zefektívňovanie procesov, ako aj zmena životného štýlu nakopnú globálnu ekonomiku ešte viac a v najbližších rokoch sa máme na čo tešiť.
Uvidíme.
Napriek tomu, argumenty kritikov zostávajú viac-menej rovnaké: situácia je nejasná a komplikovaná, ceny akcií už dlho rastú a preto investorov v budúcnosti nič dobrého nečaká.
V takejto situácii je dobré nenechať sa opantať pesimizmom a pozrieť sa na dáta.
Ako správny „kockáč“ som nejaké čísla pre vás pripravil.
Upozornenie – toto nie žiadna masívna štatistická analýza, ani investičné odporúčanie. Berte to skôr ako zábavné čítanie na začiatok roka a námet na zamyslenie.
Re: Geopolitická a ekonomická situácia je komplikovaná
To je pravda, je komplikovaná. Lenže v histórii neexistuje obdobie, kedy by situácia bola jednoduchá a prehľadná. Situácia vyzerá jednoznačne len pri spätnom phľade do grafu.
Vždy existovali a budú existovať problémy – život skrátka nie je prechádzka ružovým sadom.
V tomto nie je dnešná situácia ničím výnimočná.
Re: Ceny akcií za ostatných 10 rokov extrémne rástli
Priemerný ročný výnos (CAGR) globálnych akcií, reprezentovaných indexom MSCI World bol za ostatných 10 rokov 10,40%.
Priemerná 10-ročná perióda od roku 1970 do roku 2020 však dosiahla výnos 10,09%.
Ostatných 10 rokov teda je z pohľadu výnosov akcií mierne lepších ako priemer, zďaleka však ničím výnimočným.
Re: Minulý rok akcie dosiahli extrémne výnosy, preto musia tento rok padnúť
Nemusia.
Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré hovorí, že po extrémne dobrom roku musí pre akcie prísť extrémne zlý rok.
Nie som fanúšikom krátkodobých predpovedí žiadneho typu, takže nasledovné čísla berte s veľkou rezervou a naozaj len „pre zábavu“.
Pozrel som sa na situácie, kedy po negatívnom roku (ako 2018) pre globálne akcie nasledoval extrémne dobrý rok (výnos aspoň 20%, ako 2019) a čo nasledovalo po ňom:
Vzorka je príliš malá a skúmaný jav príliš komplikovaný na robenie nejakých jednoznačných záverov. Vyzerá to ale tak, že kombinácia stratový rok nasledovaný výnimočne ziskovým rokom je veľmi dobrým signálom, že tretí rok bude plusový.
Skúsme iný pohľad – rok 2019 aj 2020 boli extrémne výnosné (výnos bol v obidvoch rokoch dvojciferný). Neznamená to, že nevyhnutne musí prísť rok stratový?
Nie, neznamená.
Globálne akcie zažili od roku 1970 takýchto situácií 18 (okrem aktuálnej). V piatich prípadoch nasledoval negatívny rok, vo zvyšných 13 bol pozitívny. Ani tu by som však nejaký signál asi nehľadal – veľký vplyv môže mať fakt, že akcie jednoducho po väčšinu rokov rastú.
Re: Preto budú výnosy akcií v nasledujúcich 10 rokoch veľmi zlé
Pozrime sa, ako sa v minulosti darilo globálnych akciám počas 10 rokov nasledujúcich po 10-ročnej perióde, v ktorej dosiahli CAGR aspoň 10%. Z celkových skúmaných 41 periód ich bolo 19 (takých, po ktorých nasledovalo ešte aspoň 10 rokov).
Tu je výsledok:
Priemerný ročný výnos (CAGR) v 10-ročnej perióde, nasledujúcej po 10 rokoch, kedy globálne akcie dosiahli nadpriemerný výnos (viac ako 10%) je historicky 9,20%.
Máme tam 3 periódy, kedy bol priemerný výnos naozaj veľmi nízky (začínajúce v rokoch 1999, 2000 a 2001). To však bolo spôsobné tým, že na ich začiatku boli akcie veľmi drahé (merané ukazovateľom Forward PE):
Zdroj: yardeni
A tu narážame na asi najväčší problém, ktorý, z hľadiska budúcich výnosov, aktuálne máme – akcie, merané ukazovateľom FW PE, sú relatívne drahé.
A to znamená relatíve nízke budúce výnosy.
Myslím si však, že to nie je až také zlé, ako v období okolo roku 2000.
Americké akcie, kde sa tento problém primárne koncentruje, nie sú až také drahé ako pred 10 rokmi. Okrem toho medzi analytikmi momentálne ešte stále vládne relatívny pesimizmus kvôli znovu prijímaným reštriktívnym opatreniam. S rozbiehajúcim sa očkovaním by sa mala situácia zlepšovať.
Zvyšok sveta nie je zďaleka taký drahý ako bol v rokoch 1999-2000, čo by malo mať na budúce výnosy pozitívny vplyv.
Záver
Takže tu sú moje „novoročné predpovede“:
- myslím si, že je vcelku slušná šanca, že aj rok 2021 bude pre globálne akcie pozitívny
- myslím si, že situácia bude aj naďalej nejasná, no všetkým nám bude úplne jasné, čo sme mali (a hlavne čo mali iní) urobiť minulý rok
- akcie budú aj naďalej volatilné, raz budú stúpať, raz klesať
- myslím si, že s ešte väčšou pravdepodobnosťou v nasledujúcich 10 rokoch dosiahnu globálne akcie pozitívny priemerný ročný výnos, hoci zrejme nižší ako historický priemer (možno iba okolo 4-5%)
- myslím si, že pravdepodobnosť, že o 20 či 30 rokov budú ceny globálnych akcií nižšie, než sú dnes, je blízka nule
Je to však na 100%? Nie je. Môže nastať veľa neočakávaných situácií, ktoré nás zastihnú, ako obyčajne, nepripravených.
Preto nikomu neodporúčam investovať podľa akýchkoľvek predpovedí, či už mojich alebo niekoho iného.
Tu je oveľa lepší spôsob spravovania vašich peňazí a budovania majetku:
- Dostaňte vaše peniaze pod kontrolu
- Maximalizujte rozdiel medzi vašimi príjmami a výdavkami
- Tento rozdiel investujte rozumne, jednoducho a lacno
- Začnite čo najskôr.
Naučte sa investovať – kúpte si kurz „Perfektné portfólio“
NAJLEPŠÍ ČAS ZAČAŤ JE TERAZ!
Chcem viac info o kurze!
Aký je váš názor na výnosy akcií v najlbižších 10 rokoch? Investujete, alebo čakáte? Ozvite sa v komentároch.
Photo: Flickr
2 komentáre o “Čo nás (možno) čaká v nasledujúcich 10 rokoch – verzia 2021”
Comments are closed.
Zdravím Vladimír,
Predpoveď pre 2020 Vám celkom vyšla (mám odložený screenshot:) ). Všimol som si, že ste trošku znížili očakávania ohľadom výnosov z 5-6% na 4-5%. Čo je dôvodom tejto korekcie?
Tak ako som písal – vyšla mi čistou náhodou :-). O tom, čo sa v roku 2020 stane, sa mi ani nesnívalo … Korekcia kvôli tomu, že akcie sú drahšie, ako boli pred rokom a úrokové sadzby nižšie.