Ako investovať v roku 2021

Blíži sa koniec roka a to je obdobie, v ktorom sa vyroja tisícky názorov na to, čo bude najlepšia investícia v budúcom roku. Do čoho zainvestovať budúci rok, aby sme „zarobili“ čo najviac.

Napriek nadpisu, ktorý som použil, sa musím priznať, že takéto predpovede nerobím. Pretože to neviem robiť.

Okrem toho som presvedčený, že je to úplne zbytočné.

V prvom rade – takéto predpovede nevie robiť nikto. Stačí sa pozrieť na zúfalý track-record všetkých, ktorý sa o predpovedanie pokúšajú.

Je to zlé.

Nenadarmo sa hovorí, že prognostici finančných trhov sú tu na to, aby astrológovia nemali až takú zlú povesť.

A v druhom rade – dosahovanie najvyšších výnosov podľa mňa nie je dobrý cieľ.

Existuje iný, oveľa lepší, na ktorého dosiahnutie by sa mali investori ako vy a ja sústrediť.

Najdôležitejší cieľ každého investora

Na konci dňa (či investičného horizontu) je úplne jedno, aké percentuálne výnosy sa vám podarilo dosiahnuť. Nezáleží na tom. 

Na čom záleží je, aký veľký majetok sa vám podarilo vytvoriť.

Vaše investície môžu dosahovať výnosy 20% ročne, ale ak ich výsledok bude 10 000 EUR, veľmi vás to na dôchodku nezachráni.

Na druhej strane – ak budete dosahovať hoci aj podpriemerné výnosy, no podarí sa vám vybudovať dostatočne veľký majetok na to, aby ste mohli žiť život podľa svojich predstáv, inak ako úspech sa to nebude dať označiť.

Prečo je Buffett najlepší investor

Warren Buffet je s majetkom 85,6 mld USD štvrtým najbohatším človekom na svete. A vzhľadom na to, že tento majetok vybudoval investovaním, právom je označovaný za najlepšieho investora na svete.

Áno, darí sa mu dosahovať veľmi slušné výnosy. No takýchto investorov existuje viacero. Dokonca sú aj takí, ktorým sa darí dosahovať vyššie výnosy ako Buffett. 

No nie sú bohatší ako on.

Hlavný dôvod je ten, že Buffett investuje a dosahuje výnosy už 80 rokov. Jeho najväčším „tajomstvom“ je čas. Čas, v ktorom umožnil zloženému úročeniu uplatniť svoju zázračnú silu a nechal svoj majetok exponenciálne rásť.

A exponenciálny rast spôsobil, že 99% svojho majetku Buffett vytvoril až po 50-tych narodeninách. A 97% svojho majetku vytvoril až po 65-tych narodeninách.

A potom že dôchodcovia už nemajú žiadnu perspektívu!

Zložené úročenie je kľúčom k vybudovaniu majetku

Akonáhle pochopíme, že pre nás ako investorov je najdôležitejšie zložené úročenie, prestaneme sa zaujímať o nepodstatné veci („Ako dosiahnem čo najvyššie výnosy?“ príp. „Kde získam najvyšší výnos v roku 2021?“) a začneme hľadať odpoveď na skutočne najdôležitejšiu otázku: 

„Aké najvyššie výnosy viem získať počas čo najdlhšieho obdobia?“

Takýto prístup je kľúčový pre maximalizovanie nášho bohatstva. Preto sa s klientami na konzultáciách rozprávame  o tom, aké riziko je pre nich akceptovateľné, akú maximálnu volatilitu sú schopní a ochotní znášať. Je to dôležité pre to, aby so svojou investičnou stratégiou vydržali čo najdlhšie, umožnili zloženému úročeniu ukázať, čo vie, a dosiahli svoje finančné ciele.

Prvým a najdôležitejším pravidlom zloženého úročenia je – zbytočne ho neprerušovať.

Charlie Munger

investor

Ako zbytočne neprerušiť zložené úročenie

Základným problémom sú zle nastavené osobné financie. 

Neodstatočná hotovostná rezerva, neposplácané spotrebné úvery, očakávané, no nezafinancované výdavky často spôsobia, že ľudia musia siahnuť na svoje investície a zbytočne sa pripravia o dlhodobé výnosy. „Prúsery“ majú tiež tendenciu hromadiť sa, takže sa často stane, že investície musia predávať v nevhodnú dobu – v čase veľkého poklesu ich cien.

Ďalšou príčinou je vyhľadávanie investícií s potenciálom zarobiť „majlant“ čo najrýchlejšie (viď nadpis tohto článku). Takéto niečo bude možno fungovať mesiac, pol roka, rok alebo dva. No keď potom príde zlý mesiac alebo rok, dôvera investorov sa vytratí a investícií sa zbavia v najnevhodnejšom možnom čase. Následne túto chybu znásobia (zložené úročenie bohužiaľ funguje aj záporným smerom) a v snahe zarobiť späť stratené peniaze ich vložia do novej „hot“ investície, kde to dopadne presne rovnako.

Oveľa lepšie by sa im pritom darilo, ak by investovali viac konzervatívne (príp. rozumnejšie), s nižšími očakávanými výnosmi, no so stratégiou, s ktorou sú schopní vydržať 20 alebo 30 rokov.

Jednoduchá, hoci možno nie úplne optimálna, investičná stratégia, ktorej sa budete držať dlhodobo, vám prinesie oveľa lepšie výsledky ako teoreticky lepšia stratégia, ktorú však opustíte pri prvom vážnom probléme.

Komplexita je ďalšia veľká prekážka, stojaca medzi investormi a ich cieľmi.

Ak vaša investičmá stratégia vyžaduje 8 krát denne sa nalogovať do vášho účtu, má 82 parametrov ktoré musíte nastavovať a meniť, a 14 krát za rok ju musíte prispôsobiť aktuálnej situácii na trhu, rastie pravdepodobnosť, že niekde urobíte chybu, na niečo zabudnete alebo sa vám nebude chcieť. Tým zároveň rastie pravdepodobnosť, že vaša stratégia nedodá sľubované výsledky.

Ak máte s vašou stratégiou vydržať čo najdlhšie, musí na vás klásť čo najmenšie „požiadavky“ fyzické aj psychické. Čím jednoduchšie, tým lepšie, čím automatizovanejšie, tým lepšie. 

Záver

Oveľa dôležitejšie, než čo najvyššie výnosy, je pre každého investora to, aký veľký majetok sa mu nakoniec podarí vybudovať.

Snaha výnosy maximalizovať za každú cenu k tomuto cieľu vo väčšine prípadov nevedie. Skôr naopak.

V roku 2021 by sa preto mali investori sústrediť na to, ako sa naučiť sústrediť sa na najbližších 10, 20 alebo 30 rokov.

A počas celého tohto obdobia investovať jednoducho, rozumne a lacno.

Photo: Flickr

8 komentáre o “Ako investovať v roku 2021

  1. „A exponenciálny rast spôsobil, že 99% svojho majetku Buffett vytvoril až po 50-tych narodeninách. A 97% svojho majetku vytvoril až po 65-tych narodeninách.“ percentá treba vymeniť?

  2. Pekne napisane, a uplne suhlasim s tym, ze investovanie by mal byt Beh na dlhe trate… no na druhej strane som si isty, ze vacsina investorov by si rada „uzila“ dosiahnuty zisk skor nez po 60-65ke, kym este maju dobre zdravie a su pri sile 🙂

    Uspesny rok 2021 prajem.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment