Najdôležitejšie finančné rozhodnutie na rok 2020

​Jedna z najčastejších odpovedí, ktoré od čitateľov dostávam na otázku: „Čo je najväčšia prekážka, alebo problém, s ktorým sa v súvislosti s investovaním vašich peňazí boríte?“ je:

Neviem sa odhodlať začať.

Je za tým niekoľko dôvodov, ktoré sa dajú zhrnúť do 2 skupín:

  • boja sa, že majú málo vedomostí/informácií/skúseností, nevedia úplne presne, čo robia, chcú sa vzdelávať a počkať, kým budú o problematike vedieť dosť
  • boja sa, že teraz nie je ten správny čas, chcú počkať, kým „trhy“ poklesnú, alebo bude prehľadnejšia situácia, kým sa vyriešia ekonomické a politické problémy

​Viem sa vžiť do kože každého, kto sa s takýmto problémom borí. Pozrime sa preto na obidva dôvody bližšie.

​Nedostatok vedomostí/znalostí/skúseností

​Vzdelávanie sa v akejkoľvek oblasti, nielen v investovaní, je chvályhodná záležitosť a vrelo ju odporúčam.

Vrhnúť sa do investovania bezhlavo, za každú cenu, noazaj nie je dobrý nápad. No čakať s investovaním do doby, kým budete vedieť dosť, nie je dobrý prístup. Pretože „dosť“ nebudete vedieť nikdy.

Ja sa investovaním zaoberám 20 rokov, no „dosť“ neviem stále a učím sa každý deň.

Našťastie, dnes finančný trh ponúka nástroje, pomocou ktorých môže úspešne investovať prakticky každý aj bez toho, aby musel mať doktorát zo štatistiky alebo certifikát CFA. Stále tomu nejaký čas treba venovať, no už to nie sú roky.

Ak chcete tento proces urýchliť, môžete využiť aj niektorú z mojich služieb: online kurz Perfektné portfólio alebo osobnú Investičnú konzultáciu.

Vďaka tomu začnete  investovať oveľa skôr a s oveľa väčšou istotou, ako ste si pôvodne mysleli.

A ak sa tým vôbec nechcete zaoberať, môžete využiť službu Inteligentného investovania spoločnosti Finax, s ktorou spolupracujem.

​Nie je ten správny čas, čakám na pokles

​Akciové trhy sú volatilné. Hocikedy môžu poklesnúť o desiatky percent. Naposledy sa tak stalo v roku 2018, kedy globálne akcie stratili približne 20%.

Mnoho ľudí si preto hovorí – počkám, kým to klesne, a nakúpim/začnem investovať až potom.

Vyzerá to veľmi lákavo a má to logiku – určite je lepšie nakúpiť lacnejšie ako drahšie. A pri pohľade na graf je to zdanlivo veľmi ľahké. Spätne vieme PRESNE povedať, kedy sme mali nakúpiť a kedy predávať. Je to JASNÉ.

No urobiť takéto niečo v reálnom čase je prakticky nemožné. Nikto nevie predpovedať, kedy pokles príde, aký veľký bude a kedy sa skončí. Investovať na základe takýchto „predpovedí“ vedie k veľmi zlým výsledkom.

Dobrá správa je, že na správnom načasovaní až tak veľmi nezáleží.

Pozrime sa na 2 hypotetických investorov, ktorý sa v roku 2007 rozhodli, že začnú investovať 100 EUR mesačne do globálnych akcií (pre jednoduchosť výpočtu som predpokladal, že celú ročnú sumu 1.200EUR zainvestujú vždy na začiatku roka).

Prvý z nich je Obyčajný investor, ktorý jednoducho v janári 2007 začal investovať a robí tak bez prestávky každý rok, bez ohľadu na vývoj trhov, či predpovede tohto vývoja.

Druhý z nich je Osvietený investor, ktorý „vedel“, že roky 2007 a 2008 budú zlé, preto sa s investovaním rozhodol počkať, peniaze sporil, a prvýkrát zainvestoval až v roku 2009.

​Osvietený investor dosiahol lepší výsledok, no rozdiel nie je veľký a s predlžujúcim sa časovým horizontom sa bude ešte zmenšovať.

Oveľa dôležitejšie, než presné načasovanie (ktoré sa vám aj tak nepodarí) je začať čo najskôr a vydržať čo najdlhšie.

​Prečo je tak dôležité začať čo najskôr

​Investovanie do akcií je výborný spôsob, ako si vybudovať majetok. No nie je to žiadna „get rich quick“ schéma, nikto týmto spôsobom nezbohatne cez noc, ani za týždeň.

Treba tomu dať dostatočne dlhý čas, aby zložené úročenie malo priestor predviesť svoje kúzla.

​Opäť ako príklad si zoberme 2 investorky – Rozumnú investorku a Bohatú investorku.

Rozumná investorka začne investovať do akcií čo najskôr, vo veku 25 rokov, hoci len relatívne malú sumu 100 EUR mesačne. Je to pre ňu priorita a všetko ostatné prispôsobí tomu, aby túto sumu vedela na majetkový účet poslať každý mesiac. Robí tak až do veku 45 rokov, kedy investovať prestane. Nasledujúcich 20 rokov, kým nedosiahne vek 65, kedy začne čerpať zo svojho majetku príjem, už nezainvestuje ani euro.

Bohatá investorka to vidí inak – chce si užívať, vidieť svet, vybudovať rodinu a kariéru a investovať chce začať, až keď bude bohatá. Tým myslí obdobie, keď bude mať dostatočne vysoký príjem, aby mohla investovať pravidelne značnú sumu. To sa jej podarí vo veku 45 rokov, kedy začne pravidelne mesačne investovať 500 EUR a robí tak až do veku 65 rokov. Vtedy začne čerpať zo svojho majetku pravidelný príjem.

Aký veľký majetok si vybudovali?

​Napriek tomu, že zainvestovaná suma Rozumnej investorky je len 20% zainvestovanej sumy Bohatej investorky, jej konečný majetok je o 30% vyšší. 

​Záver

Viem, že nie všetci máme 25 rokov a pred sebou 40-ročný priestor na investovanie.

​Bez ohľadu na to však platí, že dlhý časový horizont je silná „zbraň“, ktorá vie prekonať aj nevýhodu relatívne nízkej zainvestovanej sumy, ako aj (potenciálne) nie najlepšej investičnej stratégie.

Preto je treba začať čo naskôr.

A keďže sa rok 2019 chýli ku koncu, mám pre vás návrh na novoročné predsavzatie:

1. Najneskôr v januári 2020 začnem investovať – jednoducho, rozumne a lacno (ak ste ešte nezačali)

alebo

2. Aj v roku 2020 budem pravidelne investovať – jednoducho, rozumne a lacno (ak ste už začali)

​Som presvedčený o tom, že to bude najlepšie finančné rozhodnutie roka 2020.

A čo vaše predsavzatia? Začnete v januári investovať?

​Photo: Flickr

2 komentáre o “Najdôležitejšie finančné rozhodnutie na rok 2020

  1. Super článok Vlado, dik! Ja som zacal tento rok s ishares core etf, ale tiez som sa dlho odhodlaval… najprv som dal na skusku v juni 2 tis. € a trocha som to sledoval – tak do oktobra, tak 1x za tyzden/za 2, ze co to robi, ako sa to sprava a co to robi so mnou 🙂 a v septembri bol pokles, ale akurat som to asi mesiac nepozeral a ked som kukol, uz to bolo zase naspät.. takze menej je niekedy viac 🙂 dik za blog a zaujmave citanie, vsetko dobre..

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment