Kedy konečne príde koniec pasívneho investovania?!?

​S rastúcou popularitou pasívneho investovania v ostatných rokoch (spolu s rastúcou cenou akcií) sa začala čoraz častejšie objavovať aj jeho kritika.

​Pasívne investovanie malo už dávno skončiť

Medzi hlavné línie útoky patrí to, že „tupé“ pasívne investovanie spôsobuje bubliny a následné krízy, a tak celkovo zánik kapitalizmu a moderného spôsobu života.

Mohli ste si prečítať články, ktoré hovorili, že pasívne investovanie ​predstavuje systémové riziko, že je hrozné pre ekonomiku, je to bublina, ktorá každú chvíľu praskne, že je horšie ako marxizmus, socializmus, či komunizmus.

Pasívni investori skrátka budú ľutovať. Už čoskoro.

Môj názor je iný.

​Čo sa teraz deje s ETF

Ale nemusíme sa spoliehať len na názory. Pretože prišla kríza, akú sme ešte nezažili (najrýchlejší bear market v histórii). A to je ideálna situácia, aby sa pasívne investovanie zložilo ako domček z karát a aktívne fondy zažiarili.

 Čo sa teda stalo s pasívnym investovaním a ETF? 

​Ako píše Barry Ritholz – nič. ETF fungujú tak ako doteraz. No platí, že nie je ETF ako ETF.

Hodnota ETF, ktoré investujú do likvidných aktív (globálne akcie), sa vyvíja presne v súlade s vývojom cien týchto aktív. Trocha komplikovanejšia je situácia s menej likvidnými aktívami – vzhľadom na veľký dopyt po hotovosti (hlavne USD) sa mierne „zasekli“ dlhopisové trhy (aj s vládnymi dlhopismi) a táto situácia ovplyvňuje dlhopisové ETF.

Keďže tie sú výrazne likvidnejšie ako samotné dlhopisy, rozšírili sa tzv. spready (rozdiel medzi cenou ETF a cenou ich podkladových aktív). Väčšina, aj kvalitných, dlhopisových ETF sa aktuálne obchoduje s miernym diskontom voči hodnote aktív (NAV). Takýto vývoj je však prirodzený a akonáhle sa podarí doplniť dostatočnú dolárovú likviditu, rozdiely (minimálne v prípade ETF investujúcich do kvalitných vládnych dlhopisov) by mali zmiznúť.

​Horšie sú na tom ETF, ktoré investujú do rizikovejších aktív, napríklad do korporátnych dlhopisov bez investičného ratingu (tzv. junk bonds, alebo high yield bonds). V tomto prípade sú diskonty ešte oveľa vyššie.

ETF sú len nástroj, pomocou ktorého sa dá investovať do konkrétnych tried aktív. Čím rizikovejšie aktívum, tým väčšie riziko investície, aj keď je urobená pomocou ETF.

Už som písal o tom, až aj pri ETF môžete prísť o všetko.

Podobné prípady sa udiali aj v priebehu ostatných pár týždňov. Napríklad správca WisdomTree 9. marca zrušil 2 svoje fondy, ktoré investovali do ropy s trojnásobnou pákou. Prudký pokles cien tejto komodity spôsobil, že hodnota aktív fondu klesla pod 20% ich hodnoty a investori prišli o väčšinu svojich peňazí.

Výberu fondov, hoci sú to ETF, treba venovať náležitú pozornosť.​

​Kto spôsobil paniku

​Jednou z častých výčitiek je, že pasívni investori vraj bezduchým nakupovaním čoraz drahších akcií bez štipky zamyslenia sa spôsobia bublinu, a keď praskne, tak panickým predajom spôsobia krízu.

​Letmý pohľad na dáta ukazuje, že to nie je pravda.

​V minulosti som už písal, že aktívni manažeri vo svojich portfóliách prevažujú najrýchlejšie rastúce akcie, a tým prispievajú k rastu trhov výrazne viac ako pasívne fondy

​Podobne to funguje aj teraz pri poklese.

​Situáciu nám pomôže ujasniť porovnanie prúdenia investícií do 3 najväčších ETF na svete: State Street’s S&P 500 ETF, Vanguard’s S&P 500 ETF a iv Shares S&P 500 ETF.

Všetky 3 fondy investujú presne do tých istých aktív – indexu S&P 500. No kým fond spoločnosti State Street používajú primárne profesionálni investori (je najstarší a najlikvidnejší), Vanguard a iShares využívajú retailoví investori a ich finanční poradcovia.

​Zdroj: ETFStream

​Dáta ukazujú, že zatiaľ čo „profíci“ už od začiatku marca v panike predávajú (2 týždne pred tým prudko nakupovali), malí investori a ich poradcovia s kľudom Angličana pokračujú v pravidelnom investovaní a využívajú prepad cien vo svoj prospech.

​Veľmi podobne sa správajú moji klienti vo Finaxe (a celkovo klienti Finaxu) – držia sa svojich plánov a pokračujú v pravidelnom investovaní, prípadne pridávajú jednorazové investície. Z dlhodobého hľadiska je to ideálny prístup, hoci v najbližšej budúcnosti to ešte bude ťažké.

​Pozri, kto (a čo) to hovorí

Slovenské správcovské spoločnosti v ostatných dňoch spustili kampaň, v ktorej (veľmi rozumne) klientov presviedčajú, aby nepodliehali panike, svoje investície nepredávali, pokračovali v pravidelnom investovaní a ak už nejaká zmena (a môžu si to dovoliť), aby zainvestovali viac.

Všetko toto je pravda.

Lenže tieto kampane uvádzajú aj iné, podľa mňa zavádzajúce informácie.

V článku s názvom „Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?“ (ha!) sa okrem iného píše aj toto:

O diverzifikáciu portfólia sa v ňom stará manažér, ktorý svoje znalosti trhu pretavuje do nastavenia stratégie …. Kvalifikovaný manažér fondu automaticky dokáže rozširovať a zužovať rôzne zložky portfólia fondu tak, aby čo najlepšie rástlo. Zároveň sa stará aj o to, aby pre vás tieto zmeny neznamenali výrazne väčšie riziko. Vďaka tomu môžete pokojne spávať a o vaše peniaze sa stará profesionál. Navyše to pomáha eliminovať emócie, keďže manažér fondu hľadá najlepšie možné investičné riešenie aj v čase poklesu.

Toto jednoducho nie je pravda. Máme k dispozícii množstvo dát, ktoré potvrdzujú.

Poďme sa pozrieť, ako sa darí tomuto správcovi napĺňať vyššieuvedené sľuby, konkrétne na Fond maximalizovaných výnosov, čo je jeden z najpredávanejších globálnych akciových fondov na Slovensku:

Výnosy 20.2.2020 – 23.3.2020 (aktuálna kríza):

  • Fond maximalizovaných výnosov: -32,73%
  • iShares MSCI World UCITS ETF: -32,90%
  • SPDR MSCI ACWI UCITS ETF: -33,72%

Celkový výnos ostatných 5 rokov (do 23.3.2020):

  • Fond maximalizovaných výnosov: -6,85%
  • iShares MSCI World UCITS ETF: 1,54%
  • SPDR MSCI ACWI UCITS ETF: -2,43%

Celkový výnos ostatných 10 rokov (do 23.3.2020):

  • Fond maximalizovaných výnosov: 38,94%
  • iShares MSCI World UCITS ETF: 105,16%

Takže v skutočnosti je to tak, že tento fond nielen že vás neochráni pri kríze – prepady sú prakticky rovnaké ako trhové. Navyše z dlhodobého hľadiska prídete vďaka takémuto fondu o obrovské peniaze kvôli podpriemernýmm výnosom.

​Nepodliehať panike a nepredávať akcie v tejto situácii je dobrá rada. No oveľa lepšie je presunúť svoje akciové investície z drahých podielových fondov do lacných globálnych akciových ETF ČO NAJSKÔR.

A to aj v situácii, ak je vaša investícia v tomto podielovom fonde v strate. Aspoň ušetríte daň zo zisku, ktorej sa nevyhnete, ak budete invstície presúvať až v čase, keď sa akcie „spamätajú“.

​Záver

​Tak ako každá predchádzajúca kríza a krach na trhoch, aj táto, okrem hrozby, predstavuje pre dlhodobých investorov príležitosť. A pasívne, indexové investovanie je dobrým spôsobom, ako túto príležitosť využiť.

No len pre tých, ktorí sú pripravení.

Pripravenosť znamená, že máte nejaký finančný a investičný plán, a svoje osobné financie máte pod kontrolou (ako absolútne minimum máte vytvorenú dostatočne veľkú hotovostnú rezervu a splatené úvery okrem HU).

Ak potrebujete s investovaním poradiť, dohodnite si so mnou konzultáciu.

Alebo sa staňte mojim klientom vo Finaxe.

​Photo: Flickr

6 komentáre o “Kedy konečne príde koniec pasívneho investovania?!?

    1. Gratulujem! Našli ste mi jednu gramatickú chybu v článku s 1000 slovami. Díky. A teraz nejaký konštruktívny príspevok do diskusie.

  1. Opäť výborný článok! Mňa vždy najviac fascinuje ako každý „profesionálny“ investor vždy komentuje že môžeme ešte očakávať ďalší pokles/nárast že teraz je najlepší/najhorší čas investovať pričom dáta pravidelne ukazujú že nedokážu robiť takéto predpovede lepšie ako obyčajný človek ktorý investuje pasívne a pravidelne do lacného ETF. Všetko čo som sa od týchto ľudí naučil je že naozaj nikto nedokáže predvídať budúcnosť a toto sa vzťahuje aj na budúcnosť pasívneho investovania.

  2. Super clanok! Dufam, ze slova kritikov sa nenaplnia a ETF nieje len bublina. Ked uz tolko ludi z roznych zdrojov o tom vravi, mozno na tom nieco bude, ci? Predsa len akcie su tu uz s nami od nepamati ale ETF je oproti nim pomerne novy nastroj a do buducna nik nevie ci naozaj nezacnu niekomu „prerastat cez hlavu“ a velki spravcovia ich neokresu a pod. Kazdopadne aj ja mam cast svojho majetku v ETFkach, takze verime. Dakujem za clanok. Nech sa dari.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment