.st0{fill:#FFFFFF;}

Ako prísť o všetko za 1 deň. Pomocou ETF. 

 7 februára, 2018

By  Vladimir

V priebehu času som dostal od čitateľov niekoľko mailov v zmysle, že blog je OK, všetko v poriadku, ale že im vadí moje prílišné sústredenie sa na ETFs. Že predsa existujú aj iné investície.

To je podľa mňa nedorozumenie.

Ja totiž primárne píšem o investovaní do akcií.  A ETF sú len nástroj, pomocou ktorého do akcií investovať. Pre slovenského alebo českého investora, ktorý nemá prístup k lacným indexovým fondom, je to podľa mňa najrozumnejšie riešenie.

Za predpokladu, že viete čo robíte, alebo si necháte poradiť.

S ETF je to totiž podobné ako s ohňom – dobrý sluha, ale zlý pán. Umožnia vám lacno investovať do diverzifikovaného indexu a dlhodobo túto investíciu držať. Ale ak sa neovládate, rovnako vám umožnia tradovať 100 krát denne, čo s pasívnym investovaním nemá nič spoločné.

Už v roku 2015 John Bogle, zakladateľ Vanguardu a priekopník indexového investovania, povedal:

„Veľmi pochybujem o užitočnosti ETF pre dlhodobých investorov. Áno, široko diverzifikované ETF sú fajn, pokiaľ ich investori netradujú. Uznávam, že ETF sú najväčšia marketingová inovácia 21. storočia. Ale že by slúžili investorom? Pochybujem.“

Ešte raz – ETFká sú fajn, pokiaľ sú pasívne a netradujete ich.

Odvtedy popularita ETF masívne narástla a prudko sa zvýšil aj počet ETF, ktoré sú k dispozícii. Ponúkajú všetky možné investičné stratégie, od pasívnych indexov po 3-krát prepákované stávky na rast krátkodobej volatility.

A tu je ten problém – nie je ETF ako ETF. To, že na tomto blogu píšem len o globálnych, širokodiverzifikovaných fondoch, ktoré investujú priamo do akcií (nepoužívajú deriváty), má svoj dôvod.

Zoberme si napríklad VelocityShares Daily Inverse VIX Short Term ETN.

Tento fond v podstate hrá na to, že volatilita akcií, reprezentovaná indexom VIX, nebude stúpať (používa futures).

Vzhľadom na to, že volatilita bola za posledný rok nízka, bol to geniálny trade. Za rok 2017 fond zhodnotil o viac ako 181%.

Lenže potom prišiel pondelok 6. 2. 2018, kedy volatilita (meraná indexom VIX) narástla o 115%. A stalo sa toto:

Zdroj: Financial Times

Počas obchodných hodín hodnota fondu klesol o 14% a počas „after hours“ obchodovania o ďaľších viac ako 80%. Vzhľadom na to, že v prospekte má fond napísané, že v prípade poklesu jeho hodnoty o viac ako 80% bude fond zrušený, presne toto Credit Suisse, jeho správca, aj urobí. Investori vo fonde prišli o väčšinu svojich peňazí.

Čo si z toho zobrať?

Najdôležitejšia vec pri investovaní je prežiť tento deň a zajtra zase nastúpiť na zápas. Tieto 2 veci vás ale skôr, či neskôr, určite „zabijú“:

  • ak neviete, do čoho investujete
  • leverage

Takže postupujte opatrne a na vlastné riziko.

Photo: Yahoo

 

 

 

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >