fbpx

Je tu korekcia.

Akciové trhy majú za sebou ťažké 2 týždne. Index S&P 500 sa z “all-time high” na úrovni 2873 (26.2.2018) dostal až na 2581 (8.2.2018), čo je pokles o viac ako 10%.

Takýto vývoj sa oficiálne nazýva korekcia (pokles o 20% je bear market).

Celkom očakávane ho sprevádzali katastrofické titulky v novinách (“výpredaj”, “krach”, “najväčší pokles od” a pod.) ako aj  kopec negatívnych emócií (sťažnosti investorov, že sa nevedeli nalogovať do svojich účtov a prerobili peniaze atď.) a všeobecný strach z konca sveta.

A obrázky ako napríklad tento: Samozrejme s adekvátnym titulkom: “Dow sa zrútil o 1175 bodov – najväčší bodový pokles v histórii“. Alebo tento: Zdroj: MarketWatch

A k tomu titulky “Indikátor strachu bliká na červeno!” a pod.

To sa netýka len amerických akcií, podobný vývoj zaznamenali trhy po celkom svete.

Na jednej strane tomu rozumiem. Strach jednoducho predáva, a čím bombastickejší titulok, tým viacej klikov, tým viac “eyeballs”, tým viac predanej reklamy. S titulkami typu  “Dnes sa na akciových trhoch nestalo nič zaujímavé ani neočakávané” by CNN Money dlho nevydržala.

Čo by možno nebola žiadna škoda.

Práve takáto “novinárčina” je podľa mňa jeden z dôvodov, prečo by sa investori mali sledovaniu správ vyhnúť úplne. Ohrozuje to totiž ich finančnú situáciu.

Všetci isto-iste chápeme, že ak cena niečoho, čo plánujeme pravidelne kupovať celý život, klesne, je to dôvod na oslavu, nie na strach. Platí to pre potraviny, oblečenie, lístky do kina, benzín, ale aj akcie.

Ak máte pred sebou ešte aspoň 15-20 rokov investovania, pokles cien akcií o 50% je tá najlepšia vec, aká sa vám môže stať. Pretože čím lacnejšie ich kúpite, tým vyššie budú vaše dlhodobé výnosy. Čím nižšia cena akcií, tým viac si ich môžete za tie isté peniaze kúpiť.

Ale titulok: “Investori, tešte sa a kupujte – akciové trhy tento týždeň ponúkajú zľavu až 10%!” si neprečítate nikde.

Nerozumiem, prečo to funguje s Nutellou, no s akciami nie.

Zrejme by som chcel priveľa. No možno by stačilo jednoducho napísať, že akcie síce klesli o 10%, no takáto volatilita je pre akcie úplne normálna a je to cena za vysoké dlhodobé výnosy. Pokles o 10% nie je ničím výnimočným a treba ho očakávať zhruba raz za 2 roky.

A keď už ukazovať obrázky a grafy, tak nevynechať tento:   Zdroj: Yardeni Research

Jednoducho poklesy o 10% sú úplne normálne.

Od marca 2009, počas jedného z najdlhších bull marketov v histórii (ak ho meriame od dosiahnutého minima) trh korigoval o 10 alebo viac percent až 5 krát. “Nenormálne” je skôr to, čo sa dialo za posledné 2 roky – veľmi dlhé obdobie bez podstatnejšieho poklesu. Na horeuvedenom grafe je to veľmi pekne vidieť.

Tým nechcem povedať, že akcie určite korekciu vymažú a budú pokračovať v masívnom raste. Možné to je.  Na druhú stranu, možno zažijeme skutočný bear market.

Ja to neviem a nevie to ani nikto iný.

Dôležité je nereagovať zbrklo na každý 5 percentný pohyb. Kľúčom k úspechu je mať rozumný dlhodobý plán, a držať sa ho.

Každopádne, táto korekcia a celý ten humbug okolo nej podľa mňa nám investorom umožnila ujasniť si 2 dôležité veci:

  1. Aká je naša skutočná schopnosť znášať riziko (volatilitu)

Pri zisťovaní rizikového profilu klienta finanční agenti väčšinou používajú dotazník s otázkami typu: Ako by ste sa cítili (ako by ste zareagovali), keby vaše portfólio stratilo 10/20/30 percent?

Podľa mňa je to veľmi nešťastný prístup.

Už som o tom niekoľko krát písal – nemáte šancu vedieť, ako zareagujete, pokiaľ na vlastnej koži nezažijete, čo to znamená prerobiť 20, 30 alebo 50% svojho majetku.

A nejde len o vás – čo na to váš partner/partnerka/manžel/manželka, deti, rodina, priatelia? Hm?

Z toho pohľadu boli udalosti posledných 2 týždňov vynikajúcou prípadovou štúdiou.

Čo to s vami spravilo? Ak ste sa ani trochu nebáli a boli ste v pohode, máte príliš málo akcií v portfóliu a mali by ste svoju alokáciu zvýšiť.

Ak ste ale kontrolovali stav vášho účtu každú hodinu, nevedeli ste spať, nemali ste chuť jesť a pred vyčítavými pohľadmi vašich najbližších ste utekali do lesa, zrejme je načase zvoliť konzervatívnejšie investovanie. Ani tá najlepšia stratégia vám totiž nepomôže, ak nie ste schopní sa jej držať dlhodobo.

2. ETF nie sú samospasiteľné

ETF je podľa mňa jeden z najlepších spôsobov, ako môžu malí, ale aj veľkí investori investovať do akcií. Umožňujú lacno a efektívne vytvoriť rozumné dlhodobé portfólio.

No dá sa nimi narobiť aj viac škody ako úžitku.

Pretože okrem fondov, ktoré trackujú napr. index S&P500 alebo MSCI World si hocikto môže kúpiť 3-krát prepákovaný fond ktorý akcie shortuje, fond ktorý vypisuje covered calls alebo fond, ktorý pomocou futures hrá na pokles volatility.

Všetko úplné zbytočnosti, ktoré nemajú v rukách normálneho investora čo robiť. No a samozrejme – hocijaký ETF môžete v priebehu dňa predať a kúpiť hoci aj 100 krát. Napriek tomu, že to znie lákavo, predstavuje to veľký problém.

Ako raz povedal Mike Tyson – každý má svoj plán, až kým nedostane prvú šupu do ksichtu. Rovnako je to aj s investormi – všetci sú pasívni, buy and hold, investori, no len do prvého poklesu o 10%. V praxi to potom vyzerá takto:

Toto je úplne šialený obrázok – investori v priebehu januára “nasypali” do ETF obrovské peniaze, a potom po 5% poklese to v priebehu týždňa skoro všetko predali. Samozrejme so stratou.

Toto je presne dôvod, prečo väčšina investorov nedosahuje nielen výnosy benchmarku, ale ani fondov, do ktorých investujú.

Ak je vašim cieľom dlhodobý rast majetku, takémuto chovaniu sa musíte vyhnúť. No ETF vás v tom nijako nepodporí, skôr naopak.

Ak ste typ človeka, ktorý veľmi ľahko stráca nervy, ETF nie je vhodný investičný nástroj pre vás.

Oveľa lepšie urobíte, ak budete investovať do vhodného podielového fondu. Napriek tomu, že majú vyššie poplatky, tým, že ich cena sa fixuje len raz za deň a majú vysoké vstupné a výstupné poplatky, neumožňujú aktívny trading. A ak vám týmto všetkým zabránia nakladať so svojimi peniazmi ako magor, tak tie poplatky hádam aj stoja za to.

Ďaľším riešením by mohli byť dobrovoľné príspevky do 2. piliera (v prípade, že investujete do akciového indexového fondu). Fondy sú lacné a nemáte k nim okamžitý prístup. To je na druhej strane aj nevýhoda – k svojim peniazom sa tak ľahko nedostanete.

Alebo si nájdite spoľahlivého finančného poradcu,  ktorý vie, čo robí. A zaplaťte ho.

Čo vy na to? Ako ste zvládli ostatné 2 týždne? Predali ste?

 

Photo: Flickr

Comments are closed