Je lepšie investovať samostatne alebo pomocou roboporadcu?

​Keď sa rozhodnete, že chcete investovať jednoducho, rozumne a lacno (pomocou ETF), máte 2 možnosti, ako to zrealizovať:

 1. ​Otvoríte si účet u niektorého online brokera a budete investovať samostatne
 2. Vaše peniaze zveríte roboporadcovi (konkrétne spoločnosti Finax)

Ktorá z týchto možností je lepšia? Aké sú výhody a nevýhody? V dnešnom článku som pre vás pripravil prehľadné porovnanie oboch alternatív.

​Samostatné investovanie

​Až donedávna jediná možnosť, ako investovať pomocou ETF. Proces je relatívne jednoduchý – v prvom rade si treba nastaviť ciele, pripraviť investičný plán a vytvoriť portfólio (portfóliá). Následne treba otvoriť účet u niektorého z online brokerov, vybrať fondy, ktoré v portfóliu budete používať a začať investovať.

Plusy

 • ​Je to najlacnejšia možnosť – všetko si robíte sami, preto za služby nemusíte nikomu nič platiť.
 • ​Vzhľadom na to sa dá očakávať, že získate väčšiu časť trhových výnosov, ako pri riadenej pasívnej investícii (ak to urobíte správne).
 • ​O investovaní sa budete musieť čo-to naučiť. Vyžaduje to síce čas a snahu, no rozšírite si obzory aj schopnosti.

​Mínusy

 • ​Vzhľadom na to, že si všetko robíte sami, bude to, hlavne na začiatku v príprave, vyžadovať dosť veľa z vášho času. Samotná údržba a správa potom už nie je taká náročná.
 • ​O investovaní sa budete musieť čo-to naučiť. Ja viem, je to aj v plusoch.
 • ​Budete potrebovať viac peňazí (minimálny zostatok na účte u online brokerov je 2.000EUR, objem jedného obchodu by mal byť aspoň 1.000EUR, ak budete chcieť udržať poplatky na prijateľnej úrovni a získať tak výhodu nižších nákladov). Riešením tu môže byť investovať na štvrťročnej, polročnej, alebo ročnej báze.
 • ​​Veľkú časť agendy je nutné riešiť separátne (Excel, Google sheets), pretože online broker takúto funkcionalitu neponúka (nastavovanie a monitorovanie cieľov, udržiavanie viacerých investičných cieľov/portfólií, rebalansovanie portfólia, ročný časový test kvôli dani z príjmu).
 • ​​​Riziko, že v niektorej časti procesu urobíte chybu a výsledky nebudú zodpovedať vašim očakávaniam

​Záver:

​Samostatné investovanie je vhodné pre ľudí, ktorým nerobí problém práca s Excelom, majú čas a priestor na správu vlastných investícií, sú ochotní sa učiť nové veci a prebrať zodpovednosť za výsledky svojej snahy.

Ak ste si vybrali túto cestu, no predsalen potrebujete pomoc, pozrite si môj online kurz Perfektné portfólio.

​Investovanie s roboporadcom

​A​k chcete využiť výhody jednoduchého, rozumného a lacného investovania, no z akéhokoľvek dôvodu si nechcete riadiť investície samy, môžete zveriť svoje peniaze roboporadcovi, v našom prípade spoločnosti Finax. 

Celý proces je veľmi jednoduchý – pri otvorení účtu odpovedie na sériu otázok, na základe vašich odpovedí vám Finax vytvorí portfólio na mieru, ktoré bude udržiavať a rebalansovať. ​

Plusy

 • ​​Veľmi jednoduchý, no efektívny spôsob investovania – o všetko sa postará Finax, vám stačí, po vyplnení úvodného dotazníka len zaslať peniaze, či nastaviť trvalý príkaz.
 • ​​To vám, samozrejme, nebráni naučiť sa čo-to, alebo aj viac, o investovaní. Svojim klientom poskytujem ďaľšie doplnkové služby, ako je Investičný newsletter, či pravidelné webináre. Táto časť od vás bude vyžadovať čas a snahu, no rozšírite si obzory aj schopnosti. ​ 
 • ​​Minimálna suma na investovanie je 20 EUR. No Finax bez problému zvláda ja veľké portfóliá (Ivan Chrenko zainvestoval 1.000.000 EUR)
 • ​​​Môžete si nastaviť až 99 investičných cieľov, z ktorých každý bude mať samostatné portfólio.
 • ​​​​Bez ohľadu na výšku zainvestovanej sumy sa každé portfólio skladá zo 6 až 10 fondov (ETF), čo zabezpečuje veľmi dobrú diverzifikáciu a likviditu portfólia.
 • ​​​​​Vaše peniaze sú kedykoľvek k dispozícii
 • ​​​​​​Portfóliá sú pravidelne automaticky rebalansované a riadené tak, aby investorom nevznikala daňová povinnosť.
 • ​​​​​​​Správa investícií je automatická (sú riadené algoritmom), pravdepodobnosť ľudskej chyby je minimálna. Investičná stratégia je vytvorená na základe dlhodobých dát tak, aby ​sa výnosy klientskych portfólií z dlhodobého hľadiska čo najviac priblížili trhovým výnosom pri danom riziku, ktoré je investor ochotný znášať  („evidence based investing“).

​Mínusy

 • ​​Táto služba nie je zadarmo. Finax si účtuje 2 druhy poplatkov: vstupný vo výške 1% plus DPH z každého vkladu nižšieho ako 1000 EUR a priebežný 1% plus DPH ročne z objemu majetku v správe. Náklady fondov, ktoré Finax používa na stavbu portfólií sa hýbu priemerne okolo 0,20% ročne. Celková výška priebežných poplatkov je teda okolo 1,40% ročne.
 • ​​Vzhľadom na to sa dá očakávať, že dlhodobé výnosy klientov budú mierne zaostávať za trhovými výnosmi. Realita však ukazuje, že nie o sumu nákladov – rozdiel je výrazne menší. Spôsob správy investícií, ktorý Finax používa, má veľmi slušnú pridanú hodnotu. Zároveň majú klienti možnosť získať niekoľko druhov zliav, ktoré môžu výšku poplatkov ​podstatne znížiť.

​Záver:

​​Investovanie vo Finaxe je vhodné pre všetkých, ktorý chcú investovať svoje prostriedky jednoducho, rozumne a lacno, no nemajú čas ani chuť zaoberať sa samostatným investovaním.

O tom, aké výnosy dosahujú portfóliá Finaxu v porovnaní s najpredávanejšími investičnými riešeniami, si môžete prečítať tu.

Viac o  Finaxe a službách, ktoré svojim klientom poskytujem, si môžete prečítať tu.

Pre lepší obraz o tom, aké výnosy dosahujú portfóliá Finaxu​ prikladám tabuľku s porovnaním výnosov 100% akciového portfólia Finax s benchmarkom – pasívnym ETF, trackujúcim výnos indexu MSCI ACWI:

​Dáta pochádzajú z pravidelného porovnania výkonností fondov, ktoré robím každý štvrťrok. Vidno z neho, že 100% akciové portfólio Finax väčšinou síce dosahuje o čosi nižší výnos, ako trhový, no rozdiel je výrazne nižší, ako výška nákladov. V niektorých obdobiach Finax dokonca benchmark o kúsok prekoná.

Investovanie takýmto spôsobom teda má pridanú hodnotu, zhruba vo výške nákladov, ktoré si Finax účtuje.

​Photo: Flickr

8 komentáre o “Je lepšie investovať samostatne alebo pomocou roboporadcu?

 1. Dobrý deň Vladimír,

  zvažujem pravidlné investovanie do ETF prostredníctvom Finaxu, v hodnote 50-100 EUR mesačne. Chcela by som sa len informovať, či na každú túto mesačnú investíciu sa vzťahuje vstupný poplatok 1%+DPH keďže ide o investíciu menšiu ako 1 000 EUR alebo existuje pri pravidelnom investovaní určitá výnimka?

  Vopred Vám ďakujem za odpoveď a prajem pekný zvyšok dňa,

  Veronika

  1. Zdravím vás, bez ohľadu na to, či investujete pravidelne, alebo jednorazovo, na vklady nižšie ako 1000EUR sa vzťahuje poplatok za spracovanie vkladu 1% + DPH z objemu vkladu. V

 2. Dobry den,
  chcel by som sa informovat na casovy test (odpustenie dane)v pripade ked posielam pravidelnu investiciu napr. 100€,ci kazda tato investicia ma svoj casovy test 1rok,teda ak zainvestujem januar 100€ treba drzat 1rok,februar 100€ treba drzat 1rok,.Ci kazda investicia ma svoj jednorocny casovy test?
  Dakujem,Gabo

 3. Dobrý den,
  měl bych dotaz ohledně roboinvetice a „ročný časový test kvôli dani z príjmu“.

  V připadě jednorázové investice a jejího držení na roboporadci po dobu například 2 let.
  Splní tato investice ročný časový test?

  Děkuji
  JR

  1. Záleží na tom, ako daný roboporadca pristupuje k rebalansovaniu portfólia. Nie každý RP berie do úvahy daňovú situáciu klienta. Finax na to pozor dáva, takže 2 ročné držanie jednorazovej investície ročný časový test určite splní. To však platí iba pre slovenských daňových rezidentov. V Čechách je to 3 roky (aj to berie Finax do úvahy).

 4. Dobry den Vladimir,

  dakujem za vas clanok, je to perfektna referencia na ktoru sa moze clovek zvazujuci investovanie do ETF odkazat.

  Poviete mi prosim svoj nazor na negativum samostatneho investovania:

  „nastavovanie a monitorovanie cieľov, udržiavanie viacerých investičných cieľov/portfólií, rebalansovanie portfólia, ročný časový test kvôli dani z príjmu“

  v pripade ze clovek investuje naozaj dlhodobo (20-30 rokov), ma jediny ciel (zabezpecit sa na starobu) a planuje vlastnit iba globalne, dobre diverzifikovane fondy ako MSCI World ci Vanguard S&P 500? Myslite ze aj pri takomto portfoliu, ktoreho sprava je naozaj minimalna by mal zvazit vstup do Finaxu?

  Dakujem,
  Marek

  1. Ak máte portfólio nastavené v súlade s vašim plánom, očakávanými výnosmi a rizikom, ktoré ste ochotný a schopný akceptovať, máte čas a ochotu sa venovať správe investície, tak Finax nepotrebujete. Každopádne z doterajších dát vyplýva, že Finax dosahuje viac-menej trhové výsledky a všetky vyššieuvedené veci urobí za vás.

Comments are closed.

PSČ, vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.

Reg. OR OS BAIII, Vložka č. 129645/B

IČO: 51791471

RegFAP v NBS: 239450 (viazaný investičný agent)

Obsah

Sociálne siete

© 2024 PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o.. Všetky práva vyhradené.

By Hanuliak.

This is a staging environment