.st0{fill:#FFFFFF;}

Je lepšie investovať samostatne alebo pomocou roboporadcu? 

 25 februára, 2020

By  Vladimir

​Keď sa rozhodnete, že chcete investovať jednoducho, rozumne a lacno (pomocou ETF), máte 2 možnosti, ako to zrealizovať:

 1. ​Otvoríte si účet u niektorého online brokera a budete investovať samostatne
 2. Vaše peniaze zveríte roboporadcovi (konkrétne spoločnosti Finax)

Ktorá z týchto možností je lepšia? Aké sú výhody a nevýhody? V dnešnom článku som pre vás pripravil prehľadné porovnanie oboch alternatív.

​Samostatné investovanie

​Až donedávna jediná možnosť, ako investovať pomocou ETF. Proces je relatívne jednoduchý - v prvom rade si treba nastaviť ciele, pripraviť investičný plán a vytvoriť portfólio (portfóliá). Následne treba otvoriť účet u niektorého z online brokerov, vybrať fondy, ktoré v portfóliu budete používať a začať investovať.

Plusy

 • ​Je to najlacnejšia možnosť - všetko si robíte sami, preto za služby nemusíte nikomu nič platiť.
 • ​Vzhľadom na to sa dá očakávať, že získate väčšiu časť trhových výnosov, ako pri riadenej pasívnej investícii (ak to urobíte správne).
 • ​O investovaní sa budete musieť čo-to naučiť. Vyžaduje to síce čas a snahu, no rozšírite si obzory aj schopnosti.

​Mínusy

 • ​Vzhľadom na to, že si všetko robíte sami, bude to, hlavne na začiatku v príprave, vyžadovať dosť veľa z vášho času. Samotná údržba a správa potom už nie je taká náročná.
 • ​O investovaní sa budete musieť čo-to naučiť. Ja viem, je to aj v plusoch.
 • ​Budete potrebovať viac peňazí (minimálny zostatok na účte u online brokerov je 2.000EUR, objem jedného obchodu by mal byť aspoň 1.000EUR, ak budete chcieť udržať poplatky na prijateľnej úrovni a získať tak výhodu nižších nákladov). Riešením tu môže byť investovať na štvrťročnej, polročnej, alebo ročnej báze.
 • ​​Veľkú časť agendy je nutné riešiť separátne (Excel, Google sheets), pretože online broker takúto funkcionalitu neponúka (nastavovanie a monitorovanie cieľov, udržiavanie viacerých investičných cieľov/portfólií, rebalansovanie portfólia, ročný časový test kvôli dani z príjmu).
 • ​​​Riziko, že v niektorej časti procesu urobíte chybu a výsledky nebudú zodpovedať vašim očakávaniam

​Záver:

​Samostatné investovanie je vhodné pre ľudí, ktorým nerobí problém práca s Excelom, majú čas a priestor na správu vlastných investícií, sú ochotní sa učiť nové veci a prebrať zodpovednosť za výsledky svojej snahy.


Ak ste si vybrali túto cestu, no predsalen potrebujete pomoc, pozrite si môj online kurz Perfektné portfólio.

​Investovanie s roboporadcom

​A​k chcete využiť výhody jednoduchého, rozumného a lacného investovania, no z akéhokoľvek dôvodu si nechcete riadiť investície samy, môžete zveriť svoje peniaze roboporadcovi, v našom prípade spoločnosti Finax. 

Celý proces je veľmi jednoduchý - pri otvorení účtu odpovedie na sériu otázok, na základe vašich odpovedí vám Finax vytvorí portfólio na mieru, ktoré bude udržiavať a rebalansovať. ​

Plusy

 • ​​Veľmi jednoduchý, no efektívny spôsob investovania - o všetko sa postará Finax, vám stačí, po vyplnení úvodného dotazníka len zaslať peniaze, či nastaviť trvalý príkaz.
 • ​​To vám, samozrejme, nebráni naučiť sa čo-to, alebo aj viac, o investovaní. Svojim klientom poskytujem ďaľšie doplnkové služby, ako je Investičný newsletter, či pravidelné webináre. Táto časť od vás bude vyžadovať čas a snahu, no rozšírite si obzory aj schopnosti. ​ 
 • ​​Minimálna suma na investovanie je 20 EUR. No Finax bez problému zvláda ja veľké portfóliá (Ivan Chrenko zainvestoval 1.000.000 EUR)
 • ​​​Môžete si nastaviť až 99 investičných cieľov, z ktorých každý bude mať samostatné portfólio.
 • ​​​​Bez ohľadu na výšku zainvestovanej sumy sa každé portfólio skladá zo 6 až 10 fondov (ETF), čo zabezpečuje veľmi dobrú diverzifikáciu a likviditu portfólia.
 • ​​​​​Vaše peniaze sú kedykoľvek k dispozícii
 • ​​​​​​Portfóliá sú pravidelne automaticky rebalansované a riadené tak, aby investorom nevznikala daňová povinnosť.
 • ​​​​​​​Správa investícií je automatická (sú riadené algoritmom), pravdepodobnosť ľudskej chyby je minimálna. Investičná stratégia je vytvorená na základe dlhodobých dát tak, aby ​sa výnosy klientskych portfólií z dlhodobého hľadiska čo najviac priblížili trhovým výnosom pri danom riziku, ktoré je investor ochotný znášať  ("evidence based investing").

​Mínusy

 • ​​Táto služba nie je zadarmo. Finax si účtuje 2 druhy poplatkov: vstupný vo výške 1% plus DPH z každého vkladu nižšieho ako 1000 EUR a priebežný 1% plus DPH ročne z objemu majetku v správe. Náklady fondov, ktoré Finax používa na stavbu portfólií sa hýbu priemerne okolo 0,20% ročne. Celková výška priebežných poplatkov je teda okolo 1,40% ročne.
 • ​​Vzhľadom na to sa dá očakávať, že dlhodobé výnosy klientov budú mierne zaostávať za trhovými výnosmi. Realita však ukazuje, že nie o sumu nákladov - rozdiel je výrazne menší. Spôsob správy investícií, ktorý Finax používa, má veľmi slušnú pridanú hodnotu. Zároveň majú klienti možnosť získať niekoľko druhov zliav, ktoré môžu výšku poplatkov ​podstatne znížiť.

​Záver:

​​Investovanie vo Finaxe je vhodné pre všetkých, ktorý chcú investovať svoje prostriedky jednoducho, rozumne a lacno, no nemajú čas ani chuť zaoberať sa samostatným investovaním.


O tom, aké výnosy dosahujú portfóliá Finaxu v porovnaní s najpredávanejšími investičnými riešeniami, si môžete prečítať tu.


Viac o  Finaxe a službách, ktoré svojim klientom poskytujem, si môžete prečítať tu.


Pre lepší obraz o tom, aké výnosy dosahujú portfóliá Finaxu​ prikladám tabuľku s porovnaním výnosov 100% akciového portfólia Finax s benchmarkom - pasívnym ETF, trackujúcim výnos indexu MSCI ACWI:


​Dáta pochádzajú z pravidelného porovnania výkonností fondov, ktoré robím každý štvrťrok. Vidno z neho, že 100% akciové portfólio Finax väčšinou síce dosahuje o čosi nižší výnos, ako trhový, no rozdiel je výrazne nižší, ako výška nákladov. V niektorých obdobiach Finax dokonca benchmark o kúsok prekoná.


Investovanie takýmto spôsobom teda má pridanú hodnotu, zhruba vo výške nákladov, ktoré si Finax účtuje.

​Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

 • Dobrý deň Vladimír,

  zvažujem pravidlné investovanie do ETF prostredníctvom Finaxu, v hodnote 50-100 EUR mesačne. Chcela by som sa len informovať, či na každú túto mesačnú investíciu sa vzťahuje vstupný poplatok 1%+DPH keďže ide o investíciu menšiu ako 1 000 EUR alebo existuje pri pravidelnom investovaní určitá výnimka?

  Vopred Vám ďakujem za odpoveď a prajem pekný zvyšok dňa,

  Veronika

  • Zdravím vás, bez ohľadu na to, či investujete pravidelne, alebo jednorazovo, na vklady nižšie ako 1000EUR sa vzťahuje poplatok za spracovanie vkladu 1% + DPH z objemu vkladu. V

 • Dobry den,
  chcel by som sa informovat na casovy test (odpustenie dane)v pripade ked posielam pravidelnu investiciu napr. 100€,ci kazda tato investicia ma svoj casovy test 1rok,teda ak zainvestujem januar 100€ treba drzat 1rok,februar 100€ treba drzat 1rok,.Ci kazda investicia ma svoj jednorocny casovy test?
  Dakujem,Gabo

 • Dobrý den,
  měl bych dotaz ohledně roboinvetice a „ročný časový test kvôli dani z príjmu“.

  V připadě jednorázové investice a jejího držení na roboporadci po dobu například 2 let.
  Splní tato investice ročný časový test?

  Děkuji
  JR

  • Záleží na tom, ako daný roboporadca pristupuje k rebalansovaniu portfólia. Nie každý RP berie do úvahy daňovú situáciu klienta. Finax na to pozor dáva, takže 2 ročné držanie jednorazovej investície ročný časový test určite splní. To však platí iba pre slovenských daňových rezidentov. V Čechách je to 3 roky (aj to berie Finax do úvahy).

 • Dobry den Vladimir,

  dakujem za vas clanok, je to perfektna referencia na ktoru sa moze clovek zvazujuci investovanie do ETF odkazat.

  Poviete mi prosim svoj nazor na negativum samostatneho investovania:

  „nastavovanie a monitorovanie cieľov, udržiavanie viacerých investičných cieľov/portfólií, rebalansovanie portfólia, ročný časový test kvôli dani z príjmu“

  v pripade ze clovek investuje naozaj dlhodobo (20-30 rokov), ma jediny ciel (zabezpecit sa na starobu) a planuje vlastnit iba globalne, dobre diverzifikovane fondy ako MSCI World ci Vanguard S&P 500? Myslite ze aj pri takomto portfoliu, ktoreho sprava je naozaj minimalna by mal zvazit vstup do Finaxu?

  Dakujem,
  Marek

  • Ak máte portfólio nastavené v súlade s vašim plánom, očakávanými výnosmi a rizikom, ktoré ste ochotný a schopný akceptovať, máte čas a ochotu sa venovať správe investície, tak Finax nepotrebujete. Každopádne z doterajších dát vyplýva, že Finax dosahuje viac-menej trhové výsledky a všetky vyššieuvedené veci urobí za vás.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
  >