.st0{fill:#FFFFFF;}

3. pilier – ako si vybrať vhodný fond 

 23 apríla, 2019

By  Vladimir

Dôchodkový systém na Slovensku sa skladá z 3 častí - štandardný štátny dôchodok, vyplácaný Sociálnou poisťovňou, starobné dôchodkové sporenie (volá sa tiež kapitalizačný, alebo 2. pilier) a doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier).

 • Kým prvý, resp. kombinácia prvého a druhého piliera je povinná pre každého, 3. pilier je dobrovoľný. Dnes sa pozrieme na to, pre koho má sporenie v 3. pilieri zmysel a ako si vybrať vhodný fond.

Aké sú výhody sporenia v 3. pilieri

 • Príspevok zamestnávateľa. Toto je najväčší ťahák tretieho piliera, sporitelia v podstate dostávajú peniaze zadarmo.
 • Daňové zvýhodnenie. Príspevky v sume 180EUR ročne sú oslobodené od dane, čím môžete ušetriť na dani okolo 34 EUR za rok.
 • Úspory sú vaše, teda podobne ako v 2. pilieri v prípade úmrtia sporiteľa sú predmetom dedenia

Všetko dobré je ale na niečo zlé, takže

Aké sú nevýhody sporenia v 3. pilieri

 • Obrovské, neskutočne vysoké poplatky - 1,30% ročne plus 10% zo zhodnotenia! Od roku 2020 klesnú na 1,20% ročne, no stále je to neskutočne drahé. A to už môžeme hovoriť o pokroku, pretože ešte v roku 2013 boli priebežné poplatky 2,34%! 
 • Výnosy podliehajú dani z príjmu.
 • Nízka likvidita - k peniazom sa dostanete až v čase, keď vám vznikne nárok na dôchodok z 1. piliera.

Do akých fondov môžeme investovať

Sporenie v 3. pilieri ponúkajú 4 doplnkové dôchodkové spoločnosti: AXA, NN Tatry-Sympatia, Stabilita a DDS Tatra banky, a.s. Každá spoločnosť ponúka niekoľko fondov - rastový, vyvážený, konzervatívny, indexový, výplatný. V tomto článku sa výplatnými fondami, z logických dôvodov, nebudem zaoberať.

Pozrime sa, aké fondy teda máme k dispozícii a aké výsledky sa im darí dosahovať:

Aktuálne fondy, ktoré DDS-ky ponúkajú, nemajú zatiaľ príliš dlhú históriu, no aj tak môžeme povedať, že v porovnaní s benchmarkovým ETF-kom, resp. konzervatívnou stratégiou KKIS (viac o nej si prečítajte tu) doplnkové dôchodkové fondy dosahujú katastrofálne výsledky.

Jediné, čo ich investorov zachraňuje, sú príspevky od zamestnávateľov.

Takto by vyzerala hypotetická hodnota účtu po 5-ročnom jednorazovom zainvestovaní 10.000 EUR (príspevok sporiteľa) do jednotlivých fondov, za predpokladu, že zamestnávateľ prispieva rovnakú čiastku ako sporiteľ, teda ďalších 10.000 EUR:

Výpočet je trochu zjednodušený, pretože neberie do úvahy daňovú výhodu pre sporiteľa, ani pre zamestnávateľa. Zároveň tiež nepočíta so zdanením výnosov na konci sporenia. Na ilustráciu však postačí.

V prvom stĺpci vidíme hodnotu účtu sporiteľa po piatich rokoch, v druhom stĺpci je hodnota tej istej investície do benchmarkového fondu.

Sporenie v DDS dopadlo vo všetkých fondoch výrazne lepšie ako benchmark. No iba kvôli tomu, že príspevky zamestnávateľa zdvojnásobili investovanú sumu.

Ako by to dopadlo, ak by celá investícia, teda príspevok sporiteľa aj zamestnávateľa, išla do benchmarku, vidíme v treťom stĺpci.

Štvrtý stĺpec ukazuje rozdiel medzi hodnotou, ktorú by celá investícia dosiahla v benchmarku oproti tomu, akú hodnotu dosiahla v DDS. Rozdiel medzi nimi je "pridaná" hodnota, ktorú priniesla DDS.

Primárnym dôvodom sú samozrejme obrovské poplatky, ktoré si DDS vo fodnoch účtujú, ako aj zrejme nie optimálny spôsob investovania.

S čistým svedomím môžeme skonštatovať, že 3. pilier je kolosálnym mrhaním peňazí zamestnávateľov. No keďže tých to, aspoň zatiaľ, netrápi, okrem DDS z 3. piliera profitujú aj sporitelia.

Pre koho je 3. pilier vhodný

Jediný, naozaj jediný dôvod vstupu do 3. piliera je príspevok vášho zamestnávateľa. No výška jeho príspevku musí byť minimálne polovica príspevku sporiteľa.

Zároveň by ste do 3. piliera mali investovať len toľko, aby ste získali maximálny príspevok zamestnávateľa. Všetko navyše je zbytočné mrhanie peňazí a sú lepšie spôsoby, ako tieto peniaze investovať.

V prípade, že vám zamestnávateľ prispievaje menej ako polovicu vášho príspevku, do 3. piliera nevstupujte a ak ste už vstúpili, tak ho zrušte. To isté platí pre všetkých, ktorým zamestnávateľ neprispieva. Rovnako ak ste podnikateľ alebo živnostník.

Ktorý fond si vybrať

DDS ponúkajú niekoľko druhov fondov - rastové, vyvážené, konzervatívne a jeden indexový.

Konzervatívnym fondom by som sa vyhol, pretože ich výnosy sú príliš nízke a na sporenie na dôchodok sú úplne nevhodné.

Rovnako by som nepoužíval ani vyvážené fondy, z toho istého dôvodu - príliš konzervatívne investovanie a nedostatočné výnosy. Jedinou výnimkou by bola situácia, kedy máte do dôchodku menej ako 10 rokov. V tomto prípade by som zrejme začal pomaly presúvať investíciu z rastového fondu do vyváženého, no maximálne polovicu.

Treba si uvedomiť, že aj v druhom pilieri začnú investorov 10 rokov pred dôchodkom presúvať  do dlhopisových (garantovaných) fondov a zároveň má každý sporiteľ nárok na dôchodok, čo je forma štátneho dlhopisu.

Nepoužil by som príspevkový fond STABILITA, pretože majú výrazne nižšie výnosy ako ostatné fondy. Zvyšné príspevkové fondy NN a AXA sú veľmi podobné a je jedno, ktorý si vyberiete.

Na dlhodobé sporenie nám teda zostávajú rastové fondy.

Opäť by som nepoužil fond STABILITA, pretože evidentne robia niečo zle. Zo zvyšných rastových fondov sú AXA a NN opäť veľmi podobné a je jedno, ktorý si vyberiete.

Fondy DDS Tatra banky sú zaujímavé tým, že sú to tzv. target date funds - teda menia alokáciu z akcií do dlhopisov podľa zostávajúcej dĺžky investičného horizontu.

Takéto riešenie by mohlo dobre fungovať ako alternatíva k vyššieuvedenému čiastočnému presunu investície z rastových do vyvážených fondov 10 rokov pred dôchodkom, podľa môjho názoru sú však fondy DDS TB príliš konzervatívne. Pre opatrného investora to však môže byť dobré riešenie.

Indexový fond NN

V júli 2018 priniesla DDS NN Tatry sympatia na trh nový dôchodkový fond - tzv. indexový. To na prvý pohľad vyzerá skvele, no nie je indexový fond, ako indexový fond.

V štandardnom svete pojem indexový fond znamená, že asset manager vytvorí fond, ktorého zloženie kopíruje čo najpresnejšie nejaký konkrétny index, buď pomocou fyzickej replikácie, resp. nejakej formy samplovania (teda fond investuje do tých istých akcií ako index), alebo pomocou derivátov (syntetická metóda).

Vzhľadom na to, že takýto spôsob manažovania fondu je lacnejší ako aktívna správa, môže klientom účtovať nižšie poplatky, pretože aj sám správca ušetrí.

Na Slovensku to však funguje inak.

NN Tatry Sympatia riadi svoj "indexový fond" tak, že jednoducho nakúpi iný, už existujúci indexový fond, a za túto intelektuálne aj technicky nesmierne náročnú činnosť si naúčtuje priebežné poplatky vo výške 1% ročne, ako aj poplatok za zhodnotenie 10%, teda v plnej výške, ktorú zákon dovoľuje. 

Rovnako, samozrejme, fungujú aj "indexové fondy" v 2. pilieri (tie si aspoň účtujú priebežný poplatok 0,30%), to však nič nemení na tom, že je to do neba volajúca drzosť.

Kým však celý tento cirkus budú zamestnávatelia ochotní financovať, nič sa nezmení.

A tak, napriek tomu, že si NN pre svoj "indexový fond" vybralo zvláštne ETF (xtrackers MSCI World UCITS ETF, zrejme preto, že je dvojnásobne drahší, výrazne menší ako klasický iShares MSCI World UCITS ETF, okrem toho index replikuje synteticky pomocou swapov a investorov dodatočne vystavuje riziku 4 veľkých bánk, ktoré sú protistranami týchto swapov), môže byť tento fond lepším riešením, ako vyššieuvedené rastové fondy.

Indexový fond AXA

Vo februári 2019 začala ponúkať indexový fond aj AXA d.d.s., s názvom Indexový globálny dôchodkový fond.

Poplatkovo je horší ako indexový fond od NN - poplatok za správu je 1,30% ročne, ako aj plný poplatok za zhodnotenie 10%. Má však lepšiu štruktúru.

Ako benchmark používa 90% MSCI World a 10% MSCI Emerging Markets. Na trackovanie indexu si zvolil fond iShares Core MSCI World UCITS ETF. Je lacnejší ako ETF, ktoré používa fond NN a používa fyzickú replikáciu.

Marcová mesačná správa bohužiaľ neuvádza, aký fond je použitý na trackovanie indexu MSCI Emerging Markets.

Ak si teda sporíte v 3. pilieri a vyberáte si najvhodnejší fond, so zaťatými zubami a prižmúrenými všetkými očami, je z celej tej treťopilierovej mizérie indexový fond AXA zrejme najlepším riešením. Je síce drahší ako fond NN, používa však lacnejší ETF, kde sa tieto náklady viac-menej vyrovnajú. Navyše AXA používa ETF s fyzickou replikáciou, čo považujem za výhodu.

Photo: Flickr

Vladimir


Your Signature

related posts:

 • Dobry den,

  Mam taku otazku ku Axe a jej novemu fondu. Oplati sa mi prejst Globálneho akcioveho na Idnexovy globalny ked uz mi tam neprichadzaju nove peniaze?

  Dakujem

 • Je škoda, že AXA vôbec nepropaguje nový indexový fond v 3. pilieri, objavil som ho len náhodou začiatkom apríla. Ďakujem za refresh článku.

 • V prvom rade suhlasim, ze ide o tragicky produkt a bez stopercentneho vyrovnania zo strany zamestnavatela by som do toho nesiel.

  Zaroven si nemyslim, ze investovat do nizko-poplatkovych ETF fondov je alternativou pre kazdeho. Cize ak si clovek s 800 eurami prijmu odlozi dvacku do zleho produktu, je to lepsie, ako dvacku prepit. A myslienka, ze clovek dostane danovu ulavu a za trest nemoze vybrat peniaze 10 rokov – mozno mu to vylepsi dochodok.

 • Dobrý deň, Ďakujem za článok. Je lepšie teda využiť v NN indexový fond v kombinácii s konzervatívnym fondom ako priamo iba rastový fond (ich rastový fond má 60% akcií a 40% dlhopisov)? Napríklad s ohľadom na vek 80% indexový fond a 20% konzervatívny fond?
  Je vhodné uvažovať pri využití kombinácie indexového fondu NN a ich konzervatívneho fondu s rebalansovaním portfólia a postupným konzervovaním pri konci sporenia?

  V akom rozsahu je na priemerného účastníka III. piliera nevýhodnejšie použite xtrackers MSCI World oproti iShares MSCI World v indexovom fonde NN?

  Ďakujem

 • Zdravím
  čakal som nejaký rozumný záver/zhodnotenie problematiky – niečo tu síce je, ale viete to trošku sprehladniť, alebo lepšie rozpísať? Lebo to čo tam je vzhľadom na zátvorky a nie šťastne volené čiarky mi až tak nedáva zmysel že „čo tým básnik chcel povedať“.

  Veľmi pekne ďakujem
  Nech sa darí.

 • Dobrý deň,
  Ďakujem za ďalší užitočný článok.
  Chcem sa spýtat, ako často môžem meniť pomer sporenia v jednotlivých fondoch v rámci jedného správcu (napr zo 100% v rastovom fonde prejdem do 100% v indexovom fonde). Môžem to robiť viac krát do roka bez poplatku?

  Ďakujem.

  • Pozri si zmluvu, ale v rámci 1 správcu by to malo byť zadarmo a neobmedzene.

 • Ja mam 3 pilier v TB comfortlife 2030 a asi pred 3 mesiacmi som sa to snazil zrusit pretoze tie vysledky su tragicke. Chcel som prachy vybrat, ale smolka, mam nejaky davkovy plan 5 a nemam moznost to vybrat, iba zastavit platby. Skusim to este ked budem mat cas, kedze je tam v zmluve moznost na vynimku po schavleni predstaventvom. Budem neodbytny tak sa mi to snad podari.

  • Áno, toto by zaujímalo aj mňa. Dá sa to nejak zlikvidovať, resp. presunut do 2.piliera? Tam je to tiež viazané do dôchodkového veku, ale dá sa to investovať rozumnejšie.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
  >