fbpx
19

Druhý pilier – ako si vybrať správny fond.

Druhý pilier je za posledných 15 rokov asi najlepšia správa, ktorú budúci slovenskí dôchodcovia dostali.

Samozrejme, nie je to úplná prechádzka ružovým sadom. Veľkým problémom sú hlavne časté zmeny – pôvodne bola výška príspevkov nastavená na 9% (polovica celkových dôchodkových odvodov), po niekoľkých rokoch to kleslo na 4%, a aktuálne sme v procese rastu na 6%.

Nepomohla ani masívna kampaň Sociálnej poisťovne, ktorá srdcervúcimi listami, plnými lží, poloprávd a zavádzania, vyzývala ľudí, aby z druhého piliera vystúpili.

No a opatrenie, ktorým vláda “prestúpila” tesne po kríze, teda v najhoršom možnom čase, veľké množstvo sporiteľov do garantovaných fondov, bolo pre ich budúce dôchodky čistá katastrofa.

Sporenie v druhom pilieri má však niekoľko nespochybniteľných výhod:

 • úspory sú súkromným majetkom každého sporiteľa, môžu tak byť predmetom dedičstva (predčasným úmrtím rodina o tieto peniaze nepríde)
 • je to automatický odvod, takže tieto peniaze sa nedajú minúť na nič iné, len na sporenie na dôchodok
 • peniaze sú k dispozícii až na dôchodku – opäť nehrozí, že sporiteľ podľahne vábeniu svojho “horšieho ja” a minie úspory na niečo iné
 • lepšia diverzifikácia rizika – výška vášho budúceho dôchodku aspoň čiastočne závisí od vývoja svetovej ekonomiky, nielen od toho, ako sa ekonomicky darí tomuto štátu
 • na Slovenské pomery relatívne lacná sporiaca schéma (1% vstupný poplatok, 0,30% priebežné poplatky, 10% poplatok zo zhodnotenia, plus náklady fondov, do ktorých dôchodkové fondy investujú)

Podľa mňa je to zmysluplný príspevok k riešeniu obrovského problému s dôchodkami, ktorý máme. Preto dúfam, že prevládne zdravý rozum a štát začne druhý pilier poriadne podporovať a rozumne regulovať. Tak, ako si zaslúži. Viac o druhom pilieri si môžete prečítať napríklad tu.

Jeden z problémov, ktoré aktuálne vidím je, že vstúpiť do druhého piliera môžu len ľudia mladší ako 35 rokov. Vzhľadom na aktuálny vek odchodu do dôchodku nevidím žiadnu prekážku, prečo by sa toto číslo nemohlo posunúť až na 45.

Ak ste teda mladší ako 35 rokov, a ešte ste do druhého piliera nevstúpili, treba tak urobiť čo najskôr. Ak už v druhom pilieri ste, stojí pred vami dôležitá otázka – aký fond si vybrať? Alebo – vybral/a som si dobrý fond?

Aké fondy sú k dispozícii

Prakticky všetky správcovské spoločnosti ponúkajú 3 druhy fondov:

 • garantované dlhopisové
 • negarantované akciové
 • negarantované indexové

Názvy vám o nich povedia všetko, čo potrebujete vedieť – dlhopisové investujú do dlhopisov a predstavujú tzv. bezpečnú variantu. Akciové fondy investujú do akcií a sú riadené aktívne. Indexové fondy investujú tiež do akcií, no robia to “pasívne”, tak, že trackujú nejaký index.

Zaujímavý prehľad všetkých fondov a ich výnosov nájdete tu. Pekné porovnanie DSS si môžete pozrieť tu.

Do ktorých fondov neinvestovať

 1. Neinvestujte do dlhopisových fondov. Dôvodom však nie sú nízke výnosy v poslednom období. Dlhopisy vo väčšine dôchodkových portfólií majú svoje miesto. No to je vyriešené vašim odvodom do Sociálnej poisťovne (pri pomere 12/6 dve tretiny vašich peňazí smerujú do prvého piliera*). A štátny dôchodok, teda záväzok štátu vyplácať vám v budúcnosti nejaké peniaze je ekvivalentom štátneho dlhopisu. Okrem toho vám vaša DSS začne 10 rokov pred vašim odchodom do dôchodku automaticky postupne – 10% každý rok – presúvať vaše akciové investície (týka sa len povinných, nie dobrovoľných odvodov) do dlhopisového/garantovaného fondu. Preto nielenže v druhom pilieri by ste mali investovať iba do akcií, ale aj vaše ďalšie investície by mali smerovať primárne do akciových fondov. Jedinou výnimkou by mohla byť situácia, ak vám ich volatilita naozaj spôsobuje obrovský problém.
 2. Neinvestujte do akciových, aktívne spravovaných fondov. Dôvodom v tomto prípade nie sú, prekvapivo, poplatky – tie majú všetky fondy zo zákona rovnaké – ale nízke výnosy. Manažéri týchto fondov (rovnako ako v prípade drvivej väčšiny aktívne spravovaných fondov) však nie sú schopní získať pre svojich investorov ani trhové výnosy. Je to pekne vidno na porovnaní ich výsledkov  s indexovými fondami, ponúkanými tými istými správcovskými spoločnosťami.

Z toho vyplýva jediná rozumná zostávajúca alternatíva – indexové fondy.

 

Ktorý indexový fond si vybrať

Indexové fondy ponúka v súčasnosti 5 správcovských spoločností:

 

Ako si z nich vybrať?

Poplatky za správu ani v tomto prípade nie sú faktor, pretože sú rovnaké. Tu by som sa len pozastavil nad rozhodnutím DSS vyberať poplatok “za zhodnotenie” vo výške 10% výnosu. Vzhľadom na to, že indexové fondy len trackujú index, príspevok sporiteľne k dosiahnutiu tohto výnosu je nulový. Neexistuje žiadny rozumný  dôvod na to, aby si takýto poplatok účtovali. Zákon to však umožňuje, takže – prečo nie.

Zaujímavé tiež je, že tento poplatok “za zhodnotenie” si účtujú všetky DSS a to v rovnakej, teda maximálnej výške.

Vždy som bol zástancom voľného trhu a čo najmenšej regulácie, no toto je ďalšie zákutie finančných služieb, kde evidentne niečo nefunguje tak, ako má.

Ale to len na okraj.

Keďže si nevyberieme podľa poplatkov, musíme si vybrať podľa indexu, ktorý tieto fondy trackujú. Najprv si povedzme, ktoré si nevybrať:

1. Neinvestujte do fondu Perspektíva DSS Poštovej banky:

 • aktívna faktorová stratégia (nízka beta, malé firmy, momentum, Value a kvalita), ktoré je málo likvidná a podľa mňa nevhodná ako hlavná stratégia pre sporenie na dôchodok, zvlášť ak drvivá väčšina investorov v tomto fonde ani netuší, čo slová v zátvorke znamenajú
 • vysoké náklady – tento fond je spravovaný tak, že všetky peniaze investuje do iného fondu, konkrétne je to ETF spoločnosti Invesco s nákladmi 0,55% ročne, ktoré index replikuje synteticky, pomocou swapov. Za túto intelektuálne aj technicky “nesmierne náročnú” činnosť si Perspektíva účtuje 0,30% priebežný poplatok a 10% navrch za zhodnotenie. Asi som už starý, ale naozaj tomu nerozumiem.
 • veľký tracking error – originálne ETF Invesco GS, do ktorého Perspektíva investuje, dosiahlo napríklad za posledné 3 roky zhodnotenie  12,77% ročne. Investori v Perspektíve však za rovnaké obdobie zaznamenali rast svojich úspor len 10,63% ročne, pri podstupovaní identického rizika. Najväčším vinníkom je tu zrejme 10% poplatok “za zhodnotenie”.

2. Neinvestujte do fondu DSS NN Index:

 • dôvodom nie sú nízke výnosy, ale podľa mňa nevhodná stratégia – fond trackuje index STOXX 50, ktorý obsahuje 50 najväčších európskych firiem. Výsledkom je nedostatočná diverzifikácia (geograficka, sektorová, kapitalizačná).

 

Investujte do týchto fondov

Zostávajú nám tak 3 fondy:

 • DSS Generali Indexový
 • DSS Axa Indexový
 • DSS Aegon Indexový

Všetky 3 trackujú index MSCI World tak, že investujú do existujúcich ETF. Primárne sú to iShares MSCI World alebo Xtrackers MSCI World. Za túto službu si berú 0,30% ročne  a 10% z výnosu “za zhodnotenie”, nad čím mi ešte stále, aj na konci článku, zostáva rozum stáť.

Tu si treba tiež uvedomiť, že napr. iShares MSCI World UCITS ETF, do ktorého tieto fondy investujú, má za posledných 5 rokov (k 29.6.2018) priemernú ročnú výkonnosť 12,45%. 10% poplatok “za zhodnotenie” v tomto prípade znamená, že DSS si zoberie dodatočných 1,25% prakticky za nič a celkové poplatky tak vyskočia na cca 1,55% p.a.

Takže ak sa bude v najbližšej dobe v druhom pilieri niečo meniť, poplatok “za zhodnotenie” by mal byť prvým kandidátom na odstrel.

V aktuálnom čase a situácii je to však to najlepšie, čo majú DSS k dispozícii. V princípe sú všetky tri možnosti rovnaké, takže si môžete vybrať ktorúkoľvek z nich.

V tomto videu z “domácej kuchyne” sa DSS porovnávajú aj z hľadiska užívateľského komfortu. Ak zoberieme do úvahy toto kritérium, najlepšie z horeuvedených 3 možností vychádzajú Indexový fond DSS AXA a indexový fond DSS VUB Generali.

Viac o odvodoch, primárne pre podnikateľov, si môžete prečítať vo výbornom blogu Ľudskou rečou

*Tu je to trocha komplikovanejšie – z príjmu sa platí aj “odvod” do Rezervného fondu solidarity, ktorý ide celý Sociálnej poisťovni, no neovplyvňuje výšku dôchodku a platia ho všetci, bez ohľadu na to, či sú v druhom pilieri alebo nie.

P.S. Veľká vďaka za relevantné pripomienky Michalovi Nalevankovi @MNalevanko

Photo: Flickr

Comments are closed