.st0{fill:#FFFFFF;}

Čo ak prídem o peniaze? 

 12 augusta, 2019

By  Vladimir

Jedna z najčastejších odpovedí, ktoré od svojich čitateľov a klientov dostávam na otázku "Čo je ten najväčší problém/prekážka, ktorú aktuálne v súvislosti s investovaním riešite?" je:

Bojím sa, že začnem investovať a prerobím peniaze.

Takéto pocity sú úplne normálne. Veľa ľudí si uvedomuje, že investovanie je nutné, ak chcú dosiahnuť svoje finančné ciele. Na druhú stranu je veľmi ťažké sa odhodlať, ak sú konfrontovaní s možnosťou poklesu hodnoty ich portfólia o 50%. 

Presne toto sa stalo mne, keď som prvýkrát začal samostatne investovať. Prvú investíciu som urobil v októbri 2007. Vo februári 2009 strata môjho portfólia prekročila 38%. A nešlo o malé peniaze - prepad sa rovnal výške mojej vtedajšej ročnej výplaty.

Takže vaše pocity veľmi dobre chápem. Zažil som to na vlastnej koži.

No táto minca má aj druhú stranu - vysoká volatilita je jediný dôvod, prečo akcie dosahujú historicky najvyššie výnosy zo všetkých tried aktív, do ktorých sa dá rozumne investovať. A ak ich chceme dosiahnuť, s poklesmi sa jednoducho musíme nejako vyrovnať. 

Pretože nechať sa týmto strachom paralyzovať a neurobiť nič by z hľadiska vašej finančnej budúcnosti bola katastrofa.

Moje portfólio sa do zisku dostalo už o rok - vo feruári 2010.

Rozumné investovanie nie je tá najkomplikovanejšia vec na svete. Oveľa náročnejšie je udržať na uzde svoje emócie a držať sa vašej stratégie aj tvárou v tvár poklesom, prepadom, recesiám a krízam, ktoré nevyhnutne prídu.


Nasledovné 3 kroky by vám mali pomôcť strach prekonať a začať investovať rozumne:

1. Začnite v malom

Povedzme, že ste si vytvorili plán, ako si vybudujete dostatočný majetok, aby ste z jeho výnosov mohli žiť na dôchodku. A povedzme, že to znamená investovať 300 EUR mesačne. No myšlienka, že by ste o tieto peniaze mohli prísť, ak náhodou trhy klesnú, vám nedá spať a neviete sa rozhýbať.

Nezúfajte!

Začnite s 50 EUR mesačne. Alebo len jednorazovo zainvestujte 1000 EUR. Zvyšok si odložte na termínový účet.

Aj keby v nasledujúcich 12 mesiacoch "trhy" klesli o 50%, vaša nominálna strata, v skutočných peniazoch, nebude nijako kriticky vysoká. Zároveň budete mať šancu zažiť si, ako investovanie funguje v skutočnosti, a čo je dôležitejšie - ako na vás  pôsobia trhové pohyby a výkyvy hodnoty vášho majetku. Odporúčam - s demo účtom sa to nedá porovnať.

A po istom čase - možno po roku, ale možno po troch rokoch - keď naberiete reálne skúsenosti a budete si istejší, sumu investovania zvýšite. A/alebo upravíte svoju investičnú stratégiu.

2. Investujte postupne

Čo ak máte vyššiu jednorazovú sumu a neviete sa rozhodnúť, ako s ňou naložiť?

Niekoľko štúdií, ktoré sa zaoberali otázkou, či je lepšie investovať jednorazovo alebo postupne, prišlo viac-menej k jednoznačnému záveru - lepšie je investovať naraz.

Lenže - štúdie sú síce pekná vec, ale čo ak to práve vo vašom prípade dopadne inak?

Žiadny problém.

Rozdeľte si sumu na 12, alebo aj 24 pravidelných investícií a investujte postupne.

Oveľa lepšie je mať možno o niečo horšie výnosy, ako keby stvestovali jednorazovo, než nemať vôbec žiadne výnosy v prípade, že sa jednoducho nerozhodnete a peniaze zostanú na bežnom účte najbližších 10 rokov.

3. Investujte konzervatívnejšie

Ak vám volatilita akciových trhov nedá spávať a nie ste preto schopný/schopná odhodlať sa začať, dobrým riešením pre vás môže byť konzervatívnejšia investícia - pridanie kvalitných vládnych dlhopisov do vášho portfólia.

Počas ostatnej finančnej krízy, od októbra 2007 do februára 2009 hodnota 100% akciovej investície (index S&P 500) klesla o zhruba 56%.

No zmiešané portfólio, tvorené zo 60% akciami a 40% dlhopismi zaznamenalo stratu menej ako 40%.

A strata veľmi konzervatívnej investície, tvorenej zo 40% akciami a 60% vládnymi dlhopismi, bola len čosi viac ako 20%.

Cenou za zníženú volatilitu sú, samozrejme, nižšie dlhodobé výnosy.

No je oveľa lepšie investovať o niečo konzervatívnejšie, finančný plán prispôsobiť nižším očakávaným výnosom a ciele dosiahnuť, ako neinvestovať vôbec.

Dobrá správa je, že vaša investočná stratégia nie je vytesaná do kameňa a neplatí už navždy. Po istom čase, keď získate viac skúseností a sebadôvery, môžete svoje portfólio zagresívniť.

Záver

Zvládanie svojich vlastných pocitov je jedna z najdôležitejších úloh, ktoré stoja pred každým investorom. A vaša investičná stratégia musí byť nastavená tak, aby vám pomohla túto úlohu splniť.

Strach zo straty je základná emócia, s ktorou sa pri investovaní musíme nejakým spôsobom vyrovnať všetci. 3 kroky, ktoré vám ju pomôžu prekonať, aby ste mohli začať investovať rozumne, sú tieto:

  • začnite v malom
  • investujte postupne
  • začnite investovať konzervatívnejšie

A keď naberiete viac skúseností, zístíte, ako "trhy" fungujú, a hlavne ako sa vy správate v rôznych situáciách, môžete svoju stratégiu časom upraviť.

Ak sa chcete naučiť, ako si postaviť finančný plán, ako si vytvoriť portfólio, vybrať brokera, otvoriť si účet a ako portfólio udrživavať a rebalansovať, kliknite na túto linku

Photo: ID 131401671 © Sam Wordley | Dreamstime.com

Vladimir


Your Signature

related posts:

  • výborný článok, len pár postrehov:
    – mal si šťastie, že prepad prišiel pomerne skoro a trval krátko, keby sa akcie vracali na pôvodnú hodnotu niekoľko rokov, nervy by pracovali inak
    – investovať „v malom“ sa dá cez investičný fond(alebo cez finax), nie cez brokera, kt. má zvyčajne nejaký minimálny poplatok za transakciu, to by sa nám tá investícia pekne predražila, kedysi si písal, že v tom prípade odporúčaš odkladať napr. na sporiacom účte a kúpiť 1-2krát za rok, ale to už zase začína pracovať ten psychologický aspekt a pokušenie časovať trh

    • Ahoj, prepad netrval krátko, indexu S&P 500 trvalo od februára 2009 4 roky, kým sa dostal na pôvodnú úroveň (a celé to trvalo od októbra 2007 do marca 2013). To, čo to skrátilo pre mňa, bolo pravidelné investovanie počas pádu aj po otočení vývoja a reinvestovanie dividend (aj keď to malo menší efekt). Inak súhlas.

  • Zdravím, rád by som sa spýtal ako ste postupovali v roku 2009 ked bola nerealizovaná strata 38%. Nachádzam sa teraz v podobnej situácii nerealizovaná strata cca 22% a prikupujem nakoľko fundamentálne sa nič v mojom portfoliu nezmenilo .. skorej vidim problem v tom ze neudržím cash 🙂

    • Strata nebola realizovná – nič som nepredal. Postupoval som jednoducho – robil som to, čo dovtedy, teda pravidelne investoval do primerane diverzifikovaného akciového portfólia. Vzhľadom na to, akým spôsobom investujem, a na to, čo som vedel o tom, ako fungujú akciové trhy, som bol presvedčený, že ceny akcií v mojom portfóliu začnú skôr či neskôr stúpať. No nie všetky investície sa musia chovať takto.

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >